مطالب قدیمی

مرور رسانه ها چهارشنبه ۱۴ آبان

نگذارید کسی شما را ردیابی کند

1

یکی دیگر از ابزارهایی که تلاش می‌کند ردیابی‌ها را تشخیص داده و آن‌ها را بلاک کند،«Privacy Badger» است. این ابزار در واقع از طرف نهاد مشهور «بنیاد مرز الکترونیک» یا‌‌ همان «EFF » حمایت می‌شود. برنامه «Privacy Badger» روش متفاوتی برای حفظ حریم خصوصی دارد. در اصل این ابزار یک برنامه برای بلاک اتوماتیک کوکی‌ها نیست بلکه همچنان که شما به وبگردی مشغول هستید، کسانی که شما را ردیابی می‌کنند را تشخیص‌داده و زیر نظر می‌گیرد. به محض آنکه برنامه‌ای به عنوان ناقض حریم خصوصی تشخیص داده شود، تبلیغات آن و کوکی‌های مربوط به آن‌ها بلاک می‌شوند.افزونه «Privacy Badger» در حال حاضر برای مرورگرهای گوگل کروم و فایرفاکس در دسترس است. باید بدانید که این ابزار در حال حاضر در حالت آزمایشی قرار دارد و ممکن است نارسایی‌هایی داشته باشد.

معرفی نخستین مچ‌بند دوربین‌دار پرنده

2

شرکت اینتل جایزه برتر مسابقه Make It Wearable خود را برای پروژه حیرت‌انگیز مذکور به تیم سه‌نفره نیکسی (Nixie) داد. آنان دستبند پرنده را با پردازنده ادیسون شرکت اینتل ساخته‌اند.این ابزار وقتی که از دست باز می‌شود و شروع به پرواز می‌کند، به صورت خودکار فیلم‌برداری را آغاز می‌نماید. غول سازنده پردازشگرها درباره این پروژه می‌گوید: «نکسی نخستین دوربین پوشیدنی است که می‌تواند پرواز کند». اینتل در توضیح کار دوربین می‌گوید: «نیکسی تصاویر را از یک پرسپکتیو حیرت‌انگیز برداشته و لحظات را بدون ایجاد مزاحمت ثبت می‌کند».این تیم چک ۵۰۰ هزار دلاری را با غلبه بر ۹ رقیب دیگر خود در بخش فینال مسابقه از آن خود کرد. یک پروژه‌ی مربوط به پرینتر سه‌بعدی در مقام دوم ایستاد و جایزه ۲۰۰ هزار دلاری را برد. ۱۰۰ هزار دلار نیز از آن سازندگان یک دستکش هوشمند برای کارگران کارخانه‌ها شد.

پیش به سوی دنیای وب آرمانی

3

تیم برنرز لی که یکی از توسعه‌دهندگان اولیه‌ی وب است، از امیدش به اینترنت شخصی شده‌تری در آینده می‌گوید که به افراد کمک خواهد کرد تا بیشتر با یکدیگر همکاری کنند. او بر این عقیده است که اطلاعات ما باید در اختیار خودمان باشد نه شرکت‌های بزرگی که اطلاعات را شخم می‌زنند و از آن برای تبلیغات استفاده می‌کنند، چرا که تبلیغات لزوما فایده‌ای برای ما ندارد. اما اگر اطلاعات شخصی ما اعم از اطلاعات گجت‌های پوشیدنی، خانه، شرکت‌های کارت اعتباری و بانکی، شبکه‌های اجتماعی و غیره همگی مورد تحلیل الگوریتم‌های مناسبی قرار گیرند، آنگاه دید خوبی از زندگی شخصی ما ساخته می‌شود که می‌تواند به ما در بالا بردن سطح زندگی‌مان کمک کند. همین نکته نشان می‌دهد که تا چه حد این اطلاعات برای ما حایز اهمیت است.

نقض حریم خصوصی، توهین به کرامت انسانی

4

مایکل لینک(استاد فلسفه):  اگرچه ارزش‌هایی که از حریم خصوصی دفاع می‌کنند، در دنیای فلسفه موضوع جدیدی نیستند، اما کمتر موردی پیش می‌آید که در آن نقض حریم خصوصی، به‌خودی‌خود و بدون توجه به این‌که توسط چه گروه یا سازمانی انجام‌شده است، زیر سؤال برود. درواقع ساده‌ترین نوع آسیبی که نقض حریم خصوصی می‌تواند ایجاد کند، شامل موقعیت‌هایی است که اتفاقات ناگواری در پی انتشار و یا جمع‌آوری اطلاعات ما، برای‌مان پیش بیاید.اگر کسی دفتر خاطرات شمارا برباید و اسرار شمارا برملا کند، درک این‌که چرا شما عصبانی می‌شوید و احساس می‌کنید مورد سو استفاده قرارگرفته‌اید، آسان خواهد بود. اگر نوشته‌های شما شامل دیدگاه‌های نامتعارف باشد، عمومی ساختن آن‌ها می‌تواند منجر به تخریب چهره‌ی شما گردد. یا، دلالان داده را در نظر بگیرید که با استفاده از اطلاعات جمع‌آوری‌شده، پروفایل‌های شخصی ایجاد می‌کنند. چه اتفاقی می‌افتد اگر در این پروفایل‌ها شما به‌اشتباه معرفی شوید. این موضوع دعوت‌نامه‌ی جذابی برای سوداگران داده است. و چه اتفاقی می‌افتد اگر داده‌کاوی دولت، به‌اشتباه و در عین بی‌گناهی، شمارا در لیست ممنوع‌الخروج ها قرار دهد. عملا امکان نارضایتی زیاد است. فراتر از این شما حتی می‌توانید تحت مجازات شدیدتری قرار بگیرید.

توئیتر، شیپور جنگ فرزندان یزید

5

یکی از تکنیک‌هایی که داعش در جهت اشاعه و تنفیذ ترس به قلب مردم از آن استفاده می‌کند توئیت کردن اقدامات سبوعانه و ارسال اخبار حملاتشان در وب‌سایت توئیتر است. بررسی‌ها و مشاهدات انجام شده روی صفحات توئیتری یاران اینترنتی داعش نشان از نوعی تقسیم کار میان آنان دارد. به طوری که عده‌ای با استفاده از تصاویر و افکت‌های تصویری همراه با آیات قرآن و دیگر ابزارهای تحریک‌کننده به دنبال جذب نیرو برای داعشیون هستند. اقدام این دسته مانند قرآن سر نیزه کردن یاران معاویه در جنگ صفین است که فقط بی‌بصیرتان دور از ولایت، از این حیله شکست خواهند خورد. عده‌ای دیگر تنها به ارسال اخبار پیشروی‌های این گروهک تروریستی می‌پردازند.عده‌ای هم در جهت ارعاب مخاطب، تصاویر و اخبار قربانیان داعش را منتشر می‌کنند.

اعتراف دولت انگلیس به دسترسی بدون مجوز به اطلاعات جاسوسان آمریکایی

6

بر اساس اعتراف تازه دولت انگلیس، جاسوسان ستاد ارتباطات این کشور می‌توانند بدون دریافت مجوز به محتوای جمع‌آوری شده توسط آژانس امنیت ملی آمریکا و نهادهای جاسوسی مشابه دسترسی یابند. این افشاگری‌های تازه حاصل بخشی از تحقیقات دولت این کشور در زمینه عملیات و فعالیت‌های ستاد ارتباطات دولت انگلیس است که از جمله نهادهای جاسوسی و اطلاعاتی مهم انگلیس محسوب می‌شود. پیش از این تصور می‌شد ستاد یاد شده برای مشاهده و دسترسی به اسناد جمع آوری شده متحدان خارجیش و از جمله امریکا باید از وزارت خارجه مجوز بگیرد.

سازوکارهای پایش رفتار کودکان در فضای مجازی تبیین می‌شود

7

معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با امضای تفاهم نامه همکاری با دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی از توان علمی نخبگان و اساتید این دانشگاه استفاده می کند. موضوع این تفاهم نامه، «بهره مندی از توان علمی نخبگان و اساتید این دانشگاه در یاری رساندن مدیران و بدنه کارشناسی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه به منظور شناسایی خلاء های موجود در عرصه های تربیتی و پرورشی کشور و نیز همفکری در تصمیم سازی های کلان فرهنگی و اجتماعی تربیتی در عرصه پیشگیری از وقوع جرم و آسیب اجتماعی و حرکت به سمت جامعه سالم از طریق طراحی راهکار با رویکرد اسلامی و ایرانی» ذکر شده است. همچنین در میان تعهدات دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در قبال معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، «تدوین محتوای مداخلات پیشگیرانه رشد مدار و اجتماعی در چهار سطح کودک، خانواده، جامعه و محیط با تاکید بر خانواده» و «تبیین سازوکارهای پایش رفتار کودکان در فضای مجازی (پیش بینی ابزارهای روان شناختی و تدبیر راهکارهای بهره مندی خانواده ها به منظور پایش رفتار کودکانشان در حوزه های روان شناختی و اجتماعی)» ذکر شده است.

آگهی استخدام مدیر پالایشگاه توسط داعش

داعش با صدور یک آگهی در تویتر از استخدام متخصصان به ویژه مدیر پالایشگاه نفت در مناطق تحت سلطه اش در سوریه و عراق خبر داد. به گزارش العالم، علت این مساله، زیان های گسترده وارد شده به این گروه تروریستی به دلیل سوء مدیریت و عدم دانش کافی در میان تروریست ها برای تولید نفت است. این گزارش حاکی است، برای مدیر پالایشگاه نفت ۱۴۰ هزار پوند در سال حقوق تعیین شده است. داعش که ۱۱ پالایشگاه نفت در سوریه و عراق را در اختیار دارد روزنه ۲ میلیون پوند از فروش نفت درآمد به دست می آورد، اما به خاطر حملات هوایی ائتلاف علیه مواضعش این درآمد کاهش یافته است.

جاسوسی در گوشی‌ها با نرم افزار چراغ قوه

8

اگر شما از یک نرم افزار چراغ قوه رایگان (آندروید، iOS و یا ویندوز) بر روی گوشی خود استفاده می کنید، ممکن است اطلاعات شخصی شما در معرض جاسوسی قرار گرفته شده باشد. برنامه های چراغ قوه عمدتا از حسگرهای فلش صفحه نمایش گوشی برای روشنایی استفاده می کنند که این کار ممکن است به برنامه اجازه دهد تا به صورت مخفی به ضبط اطلاعات شخصی کاربر، شامل پیام ها، جزییات صاحب گوشی و شماره‌ی مخاطبین پرداخته و بعدا این اطلاعات را به شرکت های تبلیغاتی یا بازاریاب ها برای دنبال کردن عادت های خرید مشتریان، بفروشند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی: فیلتر و انکار راه حل نیست

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین شاهمرادی( دبیر شورای فرهنگ عمومی): راه مقابله با تاثیر بد شبکه‌های اجتماعی فیلتر کردن آن‌ها نیست، چون ما چه بخواهیم و چه نه مردم از این شبکه‌ها استفاده می کنند. راه حل این است که برنامه‌ریزی‌های لازم برای سوار شدن بر موج شبکه‌های اجتماعی انجام گیرد. هیچ نظامی نمی‌تواند جلو آزادی اندیشه و آزادی مردم را بگیرد. البته چنین موضوعی به این معنا نیست که ما باید موضوع شبکه‌های اجتماعی را رها کرده و برایش برنامه‌ریزی نکنیم، بلکه ما به عنوان مسوولان فرهنگی باید برای چنین موضوعاتی برنامه داشته باشیم. راحت‌ترین راه این است که شبکه‌های اجتماعی را ببندیم و البته می‌بینید که چنین عملکردی هیچ وقت تاثیری نداشته است. سخت‌ترین راه و بهترین برنامه هم این است که بتوانیم این موضوع را هدایت کنیم و سوار بر موج شبکه‌های اجتماعی شویم و بتوانیم در این تلاطم اقیانوس مواج حرکت کنیم که جلو برنده باشیم. اگر بخواهیم مقابل این موج عظیم بایستیم غرق می‌شویم. این درحالی است که ما پیشینه مذهبی و ملی قدرتمندی داریم که می‌توانیم به وسیله آن قایقی بر روی این موج بسازیم تا حتی سرعت این موج ما را به جلو هدایت کند. شورای فرهنگ عمومی باید بتواند برای این موضوع تدبیر بیاندیشد.

رابطه جنسی آنلاین هفتگی ۸۲ درصد از دانشجویان

9

مومن‌نسب با اشاره به گزارش یک موسسه معتبر بین‌المللی مستقر در آمریکا اظهار کرد: ۸۲% از دانشجویان هر هفته رابطه جنسی آنلاین دارند و تعداد ۵۰% از افراد زیر ۱۷ سال استفاده‌کننده از اینترنت پیشنهاد نمایش رفتار غیراخلاقی داشته‌اند.

چند پیش‌بینی از آینده‌ جرایم سایبری

شرکت امنیت‌پژوهی آی‌دی‌سی پیش‌بینی کرده است که در سال ۲۰۱۷ میلادی ۸۷ درصد افزاره‌‌های متصل به شبکه که خریداری می‌شود تلفن‌های همراه هوشمند و رایانک‌ها(tablet) هستند. بنابراین بزرگ‌ترین مخاطرات از برنامه‌های آلوده به بدافزار است که معمولاً سامانه‌ عامل اندروید را هدف می‌گیرند. با توجه به رواج سریع تلفن‌های همراه هوشمند، به میدان آمدن بدافزارهای پیشرفته‌ای که کاربران اندروید، iOS و ویندوز را هدف قرار می‌دهند، اجتناب‌ناپذیر است.
همچنین احتمال دارد با بدافزارهایی مواجه شویم که به طور خاص از طریق رایانامه و وب‌گردی تلفن همراه را هدف قرار می‌دهند. با این ترفند قدیمی بازبینی‌های امنیتی انجام شده در برنامه‌های کاربردی را دور می‌زنند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا