مطالب قدیمی

مرور رسانه ها ۲ اردیبهشت

 

رواج استفاده از وی پی ان در استرالیا

افتانا: به‌دلیل وجود قوانین مؤثر در نقض حریم شخصی توسط دولت، بسیاری از کاربران اینترنت در استرالیا ترجیح می‌دهند برای پنهان نگه‌داشتن هویت و در امان ماندن از خطرات نقض حریم شخصی و سرقت اطلاعات از وی پی ان استفاده کنند. در استرالیا برخی قوانین فدرال جدید، صدور حکم دادگاه برای دریافت اطلاعات کاربری افراد و سوابق استفاده آنها از اینترنت را ساده‌تر کرده و حتی دولت می‌تواند از این اطلاعات برای مقاصد متنوعی بهره بگیرد.

Vpn

 

نگرانی ۷۴ درصد از متخصصان امنیت از تهدیدات داخلی

سرتی سی سی: Michael Goldberg مدیر شرکت Awareness Technologies اظهار داشت: تقاضا برای جلوگیری از تهدیدات داخلی در حال افزایش است اما در حال حاضر راهکارهای پیشنهادی هزینه بالایی را به سازمان ها تحمیل می کند. تحقیقات صورت گرفته توسط SANS بر روی تهدیدات داخلی نشان می دهد که ۷۴ درصد از محققان امنیتی نگران تهدیدات داخلی مانند کارمندان بی دقت یا خرابکار می باشند و ۳۲ درصد بر این باور بودند که نمی توان جلوی تهدیدات داخلی را گرفت. هم چنین از این میان ۲۸ درصد اظهار داشتند که کشف و جلوگیری از تهدیدات داخلی برای سازمان ها از اولویت خاصی برخوردار نیست. این تحقیق با پشتیبانی SpectorSoft و مدیریت SANS در دسامبر سال ۲۰۱۴ و ژانویه سال ۲۰۱۵ صورت گرفته است. در این تحقیق آمده است که ۴۴ درصد از شرکت کنندگان در این تحقیق گفته اند که اطلاع ندارند که در حال حاضر چه مبلغی برای راه حل های کاهش تهدیدات داخلی هزینه کرده اند و ۴۵ درصد اظهار داشتند که اطلاعی از برنامه سال آینده برای اعمال اینگونه راه حل ها ندارند.

 

سیاست‌های جدید توییتر برای مقابله با آزار و اذیت

فارس: آن شبکه اجتماعی می‌گوید که از این پس حساب‌های کاربرانی را که دیگر کاربران را آزار می دهند تعلیق خواهد کرد و تا زمانی که این افراد به طور کامل به خط مشی‌های توییتر پایبند نباشند نمی‌توانند به حساب کاربریشان دسترسی پیدا کنند. توییتر افزوده که ویژگی خاصی را به این سایت افزوده که با استفاده از آن می‌توان توییت‌ها و محتوای نامناسب را شناسایی و فیلتر کرد. در سال های اخیر استفاده از توییتر برای تهدید و آزار ناشناس برخی کاربران مشهور افزایش یافته که از جمله جنجالی ترین این موارد می توان به تهدید دختر رابین ویلیامز در توییتر بعد از مرگ پدر مشهورش که یک بازیگر هالیوودی بود اشاره کرد. مدیران توییتر اظهار امیدواری کرده اند که با اعمال این تغییرات سایت یاد شده به مکانی امن مبدل شود. این شرکت قصد دارد به همین منظور رویکردها و نحوه اعمال سیاست های خود در این بخش را به طور مرتب مرور کرده و در صورت لزوم به روز نماید.

 

 

twitter2

انتشار کتاب «آموزش بمب‌گذاری و گروگان‌گیری» در اینترنت

جام جم کلیک: گروه تروریستی داعش با انتشار یک کتاب آموزشی آنلاین، آموزش‌های تروریستی خود را به اینترنت نیز کشاند.

به گزارش جام جم کلیک: این کتابچه ۷۰ صفحه‌ای که به زبان انگلیسی نوشته شده، راه‌های مختلف کلاهبرداری، ساخت بمب، گروگان‌گیری، حمله و تغییر نام و ظاهر را به تروریست‌های تازه‌کار آموزش می‌دهد.

این کتاب با توضیحاتی درباره چگونگی جمع‌آوری بودجه برای حمله آغاز می‌شود. داعش به خوانندگان این کتاب توصیه می‌کند از راه‌های اینترنتی به دزدی از مردم بپردازند.

مرحله بعد، ساخت بمب و مواد منفجره و ابزارهای مورد نیاز برای شروع حملات تروریستی است. این کتاب در پایان به توضیحاتی در خصوص عملیات پنهانی و روش‌های حمله اشاره می‌کند.

کنترل پهپاد از طریق ذهن خلبان

یورونیوز: پژوهشگران یک پروژه تحقیقاتی اروپایی در لیسبون، پایتخت پرتغال، موفق شده اند پهپادی را از راه دور توسط ذهن خلبان کنترل کنند. این تکنولوژی می تواند زندگی افراد معلول را تغییر دهد. ریکاردو مندس، مدیر این پروژه می گوید: «این اولین بار است که ما بطور عمومی یک پرواز واقعی را با کنترل ذهن به نمایش می گذاریم، این نمایش کاملا بی سابقه است.» همانند پهپادهای دیگر، این هواپیما دستورها را از طریق امواج رادیویی از زمین دریافت می کند، اما بجای استفاده از دسته کنترل و دکمه ها، خلبان فقط با استفاده از افکارش، جهت حرکت پهپاد را مشخص می کند. ریکاردو مندس می افزاید: «ما در حال انتقال از کنترل معمول هواپیماها به کنترل مغزی پروازها هستیم. از این لحظه هواپیما توسط امواج مغزی خلبان کنترل می شود.»خلبان توجه اش را بر روی صفحه کنترل که شامل پارامترهای پرواز است، متمرکز می کند. او از نظر ذهنی تلاش می کند که پهپاد را در جهت مورد نظرش هدایت کند و آنرا در منطقه برنامه ریزی شده نگه دارد. نونو لوریرو، محقق در حوزه تحقیقات پزشکی بنیاد شامپا لیمود می گوید: «این کار خیلی دشوار نیست. با تمرین بیشتر، ما می توانیم کارهای بیشتری انجام دهیم و به این صورت کار خلبانی ذهنی تر می شود.»

 

رمزگذاری بر صنعت تبلیغات توسط گوگل

سایبربان: گوگل برای قسمت‌هایی از شرکت خود از قبیل جیمیل (Gmail)، یوتیوب (YouTube) و درایو (Drive) یک رمزگذاری پروتکل امن انتقال ابرمتن یا اچ‌تی‌تی‌پی‌اس (HTTPS) گذاشته است. این شرکت تصمیم دارد که سامانه‌های تبلیغاتی خود را به این پروتکل امنیتی، ایمن سازد. این شرکت اعلام کرد است که تا آخر ماه ژوئن امسال این سامانه‌های تبلیغاتی را به پروتکل مذکور مجهز خواهد کرد. رمزگذاری اچ‌تی‌تی‌پی‌اس، یک پروتکل امن برای انتقال اطلاعات در شبکه‌های کامپیوتری است که به‌صورت خاص در اینترنت توسعه‌یافته استفاده می‌شود.

google-ssl

 

انتقاد هووآوی از سیاست‌های امنیتی چین

سایبربان: مسئولین هووآوی معتقدند که بستن درها به روی فناوری‌های برتر جهان نمی‌تواند امنیت سایبری را تامین کند. مدیر اجرایی شرکت هووآوی می‌گوید:”چین تنها در صورتی می‌تواند امنیت اطلاعات خود را در درازمدت تضمین نماید که بازار خود را به روی بهترین محصولات فناوری دنیا باز نگه دارد. حال ممکن است که این محصولات داخلی و یا خارجی باشد.”

هک کردن وب‌سایت بلژیکی و فرانسوی

سایبربان: بنابر گفته دادستان دو نوجوان مظنون به حمله هکری به وب‌سایت‌های روزنامه‌های بلژیکی و فرانسوی هستند. بر اساس گفته دادستان، واحد منطقه‌ای جرائم رایانه‌ای موفق شدند که هویت هکرهای مظنون را شناسایی کنند.
حمله موردنظر به وب‌سایت‌های Le Soir، La Libre Belgique،  La Derniere Heure و انتشارات گروه Sudpresse انجام‌شده است.
هکرها حتی به انتشارات منطقه‌ای فرانسوی که متعلق به گروه Rossoel بود، حمله کردند. هکرها وب‌سایت‌های انتشارت La Voix du Nord ، Union de Reims و l’Ardennais را هک کردند.
بر اساس اظهارت دادگاه، این دو نوجوان به ترتیب متولد سال‌های ۱۹۹۷ و ۱۹۹۹ هستند.
پیش‌ازاین در خبرها آمده بود که این حملات کار هکرهای تونسی است که به خلافت سایبری (CyberCaliphate) معروف هستند و خود را به داعش نسبت می‌دهند. این در حالی است که در چند وقت اخیر حملات هکری زیادی به نام داعش صورت پذیرفته است که این خبر نشان می‌دهد که ادعاها در مورد قدرت سایبری داعش و اینکه واقعاً این حملات کار گروه‌های سایبری وابسته به داعش است خیلی به واقعیت نزدیک نیست و بیشتر یک کار تبلیغاتی است که بیش از همه، قدرت‌های استعماری و داعش در حال بهره‌برداری از آن هستند، چراکه قدرت‌های استعماری می‌توانند از طریق اعلام خبرهای هکری نسبت داده‌شده به داعش در میان مردم دنیا ایجاد رعب و وحشت کنند و داعش نیز برای خود اعتبار کسب کند.

beljim

 

قدرت گیری مجدد بات‌نتPushdo Spamming

سایبربان: طی گزارش‌های رسیده نسخه جدیدی از این بات‌نت در بیش از ۵۰ کشور منجر به آلودگی رایانه‌های شخصی شده است.

درواقع این بات‌نت قادر است در یک‌زمان از طریق رایانه‌های آلوده به خود بیش از ۷٫۷ میلیارد پیام در هرروز ارسال کند. پیش از این چندین بار کارشناسان امنیتی با ورود به بخش زیرساخت‌ها از گسترش این حملات جلوگیری کرده بودند؛ اما این بار نسخه جدیدی از این بدافزار منتشرشده که اکنون کشورهایی نظیر هند، اندونزی، ترکیه و ویتنام در رأس کشورهایی آلوده از نظر تعداد رایانه‌های آلوده‌شده قرارگرفته‌اند.

عملکرد Pushdo Spamming به گونه‌ای است که با ورود به ایمیل و دسترسی به اطلاعات کاربر قادر است در خدمات بانکداری الکترونیک اختلال ایجاد کرده و حساب کاربران آلوده را مورد سوء استفاده قرار دهد.

spamming

 

آسیب‌پذیری ۱۵۰۰ برنامه آیفون در برابر حمله به پروتکل ایمن اینترنت

به گزارش  خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس به نقل از انگجت، رخنه به HTTPS باعث می شود اطلاعات حساس کاربران در دسترس هکرها قرار بگیرد. تحلیلگران می‌گویند کدهای منبع قدیمی library AFNetworking عامل موفقیت این حملات هستند. البته خود این library در حال حاضر به روز شده و برای رفع مشکلات آن وصله‌هایی عرضه شده، اما هنوز بسیاری از برنامه‌های همراه از نسخه‌های قدیمی و ناایمن آن استفاده می‌کنند.

بررسی app هایی که از این library استفاده می کنند نشان می دهد که ترافیک آنها فاقد مصونیت بوده و قابل مشاهده توسط هکرها و ویروس نویسان است.

موسسه SourceDNA برای پی بردن به ایمن بودن یا غیرایمن بودن برنامه های همراه آیفون یا آی پد ابزار خاصی را طراحی کرده که با مراجعه به آدرس http://searchlight.sourcedna.com/lookup‌ می توان از آن استفاده کرد. از ۵۰۰۰ برنامه موجود در فروشگاه همراه اپل که از این طریق مورد بررسی قرار گرفته اند ۱۵۰۰ برنامه دچار اشکالاتی بوده اند.

 

آمار عجیب در مورد علاقه خاص شهروندان نقاط مختلف جهان به شکلک‌های اینترنتی

ردبوک مک: طراحان برنامه همراه Swiftkey که صفحه کلید خاصی را برای کاربران گوشی‌های هوشمند طراحی کرده اند، بیش از یک میلیارد شکلک مورد استفاده به ۱۶ زبان مختلف را مورد بررسی قرار داده اند تا مشخص شود مردم نقاط مختلف دنیا هر یک به کدامیک از این شکلک ها علاقه دارند و کدام را بیشتر مورد استفاده قرار می دهند.

بر همین اساس ۶۰ درصد از این شکلک ها چهره های افراد در حالت های مختلف بوده اند و از این روش برای انتقال درست احساسات استفاده شده است. از مجموع این شکلک ها در اکثر موارد شکلک فردی خندان ارسال شده است. بنابراین اکثر مردم در نقاط مختلف جهان ترجیح داده‌اند از emoji ها برای ابراز احساسات مثبت و نه منفی استفاده کنند.

به غیر از شکلک‌های مربوط به ابراز احساسات ملیت های مختلف هر یک به مدل خاصی از آنها علاقه دارند. به عنوان مثال فرانسوی زبان‌ها به ارسال شکلک قلب علاقه بیشتری دارند. عرب زبان ها شکلک‌های گل ها و گیاهان مختلف را برای یکدیگر می فرستند.

همچنین روس زبان‌ها بیشتر از هر ملیت دیگری شکلک های حاوی نمادها و علائم عاشقانه را برای یکدیگر ارسال می‌‌کنند.

عملکرد انگلیسی زبان ها در این زمینه بستگی به محل مورد زندگیشان دارد. استرالیایی ها به ارسال شکلک‌های مربوط به مصرف الکل و مواد مخدر علاقه دارند. کانادایی ها بیشتر شکلک های مبتذل و هجوآمیز برای هم می فرستند و ساکنان بریتانیا به ارسال شکلک های مربوط به مصرف شراب علاقه نشان می دهند. در این گزارش عملکرد کاربران فارسی زبان بررسی نشده است.

emoji

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا