مطالب قدیمی

مرور رسانه ها ۱۵ اردیبهشت

موج مهاجرت کاربران تلفن همراه از وایبر به تلگرام/ فرصت مغتنم برای پیام‌رسان‌های ایرانی

فارس: با تداوم کندی وایبر، در دو هفته اخیر تعداد افرادی که به عضویت پیام‌رسان تلگرام در می‌آیند به شدت در حال افزایش است. حتی افرادی که پیش از این به دلیل شلوغی، حوصله عضویت در شبکه جدید اجتماعی را نداشتند هم تغییر ذائقه داده‌اند. برخی کارشناسان احتمال می‌دهند که شاید کنترل‌هایی از طرف شرکت وایبر روی اطلاعات کاربران ایرانی اعمال می‌شود که ارسال و دریافت داده را با تاخیر همراه می‌کند، البته این احتمال با بروز اختلال یکباره در عملکرد وایبر در تناقض است. در شرایط پیش‌آمده، فرصت برای دو گروه پیام‌رسان بسیار مهیا است؛ اکنون کاربران وایبر پیام‌رسان جدید تلگرام را به عنوان جایگزین به یکدیگر پیشنهاد می‌کنند و هر روز بر تعداد اعضای جدید این پیام‌رسان اضافه می‌شود. از سوی دیگر برای پیام‌رسان‌های ایرانی که چندی پیش سربلند کرده‌اند، فضای مغتنمی برای عرضه و جذب کاربر فراهم شده است.

viber-alexa

 

پشت پرده معاملات میلیونی یک بازی موبایلی!

جهان: «کلش آو کلنز» (برخورد قبایل) بازی‌ای است که این روزها همه به آن مشغول هستند و بر خلاف بازی‌های دیگری که معمولا اتفاق خاصی در آن نمی‌افتد، شما می‌توانید با این بازی برای خودتان در‌آمد‌زایی کنید. در پاساژ‌های موبایل مثل علاءالدین، ایرانیان و … یا در سایت‌های مختلف اینترنتی که برای این بازی طراحی شده است، شما با عبارتی به نام خرید و فروش اکانت‌های «کلش آو کلنز» روبه‌رو می‌شوید. از ١٠٠ هزار تا بیش از دو میلیون تومان برای هر اکانت مردم حاضرند پول بدهند. برای رسیدن به یک اکانت معمولی نزدیک به سه ماه باید کار کرد، شما با شش ماه انجام مداوم این بازی به مرحله ۶٠ خواهید رسید و اگر بیشتر فعالیت کنید به مرحله ٩٠ می‌رسید. هر‌چقدر بیشتر پول بدهید، اکانت‌های بزرگ‌تر با امکانات بیشتر دریافت می‌کنید. بررسی نرخ‌ها نشان می‌دهد که یک اکانت معمولی که در بازی امکانات آنچنانی ندارد، با قیمتی در حدود یک میلیون تومان معامله می‌شود. این بازی میان کسانی که بیکار هستند طرفدار بیشتری دارد زیرا می‌توانند وقت بیشتری بگذارند و زودتر به درآمد برسند!

clash of clans

 

هک شدن اطلاعات دانشگاه آمریکایی

سایبربان: هکرها سامانه‌های دانشگاه برکلی (Berkeley) ایالت کالیفرنیا را هک کردند و شماره‌های تأمین اجتماعی دانشجویان این دانشگاه را به سرقت بردند. افزایش حملات سایبری به سامانه‌های دانشگاه‌ها و هک کردن اطلاعات آن‌ها، نشان‌دهنده مهم بودن اطلاعات این مراکز است. دانشگاه برکلی، منبع اصلی استعدادهای علمی برای شرکت‌های سیلیکون ولی (Silicon Valley) است. شرکت‌های حاضر در سیلیکون ولی، جزء اولین مشتریان برای استخدام و به‌کارگیری دانشجویان این دانشگاه هستند. دلیل این حملات و افرادی که این حملات را انجام داده‌اند هنوز مشخص نشده است.

iStock_000003307504Small-620x330

 

هک شدن اطلاعات دانشگاه آمریکایی

زومیت: کاربران اندروید که از اینترنت پرسرعت برخوردار نیستند، به زودی شاهد نسخه‌های جدیدی از وب‌سایت‌ها خواهند بود که چهار برابر پرسرعت‌تر از دیگر وب‌سایت‌ها بارگذاری شده و ۸۰ درصد در مصرف ترافیک صرفه جویی می‌کنند. گوگل در برنامه‌ی جدید خود قابلیت transcoding را تست می‌کند، در این برنامه، گوگل برای اتصالات اینترنتی کم سرعت مانند ۲G یا دیگر اتصالات پایین‌تر از آن، نسخه‌ی وب سبک‌تری را ارائه خواهد کرد. این فرآیند طی یک درخواست از سمت کاربر صورت گرفته و هیچ تغییری را در پشت پرده‌ی وب‌سایت ایجاد نمی‌کند. فرآیند transcoding بیشتر شبیه به سرویس فشرده سازی اطلاعات اپرا مینی است، اما با این تفاوت که گوگل وب‌سایت‌ها را بیشتر از آن سرویس آنالیز و بررسی کرده و محتوای غیر ضروری را حذف می‌کند. در این قابلیت، تبلیغات وب‌سایت‌ها را حذف می‌کند، اگرچه تبلیغات مربوط به سرویس AdSense خودش و دیگر شبکه‌های مطرح باقی خواهند ماند. اما همه‌ی وب‌سایت‌ها مانند سایت‌های ویدئویی قابلیت تبدیل شدن را ندارند و هر سایتی که از کوکی استفاده می‌کند از این قضیه مستثنا هستند. البته وب‌مسترها این حق انتخاب را دارند که قابلیت transcoding را بر روی وب‌سایت‌های خود اعمال نکنند.

google speed

 

استفاده پزشکان ایرانی از وایبر برای شناسایی بیماری‌ها

آی تی آنالیز: رئیس کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران ضمن اشاره به نارضایتی پزشکان نسخه‌نویس از تعرفه‌های درمان ۹۴، از راه‌اندازی ۳۰ گروه وایبری پزشکان جهت شناسایی مشکلات و همچنین بیماری‌های رایج در مناطق مختلف خبر داد.

 

موسس یکی از شبکه‌های اجتماعی داخلی:

یگانه مسیر نجات فرهنگ، استقلال مجازی است/ تجربه کشورهایی که راه نفوذ را بر فیس‌بوک بستند

فارس: مدیر یکی از شبکه‌های اجتماعی داخلی راهکار مقابله با نفوذ شبکه‌های بیگانه را به رسمیت شناختن شبکه‌های داخلی، ایجاد و حمایت جدی از شبکه‌های تخصصی و حمایت سرمایه گذاران از شبکه‌های اجتماعی داخلی برشمرد و تاکید کرد: یگانه مسیر نجات فرهنگ ما، استقلال مجازی است. دغدغه ای که منجر به محدودسازی دسترسی به برخی شبکه های اجتماعی شده باید صرف حمایت از سرویس دهندگان داخلی و بومی شود. موسس شبکه اجتماعی داخلی هم‌میهن ادامه داد: فیسبوک تا سال ۲۰۰۸،یعنی ۴ سال پس از تأسیس نیز، موفقیت و اقبال چندانی کسب نکرد. قاسمی یادآور شد:  بارزترین و بزرگترین انهدام یک شبکه در تاریخ شبکه های اجتماعی، مربوط به خرید شبکه اجتماعی مای اسپیس توسط روبرت مرداک،یکی از مدافعان سرسخت اسرائیل به قیمت ۵۸۰ میلیون دلار بود که چند سال بعد تنها با مبلغ ۳۵ میلیون دلار واگذار شد تا این شبکه اجتماعی موفق و پرطرفدار در تمام دنیا، از دور رقابت خارج شود و فضا فاقد هرگونه رقیب قدرتمند شود. آنطور که برخی از مسئولین به رفع فیلترینگ اصرار می‌ورزند، بطور حتم به ما ثابت میکند که این مسئولین حتی ساعتی در این محیط ها کنکاش نداشته‌اند! شبکه های داخلی تمام آنچه کاربرا‌ن نیاز دارند را پوشش میدهد.

importance-of-the-social-network-in-internet-marketing

فیس‌بوک می‌گوید دو سوم دنیا به اینترنت وصل نیست

بی بی سی: فیس‌بوک اعلام کرده که به وب‌سایت‌ و شبکه‌های خدمات اینترنتی بیشتری امکان می‌دهد تا به “اینترنت رایگان موبایل” این شرکت، اینترنت.آُرگ ( Internet.org) ملحق شوند. فیس‌بوک در حالی این خبر را اعلام کرده که مخالفان این ابتکار، آن را بر خلاف اصل بی‌طرفی در اینترنت می‌دانند و معتقدند این نوع دسترسی به اینترنت، به نفع برخی سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها کار می‌کند. شرکت‌های موبایل به اینترنت فیس‌بوک ملحق می‌شوند چرا که گمان می‌کنند، تجربه کاربران به این دسترسی محدود آنها را به پرداخت هزینه برای دسترسی بیشتر ترغیب می‌کند. برای پیوستن به این سامانه، سایت‌های متقاضی نباید پر از داده، عکس و ویدئو با وضوح بالا باشند. علاوه بر اینها نباید گفتگوی تصویری (video chat) داشته باشند و همچنین علاوه بر گوشی‌های هوشمند، گوشی‌های ارزان نیز باید بتوانند به محتوای آنها دسترسی پیدا کنند.

150504154430_facebook_624x351_thinkstock

 

کشف پورت مخفی در ساعت اپل

فارس: بررسی‌های شرکت Reserve Strap نشان می‌دهد ساعت اپل دارای یک پورت مخفی شارژ است که روی بدنه و در روبروی محل اتصال بند ساعت قرار گرفته است. این احتمال وجود دارد که اپل از پرت یاد شده در آینده برای کارهای دیگری مانند به روزرسانی نرم افزاری ساعت خود یا حذف و افزودن برخی قابلیت ها به آن استفاده کند.

 

اپراتورها چگونه با پیام‌رسان‌ها تعامل کنند؟

تسنیم: زاهی لونت لیوای کارشناس ارشد حوزه مخابرات و مشاور برخی اپراتورهای بزرگ ارتباطی دنیا در ارتباط با این ترس جهانی گفته است، صرف ترس به اپراتورها کمک نخواهد کرد و باید به فکر ابداع و ابتکار باشند. وی معتقد است که جلوی سیل تکنولوژی به هیچ عنوان سد نمی‌شود و اپراتورهایی که به هر دلیل دنبال محدودیت برای مشترکان خود و تکیه بر سیستم سنتی هستند رفته رفته حذف می‌شوند. به گفته این کارشناس مخابراتی، اپراتورهای موبایل برای تضمین درآمد و بقای خود علاوه بر تأمین کننده بودن در زمینه شبکه و زیرساخت به بخش سرویس هم ورود کنند.  اپراتورها نیازمند این هستند که روش‌هایی را در ارتباط با سرویس‌های جدید ارائه دهند تا نیاز و مورد توجه مردم و مشترکان باشد لذا چند راهکار به شرح زیر است:

  1. با فروشندگان OTT توافق و همکاری کنند.
  2. تلاش کنند و سرویس OTT خود را راه اندازی کنند و در بازارهای جهانی نیز رقابت داشته باشند.
  3. OTT مورد نظر خود را بخرند.

سقوط آزاد آدرس اختصاصی ایران با یکه تازی ir در اینترنت

تسنیم: پسوند معتبر ایران تا حدود سه سال گذشته دات ir بود که در واقع تمامی کاربران اینترنت با وارد کردن آدرس‌های معتبر به اضافه این پسوند می‌توانستند روانه سرورهای میزبان‌ سایت‌های ایرانی شوند؛ اما با تأیید دامنه فارسی “ایران” از سوی آیکان امکان دسترسی به سرورهای ایرانی این بار با پسوندی ایرانی نیز مهیا شد. سال ۹۲ نزدیک به سه هزار و ۵۲۳ دامنه دات ایران ثبت شده بود که این آمار در پایان سال ۹۳ به دو هزار و ۶۳۲ رسید. اکنون نیز آمار لحظه‌ای نشان می‌دهد که تنها دو هزار و ۵۳۷ دامنه ایران بیشتر ثبت نشده است. با این حساب سال به سال از جذابیت دامنه ایران کم می‌شود و شاید دلیل چنین موضوعی فرهنگ‌سازی و تعریف ضعیف این دامنه مختص کشورمان توسط مسئولان امر بوده است. البته این استقبال کم در صورتی اتفاق می‌افتد که جذابیت ir همچنان بالاست. تا پایان سال گذشته ۶۱۸ هزار و ۷۸۹ دامنه اینترنتی ثبت شده بود.

 

طراحی برنامه موبایلی برای مقابله با جاسوسی دیگر برنامه‌های همراه

فارس: محققان مرکز Eurecom and Technicolor در فرانسه با انتشار مقاله‌ای اعلام کرده اند که نمونه اولیه برنامه همراه NoSuchApp می تواند ترافیک داده به گوشی و از گوشی را کنترل کند و درخواست های دسترسی به سایت های اینترنتی توسط appها را با فهرستی که از سایت های تبلیغاتی و مزاحم و کنترل کننده کاربران در اختیار دارد مقایسه کرده و از فعالیت مخرب آنها جلوگیری کند.

این برنامه می تواند به کاربران در مورد تخلفات و رفتارهای مشکوک برنامه های همراه هشدار دهد و حتی این نوع اقدامات را بلوکه کند.

13930603000576_PhotoA

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا