مطالب قدیمی

مرور رسانه ها ۱۰ اردیبهشت

گزیده ای از اخبار مهم امروز فناوری در رسانه های مجازی:

گزارش همراه با تعجب «گاردین» از صفحه اینستاگرام رهبر انقلاب

تیم فنی اینستاگرام در بیانیه کوتاهی اعلام کرده که به تازگی متوجه یک باگ فنی شده که به کاربران امکان انتشار ویدئوهایی با زمانی طولانی‌تر از ۱۵ ثانیه را می‌دهد. تیم فنی این شبکه اجتماعی پرکاربر تاکید کرده که اکنون این مشکل فنی برطرف شده و دیگر چنین امکانی وجود ندارد.

به گزارش جهان به نقل از رجانیوز، در همین زمینه فعالیت خوب و قابل توجه صفحات مربوط به پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبر انقلاب توانسته بدون واسطه و فارغ از روایت‌های سانسور شده غربی زمینه ارتباط با جوانان جهان را ایجاد کند.

این در حالی است که استفاده از برخی شیوه‎های پیچیده بارگذاری متن و فیلم در این شبکه‎ها و کشف ایرادات فنی شبکه‎های اجتماعی مذکور توسط این صفحات، به سوژه رسانه‎های غربی تبدیل شده است، تا جایی که نشریه انگلیسی “گاردین” در مطلبی که امروز منتشر کرده، از قابلیت ویژه این حساب کاربری در شبکه اجتماعی اینستاگرام ابراز تعجب و نگرانی کرده است.

گاردین در مطلبی با عنوان “چگونه رهبر ایران به بهترین منتشر کننده ویدئو در اینستاگرام تبدیل شده است” نوشته است: برای بسیاری از مردم جهان این سوال مطرح است که چگونه حساب رسمی آیت‌الله خامنه‌ای در اینستاگرام می‌تواند ویدئوهایی با زمان بیشتر از ۱۵ ثانیه آپلود کند؟

گاردین اضافه کرده است: در این ویدئوها که معمولا بیشتر از یک دقیقه است، سخنان رهبر ایران درباره وضعیت منطقه، مناسبات جهانی و مسائلی مانند حمله عربستان سعودی به یمن مطرح می‌شود. اما واقعیت ماجرا چیست؟ پاسخ را باید از زبان همین روزنامه شنید: ماجرا خیلی ساده است. اینستاگرام یک ایراد فنی و باگ اطلاعاتی در نرم افزار خود داشته که البته از دید مدیران اینستاگرام مخفی مانده و صفحه اینستاگرام رهبر ایران از آن به خوبی استفاده کرده و امکان انتشار فیلم‌هایی با زمان بیشتر از ۱۵ ثانیه را برای خود فراهم کرده‌اند. در همین زمینه، تیم فنی اینستاگرام در بیانیه کوتاهی اعلام کرده که به تازگی متوجه یک باگ فنی شده که به کاربران امکان انتشار ویدئوهایی با زمانی طولانی‌تر از ۱۵ ثانیه را می‌دهد. تیم فنی این شبکه اجتماعی پرکاربر تاکید کرده که اکنون این مشکل فنی برطرف شده و دیگر چنین امکانی وجود ندارد. گاردین در پایان مطلب خود نوشته است که ویدئوهای طولانی اینستاگرام صفحه پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبر انقلاب همچنان در دسترس هستند.

 

 

 

 

 

 

62822_242

 

غوغای بازار مد ایران در شبکه های اجتماعی

همساده: ایران بزرگ‌ترین بازار گوشی‌های هوشمند در خاورمیانه است. در عین حال ذات شبکه اجتماعی اینستاگرام که یک شبکه اجتماعی عکس محور است زمینه را برای عرضه لباس و مد فراهم می‌کند

شبکه اجتماعی عکس محور اینستاگرام، این روزها یکی از قلب‌های تپنده صنعت مد در ایران است. اینکه لباس‌ها در اینستاگرام، در تن مدل‌ها هم دیده می‌شود زمینه را برای خرید بهتر و ساده‌تر فراهم می‍‌کند. خوب است بدانید که برخی از این مدل‌های ایرانی هستند.  رونق پیج‌های مد و فشن در اینستاگرام در ایران به طور واضح ۲ دلیل دارد. نخست اینکه نفوذ تلفن‌های هوشمند در میان مردم افزوده شده و حالا دیگر بسیاری از افراد گوشی‌های هوشمندی دارند که به سادگی می‌تواند با یک اپلیکیشن ساده، اتصال فرد به اینستاگرام را فراهم کند. طبق یک گزارش، ایران بزرگ‌ترین بازار گوشی‌های هوشمند در خاورمیانه است. در عین حال ذات شبکه اجتماعی اینستاگرام که یک شبکه اجتماعی عکس محور است زمینه را برای عرضه لباس و مد فراهم می‌کند.

دوم مردان به حوصلگی در موقع خرید زنان مشهور هستند. زنان هم معروف به پشتکار در چرخیدن میان برندها و مدل‌های مختلف و از این فروشگاه به آن فروشگاه رفتن. شاید این روزها به جای دعوا کردن زن و شوهر برای رفتن به بازار یا نرفتن، بهتر باشد مرد خانه یک گوشی هوشمند برای خانمش بخرد و یک اینستاگرام روی آن نصب کند.

28783_754

 

جنبش‌های اجتماعی ساختارشکن نیستند

بهارنیوز: جنبش‌های جدید اجتماعی الزاما جنبش‌های ساختارشکن نیستند خیلی از گرایش‌هایی که در درون این جنبش‌ها وجود دارد، در تعریف سیاسی‌اش، به گرایش‌های اصلاح‌طلبانه و قانون‌مند و انتقادی نزدیک‌تر است. افزایش استفاده از رسانه‌های مجازی، بیشتر منجر به این می‌شود که شهروندان نظاره‌گر شوند؛ یعنی دیگر کنش نشان ندهند و تماشاچی شوند. بارها دیده‌ایم که آنها به‌جای کمک به حادثه، به فیلم‌گرفتن و عکس‌گرفتن مشغول می‌شوند و بیشتر به این فکر می‌کنند این حادثه را چگونه به اشتراک بگذارند. این گمان به‌وجود می‌آید که با حضور در یک شبکه و کلیک‌کردن روی یک موس، می‌توانند همه چیز را تغییر بدهند. اسلکتیویزیم، فعالیت را در یک فضای منفعلانه و از سر تنبلی شکل می‌دهد. برخی کاربران، در حال‌وهوای شبکه‌ای که قرار دارند، گمان می‌کنند خیلی مؤثر هستند، درحالی‌که تغییرات در جای دیگری رقم زده می‌شود. از این منظر، کاربران شبکه‌های اجتماعی، احتیاج به آموزش بسیار دارند. این گمان به‌وجود می‌آید که با حضور در یک شبکه و کلیک‌کردن روی یک موس، می‌توانند همه چیز را تغییر بدهند. اسلکتیویزیم، فعالیت را در یک فضای منفعلانه و از سر تنبلی شکل می‌دهد. برخی کاربران، در حال‌وهوای شبکه‌ای که قرار دارند، گمان می‌کنند خیلی مؤثر هستند، درحالی‌که تغییرات در جای دیگری رقم زده می‌شود. از این منظر، کاربران شبکه‌های اجتماعی، احتیاج به آموزش بسیار دارند.

ماهاتیر محمد: وبلاگم را فیلتر نکنید

فرارو: ماهاتیر محمد که به صورت مداوم مطالبی را در وبلاگ خود به نام Chedet منتشر می‌کند، خواستار آن شد تا وبلاگش که بازدیدکننده بسیار زیادی دارد فیلتر نشود.
اظهارات ماهاتیر محمد در حالی صورت می‌گیرد که چندی پیش و پس از انتشار مطلبی در انتقاد به سیاست‌های دولت مالزی، وبلاگ او از دسترس خارج شده بود.

همه چیز درباره نسخه داعشی فیس‌بوک+عکس

986282_503

گروه تروریستی داعش رسما وب‌سایتی را برای ارتباط اجتماعی یاران و طرفدارانش در اقصا نقاط جهان، راه‌اندازی کرد. این وب‌سایت، “خلافه بوک” نام گرفت و قرار بود که رقیب فیس‌بوک باشد.

گروه جنگ نرم مشرق خلافه‌بوک به عنوان شبکه اجتماعی گروه تروریستی داعش رسما در ماه مارس سال ۲۰۱۵ اعلام وجود کرد و قریب به ۲۴ ساعت بعد، به دلایل امنیتی صفحه خود را به روی هوادارانش بست. حتی همین حضور یک روزه در محیط اینترنت، توجه تمامی رسانه‌های جهان را به خود جلب کرد. چرا که مهمترین هدف داعش از ایجاد این شبکه اجتماعی، تبدیل نیروهای آماده بالقوه مجازی به نیروهای شهادت‌طلب بالفعل فیزیکی بود.

گروه تروریستی داعش در تاریخ ۳ مارس ۲۰۱۵ اقدام به ایجاد دامنه نمود و در ساعت ۵:۳۰ دقیقه بعدازظهر ۷ مارس، رسما وب‌سایتی را برای ارتباط اجتماعی و جایگزینی فیس‌بوک راه اندازی کرد. این وب‌سایت، “خلافه بوک” (۵elafabook) نام گرفت و قرار بود که رقیب فیس‌بوک باشد. اما هنوز ۲۴ ساعت تمام از راه‌اندازی این شبکه نگذشته بود که تاسیس کنندگان آن، وب‌سایت را به طور موقت از کار انداختند و دلیل آن را محافظت از اطلاعات اعضای آن عنوان کردند. در رابطه با نام‌گذاری عجیب این شبکه، به جای حرف اول این نام در نگارش لاتین از عدد ۵ استفاده شده که یاد آور حرف “خ” در عدد “خَمس” (پنج) است.

سرور وب‌سایت خلافه بودک داعش در مصر است. داده‌های ثبتی مربوط به عنوان “دولت اسلامی موصل” است. بحث در مورد صحت انتساب آن به گروه داعش بسیار است که البته با توجه به اظهارات و قرائن همان یک روز فعالیت وب‌سایت، به یقین رسید. تعداد اعضای وب‌سایت به هیچ وجه معلوم نیست اما کارشناسان و بخصوص روزنامه “دیلی میل” انگلیس، ۹۰ هزار طرفدار اینترنتی داعش را سربازان آماده به رزم خلافه‌بوک می‌دانند. رنگ زمینه وب‌سایت، مانند فیس‌بوک آبی است، ولی در آن هیچ آیکونی وجود ندارد که تعداد کاربران را نشان بدهد. هنوز هیچ اطلاعاتی از چهره اصلی سازنده وب‌سایت و تعداد جذب‌شدگان در دسترس نیست. پژوهشکده بروکینگز، به تازگی اطلاعاتی از فعالیت گروه‌های وابسته به داعش در شبکه توئیتر را منتشر کرده است. این مؤسسه با بررسی حساب‌های این شبکه اجتماعی اعلام کرده که حدود ۴۶ هزار حساب بین ماه‌های سپتامبر تا دسامبر سال ۲۰۱۴ میلادی (شهریور تا دی ماه ۱۳۹۳) توسط طرفداران گروه داعش مورد استفاده قرار گرفته است. کارشناسان موسسه فوق با استناد بر آمار از جنگ مدیران توئیتر با تروریست‌ها سخن به میان آورده‌اند. در این نبرد دیجیتالی، همه حساب‌‌های توئیتری تروریست‌ها غیر فعال می‌شد اما طی چند روز دوباره هزاران حساب کاربری توسط آنها ایجاد می‌شد. به طور نمونه، افزایش شمار این حساب‌ها از سال ۲۰۰۸ (۲ نفر) تا سال ۲۰۱۴ (۱۱ هزار و ۹۰۲ نفر) قابل تامل است.

ذیلا، به نقشه پراکندگی کشورهایی که این حساب‌ها در آنها راه اندازی شده‌اند توجه کنید:
986283_353طبق داده‌های وب‌سایت معتبر GoDaddy که متخصص آمار مربوط به دامنه است، دامنه خلافه‌بوک در تاریخ ۳ مارس ۲۰۱۵ توسط شخصی با نام “ابومصعب” و با مسئولیت ادمین “دولت اسلامی در موصل” ایجاد شده است.  طبق قوانین بین‌المللی اینترنت، فعالیت یک روزه خلافه‌بوک را نمی‌توان تخلف دانست و این امر به نوعی دچار خلاء قانونی است. اتفاقا حتی در صورت اثبات جرم، سازمان‌های اطلاعاتی بسیار از فعالیت آزادانه این شبکه‌ اجتماعی به منظور بهره‌برداری شخصی و نهایتا کشف اعضاء و سرشاخه‌ها استقبال می‌کنند.

قوی‌ترین گروه تروریستی حال حاضر جهان، بلافاصله پس از تعطیلی وب‌سایت، در یک پیام که در صفحه اول این سایت منتشر شد پیام داد که خلافه بوک یک وب‌سایت مستقل است و از طرف داعش حمایت نمی‌شود. همچنین نوشته شده است که همانقدر که شما به زندگی علاقه دارید، ما به کشته‌شدن علاقه‌مند هستیم و با دشمنان دین خدا می‌جنگیم.

یکی از اعضای این شبکه که خود را “تقنی منبار” نامیده است، در همان روز اول و البته یگانه روز فعالیت خلافه بوک، این جمله که یکی از شواهد تعلق این وب‌سایت به گروه داعش است درج کرد: “قطع یقین، هیچ وب‌سایتی امن نیست، حتی اگر متعلق به دولت اسلامی باشد. سرورها زیر ذره‌بین سازمان‌های اطلاعاتی کشورهاست. اگر اراده کنند به راحتی می‌توانند آدرس آی پی تمام بازدیدکنندگان آن وب‌سایت را پیدا کنند”.

قدر مسلم، به رغم اینکه تروریست‌ها اقبال بسیار خوبی به شبکه‌های اجتماعی داشته و هم از این رو، بسیار در جذب نیرو موفق عمل کرده‌اند، اما این می‌تواند پاشنه آشیل بزرگی برای آنها باشد. چرا که بسیاری از طرح‌های عملیاتی -هر چند که به زبان رمز باشد- از چشمان تیزبین سازمان‌های اطلاعاتی دور نمی‌ماند. قابل توجه اینکه تهدیدات روزافزون کارمندان فیس‌بوک و توئیتر، مدیران این دو شبکه اجتماعی بزرگ را به این فکر انداخته است که اقدام به اجرای عملیات مشترک جمع‌آوری حساب کاربری تهدیدکنندگان و حامیان آنها کنند تا آنها را در اختیار سازمان‌های اطلاعاتی امریکا برای عملیات ردگیری قرار بدهند.


 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا