مطالب قدیمی

مرور رسانه ها ۲۴ فروردین

مروری خواهیم داشت بر مهمترین اخبار رسانه های مجازی با موضوع فناوری در تاریخ دوشنبه ۲۴ فروردین ۹۴:

رونمایی از فناوری تظاهرات مجازی در برابر پارلمان اسپانیا

فارس: معترضان اسپانیایی برای اولین بار تظاهراتی مجازی را در برابر ساختمان پارلمان این کشور سازماندهی کردند تا مصوبه جدید آن را برای اخذ جریمه سنگین در صورت تظاهرات بدون مجوز تقبیح کنند. این تظاهرات با استفاده از فناوری هولوگرام صورت گرفت که تصویر سه بعدی افراد را به محل مورد نظر منتقل می کند و به آنها امکان می دهد به طور مجازی در محل دیگری حضور یابند.تظاهرکنندگان از این طریق به راهپیمایی و شعار دادن به طور مجازی پرداختند و پلاکاردها و نمادهای اعتراضی خود را در برابر ساختمان پارلمان در شهر مادرید به نمایش گذاشتند.

hologram

افشای جاسوسی سایبری ۱۰ ساله از کشورهای جنوب شرق آسیا

فارس: موسسه امنیتی فایرآی که موفق به شناسایی حملات هکری ۱۰ ساله علیه دولت‌ها و شرکت‌های تجاری جنوب شرق آسیا شده می‌گوید این جاسوسی سایبری از نظر مدت زمان اجرا و میزان کارآیی و موفقیت کم نظیر است. این گروه که APT30 نام دارد در زمان برگزاری نشست‌های دیپلماتیک منطقه‌ای فعالیت خود را به شدت افزایش می‌دهد و شرکت های فعال در حوزه های مخابراتی، فناوری، مالی و هوانوردی حداقل ۱۵ کشور را هدف قرار داده است. علاوه بر این بخشی از ارتش هند هم در جریان این حملات سایبری مورد هجوم قرار گرفته است.در حالی که برخی رسانه‌های غربی اصرار دارند این حملات را به دولت چین نسبت دهند، FireEye  می گوید شواهدی در دست نیست که ثابت کند چین با گروه هکری یاد شده در ارتباط است. با این حال بررسی کدهای نرم افزاری و زبان مورد استفاده APT30 دلالت بر آن دارد که نرم افزار مورد استفاده برای مدیریت این حملات در چین طراحی شده است. گروه هکری APT30 برای موفقیت در حملات سایبریش یک بسته نرم افزاری حاوی نرم افزارهایی با عنوان Backspace و  Neteagle و همین طور ابزار مرتبط با عناوین Shipshape، Spaceship و  Flashflood را طراحی کرده و تلاش کرده فایل‌های رایانه‌ای مورد نظر خود با موضوعات سیاسی، نظامی و اقتصادی را سرقت کند. رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران هم از جمله این اهداف بوده‌اند.

us-hack

عرضه رایانه‌های آمازون با قابلیت پیش بینی آینده

انگجت: شرکت آمازون قابلیتی موسوم به ماشین‌های دارای توان آموزش را به سرویس‌های تحت وب خود افزوده که به هر توسعه دهنده و برنامه‌نویسی امکان می‌دهد تا از هوش رایانه‌های آمازون برای پیش‌بینی آینده بهره بگیرند.به بیان دیگر به جای سروکله زدن با حجم زیادی از داده‌ها و صرف ساعت ها زمان وقت برای طراحی یک الگوریتم، سرورهای آمازون خود این اطلاعات را دریافت کرده و الگوریتمی برای پیش بینی آینده خلق می‌کنند.

amazon future

 

دامنه‌های جدید اینترنتی ترسناک شدند

تسنیم: گروه مطالعاتی اِن‌سی‌سی طی نظرسنجی مردمی گفته است که ۴۰ درصد کاربران وب احساس امنیت آنلاین کمتری با معرفی دامنه‌های سطح بالای عمومی جدید نظیر دات‌شاپ، دات‌بانک و دات‌لندن دارند و بیش از ۸۷ درصد کاربران نیز گفته‌اند که احساس راحتی برای مرور دامنه‌های جدید ندارند.

domain

 

تفاوت زن‌ها با مردها در نوشتن ایمیل

آی تی آنالیز: محققان یاهو سن شرکت کنندگان و دستگاههایی که از طریق آن ایمیل ها را دریافت یا ارسال می کنند را نیز مد نظر قرار دادند.
نتایج این مطالعه نشان داد طول جملات پاسخ ها و همچنین شمار ایمیل هایی که ارسال می شود آنقدر قابل پیش بینی است که می توان برای آن الگوریتمی نیز تعریف کرد. بر این اساس افراد جوانتر ایمیل ها را سریعتر ارسال کرده و پاسخ های کوتاه تری نیز می نویسند. همچنین مردان در مقایسه با زنان پیامهای کوتاه تری در ایمیل هایشان می نویسند.بخشی از این نتایج به طرز هیجان انگیزی نشان داد افراد در حین ساعات کاری ایمیل ها را با سرعت بیشتری نوشته و ارسال می کنند و جالب تر اینکه پاسخ هایشان نیز طولانی تر است.همچنین معلوم شد ایمیل هایی که در تلفن همراه نوشته و توسط آن ارسال می شود کوتاه تر هستند و همچنین اینکه هرچه فرد ایمیل بیشتری دریافت می کند به شمار کمتری از آنها نیز پاسخ می دهد و حتی همان پاسخ ها نیز کوتاه تر از مواقع دیگر هستند.

yahoo-logo

 

تشخیص پارکینسون با تایپ کردن

آی تی آنالیز: محققان موسسه فناوری ام.آی.تی در ماساچوست واقع در آمریکا بر این باورند که مدت زمان فشرده شدن هر یک از دکمه های صفحه کلید رایانه قبل از رها شدن در هنگام تایپ کلمات می تواند اطلاعات زیادی در مورد مهارت های حرکتی انسان مشخص کند.
اکنون محققان در حال فعالیت برای ابداع صفحه کلیدی هستند که می تواند به سادگی از طریق نحوه تایپ کلمات فرد، به پزشکان بگوید که آیا وی به اختلال نرون مبتلا شده است یا خیر. محققان موسسه فناوری ام.آی.تی، الگوریتمی ابدع کرده اند که می تواند نحوه فشار موثر انگشتان افراد به دکمه های صفحه کلید رایانه را بیان کند.
برای مثال این الگوریتم می تواند تایپ کلمات در نمیه شب که محرومیت از خواب موجب اختلال در مهارت های حرکتی فرد می شود را از تایپ کلمات در زمانی که فرد بطور کامل استراحت کرده است ، تشخیص دهد. محققان اکنون در حال فعالیت بر روی ابداع اپلیکیشنی هستند که همین اطلاعات را از روی فشرده شدن دکمه های صفحه کلید تلفن هوشمند نشان می دهد.

 

دانا: روزنامه القدس العربی نوشت: «انصارالله حوثی برای اولین بار در تاریخ یمن به فیلتر کردن پایگاه شبکه های رسمی عربی در این کشور اقدام کرد.» این روزنامه چاپ لندن در ادامه نوشت: «انصارالله کلیه فرکانس ها و سیگنال های شبکه العربیه و الجزیره را از رسانه های گروهی یمن حذف کرد و به فیلتر کردن این دو شبکه رسمی جهان عرب در عرصه فضای مجازی در این کشور اقدام کرد.» لازم به ذکر است قبل از انصارالله، نظام سوریه به فیلتر کردن شبکه الجزیره و العربیه به خاطر دروغ پردازی های این دو شبکه اقدام کرده بود.

 

داعش، سایت فرودگاه استرالیا را هک کرد

انتخاب: پایگاه اینترنتی یک فرودگاه استرالیا امروز دوشنبه پس از انتشار گزارش هایی مبنی بر هک شدن این پایگاه توسط طرفداران گروه داعش و قرار گرفتن پیام هایی بر روی آن در حمایت از این گروه تروریستی ، برای مدتی آفلاین شد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، پلیس اعلام کرد هکرها ظاهرا وب سایت مورد استفاده در فرودگاه بین المللی هوبارت در تاسمانی را هدف حمله قرار دادند و تاسیسات این فرودگاه با تهدیدی روبرو نشد. استرالیا در ائتلاف تحت امر آمریکا بر ضد داعش در عراق و سوریه مشارکت دارد

تغییر رویه ی هکرهای وابسته به القاعده در پی افشاگری های اسنودن

پایدار ملی: به دنبال افشاگری های اسنودن، القاعده شیوه های ارتباطی خود را تغییر داده است به گونه یی که دیگر بجای استفاده از ایمیل و تلفن همراه از پیک های انسانی برای انتقال اطلاعات استفاده می کند و همچنین وب سایت های افراطی و تندرو برای جلوگیری از ردگیری حامیانشان، برنامه های رمزنگاری شده یی را در اختیار آنان قرار داده اند. Robin Simcox از خبر گذاری Daily Mail گفت: “در حالی که طیف گسترده یی از حملات و تهدیدات ضد غرب از سوی کشورهای یمن، سوریه، سومالی و القاعده در پاکستان در حال شکل گیری است واقعاً جای تعجب و حیرت دارد که اسنودن بی توجه به این مسائل بر روی کاستی های NSA متمرکز شده است. اسنودن متوجه نیست که با این کار موجب دور ماندن مجرمین و مظنونین امنیتی از کانون توجهات جهانی می شود.”  یافته های تحقیق پیمایشی مرکز ابتکارات دولتی از ۲۳ هزار کاربر اینترنت از سراسر جهان  نشان می دهد که علی رغم تلاش های صورت گرفته ازسوی اسنودن برای آگاه سازی مردم، تنها ۶۰ درصد کاربران، اسنودن را می شناسند و در مورد افشاگری های او مطلع اند و در میان این ۶۰ درصد صرفاً ۳۹ درصد آنها به دنبال این افشاگری ها، رفتار خود را در فضای آنلاین تغییر داده اند.

 

محققان آزمایشگاه یاهو قادر به پیش بینی اطلاعات موجود در ایمیل کاربران هستند

زومیت: محققان یاهو در آزمایشگاهی اختصاصی اطلاعات ۱۶ میلیون کاربر را بررسی کرده و مدعی هستند که می‌توان اطلاعات ایمیل‌های ارسال شده‌ی آتی کاربران را پیش بینی کرد.

email yahoo

 

واکنش‌ شبکه‌ ای به حادثه جده طبیعی است؟

۸صبح: چند روزی است که در شبکه‌های اجتماعی شهروندان ایرانی پیام‌هایی با این مطلع‌ها رد و بدل می‌شود: کپی واجب در همه گروه‌ها به خاطر غیرت ملی، کپی نکنی ایرانی نیستی، کپی اجباری برای تمامی ایرانی‌ها. برخی از کارشناسان معتقدند این یک اتفاق ساده نبوده و کاملا برنامه‌ریزی شده است. افشین طباطبایی، جامعه‌شناس با اعتقاد به این نکته به فرهیختگان می‌گوید: «با توجه به مسائل سیاسی منطقه بسیاری از دستگاه‌های رسانه‌ای به این موضوع دامن می‌زنند و با پرداختن مداوم به این داستان باعث تحریک بیش از پیش احساسات و غرور ملی مردم ایران می‌شوند. از طرف دیگر حجم زیاد اطلاعات ردوبدل شده بین خود مردم از طریق شبکه‌های اجتماعی این شور را بیشتر می‌کند. در حالی که باید در این مقطع زمانی جانب احتیاط را رعایت کرد.» از سوی دیگر عباس محمدی‌اصل جامعه‌شناس و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به رقابت‌های تاریخی بین دو کشور، این قبیل واکنش‌ها از سوی مردم را طبیعی می‌داند.

حامیان داعش از کدام کشورها توئیت می‌کنند؟ 

اینفوگرافیکی که حامیان داعش و توئیت‌شان را در ۱۱ کشور دنیا نشان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، طبق آماری که به تازگی از سوی سایت توئیتر منتشر شده، بیشترین حامیان داعش از ۱۱ کشور دنیا مطالب شان را در حمایت از این گروه تروریستی توئیت می‌کنند. این کشورها عبارتند از: عربستان سعودی، سوریه، عراق، ایالات متحده آمریکا، مصر، کویت، ترکیه، اراضی اشغالی فلسطین، لبنان، انگلستان و تونس.

اینفوگرافیک ذیل، تعداد کاربران توئیتر(حامی داعش) در این کشورها را نشان می‌دهد.

twitter isis-inpho

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا