مطالب قدیمی

مرور رسانه ها سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۳

مهمترین اخبار رسانه ها با موضوعات فناوری، امروز سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۳:

دستور دولت به کارمندان برای آشنایی با پلیس فتا

تابناک: بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مقام مهم اجرایی به همه وزارتخانه ها و سازمانهای دولتی، عموم کارمندان باید ۵۲ ساعت دوره آموزشی را با موفقیت طی کنند که آشنایی با فضای سایبری، شناخت انواع تهدیدات سایبری و آشنایی با پلیس فتا از جمله این کلاس ها خواهد بود.

 

سیستم مایکروسافت می تواند اجسام را بهتر از انسان شناسایی کند

به گزارش ICTPRESS، انسان‌ها می‌توانند اجسام را با نرخ اشتباه ۵٫۱ درصد شناسایی کنند، اما سیستم جدید مایکروسافت از نرخ اشتباه ۴٫۹۴ درصد برخوردار است.
اگرچه این تفاوت اندک است، اما پیش از این هرگز انجام نشده بود.
تیمی از محققان در پکن از این سیستم برای تحلیل مجموعه داده‌های طبقه‌بندی شده ImageNet 2012 استفاده کردند که حاوی بیش از ۱٫۲ میلیون تصویر آموزشی، ۵۰ هزار تصویر اعتبارسنجی و ۱۰۰ هزار تصویر آزمایشی است.
محققان گفتند، اگرچه هنوز انسان در بسیاری از موارد عملکرد بهتری دارد، اما این سیستم در سناریوی دانشمندان بهتر عمل کرد.
انسان‌ها در تشخیص بین گوسفند و گاو مشکلی ندارند، اما رایانه‌ها نمی‌توانند کارهای ساده‌ای مانند این را به سادگی انجام دهند. محققان توانستند بهتر از انسان بین نژادهای مختلف گوسفند تمایز قائل شوند. رایانه‌ها می‌توانند به طوری آموزش ببینند که با دقت بیشتری به بررسی جزئیات، طرح، شکل و بافت تصاویر پرداخته و تفاوت‌هایی را که چشم انسان به راحتی قادر به تشخیص آن‌ها نیست، مشاهده کنند.
مایکروسافت می‌تواند از این نوع فناوری در آینده برای کمک به عملکرد سایت‌هایی مانند سایت جستجوی تصویر بینگ (Bing) استفاده کند.

 

موفقیت ربات‌های خبرنگار در آسوشیتدپرس

به گزارش ICTPRESS، چند روز قبل و تنها دقایقی پس از آنکه اپل تازه‌ترین گزارش مالی خود را منتشر کرد خبرگزاری آسوشیتدپرس این گزارش را روی خروجی خود منتشر کرد. با فاصله قابل توجه بقیه منابع خبری مثل CNBC ، YAHOO و دیگران هم این خبر را منتشر کردند.
اما خبری که خبرگزاری AP منتشر کرد توسط عامل انسانی نوشته نشده بود بلکه یک سیستم اتوماسیون تازه به کار گرفته شده در این خبرگزاری آن را منتشر کرد. سیستمی که سبک خبرنویسی AP در آن تعبیه شده است. این سیستم اتوماسیون شش ماه پیش در AP به کار گرفته شد و در هر فصل مالی بیش از ۳ هزار گزارش مالی از شرکت‌های مختلف را منتشر می‌کند و تعداد این گزارش‌ها رو به افزایش است. در هنگام دیدن این گزارش‌ها در ابتدا نمی‌توان این را متوجه شد که این گزارش‌ها توسط عامل انسانی نوشته نشده است. در واقع این گزارش‌ها به دلیل رعایت کردن استانداردهای خبری کاملا شبیه گزارش‌های دیگر هستند. ظرفیت این سیستم تولید دوهزار خبر در ثانیه در صورت لزوم است.

 

دسترسی به «واتس‌اپ» و «لاین» محدود شده است

جام نیوز: تعدادی از کاربران شبکه های اجتماعی از محدود شدن دسترسی به تعدادی از شبکه های اجتماعی مبتنی بر تلفن همراه و رایانه های شخصی مانند “لاین”» و “واتس آپ” خبر می دهند. در واقع سرعت این شبکه به حدی کند شده است که امکان انجام هیچ کاری در آن وجود ندارد. مدیر یک شرکت خدمات دهنده اینترنت گفت: از حدود چهار روز گذشته سرعت دسترسی به دو شبکه اجتماعی لاین و واتس آپ بسیار کند شده است. تعدادی از فعالان عرصه فضای مجازی نیز احتمال می دهند که بزودی این اتفاق برای شبکه اجتماعی وایبر (Viber) نیز رخ خواهد داد.

 

 

 

IMG18003317

 

اوباما و شکلک درآوردنش در ویدیوی BuzzFeed

تیم اوباما تصمیم گرفته‌است با استفاده از عنصر ِ شوخی، پیامی را به مخاطبش برساند و اعداد و ارقام می‌گویند که احتمالا این کار میزانی از موفقیت را داشته است. دیگرانی اما این ویدیو را تلاشی برای دسترسی به نوجوانان دیده‌اند. به‌نظر می‌رسد که نسخه‌ی اصلی این ویدیو (ادا درآوردن باراک اوباما) در فیس‌بوک منتشر شده‌است، و نه یوتیوب. این نکته از این جهت جالب است که به یاد بیاوریم که فیس‌بوک درحال تلاش برای سهم گرفتن از ترافیک ویدیو روی وب و کنار زدن یوتیوب است. فارغ از جزییات فضای سیاسی آمریکا و ارتباط اوباما و رسانه‌ها، این اقدام این سوال را به ذهن می‌آورد که چطور می‌توان از فضای جدید شبکه‌های اجتماعی برای انتقال پیام‌های «جدی» استفاده کرد. به تجربه‌های شخصی می‌دانیم که محتوای «سبک» روی شبکه‌های اجتماعی بهتر پخش می‌شود. در چنین فضایی، تیم اوباما تصمیم گرفته‌است که با استفاده از عنصر ِ شوخی، پیامی را به مخاطبش برساند. اعداد و ارقام می‌گویند که احتمالا این کار میزانی از موفقیت را داشته است. اگر این فرضیه درست باشد، می‌توان تصور کرد که کارکردی مشابه را بتوان در فضای فارسی زبان از شبکه‌های اجتماعی گرفت.

2015-02-16-kamangir-obama-buzzfeed

 

موتور جستجوی بایدو، بزرگ‌ترین مهاجرت دنیا را رصد کرد!

یک پزشک: موتور جستجو بزرگ چینی‌ها -بایدو- با استفاده از اطلاعات مربوط به موقعیت‌یابی کاربران، می‌تواند نمای تازه‌‌ای از این جابجایی غول‌آسا به دست دهد. بایدو ۳۵۰ میلیون نفر کاربر دارد و هر روز ۱۰ میلیارد اطلاعات جابجایی توسط نرم‌افزارهای بایدو ثبت می‌شود. چین کشور بزرگی با ۱٫۴ میلیارد نفر جمعیت است و خیلی از آنها برای گرامی داشتن سال نوی تازه که موسوم به سال بز است، در این روزها چند برنامه سفر دارند. و این نقشه‌ای است که تا به حال بایدو از این سفرها کشیده است که از حیث مسافت پیموده شده و نیز تعداد افرادی که جابجا می‌شوند، بیشتر به مهاجرت‌های بزرگ می‌ماند تا سفرها معمول آغاز سال نو!

رفت و آمد چین

 

گزارش تازه یک شرکت امنیت اینترنتی حاکی است دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا راهی برای نصب دائمی تجهیزات تجسسی و خرابکاری در کامپیوترها و شبکه‌های اطلاعاتی ده‌ها کشور از جمله ایران و روسیه یافته‌اند.

شرکت روسی کاسپرسکی در گزارش تازه‌اش می‌گوید گروهی که امکاناتی شبیه به آژانس امنیت ملی آمریکا در اختیار دارد، از طریق نصب نرم‌افزارهای مخفی در هارددیسک تولیدی شرکت‌های بزرگی مانند وسترن دیجیتال، توشیبا و سیگِیت، راه تجسس در کامپیوترهای مورد استفاده در بسیاری از کشورهای جهان را برای خود هموار کرده است. کاسپرسکی می‌گوید کامپیوترهای شخصی آلوده به دست کم یک نرم افزار جاسوسی را در ۳۰ کشور جهان شناسایی کرده است. به گزارش این شرکت ایران آلوده‌ترین کشور است که کامپیوترها و شبکه‌های آن در بخش‌های اقتصادی، دیپلماتیک و انرژی و همین طور موسسات تحقیقاتی، دانشگاه‌ها و مخابرات هدف قرار گرفته است. کاسپرسکی به صراحت نامی از کشور مسئول حملات سایبری نبرده، اما گفته است که که این حملات با بدافزار استاکس‌نت که تجهیزات غنی‌سازی ایران را هدف قرار داد، مرتبط است.

nsa-data-centre-ap

 

بعد از ایران، بیشترین آلودگی سایبری در کشورهای روسیه، پاکستان، افغانستان، چین، مالی، سوریه، یمن و الجزایر دیده شده است.

 

آمریکا مالک فضای سایبر

«آمریکا به عنوان مهد اینترنت مسئولیت ویژه‌ای برای هدایت یک جهان شبکه‌ای بر عهده دارد.» این جمله در سند استراتژی امنیت ملی آمریکا نشان می‌دهد که ایالات متحده خود را حاکم بلامنازع فضای سایبر و اینترنت می‌داند و بواسطه حفاظت از آن، به خود این اجازه را می‌دهد تا از تمام ارتباطات فضای سایبر (حتی حریم خصوصی) در جهان مطلع باشد. در این استراتژی به حملات سایبری سازمانی توسط دولت‌ها و فردی توسط هکرهای مستقل اشاره شده و اعلام داشته که به دنبال اختلال و از بین بردن تهدیدات سایبری است. اینکه دقیقا چه اختلال و در هم گسیختنی مد نظر این استراتژی است مشخص نیست.

استراتژی آمریکا

 

 

کشف پیشرفته‌ترین گروه هکری دنیا پس از ١۴ سال فعالیت!

تاکید کرده است که این مجموعه عملیات با عملیات استاکس نت علیه ایران پیوند داشته که آشکار شده است کار آژانس امنیت ملی امریکا بوده است. آزمایشگاه امنیتی کاسپرسکی اسنادی منتشر کرده است که ضمن پرده برداری از پیشرفته‌ترین گروه هکری دنیا با نام Equation Group و فعالیت‌های‌شان، به طور ضمنی همکاری گسترده آنان با آژانس امنیت ملی امریکا را فاش می‌کند. یکی از اطلاعات جالب توجه در این گزارش این است که از مجموعه این گروه هکری، بدافزاری را هم شامل شده که قادر به تغییر سیستم عامل در ده‌ها نوع سخت افزار شرکت‌های مختلف بوده است. تغییری که دسترسی مخفیانه به سیستم قربانی و ذخیره مخفیانه اطلاعات در آن را که تنها برای هکرها قابل دسترس بوده را ممکن می‌ساخته است. برندهای بسیار معتبر Seagate، وسترن دیجیتال، توشیبا، MAXTOR و آی بی ام از جمله این برندها بوده‌اند. ابزار مخرب موسوم به GRAYFISH یکی دیگر از این برنامه‌های عجیب این مجموعه بدافزاری بوده است که تقریبا با همه انواع ویندوزها خود را سازگار کرده و قابلیت نفوذ و هک آن‌ها را داشته است. این بدافزار در قسمت registry ویندوز مستقر می‌شده است که دسترسی هکر به تقریبا تمام فعالیت‌های انجام شده با سیستم را برای هکر فراهم می‌کرده است. شد ایران هدف نخست حملات این بدافزارها بوده است و پس از ایران به ترتیب روسیه، پاکستان، افغانستان، چین، مالی، سوریه، یمن و الجزایر قرار دارند.

کسپراسکی

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا