مطالب قدیمی

مرور رسانه ها ۱ تیر ۹۴

 

مروری خواهیم داشت بر اخبار فناوری رسانه های فضای مجازی در روز دوشنبه اول تیر ۹۴:

باشگاه خبرنگاران: اگر تاچند سال پیش کشورهای قلدر برای جاسوسی از مخالفان خود از جمله ایران صرفا دست به دامن «اشخاص جاسوس» و دست پرورده می‌شدند، امروزه «جاسوس‌های اشیا» و دست‌ساخته نیز به فهرست ابزارک‌های جاسوسی اضافه شده‌اند که قابلیت‌های زیادی دارند. گوشی‌های هوشمند، تبلت، لپ تاپ و … که قابلیت اتصال به اینترنت دارند از جمله ابزارهای جدید هستند که کاربرد چندگانه داشته و قطعا یکی از کاربرد آنها جاسوسی از افراد و اشخاص مورد نظر است. نگرانی جاسوسی آنلاین از نمایندگان مجلس زمانی بیتشر می‌شود که نمایندگان تمایل دارند در آستانه انتخابات مجلس دهم برای برقراری ارتباط بیشتر با مردم – بخوانید تبلیغات – حضور فعالی در انواع شبکه‌های اجتماعی داشته باشند و انواع اطلاعات را در آنجا قرار دهند، شبکه‌هایی که صرفا با گوشی هوشمند می‌توان وارد آنها شد. توجیه برخی نمایندگان در مورد چرایی حضور در این نوع شبکه‌ها علی رغم اطلاع از خطر جاسوسی نیز قابل تامل است.  یکی از نمایندگان مجلس در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران مبنی بر اینکه چرا علی رغم اطلاع از خطر جاسوسی از طریق گوشی هوشمند از این گوشی استفاده کرده و عضو برخی شبکه‌ها هستید، می‌گوید: کار از کار گذشته است، اطلاعاتی که باید از ما می‌گرفتند را گرفته‌اند!

3301847_858

 

پیوستن سازمان ملل به شبکه بومی اشتراک گذاری ویدئو

ایران اکونومیست: سازمان ملل متحد فعالیت خود را در سایت اشتراک گذاری ویدئو ایرانی آپارات آغاز کرد و آپارات یک کانال رسمی به این نهاد بین المللی اختصاص داده است. سازمان ملل متحد قصد دارد تا اطلاعات بیشتری راجع به فعالیت هایش در ایران و جهان را روی این شبکه ویدیویی به اشتراک بگذارد.  سازمان ملل متحد در این کانال تاکنون ویدئوهایی با مضمون های کاملا ایرانی به اشتراک گذاشته است. تاکنون حدود ۶۰ ویدئو که مناطق مختلف ایران را به نمایش می گذارد، از این نهاد روی سایت آپارات بارگذاری شده است. محیط زیست سهم عمده ای از این ویدئو ها را به خود اختصاص داده است.

113902_857

 

فیسبوک بازی شبانه داعشی ها

مشرق: این روزها داعشی ها در فضای مجازی “فیسبوک” فعال تر از قبل شده اند.اغلب آنها را می توان در صفحه پزشک استرالیایی این گروه مخوف تروریستی دید. صفحه این پزشک استرالیایی که در ماههای اخیر با پیوستن به داعش جنجال آفرید،یکی از منابع خبرنگاران انگلیسی زبان بوده و آنها از طریق این صفحه مطالبی که از سوی این پزشک منتشر می شد را در رسانه های خود انعکاس می دادند. نکته این پبج زمان ارسال پست و پیام بود که با توجه به محدوده حضور آنها در عراق و سوریه و با در نظر گرفتن زمان در این کشورها،ساعات ارسال پست و پیام ساعات شب را نشان می داد.

1091495_326

 

دردسرهای تازه وایبر و تلگرام برای ۱۱۸

خبرنامه دانشجویان ایران: گفته می شود از ابتدای امسال میزان مزاحمت‌های ۱۱۸ افزایش یافته و در این میان مزاحمان سعی دارند از طریق تماس با این مرکز فایل‌های صوتی برای انتشار در نرم‌افزار‌های موبایلی (وایبر و تلگرام و…) تهیه کنند. مدیرکل خدمات مخابراتی استان تهران، در این باره گفت: روزانه به‌طور متوسط ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار تماس از سوی اپراتورهای ۱۱۸ پاسخگویی می‌شود، اما به‌طور معمول حدود ۲٫۵ تا ۵ درصد تماس‌های این مرکز به مزاحمان تلفنی مربوط می‌شود که در سال جاری میزان این مزاحمت‌ها افزایش یافته است. عباس ابوالقاسمی آزاد همچنین عنوان کرد: ما به اپراتورهای خود دستور داده‌ایم که در هر صورت اجازه پاسخگویی به مزاحمان تلفنی را ندارند و در این موارد تنها باید تلفن خود را قطع کنند با این وجود گاهی در برخی موارد مزاحمان از چنان الفاظ و ادبیاتی استفاده می‌کنند که ممکن است پاسخی به آنها داده شود و در نهایت این افراد فایل ضبط شده این مکالمات را از طریق نرم‌افزار‌های موبایلی منتشر می‌کنند. وی در پاسخ به این مطلب که «یعنی فایل‌های طنزی که به نام تماس با ۱۱۸ در فضای مجازی و تلفن همراه منتشر می‌شود واقعی هستند؟»، توضیح داد: در بسیاری موارد این فایل‌ها از سوی خود افراد ضبط شده و به نام تماس با ۱۱۸ پخش می‌شود، اما به هرحال در برخی موارد اندک هم ممکن است مزاحمان صوت اپراتورها را ضبط و پخش کنند.

 

آگهی ارتش آمریکا برای خرید آسیب پذیری‌های امنیتی از مردم

ارتش آمریکا در یک آگهی اقدام به خرید آسیب پذیری‌های امنیتی Zero-Days یا N-Days شرکت‌های فناوری از مردم بود. به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)، ارتش آمریکا با اعلام درخواست عمومی از مردم برای فروش آسیب‌پذیری‌های امنیتی نرم‌افزاری شرکت‌های فناورانه معروف به‌دنبال آن است تا زمینه را برای دسترسی یافتن بهتر دولت به در پشتی فراهم کند. ارتش آمریکا به‌طور خاص در این آگهی تقاضای خرید آسیب پذیری‌های نرم افزاری شرکت‌های فناورانه‌ای مثل Microsoft، Adobe Android, IBM, Apple, EMC, Cisco, Linksys, Linux, EMC و Java را مطرح کرده است. همچنین در این درخواست آمده است که این آسیب پذیری‎ها باید به طور مشخص از نوع Zero-Days یا N-Days بوده، کمتر از ۶ماه پیش کشف شده و هنوز هم وصله نشده باشند.

n00009704-b

 

هراس رسانه‌ها از اپلکیشن News اپل 

آی تی ایران: از پاییز امسال دارندگان آیفون و آی‌پد اپلیکیشن جدیدی از اپل را روی دستگاه‌های خود خواهند دید که News نام دارد. این اپلکیشن نخستین تلاش اپل برای حضور در عرصه‌ بسته‌بندی و ارایه اخبار است که هم اکنون تعداد زیادی از شرکتها مانند Flipboard سال‌هاست در آن تجربه و فعالیت دارند. اما برای انتشار دهندگان اخبار و سازمان‌های خبری این اپلیکیشن چیزی ورای سرویس‌های موجود است چراکه برای آنها علامت دیگری است از اینکه آنها در حال از دست دادن کنترل توزیع و دیده شدن اخبار هستند. حالا دیگر فرمان هدایت مخاطبان لزوما در دست بنگاه‌های خبری نیست.

پیدا و پنهان ویکی لیکس؛ از جاسوسی تا افشاگری

ایرنا: وب سایت ویکی لیکس اسناد محرمانه و طبقه بندی شده را با حفظ نام ارائه دهنده آنها منتشر می کند. میان برخی کشورهای قاره آسیا خصوصاً چین و تایلند، این باور قوی وجود دارد که ویکی لیکس با عملیات جنگ سایبری و جاسوسی رایانه ای ایالات متحده مرتبط است، همانند فعالیت های جنگ سایبری موساد. جان یانگ گرداننده سایت Cryptome که اطلاعات محرمانه و طبقه بندی شده را به شکل انبوه منتشر می کند، در ژانویه سال ۲۰۰۷ ویکی لیکس را ترک کرد و مدعی شد که فعالیت های ویکی لیکس تحت پوشش سازمان سیا انجام می شود. علاوه بر این، اشاره شده است که بن لوری یکی از اعضای هیئت مشاوران ویکی لیکس که زمانی برنامه نویس و متخصص امنیت اینترنتی گوگل بوده، اخیراً با آژانس امنیت ملی ایالات متحده، ناسا، توافقنامه ای را امضا کرده است . چین مدتی پیش وی را متهم به دست داشتن در مبارزه جاسوسی سایبری علیه این کشور کرد.

81655244-6535201

 

ایرانی‌ها ۱۰۵ میلیون تومان استیکر تلگرام خریدند

تابناک: نگاهی کلی به برنامه‌های استیکرساز تلگرام در کافه بازار نشان می‌دهد که این مارکت از محل فروش برنامه‌های مرتبط با این موضوع توانسته حداقل به ۱۰۵ میلیون تومان (۳۰ درصد سهم خود مارکت و ۷۰ درصد سهم توسعه دهنده) دست یابد. وقتی این برنامه با چنین استقبالی مواجه شده که می‌تواند تنها برای ایام ماه رمضان (برنامه استیکرهای مختص این ماه)، ۹۴ میلیون تومان استیکر بفروشد، اپراتورها باید به فکر جذاب‌سازی هر چه بیشتر خود باشند زیرا با محدودسازی و ایجاد اختلال برای برنامه‌ها نمی‌توان به جایی رسید و راه‌های جایزگین بسیار است.

1093453_710

 

استقبال بی‌سابقه از رسانه ایرانی در فیسبوک

تابناک: با وجود کارشکنی‌ها و اقدامات بسیاری که برای جلوگیری از دسترسی مخاطبان به شبکه خبری العالم صورت گرفته، صفحه این شبکه در فیسبوک با استقبال بی‌سابقه و قابل توجهی مواجه شده است. به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، صفحه فیسبوک العالم امروز (یکشنبه ۳۱/۰۳/۱۳۹۴) به رقم ۳ میلیون دنبال کننده رسید که این آمار در میان رسانه‌های ایرانی که در حوزه بین الملل فعالیت دارند، آماری قابل توجه و بی‌سابقه‌ای به حساب می آید و این شبکه را در جایگاه تاثیرگذارترین رسانه‌های ایرانی در حوزه بین الملل قرار می‌دهد.
همکاری رژیم صهیونیستی با آذربایجان

سایبربان: رژیم صهیونیستی قرار است با آذربایجان جهت ارتقای امنیت اطلاعات و مبارزه با جرائم سایبری همکاری کند.  رژیم صهیونیستی آمادگی خود را برای همکاری در حوزه‌ی امنیت سایبر با آذربایجان اعلام کرد. در دیداری که سفیر این رژیم در آذربایجان با “علی عباسف”، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان در باکو داشت، این آمادگی اعلام شد. وزیر ارتباطات آذربایجان گفت که راه‌حل‌های امنیتی اسرائیل می‌تواند در بخش آموزش مورداستفاده قرار بگیرد. رژیم صهیونیستی و آذربایجان در زمینه‌های مختلف صنعتی همکاری دارند و یکی از آن‌ها فناوری اطلاعات و ارتباطات است. رژیم صهیونیستی سیاست خود را در امنیت سایبر بر پایه‌ی تجربه‌هایی اعلام کرده است که از طریق همکاری با دیگران به دست می‌آورد.
همچنین مرکز امنیت الکترونیک ارتباطات آذربایجان (Electronic Security Center of Azerbaijani Communications and High Technologies Ministry) اظهار کرد که امنیت اطلاعات از مهم‌ترین بخش‌های همکاری میان اسرائیل و آذربایجان است. همچنین این وزارتخانه افزود که آذربایجان برای اندوختن تجربه‌های اسرائیل در عرصه‌ی امنیت اطلاعات و مبارزه با جرائم سایبری آماده است.

az

 

تعقیب داعش در شبکه های اجتماعی

به گزارش سرویس بین الملل جام نیوز، سازمان پلیس اروپایی در حال تشکیل تیمی از ماموران پلیس از سراسر اروپا برای ردگیری و مسدود کردن حساب های مرتبط با داعش در شبکه های اجتماعی است. این درحالی است که یک مطالعه تازه در آمریکا نشان داده است که حداقل ۴۶ هزار حساب توئیتری مرتبط با این گروه وجود دارد که بسیاری از آنها به عضوگیری برای این گروه کمک می کنند. به گزارش بی بی سی، سازمان پلیس اروپایی، یوروپل، اکنون با شرکت هایی که شبکه های اجتماعی را اداره می کنند برای ردگیری این حساب ها همکاری خواهد کرد. از این شرکت ها نام برده نشده است. هدف تیم تازه یوروپل بستن حساب های تازه مرتبط با داعش ظرف دو ساعت از زمان راه اندازی است. راب وینرایت، مدیر یوروپل، به روزنامه گاردین گفت که این تیم روز اول ژوئیه کارش را شروع خواهد کرد و وظیفه دارد “سرکرده های این حساب ها را شناسایی کند.”

IMG10552019

ترفند زنان اسرائیلی برای پی بردن به روابط نامشروع همسران

جام نیوز: بازرس ها و وکیلان با پدیده ای تازه و جالب روبرو شده اند، زنانی که با کمک اپلیکیشن های گوناگون و فن آوری های مدرن همسران خود را تعقیب می کنند و به جمع آوری اطلاعات در زمینه بازدید های ایشان در سایت های اینترنتی می پردازند. زنان اسراییلی با نصب نرم افزار ردیابی بر کامپیوتر های منزلشان، بازدیدهای همسرانشان در سایت های اینترنتی را کنترل می کنند. زنانی که به همسرشان مشکوک هستند و تصور می کنند دارای رابطه با زن های دیگر می باشند، به کمک این نرم افزارها که در بازار به وفور یافت می شوند به جمع آوری اطلاعات از کلیه فعالیت های اینترنتی ایشان می پردازند. از این طریق و با بدست آوردن شواهد کافی درمورد روابط نامشروع همسر، این خانم ها موفق به دریافت کل مبلغ مهریه خود هنگام طلاق در دادگاه می شوند. به گفته یک وکیل خانواده، این فعالیت جاسوسی در ماه های اخیر برای چند خانواده حوادث دردناکی نیز به بارآورده است. طبق آمار دادگاه طلاق اسرائیل، تعدادی از این زنان در حین تعقیب و جمع آوری اطلاعات از کامپیوتر همسران خود متوجه موضوعی تاثر آور شده اند. آنها به ماهیت جنسی شوهر خود پی برده اند که در زمینه پدوفیلیا و کودک آزاری بوده است. در حال حاضر، در اسرائیل بیش از ۵۰۰ پدوفیل (پس از آزار مستقیم به کوکان یا به دلیل مکاتبات اینترنتی) بازداشت و زندانی شده اند.

نرم افزاری برای به دام انداختن مقامات فاسد در چین

دولت چین اعلام کرد که برای مبارزه جدی تر با مقامات و مسوولان فاسد در کشور، به شیوه جدیدی روی آورده که مردم نقش مهمی در اجرای آن دارند. به گزارش ایرنا، مردم چین که فساد به گفته دولت در آن کشور ریشه دوانده، می توانند از این پس با نصب یک نرم افزار که دولت طراح آن است، بر روی تلفن های هوشمند خود موارد فساد به نهادهای ذیربط دولتی را در کوتاهترین زمان ممکن گزارش کنند. «نرم افزار ضدفساد» که از اوایل هفته جاری در اختیار عموم مردم قرار گرفته به راحتی بر روی تلفن های همراه شهروندانی چینی قابل نصب است و طراحی آن به گونه ای است که هر کاربری به راحتی می تواند از آن استفاده کند.

81655756-6535896

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا