مطالب قدیمی

مرور رسانه ها یک شنبه ۱۶ آذر ۹۳

آی تی آنالیز: در حالی که رسانه‌های آمریکایی در روزهای اخیر ادعا کرده‌‌اند هکرهای ایرانی به شبکه‌های رایانه‌ای دو بخش دولتی و خصوصی در این کشور حمله‌کرده‌اند، رییس سازمان پدافند غیرعامل گفت: ما تجربه بزرگی در مود تروجان استاکس‌نت داشته‌ایم که توانستیم با مهندسی معکوس آن را علیه کشور سازنده نیز استفاده کنیم.

 

Computer - Wurm, Computer- Virus Foto: Clemens Fabry

 

Robby Soave روزنامه‌نگار آمریکایی ، پیشنهاد ساخت اپلیکیشنی را مطرح کرد که با ثبت رضایت دو طرف برای روابط نامشروع، از اتفاقات ناخواسته بعدی جلوگیری کند. چندی پیش نرم‌افزاری نزدیک به آنچه وی در ذهن داشت منتشرشده. اپلیکیشن Good2Go  طرفین را تشویق به ثبت تصمیم مشترک خود به انجام رابطه کرده و از آن‌ها می‌خواهد که میزان هوشیاری خود پیش از اقدام به رابطه را تعیین کنند.

اپلیکیشن بدین‌صورت عمل می‌کند: بعد از تصمیم به رابطه با یک شخص، برنامه‌ی رایگان Good2Go را بازکرده و از شریک احتمالی خود می‌خواهید تا با پاسخ دادن به سوالات مطرح‌شده میزان علاقه خود را مشخص کند. در ابتدا سوالی با این مضمون در صفحه‌نمایش مطرح می‌شود «آیا شما موافق هستید؟» و در ادامه سه گزینه برای انتخاب وجود دارد: «نه، ممنون»، «بله ولی اول باید صحبت کنیم» و «بله من آماده‌ام».  بدون شک Good2Go می‌تواند تهدیدی برای متجاوزانی که ادعای جلب رضایت شفاهی طرف مقابل را می‌کنند باشد. اما سؤال اینجاست که آیا سازندگان این اپلیکیشن برنامه‌ریزی کافی برای حفظ امنیت شخصی‌ترین اطلاعات ممکن کاربران، انجام داده‌اند یا خیر. سازندگان برنامه می‌گویند، کاربران عادی اجازه‌ی دیدن اطلاعات مربوط به کاربران دیگر را نخواهند داشت، اما تحت شرایطی که درخواستی از سوی دولت مطرح شود، اجازه‌ی دسترسی اطلاعات به ایشان داده خواهد شد.

2014-11-20-kamangir-avoidances

 

در اندروید ۵ یا‌‌ همان آب نبات چوبی که در گوشی‌های جدید اندرویدی وجود دارد، می‌توانید مکان‌های امنی را تنظیم کنید که در آن مکان‌ها گوشی شما قفل نشده و باز باقی می‌ماند. به محض خروج از آن منطقه، گوشی به سرعت قفل می‌شود وبرای ورود به پسورد نیاز دارد.

تنظیم کردن مکان‌های امن برای اندروید آب نبات چوبی ساده است:

۱. به Settings گوشی بروید.

۲. قسمت Security را انتخاب کنید.

۳. گزینه Smart Lock را بزنید و بعد Trusted Places را انتخاب کنید.

اگر Trusted Places جزء گزینه‌ها نیست باید منتظر آپدیت اندروید خود باشید.

اگر خانه و محل کار خود را به عنوان مکان‌های امن در نقشه گوگل انتخاب کرده‌اید، آن‌ها با یک سوئیچ در کنارشان نمایش داده می‌شوند. گزینه add trusted places نیز برای این است تا مکان‌های بیشتری را در این لیست قرار دهید.

امیدواریم به این نکته دقت داشته باشید که فقط و فقط مکان‌های واقعا امن را به این لیست اضافه کنید و مبادا این کار باعث شود تا اطلاعات گوشی خود را به راحتی در اختیار دیگران قرار دهید.

Android-Lollipop-1-

 

آی تی آنالیز: وزیر ارتباطات برای چندمین بار در لابه‌لای سخنان خود از تلاش و جدیت این وزارتخانه از طرح سربسته برای احراز هویت کاربران در فضای مجازی خبر داد. اگرچه جزییات فنی و چگونگی اجرای آن بیان نشده ولی معنی و مفهوم آن این است که هیچ کاربری قبل از آنکه مشخص نباشد کیست به هیچ گوشه‌ای از اینترنت نمی‌تواند ورود پیدا کند.
وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال که اگر قرار است هویت افراد در شبکه شناسایی شود چه تضمینی وجود دارد که وارد حریم خصوصی نشوید؟، گفت: اسم داشتن افراد جزو حریم خصوصی نیست و لذا به نحوه کار و حریم خصوصی وارد نمی شویم اما هویت افراد را مشخص می کنیم.
او ادامه داد: ماشین هویتش در رانندگی معلوم است. حقوق شهروندی شعار دولت است و به هیچ عنوان نمی توانیم ورود به حوزه حریم خصوصی کنیم.
اگر می خواستیم در حریم خصوصی وارد شویم، اعلام نمی کردیم می خواهیم چنین کاری را انجام دهیم اما در حال انجام کارهای فنی هویت سنجی هستیم.
به هر حال بار دیگر و به شکلی نامعلوم طرحی مطرح شده که می‌تواند عامل ایجاد نگرانی در میان مردم و کاربران اینترنت شود. این اتفاق چیزی شبیه به ماجرای شبکه ملی اطلاعات است که ابتدا با نام اینترنت ملی مطرح شد و به سرعت نیز در جامعه اینگونه جا افتاد که قرار است اینترنت جمع شود.
در مورد احراز هویت کاربران نیز نباید منتظر ماند تا هزار و یک شایعه و ترکیب حرف راست و دروغ در جامعه پخش شده تا ذهن کاربران نسبت به طرحی که با آن بیگانه‌اند بمباران شود. اگر وزارت ارتباطات خود به سرعت ابعاد طرحی که قصد اجرای آن را دارد باز نکرده و نسبت به آن در جامعه فرهنگ‌سازی نکند، به زودی با اینترنت ملی دیگری مواجه خواهیم شود.

تابناک:  منظور وزیر ارتباطات می‌بایست چیزی فراتر از تایید هویت کاربران؛ مثلا قابلیت شناسایی این اطلاعات کاربران توسط دیگر کاربران که خدا می‌داند چه فجایعی به پیوست آن ممکن است رخ دهد. شاید هم قرار است این «تابلوها» برای کاربران قابل رویت نباشد و صرفا مجوز دسترسی به آنها به برخی افراد یا نهادها داده شود که در این صورت می‌بایست پرسید چه افراد و نهادهایی؟ بماند که پیگیری کاربران برای امثال نهادهای امنیتی هم اکنون نیز ممکن است و شیوع دسترسی به این اطلاعات به نهادهای دیگر می‌تواند به خطر درز اطلاعات خصوصی کاربران منجر شده و مشکل آفرین شود!

 

 

 

واعظی

 

آی تی آنالیز: دیگر امروزه با دسترسی به وسایل ارتباط جمعی چیزی به نام حریم خصوصی وجود ندارد و مردم با ورودشان به چند ده شبکه اجتماعی متنوع خود را در معرض دید عموم در سراسر جهان قرار می‌دهند. نکته حایز اهمیت دیگر اینکه چون فرایند شکل گیری و بسترسازی این شبکه‌های اجتماعی مبتنی بر ساختار اطلاع رسانی است و بیشتر خصوصیات رسانه جمعی را نه تنها دارد، بلکه در بسیاری مواقع حتی از رسانه‌ها هم پیشی می‌گیرد، از این رو گمنام بودن در این شبکه‌ها نه تنها لذت بخش نیست، بلکه خسته کننده نیز خواهد بود، زیرا کاربر از لحاظ مسایل روانی-سیاسی و اجتماعی گمنام، اظهارنظر کردن را نمی‌پذیرد و همیشه به دنبال خودنمایی است و این خودنمایی‌‌ همان چیزی است که صاحبان شبکه‌های اجتماعی به دنبالش می‌گردند.

 

facebook-hacking-1040cs051612

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا