محافظت از خطوط تولیدی کشور در برابر بدافزارها

1

به گزارش مهر، سیستم تشخیص نفوذ صنعتی با قابلیت محافظت از خطوط تولیدی در سازمان های صنعتی در برابر حملات سایبری تولید و پیاده سازی شد. عادل ملک پور (مجری این طرح): سیستم تشخیص نفوذ صنعتی و سازمانی در ۱۵۰ نقطه کشور هم اکنون نصب و راه اندازی شده است، این محصول بومی، قابلیت محافظت از خطوط تولید در سازمان های صنعتی برای جلوگیری از انواع بدافزارها را دارد. این سیستم به دلیل استفاده از سیستم عامل بومی، از نظر امنیتی کاملا مورد اعتماد بوده و برای خطوط تولید در سازمان های صنعتی کاربرد دارد.

افشای ابعاد جدیدی از حمله به کسپراسکی

2

به گزارش سایبربان، اسناد جدیدی از اسنودن منتشر شده است که نشان می‌دهد NSA و GCHQ مسئول هک یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های امنیت سایبری جهان بوده‌اند. نرم‌افزاری در این حمله مورد استفاده قرار گرفته که با استفاده از آن امکان شنود و رصد تمام اطلاعات ورودی و خروجی شرکت فراهم بوده است. به عنوان مثال مهاجمان دسترسی کاملی به ایمیل‌های این شرکت بزرگ امنیت سایبری داشته‌اند. هک شدن این شرکت روسی، یک موضوع راهبردی برای روس‌ها محسوب می‌شود چرا که این شرکت بزرگ مسئولیت تأمین امنیت بسیاری از رایانه‌های جهان را بر عهده دارد و در صورتی که هکری بتواند به این شرکت نفوذ کند به معنی بروز ناامنی برای کلیه رایانه‌ها و سیستم‌هایی است که از نرم افزارهای این شرکت برای امنیت خود استفاده کرده‌اند. برخی از کارشناسان معتقد هستند که هدف از این کار انگلیس و آمریکا، دسترسی به آسیب‌پذیری‌هایی بوده که این شرکت روسی در پی یافتن راه‌حلی برای آنها بوده است تا از این طریق بتوانند گستره نفوذ خود به رایانه‌های جهان را گسترش دهند.

ادعای جدید وزارت خارجه عربستان در مورد حمله سایبری اخیر

3به گزارش سایبربان، اسامه نوگالی (سخنگوی وزارت امور خارجه عربستان): حمله سایبری به وب‌سایت وزارت خارجه عربستان یک حمله سایبری نبوده، بلکه یک حمله الکترونیک بوده است و وزارت خارجه در حال بررسی این موضوع است. تجهیزات مورد استفاده در وزارت خارجه عربستان، از لحاظ فناوری در بالاترین سطح ممکن قرار داشته و اصولاً یک حمله سایبری بر روی آن غیرممکن است. اسناد موجود در این وزارتخانه نیز محافظت شده است و فقط از طریق حمله الکترونیک می‌توان به آنها دسترسی پیدا کرد. هکرهایی که به وزارت خارجه این کشور حمله کرده‌اند، به زودی دستگیر و مجازات خواهند شد.

هک شدن یکی از دامنه‌های گوگل

4

به گزارش سایبربان، گروهی از هکرهای منطقه جدایی‌طلب جمهوری دموکراتیک عربی صحرا، بانام Kuroi’SH، دامنه موتور جستجوی گوگل کشور وانواتو را هک کرده و پیام‌های را در حمایت از جدایی این منطقه از کشور مراکش بر روی سایت هک شده منتشر کردند. هکرها از حمله تغییر ظاهر وب‌سایت استفاده کردند.هکرها در پیام منتشرشده، گوگل را به خاطر پایین بودن امنیتش مورد انتقاد قرار دادند. هکرها علاقه بسیار زیادی دارند تا ایرادهای امنیتی وب‌سایت‌های مطرح دنیا را پیدا کنند. پیش‌تر دامنه مالزی زبان و ویتنامی زبان گوگل نیز هک شده بود. دامنه تصاویر گوگل (Google Image)، سایت یوتیوب و یاهو نیز پیش‌تر هک شده بودند. حمله تغییر ظاهر وب‌سایت از ساده‌ترین و پیش‌پا افتاده‌ترین نوع حملات سایبری است؛ و آسیب‌پذیر بودن غول‌های بزرگ دنیای فناوری در مقابل این حملات ساده و عدم توجه آنها به مسأله امنیت (تعمدی یا غیر تعمدی) جای بسی تأمل دارد.

هک شدن یکی از وب‌سایت‌های مایکروسافت

5

به گزارش سایبربان، یکی از وب‌سایت‌های تحت مدیریت مایکروسافت با آدرس الکترونیکی www.digitalconstitution.com، توسط گروهی از هکرهای ناشناس برای مدت‌زمانی کوتاه هک شد. وب‌سایت digitalconstitution.com یکی از وب سایت‌های متعلق به مایکروسافت استو به ادعای این شرکت برای انتقاد از فعالیت‌های اطلاعاتی و جاسوسی دولت راه‌اندازی شده است. راه‌اندازی این وب‌سایت به نوعی تلاش مایکروسافت در راستای رفع اتهام همکاری این شرکت با مراکز اطلاعاتی، نظامی و دولتی کشور امریکا است. ادوارد اسنودن در افشاگری‌های خود گفت که مایکروسافت به سازمان امنیت ملی آمریکا (NSA) برای رمزگشایی اطلاعات کاربران کمک می‌کرده است. سال گذشته نیز اسنادی منتشر شد مبنی بر این‌که مایکروسافت اطلاعات مشتریان و کاربران خود را به اداره پلیس فدرال آمریکا (FBI) می‌فروشد. در حمله استاکس‌نت، مایکروسافت با آمریکا و رژیم صهیونیستی همکاری کرده و این امکان را فراهم کرده بود تا ویروس استاکس‌نت در رجیستری سیستم‌عامل ویندوز این شرکت بنشیند و دیوار آتش سیستم‌عامل ویندوز نیز اجازه فعالیت این ویروس را می‌داد. هدف مایکروسافت از راه‌اندازی وب‌سایت digitalconstitution.com، جلب اعتماد مشتریان است. درواقع پس از افشاگری‌های اسنودن این شرکت سعی دارد تا اعتبار از دست رفته شرکت نزد کاربران را خود مجدداً به دست بیاورد.

آغاز آزمایش خودروی هوشمند گوگل در خیابان های عادی

6

به گزارش اینکویستیر، گوگل با به روزرسانی سیستم ردگیری خودروهای بدون نیاز به راننده‌اش قصد دارد استفاده آزمایشی از آنها در خیابان‌های عادی را به زودی آغاز کند. در شش سال اخیر این خودروها در شرایط آزمایشگاهی مورد بررسی قرار گرفته اند و در مجموع تنها ۱۱ بار تصادف کرده اند که در تمامی موارد این تصادف ها جزئی بوده اند. علاوه بر این در هیچ یک از موارد تصادف مقصر خودروهای ساخت گوگل نبوده اند.

بررسی انحصارطلبی گوگل در اروپا وارد مرحله جدیدی شد

9

به گزارش  پلتیکو، کمیسیون اروپایی نسخه اصلاح‌شده‌ای از اتهامات طرح‌شده خود علیه گوگل را برای ۶ عضو اتحادیه اروپایی ارسال کرد. این شش کشور گوگل را به رفتار انحصارطلبانه تجاری و آسیب زدن به منافع تجاری شرکت های اروپایی متهم کرده اند. آنها می‌گویند گوگل در زمان نمایش نتایج جستجو، لینک‌های مربوط به شرکت های رقیب اروپایی را در رتبه های پایین تر و لینک های مربوط به شرکت ها و سرویس های وابسته به خود را در رتبه های بالاتر قرار می دهد. علاوه بر شرکت های مختلف اروپایی برخی شرکت های آمریکایی مانند مایکروسافت، یلپ و … نیز از گوگل شکایت کرده اند.

انتشار اسناد ویکی‌لیکس در مورد فتنه‌گری فیس‌بوکی سفارت عربستان در تهران

10

به گزارش سی بی سی، بر اساس اسناد افشا شده در سایت ویکی‌لیکس کارکنان سفارت عربستان در تهران امیدوار هستند فیس‌بوک و توئیتر به ابزاری برای تغییر رژیم در ایران مبدل شوند! حکومت سعودی که با کشتار مردم یمن، محدودکردن ساده ترین آزادی های فردی و اجتماعی در داخل عربستان و دخالت های مکرر در امور داخلی کشورهایی همچون عراق، سوریه، لبنان و … به یک دیکتاتور مبدل شده، در تلاش است تا از امکانات شبکه های اجتماعی آمریکایی برای دخالت و فتنه گری در ایران هم سوءاستفاده کند. در یادداشتی که در سایت ویکی لیکس افشا شده روش های مختلفی برای نمایش نارضایتی اجتماعی مردم ایران از طریق اینترنت، شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر پیشنهاد داده شده است. سفیر سعودی برای کمک به سرنگون کردن جمهوری اسلامی به مقامات عربستان پیشنهاد می‌دهد که از شبکه‌های ماهواره‌ای عربی و انگلیسی‌زبان برای جلب مخاطبان عرب‌ زبان در جنوب و غرب ایران استفاده کنند.

آغاز عملیات ویژه نابودی دو ساعته داعشی‌ها توسط پلیس یوروپل

12

به گزارش خبرآنلاین، پلیس اروپایی تصمیمی مهم علیه داعشی‌ها در فضای مجازی گرفت.بر این اساس یوروپل ضمن اعلام جنگ رسمی با ISIL نیروی ویژه‌ای را در نظر گرفته تا حساب کاربری داعشی ها یا طرفداران آن‌ها را در فضای مجازی برای همیشه خاموش سازند. مطابق تصمیم جدید، واحد ویژه در پلیس اروپایی پس از شناسایی حساب کاربری داعشی‌ها، در کمتر از ۲ ساعت اکانت موردنظر را نابود خواهد کرد. گفته می‌شود بیش از ۵۰ هزار حساب کاربری در توئیتر وجود دارد که متعلق به داعشی‌ها یا طرفداران آن‌هاست. به همین نسبت یا بیشتر حساب کاربری در رسانه فیس بوک و یوتیوب و سایر شبکه‌های اجتماعی دارند و از این طریق دست به یارگیری و جذب نیرو می‌زنند. داعشی‌ها در فضای مجازی دست به تبلیغات وسیع زده و در ضمن برخی از رهبران دنیای فناوری ازجمله مدیران توئیتر مانند «جک دورسی» را تهدید به مرگ کرده‌اند.

اگر گوشی اندرویدی دارید مراقب باشید

13

به گزارش ایسنا، گشتی کوتاه در دنیای اینترنت گویای آن است که حدود۹۷ درصد از ویروسها و بدافزارها مربوط به سیستم عامل اندروید می شود. در سال ۲۰۱۱ تنها ۱۰ مورد بدافزار جدید برروی نرم‌افزارهای اندروید شناسایی شد، در حالی که این رقم در سال ۲۰۱۲ تقریبا چهار برابر شده و به ۳۷ مورد رسید. مطالعات Juniper Networks در سالهای گذشته این گونه نشان می دهد که ۴۸ درصد از این حملات از طریق تروجان‌های پیام کوتاه، ۲۹ درصد از طریق نصب نرم افزارهای تقلبی و ۱۹ درصد از طریق بدافزارهای جاسوسی به وقوع می پیوندد. بر همین اساس به کاربران توصیه شده برای کاهش خطر آلوده شدن به بدافزار، از فروشگاه‌های برنامه‌های کاربردی متفرقه خرید نکنند، سیستم‌های عامل تلفن همراه خود را به روزرسانی کنند و به برنامه‌ها اجازه ندهند تا به اطلاعات شخصی و خصوصی ذخیره شده برروی دستگاه، دسترسی پیدا کنند.

این مینی رایانه باورنکردنی در کف دست را مایکروسافت و یک شرکت هندی ساخته است!

15

به گزارش خبرآنلاین، مایکروسافت و شرکت هندی iBall در یک مشارکت فوق‌العاده پی سی جالبی را ساخته‌اند که در کف دست جا می‌گیرد.این پی سی که اسپلندو / Splendo نام دارد که روی آن ویندوز ۸٫۱ نصب‌شده و همانند یک پی سی قابل‌قبول سرعت دارد. اسپلندو از طریق پورت اچ‌دی‌ام آی به تلویزیون و یا مانیتور وصل می‌شود. به پردازنده چهار هسته‌ای اینتل اتم مجهز بوده و با دو گیگ رم (حافظه موقت)، ۳۲ گیگ نیز حافظه داخلی دارد. اسلات مخصوص کارت‌خوان MicroSDXC و میکرو یو اس بی کاربر را قادر می‌سازد تا کیبورد و سایر ابزار لازم را متصل کند. همچنین باوجود بلوتوث نسخه ۴ می‌تواند ابزارهای دیگر ازجمله موس را به آن متصل نمود. قرار است اسپلندو از ماه جولای به قیمت ۱۴۰ دلار در بازار عرضه شود.

 

 

دیدگاه شما چیست؟