مطالب قدیمی

مرور رسانه های ۶ آذر ماه

دیتاسنتر جدید روسیه از انرژی هسته‌ای نیرو می‌گیرد

روسیه یک دیتاسنتر جدید و بسیار بزرگ راه اندازی کرده است که انرژی مورد نیاز آن توسط ایستگاه‌های هسته‌ای تامین می‌شود. این دیتاسنتر قادر است ۱۰ هزار سرور را در خود جای دهد.
دیتاسنتر جدید روس‌ها که دارای ظرفیت ۱۰٫۰۰۰ رک (Rack) است در نزدیکی یک پایگاه برق هسته‌ای بنا شده است. این دیتاسنتر توسط کمپانی راسینرگاتم که در زمینه انرژی فعال است در ۱۹۳ کیلومتری نیروگاه کالینین ساخته شده است. ساخت این دیتاسنتر هزینه‌ی ۹۷۵ میلیون دلاری به همراه داشته است.

۱۰ درصد از رک‌های موجود در این دیتاسنتر به کمپانی راسینرگاتم اختصاص خواهد یافت و باقی نیز به مشتریان اجاره داده خواهد شد. این کمپانی به شرکت‌های بزرگ از جمله فیس‌بوک و گوگل نیز پیشنهاد داده است تا از این فضا برای قرار دادن سرورهای خود استفاده کنند.

نیروگاه کالینین قادر است ۴۰۰ مگاوات برق تولید کند که ۸۰ مگاوات آن در دیتاسنتر مصرف خواهد شد.

 

انگلستان؛ آسیب‌پذیر در برابر حملات سایبری
images

وزیر دفاع سابق انگلستان عنوان کرد: «سامانه بازدارنده اتمی انگلیس در برابر حملات سایبری آسیب‌پذیر است.»
به گزارش واحد هک و نفوذ سایبربان؛ دس برون (Des Browne)، وزیر دفاع اسبق انگلستان در صحبت‌هایی عنوان کرد: «هیچ ضمانتی برای داشتن بازدارندگی هسته‌ای مناسب و قابل اعتماد وجود ندارد تا زمانی که نتوانیم از آن در برابر حملات سایبری محافظت کنیم.»
برون که در فاصله سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸، به عنوان وزیر دفاع انگلستان در حال خدمت بود، در ادامه صحبت‌های خود به گزارش وزارت دفاع آمریکا اشاره کرد که در آن به دولت آمریکا و شرکایش در مورد آسیب‌پذیری سامانه‌های دفاعی هشدار داده شده بود.
برون در بخشی از صحبت‌های خود گفت: «دولت باید به مجلس تعهد بدهد که تمامی سامانه‌های بازدارنده اتمی ما در برابر حملات سایبری مقاوم هستند. در صورتی که دولت نتواند چنین کاری انجام دهد، هیچ ضمانتی برای بازدارندگی مناسب وجود نخواهد داشت، همچنین نخست‌وزیر هم قادر نخواهد بود تا در مواقع لازم از آن‌ها استفاده کند.»
با توجه به حوادث اخیر سایبری و حملات رو به رشد به شرکت‌های دولتی و خصوصی در انگلستان، زنگ خطر برای مسئولین این کشور به صدا در آمده است. آسیب‌پذیر بودن در برابر حملات سایبری، موضوعی است که ذهن مقامات سابق و فعلی امنیتی در این کشور را به خود مشغول ساخته است. موضوعی که در صورت عدم توجه، خسارات فراوانی برای آینده انگلستان به همراه خواهد داشت.

 

کاربران Viber می توانند پیام های خود را از گوشی دریافت کننده حذف کنند

download (5)
نرم افزار پیام رسانی Viber به روز رسانی شده است و نسخه جدید با امکانات جالبی نظیر حذف پیام های خود از گوشی دریافت کننده عرضه شده است. این بدین معناست اگر بعد از ارسال یک پیام پشیمان شدید می توانید آن را از گوشی فرد مقابل حذف نمایید. نسخه جدید این نرم افزار ۵٫۶٫۵ نام دارد.
Viber همانند رقیب خود یعنی Whatsapp محبوب نمی باشد اما دارای کاربران بسیاری در سیستم های عامل اندروید و iOS می باشد. با این سرویس کاربران می توانند پیام های متنی ارسال کرده و یا تماس تلفنی برقرار کنند. نسخه جدید برای هر دو سیستم عامل اندروید و iOS عرضه شده است.

علاوه بر حذف پیام ها، نسخه جدید قادر به ارسال فایل نیز می باشد بنابراین می توانید فایل های متنی، موسیقی و انواع مختلف پرونده های خود را از طریق وایبر با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

در این میان امکانات ویژه ای صرفا برای کاربران iOS 9 عرضه شده اند که از بین آنها می توان به اعلان تعاملی اشاره کرد که کاربر را به ارسال پاسخ بدون نیاز به باز کردن وایبر قادر می سازد. کاربران iOS همچنین می توانند ویدئوها و تصاویر خود را از طریق iCloud نیز ارسال نمایند.

۱۰ کشور برتر در دیجیتالی شدن جوانان/ رتبه ایران اعلام شد

download (6)

براساس اندازه گیری های انجام شده از جوامع اطلاعاتی جهان، رتبه ایران در شاخص «جوان دیجیتالی» در بین کشورهای دنیا ۱۰۱ اعلام شده است.

اتحادیه جهانی مخابرات (ITU ) تحولات کلیدی فناوری اطلاعات کشورهای جهان را براساس شاخص های جامعه اطلاعاتی اندازه گیری کرد.

براساس ارزیابی انجام شده یکی از شاخص های پیشرفت جوامع اطلاعاتی مربوط به دیجیتالی شدن جوانان است که در این زمینه موضوع استفاده از فناوری اطلاعات در میان جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله هر کشور مورد بررسی قرار گرفته است.

از آنجایی که جوانان در سراسر جهان فعال ترین کاربران فناوری اطلاعات و ارتباطات محسوب می شوند، یکی از شاخص های توسعه یافتگی جوامع بر مبنای تعداد جوانانی که از ابزارهای فناوری اطلاعات استفاده می کنند محاسبه می شود.

در این گزارش تاکید شده است که جوانان دیجیتالی با عناوینی چون بومیان دیجیتالی، نسل اینترنتی و بومی های هزاره اینترنت شناخته می شوند و افرادی هستند که با تکنولوژی به دنیا آمده اند. به بیان دیگر افرادی که پس از اختراع کامپیوتر متولد شده اند، تکنولوژی را می فهمند و برای استفاده از ابزارهای دیجیتالی، دیگر نیازی به آموزش ندارند.

بررسی ها نشان می دهد که هم اکنون ۳۰ درصد از جمعیت جوان دنیا، بومی های دیجیتال هستند که پیش بینی می شود این رقم در جوامع در حال توسعه تا سال ۲۰۱۸ به دو برابر برسد.

در رده بندی اتحادیه جهانی مخابرات که از سوی نظام پایش جامعه اطلاعاتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران منتشر شده است، ایران در میان روند رو به رشد کشورهای دارای جوانان متولد عصر دیجیتال با امتیاز ۴.۲ رتبه ۱۰۱ را به خود اختصاص داده است.

براساس ارزیابی انجام شده امتیاز شاخص جوان دیجیتالی برای کشور برتر جهان ۱۳.۹ و میانگین جهان ۵.۳ و میانگین آسیا ۵.۷ است.

در شاخص جوان دیجیتالی کره جنوبی کشور برتر آسیا با امتیاز ۱۳.۵ و عربستان کشور برتر منطقه با امتیاز ۱۰.۴ است.

در این رده بندی ۱۰ کشور برتر جهان ایسلند، زلاندنو، کره جنوبی، مالزی، لیتوانی، آمریکا، بارباروس، اسلواکی، لتونی و دانمارک هستند و ۱۰ کشور برتر منطقه را نیز عربستان، ترکیه ، اردن، کویت، امارات، لبنان، مصر، قرقیزستان، بحرین و آذربایجان به خود اختصاص داده اند.

در همین حال کره جنوبی، مالزی، سریلانکا، برونئی، هنک گنگ، عربستان، ژاپن، اردن، ویتنام و کویت کشورهای برتر آسیا در شاخص جوان دیجیتالی هستند.

افزایش بیماری‌های مقاربتی با نرم‌افزارهای دوست‌یابی

download (10)

یک کارشناس سلامت گفت که نرم‌افزارهای دوست‌یابی باعث افزایش شدید بیماری‌های مقاربتی در بین جمعیت علاقمند به جنس مخالف شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی دکتر «پیتر گرین‌هوس» هشدار داد که نرم‌افزاهای دوست‌یابی پیامدهای فاجعه‌باری از قبیل انفجار بیماری ایدز در پی داشته‌اند. آمارهای مرکز بهداشت عمومی انگلستان نشان می‌دهد که بیماری‌های مقاربتی از قبیل سفلیس و سوزاک به طرز چشم‌گیری افزایش یافته است.
گرین‌هوس در گفتگو با رادیو بی‌بی‌سی از تهیه‌کنندگان این نرم‌افزارها خواست تا پیام‌هایی را در خصوص مسائل جنسی امن تبلیغ کنند. وی گفت:«شما می‌توانید با نرم‌افزارهای دوست‌یابی با سرعت بیشتری دوستان خود را عوض کنید و هر چه این سرعت افزایش یابد، احتمال مبتلا شدن شما به بیماری‌های مقاربتی نیز افزایش می‌یابد. آنچه من را یه شدت نگران کرده، این مساله است که ما به نقطه اوج بیماری ایدز برسیم».
وی افزود: «اگر افراد زیادی به سرعت دوستان خود را تغییر دهند، آنها به دیگر بیماری‌های مقاربتی مدوا نشده مبتلا می‌شوند. این مساله می‌تواند انفجاری را در خصوص بیماری ایدز در بین جمعیت دوست‌دار جنس مخالف ایجاد نماید. این نوع از نرم‌افزارها می‌توانند این‌کار را انجام دهند».
آمار مرکز بهداشت عمومی انگلستان نشان می‌دهد که بیماری سفلیس افزایش ۳۳ درصدی داشته، این درحالی است که بیماری سوزاک در سال ۲۰۱۴ به میزان ۱۹ درصد افزایش داشته است.

ماری کاسنارد سخنگوی یک نرم‌افزار موبایلی گفت که ارتباطی بین افزایش بیماری‌هایی مقاربتی و نرم‌افزارهای دوست‌یابی وجود ندارد. او گفت: «مشکل فراتر از این است؛ مردم باید آموزش‌های بیشتری در خصوص بیماری‌های جنسی ببینند و باید مسئولیت‌پذیر باشند. و این ربطی به اینکه چطور و کجا افراد دوست برای خودشان پیدا می‌کند، ندارد».

کنی موکندی ۱۹ ساله از جنوب شرقی لندن و کاربر این نوع نرم‌افزارها به «بی‌بی‌سی» گفت که از شنیدن این خبر که بین استفاده از نرم‌افزار‌های دوست‌یابی و بیماری مقاربتی ارتباط وجود دارد، متعجب نشده است.
او گفت: «با استفاده از نرم‌افزارهای دوست‌یابی، پیدا کردن دوست سریع‌تر و آسان‌تر شده است. پس شما می‌توانید این کار را بارها در طول روز انجام دهید و با هر کسی به صورت اتفاقی دوست شوید و از مسائلی که آنها مخفی می‌کنند هم اطلاع ندارید».

وی افزود: «این کار سریع و ساده است و هرکاری که سریع و ساده باشد، مطمئناً امن هم نیست».

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا