مطالب قدیمی

مرور رسانه ها ۲۶ خرداد ماه

شهرهای آینده را ببینید

0

به گزارش مهر، گوگل از سرمایه گذاری بر روی پروژه جدیدی با نام «آزمایشگاه های پیاده رو»  با کمک و همراهی شهردار نیویورک خبر داده که ترسیم و تجسمی از شهرهای آینده کره زمین هستند. شهرهایی که به برترین فناوری ها مجهز می شوند. پروژه راه اندازی این شهر به قدری محرمانه است که هیچ خبری از آن منتشر نشده اما لری پیج مدیر عامل اجرایی گوگل در صفحه شخصی خود در این رابطه و جاه طلبی جدید گوگل سخن می گوید. از ویژگی های این شهر می توان به مواردی مانند:حمل و نقل عمومی شگفت انگیز، وجود پارک ها و فضاهای سبز بیشتر، برخورداری از اینترنت اشیاء و … را نام برد. برای مثال، شهری را تصور کنید که رانندگان وسایل نقلیه با راندن می توانند با جاده ها ارتباط برقرار کنند تا نه تنها آمار تصادفات جاده ای کاهش پیدا کند بلکه به نجات جان انسان ها نیز شتافت.

بلاگفا دیگر پربیننده‌ترین‌ سایت ایران نیست

به گزارش بهار، سایت بلاگفا به دلیل اینکه طی دوماه گذشته از کار افتاده (یا انداخته شده)، جایگاه اولی خود در ایران را از دست داد و سایت ورزش ۳ به این جایگاه رسید تا رسما پربیننده ترین رسانه ایرانی باشد. ورزش سه با پشت سر گذاشتن بلاگفا، فقط  دو سایت پرقدرت خارجی (موتور جستجوی گوگل و سایت یاهو) را بالاتر از خود می‌‌بیند.  گفتنی اینکه مالکیت و مدیریت این سایت، کاملا خصوصی بوده و هیچ ارتباطی با صدا و سیما ندارد.

دست‌ و پا زدن اسرائیل پس از جاسوسی از مذاکرات

1

به گزارش سایبربان، همزمان با افشاء اخبار جاسوسی رژیم صهیونیستی از مذاکرات ایران با ۱+۵ توسط بدافزار دوکو، شاهد انتشار اخباری هستیم که از سوی این رژیم و به‌منظور دور کردن اذهان عمومی از حملات گسترده سایبری اسرائیل به ایران منتشر می‌شوند. شاید خالی از لطف نباشد  که بدانید توهم شرکت مذکور و دلایل آن در مورد ارتباط دادن ایران با این حمله به شرح زیر است:

حمله‌کنندگان از زبان انگلیسی با لهجه فارسی استفاده می‌کردند. زبان حساب کاربری یکی از این هکرها فارسی بوده است.

نوع اهداف و قربانیان نشان دهند ارتباط این حملات با ایران است و دلیل آن‌ها برای این اتهام این است که هکرها به دنبال اهداف مالی نبوده بلکه به دنبال جاسوسی سایبری بوده‌اند، حال‌آنکه کشورهای زیادی هستند که در حوزه جاسوسی سایبری فعال هستند.

ارتباط دادن آی‌پی و دامنه هکرها مرتبط با گروه‌های هکری ایران در انتهای گزارش لیست آی‌پی هکرها مورداشاره قرارگرفته است. ۳ آی‌پی مورداشاره این گزارش عبارت‌اند از: آمستردام هلند (۶٫۱۷۲٫۵۱)، هلند (۵٫۳۹٫۲۲۳٫۲۲۷)، روسیه (۳۱٫۱۹۲٫۱۰۵٫۱۰) .

هم‌چنین نیز باید بیان کرد که رژیم صهیونیستی برای فرار از اتهام ثابت‌شده جاسوسی علیه مذاکرات ۱+۵، به دنبال بهانه برای تغییر جهت افکار عمومی در رسانه‌ها می‌گشت که با مطرح کردن این اتهام بی‌پایه و اساس و حمله به شرکت کسپرسکی این بهانه را به دست آورد .حال‌آنکه هر دو اقدام  نقض آشکار قوانین بین‌الملل سایبری و رد کردن خط قرمز توافق‌نامه‌های امنیت سایبر ناتو است. هم‌چنین می‌توان از این رخداد برداشت کرد که رژیم صهیونیستی و کشورهای غربی در حال تهیه یک سیاهه دروغین برای نشان دادن ایران به‌عنوان یک تهدید سایبری بزرگ است تا از آن بتوانند در موقعیت‌های دیگر برای اعمال فشار و تحریم علیه جمهوری اسلامی استفاده کنند. حال با این تفاسیر مبدل شدن ایران به یک تهدید سایبری و یک کشور مهاجم در این حوزه و پوشش خبری آن توسط رسانه‌های داخلی نمی‌تواند پیامد‌های مثبتی را برای کشورمان به همراه داشته باشد. مخصوصاً زمانی که اسرائیل در تلاش است تا خود را به‌عنوان کشوری ضعیف و هدف قرارگرفته در حملات سایبری معرفی کند و ایران را به اتهام بی‌اساس یک حمله ابتدایی، به‌عنوان یک قدرت و تهدید بزرگ سایبری معرفی کند تا به اهداف مورداشاره خود دست یابد.

 ضعف جدید امنیتی ویندوز

  1. 4

به گزارش سایبربان، بر اساس گزارش‌های منتشرشده، در یک ماه گذشته حدود ۲۰۰ هزار دستگاه رایانه که به سیستم‌عامل مایکروسافت ویندوز مجهز بودند به بدافزار پاولیکس آلوده شده‌اند. پاولیکس توسط مجرمان سایبری برای آلوده کردن رایانه کاربر قربانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این بدافزار در رجیستری ویندوز پنهان می‌شود. بدافزار پاولیکس از یک آسیب‌پذیری صفرروزه (zero day) در سیستم‌عامل مایکروسافت ویندوز استفاده می‌کند و همین آسیب‌پذیری اجازه رشد روزافزون بدافزار را می‌دهد. مجرمان سایبری از طریق این بدافزار ثروت زیادی را کسب کرده‌اند. این بدافزار لینک‌هایی را به کاربر نمایش می‌دهد و از طریق این لینک‌ها کاربر را به وب‌سایت‌های مدنظر مجرمان سایبری هدایت می‌کند. مشکل زمانی بزرگ‌تر می‌شود که وب‌سایت‌هایی که کاربر به آنها هدایت شده است درواقع خود پر از بدافزار متنوع و متفاوت زیادی هستند و این به معنای آن است که رایانه کاربر علاوه بر آلوده شدن توسط پاولیکس به بدافزارهای دیگری نیز آلوده می‌شود. همچنین این بدافزار به هکرها اجازه کنترل رایانه قربانی را می‌دهد.

انتشار باج‌افزارها از طریق صفحات تبلیغاتی pop-under

 

8

به گزارش سایبربان، شرکت امنیتی ملوربایت (Malwarebytes) اخیراً کمپین هکری را کشف کرده است که هکرها از طریق صفحات تبلیغاتی pop-under اقدام به تزریق بدافزار به سامانه کاربر قربانی می‌کند. تبلیغات pop-under برعکس تبلیغات pop-up در یک سربرگ (tab) جداگانه باز می‌شوند و زیر صفحه اصلی نمایش داده می‌شوند، بنابراین کاربر به‌سختی متوجه ظاهر شدن آنها می‌شود. درواقع pop-under ها تبلیغاتی هستند که زیر صفحه اصلی نمایش داده می‌شوند. مسئولیت کاربران برای آلوده نشدن به این بدافزار این است که نرم‌افزارهای فلش پلیر (Flash Player) شرکت ادوبی و مرورگر اینترنت اکسپلورر شرکت مایکروسافت رایانه‌های خود را به آخرین نسخه‌های به‌روزآوری ارائه‌شده توسط شرکت، مجهز کنند. تبلیغات اینترنتی عموماً از طریق فلش پلیر نمایش داده می‌شود. برای جلوگیری از آلوده شدن به باج افزار، اولین کاری که کاربران باید انجام دهند، گرفتن یک نسخه پشتیبان از همه فایلهایشان است. حداقل هزینه درخواستی از طرف هکرها برای رمزگشایی فایل‌های قفل‌شده ۵۰۰ دلار است؛ که بسیاری از کاربران عادی از پرداخت این هزینه ناتوان هستند. پرداختن هزینه درخواستی توسط کاربر به هکر برای رمزگشایی فایل‌ها یک کار منطقی به نظر می‌رسد اما متخصصان حوزه امنیت سایبری همواره توصیه کردند که کاربران قربانی بهتر است از پرداخت باج صرفه نظر کنند، به دلیل اینکه پرداخت باج تنها به گسترش هر چه بیشتر این‌گونه جرایم کمک می‌کند.

عذر بدتر از گناه هاآرتص

  1. 12

به گزارش سایبربان، وبسایت هاآرتص در تحلیلی ادعا کرده است که بیش از نیمی از مردم اسرائیل موافق بررسی فعالیت های آنلاین مردم توسط دولت هستند. این بنگاه خبری اسرائیلی مدعیست که این خبر را بر اساس آخرین تحقیقات دانشگاه حیفا منتشر کرده است. در این گزارش آمده است که ۵۳ درصد مخاطبان این تحقیق معتقد هستند که دولت باید ایمیل و شبکه های اجتماعی را رصد کند. ۳۷ درصد نیز معتقدند که دولت باید پا را از این فراتر گذاشته و تمامی سایت ها را به غیر از شبکه های اجتماعی تحت نظر داشته باشد. ۲۸ درصد نیز با بسته شدن سایت های مشکوک موافق هستند. در بخش هایی از این تحلیل هاآرتص آمده است: ۸۷ درصد پرسش شوندگان معتقد هستند که دولت باید با حملات سایبری مقابله به مثل کند و این در حالیست که ۱۳ درصد این افراد می گویند که دولت باید حملات سایبری را به وسیله حمله موشکی و یا هوایی پاسخ داده و دشمن را به طور کل نابود کند. نکته جالب در این باره این است که جامعه آماری که نگارندگان این تحلیل به آن استناد می‌کنند، تنها ۴۷۰ نفر است و هاآرتص در تیتر خود واژه نیمی از مردم اسرائیل را به کار می‌برد.

کشورهای ثروتمندتر در معرض حملات بیشتر

  1. 11

به گزارش سایبربان، به گزارش شرکت دیلویت (Deloitte)، که یکی از بزرگ‌ترین شرکت های حسابرسی دنیا است، هرچه قدر یک کشور ثروتمندتر باشد، بیشتر موردحمله سایبری قرار می‌گیرد. این شرکت برای اثبات گزارش خود به حملات سایبری به ژاپن و آمریکا استناد کرد. استدلال این شرکت بر اساس تعداد استفاده از تلفن همراه، تعداد سرورها و میزان استفاده از اینترنت در این کشورهاست. همزمان بااینکه کشورهای ثروتمندتر نسبت به حملات سایبری آسیب‌پذیر هستند، هزینه‌ای نیز از خسارات ناشی از جرائم سایبری به شرکت‌ها و اقتصاد ملی این کشورها تحمیل می‌شود.

پرتاب چهارهزار ماهواره‌ به فضا برای دسترسی به اینترنت ارزان

  1. 13

به گزارش ایندیپندنت، الون ماسک مدیر شرکت فناوری SpaceX و تلساموتورز، مجوز پرتاب ۴۰۰۰ ماهواره به فضا برای تسهیل دسترسی به اینترنت پر سرعت و رایگان را در سراسر جهان کسب کرده است. الون ماسک درخواست خود برای پرتاب این تعداد ماهواره به فضا را در ابتدای سال ۲۰۱۵ تقدیم کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا کرده بود، اما موضوع به تازگی توسط رسانه ها افشا شده است.

استفاده از کدهای سرقتی شرکت «فاکسکان» تایوان برای جاسوسی هسته ای

  1. 23

به گزارش ایرنا، تحقیقات بیشتر در خصوص ویروس رایانه ای مورد استفاده برای نفوذ در هتل های محل مذاکرات هسته ای ، نشان می دهد که این ویروس از
کدهای دیجیتال سرقت شده از شرکت «فاکسکان» (Foxconn) بزرگترین پیمانکار تولید قطعات الکترونیک جهان، استفاده کرده است. شرکت امنیت اینترنتی روسی «کاسپرسکی» روز دوشنبه اعلام کرد که بنا بر نتایج تحقیقات ، ویروس «داکو ۲» با استفاده از کدهای دیجیتال معتبر و قانونی از شرکت تایوانی «هان های» یا «فاکسکان» ، مسیر ترافیک رایانه ای را تغییر داده است. جاسوسان سایبری در سالهای اخیر از کدهای مسروقه برای فریب و وارد کردن بدافزارها به درون شبکه استفاده کرده اند و کارشناسان امنیت سایبری این موضوع را تهدید بزرگی برای مبادلات اینترنتی می دانند.

زمان تلف شده هر فرد در ماه برای تلفن همراه حدود ۳۸ ساعت؛ بیشتر برای بازی

به گزارش ایرنا، موسسه پژوهشی نیلسن اخیرا نتایج یک بررسی آماری را منتشر کرده است که براساس آن هر فرد ماهانه ۳۷ ساعت و نیم را برای کار با تلفن همراه خود و برنامه های مختلف آن صرف می کند که اکثر این زمان هم به بازی و نه کار اختصاص دارد. طبق این گزارش افراد شرکت کننده در تحقیق اظهار داشته اند که به طور متوسط ماهی ۱۰ ساعت صرف بازی می کنند که ۴ برابر بیشتر از زمان صرف شده برای دومین گرایش محبوب افراد یعنی موسیقی است. مردان از برنامه های بیشتری به نسبت زنان استفاده می کنند؛ لیکن زنان وقت بیشتری را مصروف برنامه های نصب شده روی گوشی خویش می کنند.

آنچه کسپرسکی در مورد دوکو۲.۰ می‌گوید

  1. 45

به گزارش افتانا، به عقیده شرکت امنیتی کسپرسکی، ویروس دوکو۲.۰ که شباهت بسیاری به استاکس نت دارد، از طریق فایل‌های نصب‌کننده نرم‌افزار مایکروسافت گسترش پیدا می‌کند. این شرکت هفته گذشته اعلام کرده بود که ویروس رایانه‌ای به‌ منظور هک کردن اماکن مربوط به گفتگوهای بین المللی برنامه هسته‌ای ایران مورد استفاده قرار گرفته است. این ویروس رایانه‌ای به‌باور بسیاری، توسط جاسوس‌های اسرائیلی مورد استفاده قرار گرفته است. کسپرسکی نیز استفاده از ویروس را مربوط به سه هتل لوکس اروپایی اعلام کرد که محل برگزاری مذاکرات ایران و شش کشور قدرتمند جهان بود.

میانگین حضور ۹ ساعته ایرانی‌ها در شبکه‌های اجتماعی

 

  1. 78

به گزارش ایسنا، مشاور وزیر ورزش و جوانان گفت: میانگین استفاده روزانه ایرانی‌ها از شبکه‌های اجتماعی ۹ ساعت است. سه پنجم ایرانی‌ها از فیس‌بوک استفاده و وقت قابل توجهی را صرف این شبکه می‌کنند. همچنین ۳۳٫۲ درصد ایرانی‌ها هر روز و ۲۵ درصد هفته‌ای یکبار از اینترنت استفاده می‌کنند. وی در ادامه با بیان آماری در زمینه استفاده از بازی‌ در کشور، اظهار کرد: ۲۰ میلیون بازی‌کننده در ایران داریم که از این تعداد ۵۶ درصد پسر و ۴۴ درصد دختر هستند و ۱۴٫۶میلیارد ساعت وقت خود را در سال صرف بازی می‌کنند. رستمی در ادامه با اشاره به تعاملی بودن فضای رسانه‌های اجتماعی در خصوص سایر ویژگی‌های این شبکه‌ها، گفت: بی‌زمانی و بی‌مکانی، جدی شدن حوزه ارتباطات این شبکه‎‌ها و بدون رهبری بودن جریان‌های فردی و اجتماعی از جمله این ویژگی‌هاست. وی در خصوص عدم وجود رهبر در این شبکه‌ها، گفت: آنچه در پدیده پاشایی و یا موضوعات خاورمیانه با آن مواجه بودیم نتیجه همین امر است، اگر الان فضای مجازی را در نیابیم قطعا با صحنه‌هایی پیچیده‌تر از پدیده پاشایی روبه‌رو خواهیم شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا