مطالب قدیمی

مرور رسانه ها ۱۶ تیرماه

 

استفاده از سلفی برای احراز هویت

4

به گزارش سایبربان، مسترکارت با استفاده از فناوری تشخیص چهره قصد دارد برای احراز هویت از این روش استفاده کند. مسترکارت نیز روشی جالب را مورد آزمایش قرار داده است و آن‌هم استفاده از عکس‌های سلفی مشتریان برای انجام امور بانکی است. این عمل با نرم‌افزار مخصوص مسترکارت برای تلفن‌های هوشمند انجام می‌پذیرد. بدین ترتیب دیگر نیازی به واردکردن رمز عبور یا استفاده از دیگر روش‌ها نیست. پس از آنکه مشتری عکس سلفی خود را گرفت، این عکس با استفاده از روش‌های ریاضی تشخیص چهره، تبدیل به رشته‌های باینری شده و با رشته‌های باینری که در پایگاه داده مسترکارت ذخیره‌شده است، مقایسه می‌شود. اگر دو رشته شبیه هم باشند، احراز هویت با موفقیت پایان می‌پذیرد.

5

البته این تنها روشی نیست که مسترکارت در حال آزمایش آن است و روش‌های دیگر استفاده از صدا و اثرانگشت نیز در حال بررسی است.

اسکن فراصوت سه‌بعدی انگشت برای ایمنی بیشتر تلفن‌همراه

6

 

به گزارش ایسنا، محققان آمریکایی موفق به ساخت اسکنر مینیاتوری فراصوت اثر انگشت شده‌اند که انگشت دست را به صورت سه‌بعدی اسکن می‌کند. اگرچه اسکنرهای موجود در تلفن‌های هوشمند فعلی دقت مطلوبی دارند، اما استفاده از شیوه فراصوت سه‌بعدی قطعا تاثیر شگرفی بر افزایش دقت آنها داشته و امنیت اطلاعات کاربران را تضمین می‌کند. پروفسور دیوید هورسلی، سرپرست این تحقیق در مورد ضعف سیستم‌های اسکنر همراه فعلی افزود: متاسفانه در اسکنرهای موجود در تلفن‌های همراه هوشمند مثل اپل و سامسونگ ضعف‌هایی موجود است. در واقع عمل اسکن در این تلفن‌ها تنها با تهیه یک عکس دوبعدی محقق می‌شود. وی در ادامه افزود: این ضعف هنگامی نمایان می‌شود که با قرار دادن یک نسخه چاپی از اثر انگشت فرد می‌توان اسکنر را فریب داد. محققان یک حسگر تولید کردند که از فراصوت عمق کم برای تصویربرداری از پستی و بلندی‌های سطح اثر انگشت و بافت زیر آن به شکل سه‌بعدی استفاده می‌کند. اگرچه این دستگاه از تجهیزات پزشکی پیچیده الهام گرفته، اما اسکنر مذکور بسیار جمع‌وجور بوده و تنها به ۱٫۸ ولت برق برای کار نیاز دارد که آن را به گزینه‌ای مطلوب برای استفاده در دستگاههای الکترونیک قابل حمل تبدیل کرده است.

حملات سایبری بزرگ‌ترین تهدید پیش روی خطوط هواپیمایی جهان

1

مرور رسانه ها: به گزارش سایبربان، کارشناسان امنیتی هشدار داده‌اند که حملات سایبری به بزرگ‌ترین تهدید پیش روی خطوط هوایی جهان تبدیل شده است. موضوعی که در برخی از خطوط هوایی سبب زمین‌گیری پروازها به جهت حفظ جان مسافران می‌شود. ماه گذشته شرکت هواپیمایی LOT لهستان موردتهاجم هکرها قرار گرفت.  تهدید چند ماه پیش یک هکر آمریکایی به در اختیار گرفتن کنترل موتور هواپیما در حین پرواز، ازجمله وقایع دیگری بود که طی ماه‌های اخیر، مدیران صنعت هوانوردی در دنیا را نگران کرد و آنها را وادار کرد تا به فکر چاره‌ای برای این مشکل بیفتند. کارشناسان بر این موضوع تأکید دارند که امن سازی فناوری‌هایی نظیر اینترنت وای فای و یا ابزارهای سرگرمی در خطوط پروازی بسیار حائز اهمیت است زیرا این ابزارها در حین مفید بودن، راه را برای نفوذ هکرها باز می‌کنند.

پلیس فدرال: هکرهای چینی از بدافزار ساکولا در حملات اخیر استفاده کرده‌اند

2

به گزارش سایبربان، FBI ادعا کرد که هکرهای چینی از بدافزاری به نام ساکولا (Sakula) برای حمله به بخش تجاری آمریکا و اداره‌ی مدیریت کارمندان (OPM) استفاده می‌کردند. همچنین پلیس فدرال مدعی شد که این بدافزار در حمله مرکز بهداشت و درمان انثم (Anthem) نیز به‌کاررفته بود. این بدافزار برای به سرقت بردن اطلاعات حساس به کار می‌رود.

رزمایش جنگ سایبری آمریکا در انگلیس

3

به گزارش سایبربان، وزارت دفاع، وزارت امنیت داخلی، سازمان امنیتی ملی و تعدادی دیگر از سازمان‌های آمریکا به همراه چند تن از مقامات انگلیسی و شرکت‌های خصوصی برای رزمایش جنگ سایبر به نام سایبر گارد (Cyber Guard)- که قرار است سه هفته به طول انجامد- در شهر سافک انگلیس گرد هم آمدند. هدف از برگزاری آن، آمادگی مقامات نظامی و امنیتی در حوزه‌ی جنگ سایبر بود. در این رزمایش، ۱۴ گروه، نوعی از حملات شبیه‌سازی‌شده را آزمایش کردند.  گمان می‌رود دولت آمریکا درصدد سنجش توانایی بخش صنعتی در مواجهه با حملات سایبری است.

اندازه‌گیری زمان سفر در بزرگراه‌ها با سامانه بلوتوثی محققان ایرانی

8

 

به گزارش ایسنا، پژوهشگران مرکز رشد دانشگاه صنعتی شریف با طراحی و ساخت سنسورهایی برای شناسایی و بازشناسایی خودروها سامانه‌ای را برای اندازه‌گیری زمان سفر ارائه کردندو از این طریق قادر می‌توان زمان سفر از نقطه‌ای به نقطه دیگر را اعلام کرد. سعید دهقان، مجری طرح: روش‌های استاندارد اندازه‌گیری زمان سفر شامل استفاده از خودروهای مجهز به سیستم‌های مکان نما، استفاده از شناسه RFID و کاربردی کردن دوربین‌های پردازش تصویر است که هر کدام از این روش‌ها دارای معایبی هستند؛ از این رو اندازه‌گیری زمان سفر تا کنون انجام نشده است. در این طرح از طریق سنسورهای نصب شده در اتوبان‌ها اقدام به محاسبه زمان سفر می‌شود این سنسور با استفاده از بلوتوث و یا WiFi اقدام به جمع آوری داده‌ها می‌کند. برای محاسبه و اندازه گیری زمان سفر منتظر نمی‌مانیم تا یک خودرو از ابتدا تا انتهای اتوبان را طی کند بلکه در هر بخشی تعدادی خودرو در حال حرکت هستند و زمان سفر خودروها از سنسوری به سنسور دیگر محاسبه و پس از جمع زدن ارقام به دست آمده، زمان سفر تعیین می‌شود. این سنسورها اطلاعات مورد نظر را از طریق شبکه ۳G یا GPRS به سرور مرکزی که در مرکز رشد داشگاه شریف مستقر شده است، ارسال می‌کنند.

آغاز نبرد سایبری عراق با داعش

TV5MondeIsis

به گزارش عرش نیوز، عراق به دنبال کشاندن صحنه جنگ با داعش از عرصه های نظامی، سیاسی و رسانه ای به فضای مجازی و ایجاد ارتش سایبری است. ‘علی الشلات’ نماینده پارلمان عراق: گزینه دیگری جز ایجاد ارتش سایبری برای مقابله با داعش در نبرد رسانه ای نداریم. داعش در عراق تنها در فضای توییتر ۸ هزار صفحه وب دارد، بنابراین تشکیل ارتش سایبری امری اجتناب ناپذیر در مبارزه با تروریسم و گروه تروریستی داعش است در غیر این صورت بخش بزرگی از جنگ نظامی و پیروزی های کسب شده بر روی زمین نبرد را از دست خواهیم داد. مارک والاس رییس طرح مبارزه با افراد گرایی در اروپا: بیش از ۴۰ هزار وب در حمایت و تایید داعش فقط در سطح تویتر وجود دارد. به نظر می رسد ایده ایجاد ارتش سایبری در عراق برای مقابله با فعالیت های تروریستی داعش در شبکه های اجتماعی، بعد از اقدام خودجوش جمعی از روزنامه نگاران و کاربران عراقی در افشاگری و محکومیت اقدامات تروریستی داعش ناشی می شود. یکی از مشکلات پیش روی این طرح به نظر می رسد مشکل سرعت اینترنت در عراق است زیرا این کشور برحسب آمار وزارت ارتباطات و فناوری عراق در بین ۱۸۵ کشور دنیا رتبه ۱۷۹ از حیث حجم سرعت و بارگذاری اینترنت را دارد. به عقیده کارشناسان رسانه ای، داعش در یک سال گذشته توانسته از فضای سایبر و شبکه های اجتماعی بیشترین بهره برداری را در ایجاد رعب، جذب داوطلبان از بیش از ۱۰۰ کشور جهان و نمایش غلو آمیز قدرت خود کند.

پیام جدیدی که مدیران تلگرام برای ایرانی‌ها مخابره کردند را بخوانید

3348185_522

 

به گزارش خبرآنلاین، مدیران تلگرام با ارسال توئیتی برای کاربران ایرانی اعلام کردند مشکلات فنی در ترافیک مسیریابی و دسترسی ایرانی‌ها به این شبکه اجتماعی را حل کرده‌اند. بنابراین پیام می‌توان به این نتیجه رسید که مشکل ایجادشده از سوی آن‌سوی مرزها اینک رفع شده و اگر مشکل دیگری وجود داشته باشد، باید از داخل باشد.

اتصال رایگان استارتاپها به شبکه رایانش ابری/ کاهش هزینه میزبانی

9

به گزارش مهر، علی اصغر انصاری معاون سازمان فناوری اطلاعات از برنامه های حمایتی این سازمان برای اتصال استارتاپ ها و کسب و کارهای نو به شبکه خدمات رایانش ابری به صورت رایگان خبر داد. در این طرح تولیدکنندگان نرم افزار، اپلیکیشن، فروشگاههای مجازی و سایتهای اینترنتی می توانند به زیرساخت ابری سازمان فناوری اطلاعات متصل شده و خدمات میزبانی رایگان دریافت کنند. رایانش ابری مدل رایانشی بر پایهٔ شبکه های رایانه ای مانند اینترنت است که الگویی تازه برای عرضه، مصرف و تحویل خدمات رایانشی با به کارگیری شبکه ارائه می‌کند «رایانش ابری» از ترکیب دو کلمه رایانش و ابر ایجاد شده است. ابر در اینجا استعاره از شبکه یا شبکه‌ای از شبکه‌های وسیع مانند اینترنت است.

افشای ۴۰۰ گیگابایت اطلاعات دولتی و تجاری در ایتالیا توسط هکرها

0

به گزارش آی بی ان لایو، با هک شدن یک شرکت ایتالیایی به نام Hacking Team که نرم افزارهای کنترل و نظارت را به دولت ها و نهادهای مختلف می فروشد، ۴۰۰ گیگابایت اطلاعات محرمانه افشا شده است. یکی از نرم افزارهای تولیدی این شرکت Da Vinci نام دارد که در واقع یک بدافزار برای کنترل اینترنت  و جاسوسی از کاربران است. بسیاری از نهادهای قضایی و پلیس ایتالیا از این ابزار برای پیشبرد امور خود استفاده می کنند و بسیاری از سازمانهای مدافع حریم شخصی کاربران نرم افزار مذکور را در ردیف خطرناک ترین دشمنان اینترنت طبقه بندی کرده اند. هکرها با نفوذ به شرکت مذکور استاد داخلی آن را سرقت کرده و لوگوی آن را هم تغییر داده اند و جزییات فراوانی از قراردادهای تجاری Hacking Team را نیز در دسترس همگان قرار داده اند. از جمله مشتریان خدمات این شرکت می توان به پلیس اف بی آی آمریکا، اداره مبارزه با مواد مخدر ایالات متحده، مصر، مراکش، نیجریه، عربستان سعودی، اتیوپی، قزاقستان، سودان، بحرین و مجارستان اشاره کرد. این کشورها از نرم افزار جاسوسی Hacking Team برای جاسوسی از مخالفان سیاسی خود و همین طور روزنامه نگاران استفاده می کنند.

ورود دست‌های روباتیک به ارتش امریکا

10

به گزارش مهر، محققان امریکایی در حال فعالیت بر پروژه ای با نام «MAXFAS» هستند که به سربازان امریکایی اجازه می دهد تا در مهارت های تیراندازی دقت و سرعت عمل بیشتری داشته باشند. این فناوری پوشیدنی یک بازوی روباتیک است که پوششی شبیه به استخوان انسان ها داشته و از لرزش های ناخواسته دست سربازان در هنگام تیراندازی می کاهد.این دست روباتیک از جنس فیبر کربن و سبک است تا وزن بیشتری را بر دست سربازان تحمیل نکند. آزمایشات اولیه این دست روباتیک نشان می دهد، سربازانی که با استفاده از این دست روباتیک شلیک می کردند به نسبت سایرین از شلیک های بهتری برخوردار بودند.

هشدار؛

در فضای مجازی زیر نظر هستید!

11

به گزارش باشگاه خبرنگاران، براساس یکی از آمارهای موجود، شهروندان تهرانی بیش از نیمی از کاربران ایرانی فیسبوک را تشکیل می دهند. در پایگاه World Internet Stats جمعیت کاربران فیسبوک در خاورمیانه ۲۳ میلیون نفر اعلام شده است که ۴۶ درصد آن کاربران ایرانی هستند. با توجه به جمعیت ایران در مقایسه با کشور های پر جمعیتی نظیر چین، ایرانیان همچنان نسبت بالایی از ضریب نفوذ فیسبوک در کاربران اینترنت را به خود اختصاص داده اند.کنیم انقلاب مصر که به انقلاب فیسبوکی شهرت داشت، یکی از بارز ترین مصادیق توطئه های دشمنان اسلام و مسلمین در این شبکه های ضد اجتماعی و جاسوسی است. شبکه خبری سی ان ان نیز در گزارشی از نشست سران سازمان های اطلاعاتی آمریکا در مجلس سنا با موضوع نقش فیسبوک و توئیتر در انقلاب های عربی خبر داد. لئون پانتا، رئیس سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) در این جلسه تعداد کاربران شبکه های مجازی را ۶۰۰ میلیون نفر برای فیسبوک و ۱۹۰ میلیون نفر برای توئیتر عنوان کرد. این روزها دیگر ضرورتی ندارد که افسران موساد برای جذب جاسوس تلاش بسیاری را انجام دهند، چرا که آنها از طریق شبکه های ضداجتماعی، افراد را ندانسته به منبع اطلاعاتی تبدیل می کنند. روزنامه الحیات نیز درباره شیوه های جدید جاسوسی موساد نوشت: فیسبوک منبع اطلاعاتی مهمی برای موساد است، این سرویس جاسوسی از طریق فیسبوک از اوضاع فلسطینی ها مطلع می شود و اطلاعات موجود در کامپیوتر های شخصی افراد را به دست می آورد.

 

 

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا