مطالب قدیمی

مرور رسانه های ۷ام فروردین

 

فیسبوک بزودی از ویدیوهای ۳۶۰ درجه پشتیبانی می‌ کند

 

فیسبوک

به گزارش تک اسپات طی کنفرانس سالانه‌ی توسعه‌دهندگان F8 در سان‌فرانسیسکو، مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک اعلام کرد که پشتیبانی از ویدیوهای ۳۶۰ درجه کروی بزودی به بخش News Feed این شبکه‌ی اجتماعی افزوده خواهد شد.کسانی که در این کنفرانس حضور داشتند شانس کار کردن با این فناوری را که بر پایه‌ی یک فیلم ثبت شده از دفتر مرکزی فیسبوک شکل گرفته بود پیدا کردند. این فیلم با استفاده از ۲۴ دوربین قرار گرفته در کنار یکدیگر بصورت کمانی ثبت شده بود که به کاربر امکان می‌داد محیط مجازی اطراف را آزادانه مورد مشاهده قرار دهد. امروز فیس‌بوک بصورت رسمی از توسعه‌دهندگان دعوت کرد به ساخت چنین ویدیوهایی برای انتشار در این شبکه‌ی اجتماعی بپردازند. برخلاف واقعیت مجازی، ویدیوهای کروی امکان استفاده روی هر کامپیوتر یا دستگاه موبایلی را به کاربر خواهند داد و البته به اندازه‌ی واقعیت مجازی هیجان‌انگیز و چشم‌گیر نیستند. البته در این فناوری نیز هدف نهایی همان کاربردهای واقعیت مجازی خواهد بود. به ادعای زاکربرگ، کاربران قادر خواهند بود با پوشیدن هدست آکیولس خود بصورت بهتری به تعامل با این تصاویر بپردازند. البته با وجود اینکه بیش از یک سال از خرید آکیولس توسط فیسبوک گذشته، اما برای مشاهده‌ی نتایج این ادعای زاکربرگ احتمالا باید چندین ماه یا حتی چند سال دیگر منتظر بمانیم.

 

کسپرسکی با جاسوسان روس در ارتباط است؟

 
به گزارش سایبربان یوگنی کسپرسکی مدیرعامل مهم‌ترین شرکت امنیتی روسیه در حوزه فناوری اطلاعات از سوی رسانه‌های غربی به روابط نزدیک با جاسوسان روسی متهم شده است. به نقل از خبرگزاری مهر، مدیر این شرکت که در ماه‌های اخیر بارها در مورد جاسوسی‌های سایبری پیچیده آمریکا و انگلیس بر ضد کشورهای دیگر و ازجمله ایران افشاگری کرده حال باسیل اتهامات این رسانه‌ها مواجه است. اولین بار نشریه بلومبرگ بیزینس با چاپ مقاله‌ای وی را به حذف نام روسیه از گزارش‌های مربوط به جاسوسی‌های الکترونیک متهم کرد. این در حالی است که این شرکت به‌طور مرتب گزارش‌هایی در مورد جاسوسی‌های سایبری آمریکا، اسراییل و انگلیس منتشر می‌کند. به ادعای این نشریه از سال ۲۰۱۲ بسیاری از مدیران برجسته کسپرسکی تعویض شده و به جای آن‌ها افرادی استخدام شدند که روابط نزدیکی با ارتش یا سرویس‌های اطلاعاتی روسیه دارند. ظاهراً این افراد از کارکنان سازمان اف اس بی هستند که بعد از فروپاشی شوروی جایگزین کا گ ب شده است. افراد مذکور به اطلاعات ۴۰۰ میلیون مشتری نرم‌افزارهای امنیتی کسپرسکی دسترسی دارند. در بخش دیگری از این گزارش ادعاشده که شخص کسپرسکی هم با گروهی پنج‌تا ده‌نفره از مقامات اطلاعاتی روسیه ارتباطات نزدیکی دارد. برخی دیگر از نشریات غربی هم این شرکت را همدست دولت روسیه در حملات سایبری به شرکت‌ها و نهادهای دولتی آمریکایی دانسته‌اند. مدیر این شرکت در واکنش به ادعاهای یادشده نشست‌های خود با مأموران اطلاعاتی روس را امری غیر برنامه‌ریزی‌شده و تصادفی توصیف کرده و هرگونه همدستی در خرابکاری‌های سایبری را نیز رد کرده است.

چگونه رژیم صهیونیستی رایانه‌ها را از طریق گرما هک می‌کنند؟

 
به گزارش سایبربان یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه رژیم صهیونیستی راهی برای نفوذ به رایانه‌ها و هک آنها از طریق گرما یافته‌اند. معمولاً برای رایانه‌ها گرما یک موضوع دردسرساز و اساساً یک مشکل است؛ اما اکنون به‌غیر از بلند شدن دود از CPU یا GPU رایانه باید نگران یک موضوع مهم دیگر در خصوص گرما نیز بود. تیمی تحقیقاتی در یکی از دانشگاه‌های رژیم صهیونیستی راهی برای نفوذ به رایانه‌ها و هک آنها از طریق گرما یافته‌اند. وب‌سایت Net-Security گزارش داده که یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه «بن گوریون» در سرزمین‌های اشغالی، اقدام به طراحی و تولید بدافزاری بانام BitWhisper کرده‌اند که به‌هیچ‌وجه شبیه به بدافزارهایی که معمولاً کاربران با آنها سروکار دارند نیست. این بدافزار یکی از عجیب‌ترین بدافزارهایی است که به‌عنوان ابزار هک از آن استفاده می‌شود. کار این بدافزار به‌این‌ترتیب است که دستگاه‌های آلوده به آن می‌توانند داده‌ها را با استفاده از گرمایی که تولید می‌کنند منتقل سازند. برای مثال فرمان‌ها و دستورات می‌توانند با ایجاد مدولاسیون یا نوسان حرارتی از یک سامانه به سامانه دیگر منتقل شوند. به‌این‌ترتیب دستگاه یا سامانه هدف، با استفاده از حس‌گرهای حرارتی خود این فرمان‌ها را دریافت کرده و واکنش تعریف‌شده را نشان می‌دهد. از طریق این مکانیزم همچنین می‌توان میزان داده‌های کوچک همچون گذرواژه‌ها را نیز منتقل ساخت. شاید در ابتدا این سامانه و مکانیزم چندان برای هک رایانه‌ها کاربردی به نظر نرسد، اما زمانی که به اهداف اصلی این بدافزار یعنی BitWhisper واقف شویم میزان جدی بودن کار آن را درک می‌کنیم. این بدافزار بیش از هر چیز مخصوص به سامانه‌های شکاف هوایی یا Air-Gapped طراحی‌شده است؛ یعنی رایانه‌هایی که برای حفظ امنیت آنها، هیچ‌گونه ارتباط وایرلس یا کابل با شبکه وجود ندارد.

برگزاری اجلاس فناوری سایبر در تل‌آویو

به گزارش سایبربان در دور روز گذشته اجلاسی در موضوع فناوری‌های سایبر با حضور نمایندگان کشورهای مختلف و اشخاص برجسته در این زمینه در تل‌آویو برگزار شد. این اجلاس با حضور ۷۰۰ نماینده از سازمان‌های امنیت سایبر دنیا و رهبران صنعتی کشورهای مختلف در کنار صد شرکت نوپای اسرائیلی و با حضور بیش از ۵۰۰۰ نفر در دو روز سه‌شنبه و چهارشنبه ۲۴ و ۲۵ مارس ۲۰۱۵ در تل‌آویو برگزار شد. این اجلاس به‌وسیله مجله ارتش اسرائیل و با همکاری دفتر ملی اسرائیل (INCB)، وزارت خارجه، وزارت اقتصاد تجارت این رژیم، برگزار شد. هیئت‌های نمایندگی از ۵۰ کشور جهان در این اجلاس حضور به هم رسانیدند. ازجمله‌ی آنها آمریکا، چین، مکزیک، سنگاپور، ایتالیا، فنلاند، انگلیس، برزیل بودند. این در حالی بود که صد شرکت بین‌المللی و اسرائیلی آخرین نوآوری‌ها و پیشرفت‌های خود در زمینه‌ی سایبری و فناوری را در این اجلاس معرفی کردند. ازجمله شخصیت‌های معروف شرکت‌کننده در این اجلاس می‌توان به اویاتار ماتانیا (Eviatar Matania)، یوگنی کاسپرسکی (Eugene Kaspersky)، دوگلاس ماگان (Douglas Maughan)، رئیس بخش امنیت سایبر وزارت داخلی آمریکا، محمد رید (Reed)، شهردار آتلانتا، مارجا ریس لاکی (Marja Rislakki)، نماینده‌ی امنیت سایبر در وزارت خارجه‌ی فنلاند، گیل شوئد (Gil Shwed)، مؤسس و رئیس شرکت چک پوینت (Check Point)، برت هارت من (Bret Hartman)، مدیر بخش فناوری در شرکت سیسکو (Cisco)، ناداو زفریر (Nadav Zafrir) رئیس قبلی واحد ۸۲۰۰ اسرائیل، اشاره کرد. هیئت نمایندگی شهردار آتلانتا بیان کرد که این شهر مرکز ۱۰۰ شرکت امنیت سایبر است که ۵۰ تای آنها اسرائیلی هستند و سالانه ۴۷ میلیارد دلار درآمد این شرکت‌هاست.  هم‌چنین رئیس دفتر ملی سایبری رژیم صهیونیستی، اویاتار ماتانیا در اولین روز از این اجلاس بیان کرد که شرکت‌های سایبری این رژیم، امسال درمجموع بیش از یک میلیارد دلار کسب کرده‌اند. هم‌چنین او اظهار کرد همه وزارتخانه‌های دولتی این رژیم باید حداقل ۸ در صد از بودجه‌ی فناوری اطلاعات خود را درزمینه ی امنیت سایبر سرمایه‌گذاری کنند. وی در ادامه‌ی صحبت‌های خود افزود من یقین دارم که چنین معیاری برای سرمایه‌گذاری درزمینه ی امنیت سایبر به یک استاندارد جهانی برای تمامی بازارها تبدیل می‌شود. او در ادامه‌ی سخنان خود در این اجلاس مدعی شد که این رژیم یک قدرت جهانی درزمینه ی دفاع سایبری است و در این زمینه رکوردهای جهانی را خواهد شکست.

گروه هکرهای وابسته به داعش، ۶۰۰ منبع اینترنتی روسیه را هک کردند

به سایبربان از پاییز سال گذشته تاکنون، گروه هکرهای وابسته به داعش بنام “Cyber Caliphate” منابع اینترنتی روسیه را تخریب کرده‌ و تصاویری از داعش را در وب‌سایت‌های هک شده به نمایش گذاشته‌اند. روش این گروه هکری به این صورت است که به وب‌سایت‌ها نفوذ می‌کنند و پس از تخریب آنها، فعالیت‌های خود را از طریق رسانه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند. گروه‌های مختلفی فعالیت‌های اینترنتی وابسته به داعش را انجام می‌دهند محققان شرکت روسی مبارزه با جرائم سایبری Group-IB فعالیت‌های و روش‌های گروه Cyber Caliphate را زیر نظر گرفته‌اند. به گفته این محققان، به‌جز Cyber Caliphate سه گروه هکری دیگر به‌ نام‌های Team System Dz، FallaGa Team و Global Islamic Caliphate نیز در انجام فعالیت‌های هکری وابسته به داعش نقش دارند. این گروه‌ها بیش از ۴۰ نفر هکر دارند.هم‌چنین این گروه‌ها معمولاً مسؤولیت حملات سایبری به وب‌سایت‌های زیادی را بر عهده می‌گیرند. به دنبال حوادث تروریستی فرانسه، از آغاز سال تاکنون FallaGa Team، سیصد وب‌سایت را که متعلق به سازمان‌ها و مراکز تجاری کشور فرانسه بود را هک کرده است. این گروه‌ها الگوی خاصی برای حملات خود ندارند و به گفته Group-IB تاکنون به چندین بانک، شرکت‌های ساختمان‌سازی، سازمان‌ها، مراکز علمی و موسسه‌های دولتی حمله کرده‌اند.

طرح جدید انگلیس برای جذب افراد در فضای سایبری

به گزارش سایبربان به‌تازگی کشور انگلیس دوره‌های آنلاینی در فضای سایبری ایجاد کرده است که افراد بسیار زیادی را به خود جذب کرده است. وزیر دفتر کابینه انگلیس فرانسیس‌ماد (Francis Maude) در روز سه‌شنبه (۲۴ مارس) اظهار داشت که دانشگاه‌های این کشور برای دانشجویانی که دوره‌هایی مرتبط با امنیت سایبر بگذرانند، بودجه در نظر گرفته است.دانشجویانی که به مدت یک سال در دوره‌‌های علوم فناوری، مهندسی و ریاضی تحصیل کنند و یا دانشجویانی که در طول سال با دولت این کشور و شرکت‌های امنیت سایبری همکاری دارند، مبلغ ۴۰۰۰ یورو از طرف دانشگاه دریافت می‌کنند. از طرفی در این طرح، دانشجویان انگلیس باید حداقل به مدت سه سال برای دولت این کشور کار کنند تا حمایت مالی این دولت برای آنان قطع نشود. فرانسیس‌ماد بعد از دیدن برنامه تالپیوت رژیم صهیونیستی (Israel’s Talpiot programme) در ماه نوامبر بیان کرد که این طرح بر روی این برنامه رژیم صهیونیستی تمرکز می‌کند و موجب پیشرفت این رژیم در حوزه امنیت سایبر می‌شود. تالپیوت برنامه آموزشی نیروهای دفاعی رژیم صهیونیستی است. ماد اظهار داشت که این طرح جدید برای پیشرفت استعدادها در فضای امنیت سایبر یک عامل حیاتی است. وی افزود: “ابتدا ما طرح سایبری اول (Cyber First) را با دانش‌آموزان رهبری می‌کنیم. طرح سایبری اول، مجموعه مهارت‌ها و طرح‌های در حال رشد فضای سایبری است. این طرح شامل دوره‌های کارآموزی و معرفی فضای سایبری به دوره‌های ان‌سی‌اس (NCS: National Citizen Service) می‌شود. دوره‌های ان‌سی‌اس مجموعه دوره‌هایی در فضای امنیت سایبر برای افراد ۱۶ تا ۱۹ سال است.”

کنترل از راه دور منزل از طریق فیس‌بوک

کنترل از راه دور منزل از طریق فیس‌بوک

به گزارش دی ورج فیس‌بوک در تلاش برای توسعه سرویس خود بر شرکت جدیدی که خریده است تمرکز کرده است تا با استفاده از قابلیت‌های آن پیوستگی این شبکه اجتماعی با اینترنت اشیا را افزایش دهد. فیس‌بوک در نظر دارد تغییراتی را در اپلیکیشن مسنجر خود ایجاد کند. اما این تمام تغییراتی نیست که در کنفرانس توسعه F8 فیس‌بوک از آن سخن رفت. فیس‌بوک در این کنفرانس همچنین از نسخه تازه کیت توسعه Parse رونمایی کرد. این کیت امکان به اشتراک گذاری داده‌های دستگاه‌هایی را که به اینترنت متصل هستند را فراهم می‌آورد. به این ترتیب ابزارهایی همچون قفل‌های هوشمند، لامپ‌ها و سایر ابزارهای مشابه در منزل توسط اپ‌های تولید شده بر اساس کیت Parse به هم متصل شده و به اشتراک گذاری اطلاعات آن‌ها آسان می‌شود. این اطلاعات می‌توانند مستقیم به صندوق مسنجر کاربر یا خبر خوان کاربر ارسال شود.این اطلاعات طیف گسترده‌ای از موضوعات همچون زمان باز شدن قفل در پارکینگ خانه، روشن یا خاموش شدن لامپ‌ها و یا فعال شدن حسگرهای دود و هشدار آتش سوزی در منازل را شامل می‌شود. بنا بر اعلام شرکت Parse که به فیس‌بوک تعلق دارد، هم اکنون چندین شرکت مستقل که روی اینترنت اشیا کار می‌کنند، کار خود را بر روی استفاده از کیت توسعه این شرکت متمرکز کرده‌اند تا اپ‌های کاربردی خود را بر اساس آن تولید کنند. تلاش فیس‌بوک برای استفاده از اینترنت اشیا در سرویس خود را باید از جنس برنامه‌های اپل از اپ HomeKit دید و آن را از جمله گامی برای عقب نماندن از اپل در حوزه‌ای دانست که فیس‌بوک در آن امکان مانور دارد.

اندروید می‌فهمد چه زمانی آن را حمل می‌کنید

اندروید می‌فهمد چه زمانی آن را حمل می‌کنید

به گزارش پی سی ادوایزر گوگل یک ویژگی جدید به قفل هوشمندش اضافه کرده است که می‌تواند تعداد دفعاتی را که کاربر هنگام حمل گوشی باید رمز ورود را بزند، بسیار کاهش دهد. این سیستم شناسایی، از شتاب سنج داخل گوشی استفاده می‌کند تا بفهمد که کاربر گوشی را در دست گرفته یا آن را حمل می‌کند. اگر این حالت فعال باشد، بعد از آنکه بار اول رمز ورود زده شد، تا زمانی که گوشی در دست کاربر است یا توسط آن حمل می‌شود نیازی به زدن دوباره رمز نخواهد بود. به محض اینکه گوشی دیگر توسط کاربر حمل نشود و در دستان او نباشد، رمز ورود دوباره فعال می‌شود. در این حالت، اگر کسی مثلا در خیابان راه می‌رود نیازی ندارد هر بار که گوشی را از جیبش بیرون می‌آورد رمز عبور را وارد کند. این ویژگی به طور علنی توسط گوگل اعلام نشده است اما روی چند گوشی مختلف آغاز به کار کرده است. نکته مهم اینجا است که در این حالت باید احتیاط را چند برابر کنید چرا که گوشی تشخیص نمی‌دهد توسط چه کسی حمل می‌شود و اگر در این حالت گوشی به سرقت برود، دزد نیازی به زدن پسورد نخواهد داشت.  قفل هوشمند یکی از ویژگی‌های قدرتمند اندرویدهای جدید محسوب می‌شود.

تبلت آینده سامسونگ مجهز به اسکنر چشم

تبلت آینده سامسونگ مجهز به اسکنر چشم

به گزارش اندرویدهدلاین دقت و سرعت بالاتر اسکنر چشمی در قیاس با اسنگر اثر انگشت سبب شده است سامسونگ موضوع استفاده از این فن‌آوری را در محصولات خود به صورت جدی پی بگیرد و احتمالا در تبلت آینده خود از اسکنر چشمی بهره ببرد. اکنون خبر می‌رسد که در آخرین تحول مرتبط  با این موضوع، موسسه پژوهشی SRI اجازه استفاده از این فن‌آوری‌زا به شرکت سامسونگ واگذار کرده است. به این ترتیب اگر دستگاه‌های آینده موبایلی سامسونگ به اسکنر چشم مجهز شود، کاربر خواهد توانست به صرف نگاه کردن به دستگاه، قفل آن را باز کند. بنا بر اخبار منتشر شده انتظار می‌رود نخستین کاربرد این فن‌آوری را در تبلت گالاکسی تب پرو ٨/۴ ببینیم که در کنفرانس بین‌المللی امنیت از آن رونمایی خواهد شد. انتظار می‌رود این اسکنرها که دقتی نزدیک به هزار برابر بیشتر از اسکنر اثر انگشت دارند، با رایج شدن، اپلیکیشن‌های جدیدی را هم به دنبال خود بیاورند.

پورن و تبلیغات، مراقب امنیت خود باشید

پورن و تبلیغات، مراقب امنیت خود باشید

به گزارش آزمایشگاه آرا بدافزارهایی که از نقاط ضعف تنظیمات روتر‌ها سوء استفاده می‌کنند، چیز جدیدی نیستند اما ترکیب آن‌ها با دیگر برنامه‌ها آن‌ها را بسیار گسترده و خطرناک می‌کند. Ara Labs به تازگی نوعی کلاهبرداری تبلیغاتی را کشف کرده است که از نقطه ضعف رو‌تر استفاده می‌کند تا تگ‌های Google Analytics را آلوده کرده و آن‌ها را با تبلیغات پرنوگرافی و دیگر انواع تبلیغات جایگزین کند. طبق این رفتار مخرب، کسانی که روترشان آلوده شده باشد، به هر وبسایتی که از گوگل آنالیتیک استفاده می‌کند بروند، از تصاویر پورن و تبلیغات دیگر رنج خواهند برد. گوگل آنالیتیک سرویسی است که امکان ردیابی و آنالیز ترافیک وبسایت‌ها را فراهم می‌کند. تگ‌های گوگل آنالیتیک در وبسایت‌ها تعبیه می‌شود تا این اتفاق‌ها بیفتد. از آنجا که بسیاری از وبسایت‌ها از تگ‌های گوگل آنالیتیک استفاده می‌کنند، آن را تبدیل به یک طعمه چرب و نرم برای هکر‌ها می‌کند. برای محافظت از خودتان در برابر این نوع آلودگی، بهترین و موثر‌ترین کار اولا این است که سفت افزار روار خود را از طریق وبسایت آن آپدیت کنید و دوم اینکه پسورد دیفالت رو‌تر خود را حتما تغییر دهید.
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا