مطالب قدیمی

مرور رسانه های ۶ آبان

78

کل ترافیک اینترنت در سریع‌ترین شبکه دنیا تنها بر روی یک فیبر نوری حمل می شود

به گزارش دیجیاتو  تیمی متشکل از محققین هلندی و آمریکایی توانستند با انتقال ۲۵۵ ترابیت داده در هر ثانیه بر روی تنها یک رشته فیبر شیشه‌ای، رکورد سرعت شبکه‌های مبتنی بر فیبر نوری را درهم بشکنند.

این سرعت تقریبا معادل چیزی حدود ۳۲ ترابایت در ثانیه است که با آن می‌توان یک فیلم ۱ گیگابایتی را ظرف ۳۱٫۲۵ میکروثانیه (۰٫۰۳ میلی‌ثانیه) منتقل کرد. برای درک بهتر تصور کنید که بتوان کل محتوای یک هارد یک ترابایتی را در ۳۲ میلی‌ثانیه در شبکه منتقل نمود.

در مقام مقایسه، سریع‌ترین لینک تک رشته‌ای فیبر نوری که به صورت تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد، حداکثر به سرعت ۱۰۰ گیگابیت بر ثانیه دست پیدا می‌کند، چیزی حدود ۲۵۵۰ بار کندتر.

 

پرینت سه بعدی انسان شاید روزی ممکن شود

به گزارش muo پرینترهای سه بعدی، محصولاتی هستند که پیش از این مفصلا به آنها پرداخته ایم و مطمئنا شما هم نسبت به این تکنولوژی نو ظهور آشنایی خوبی دارید.

این تکنولوژی اخیرا به شدت مورد استفاده قرار می گیرند و مردم می توانند آنها را با قیمت مناسب تهیه کنند. از تهیه کردن مدل گرفته تا لوازم کاربردی و حتی اندام مصنوعی را می توان با این پرینتر ها انجام داد. اما شاید جالب ترین بخش در مورد این پرینتر ها، توانایی پرینت بافت های بدن انسان باشد.

اما چگونه می توان بدن انسان را پرینت کرد؟ کدام بخش ها را می توان پرینت کرد؟ و آیا روزی می توان کل بدن انسان را پرینت کرد؟

در صورت امکان پرینت استخوان ها، رگ های خونی، اندام ها و پوست، آیا می توانیم یک انسان کامل را پرینت کنیم؟ این موضوع به مشابه فیلم های علمی تخیلی به نظر می رسد، اما باید بگوییم تخیل و علم دو روی یک سکه هستند.

البته پرینت سه بعدی انسان اگر هم ممکن باشد، تا مدت های بسیاری جای کار دارد. پرینت کبد یا قلب یک طرف قضیه است، اما پرینت انسان کامل به کلی مبحث دیگری است. برای پرینت یک قلب ۵۰ سی سی از چربی کافی خواهد بود. اما برای یک انسان کامل نه تنها حجم زیادی از بافت های اصلی مورد نیاز است، بلکه برنامه ریزی بسیار پیچیده برای پرینت آن الزامی خواهد بود.

شما چه فکر می کنید؟ آیا روزی یک انسان پرینت شده را خواهیم دید؟ این اتفاق چه فوایدی برای بشریت خواهد داشت؟ نظرات خود را با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید

تهدیدات سایبری مهمترین تهدید در استان تهران است

به گزارش ایرنا بعزیزالله خسروجردی در شورای اطلاع رسانی و ارتباطات استانداری تهران ضمن اشاره به حمایت های استانداری از اقدامات پدافند غیرعامل در استان اظهار کرد: نباید موضوع پدافند غیرعامل با مدیریت بحران را در یک بخش دانست، هر بحرانی که عامل شکل گیری آن طبیعت باشد مثل سیل و زلزله در حوزه مدیریت بحران و بحرانی که مولفه آن انسان باشد و تهدیدات نرم افزاری و سخت افزاری دشمن در میان باشد در حوزه پدافند غیرعامل رسیدگی می شود.

وی با اشاره به اینکه در پدافند غیرعامل پیوست نظامی اهمیت دارد، بیان کرد: در ایجاد هر پروژه لازم است علاوه بر الزامات مدیریت بحران به مولفه های پدافند غیرعامل نیز توجه شود تاجایی که اگر الزامات پدافند غیرعامل در آن لحاظ نشود، اجازه ساخت به آن داده نشود.

خسروجردی با تاکید بر اینکه جنس پدافند غیرعامل فنی-مهندسی است، افزود: همه بخش های مهم، حیاتی و با حساسیت تحت نظارت پدافند غیرعامل است تا جایی که برای تحقق بررسی ها ۱۳ کارگروه در سطح استان در حوزه پدافند غیرعامل فعالیت می کنند و مدیران دستگاه های مهم اجرایی از اعضای آن هستند.

“استغفار” در فیس‌بوک ممنوع !

پس از اقدام هزاران مصری در نوشتن عبارت “استغفرالله ربی و اتوب الیه”، مدیریت فیس بوک صفحات بسیاری از آنها را مسدود کرد. به گزارش شبکه العالم، هزاران نفر از فعالان شبکه اجتماعی فیس بوک در مصر که برای به روز رسانی وضعیت حساب خود عبارت “استغفرالله ربی و اتوب الیه” را نوشته بودند؛ فیس بوک صفحات بسیاری از آنها را بست.

کاربران مصری فیس بوک متوجه شدند که حساب های آنها پس از نوشتن این عبارت بسته شده است؛ زیرا برای ورود مجدد به صفحه خود، شبکه از آنها می خواست تا برخی اطلاعات امنیتی و یا شماره تلفن های همراه خود را وارد کنند؛ تا با دریافت کد از طریق پیامک بتوانند بار دیگر حساب خود را فعال کنند.

یکی از کاربران در این باره گفت: “عبارت مزبور را در صفحه خود ننویسید؛ زیرا با نوشتن آن، حساب شما به مدت ۱۵ الی ۳۰ روز غیرفعال خواهد شد و یا از اظهارنظر و یا نوشتن یادداشت منع خواهید شد”.

شبکه فیس بوک روز گذشته صفحه صدها و شاید هزاران نفر از مصری ها را بست؛ زیرا عبارت «استغفرالله ربی و اتوب الیه» را یک “اسپم” و یا عبارت دردسرساز دانسته بود

مرورگر شما در خطر حمله امنیتی POODLE است

به گزارش تابناک POODLE نوعی سگ پشمالو و باهوش است، ولی هنگامی که سخن از اینترنت و مرورگر به میان می‌آید، این POODLE ‌آسیب‌پذیری جدی است که به تازگی کشف شده و شاید هم‌اکنون مرورگر شما را نیز تحت تأثیر گذاشته باشد؛ اما POODLE و راه‌های مقابله با آن چیست؟

POODLE مخفف عبارت Padding Oracle Downgraded Legacy Encryption است که در واقع یک خطر امنیتی بزرگ تلقی می‌شود که تا کنون بسیاری را آلوده کرده است. همچنین به عنوان یک آسیب‌پذیری امنیتی می‌تواند همه مرورگر‌ها را آلوده کرده و به آن‌ها حمله کند؛ اما برای مقابله با آن نخست لازم است، نحوه کار POODLE را تشریح کنیم.

‌‌POODLE وب سرور و مرورگر را مجبور به تنزل به پروتکل SSLv3 می‌کند. با این کار هکر قادر به دریافت اطلاعات در ارتباط بین این دو می‌شود؛ این به آن معناست که هکر می‌تواند به Cookie‌ها که برای ذخیره اطلاعات به شکل متن کاربرد دارند دسترسی پیدا کند. برخی از این Cookie‌ها حاوی اطلاعات شخصی و حساس شما هستند.

تشعشعات آنتن‌های تلفن همراه زیان‌آور نیست

به گزارش تابناک با توجه به افزایش چشمگیر تعداد مشترکین تلفن همراه در سال‌های اخیر تعداد ایستگاه‌های تلفن همراه (bts) در مناطق مسکونی افزایش یافته و سبب نگرانی در بین مردم شده است. این در حالی است که چنانچه با نگاهی واقع‌گرایانه به بررسی این موضوع بپردازیم، درمی‌یابیم که ترویج نگرانی میان مردم مبنی بر سرطان‌زا بودن امواج دکل‌های مخابراتی بیش از آنکه مبتنی بر تحقیقات علمی باشد تحت تاثیر خبرسازی‌های غیرکارشناسی است.

در این زمینه در ایران سازمان انرژی اتمی نظارت بر اجرای قانون حفاظت در برابر اشعه کشور برای حفظ سلامت شهروندان در برابر خطرات انواع پرتوهای رادیویی را به عهده دارد و بنابراین کلیه اپراتورهای تلفن همراه باید با اخذ پروانه اشتغال از این سازمان متعهد شوند که استاندارد معین را رعایت می‌کنند چرا که در غیر این صورت به عنوان متخلف با آنها برخورد می‌شود. در این میان شرکت‌هایی که اقدام به نصب و به‌روزرسانی تجهیزات مخابراتی می‌کنند با رعایت موارد اعلام شده به نصب دکل‌ها در سطح شهر تهران با رعایت الزامات سازمان‌های ناظر شهرداری می‌پردازند. در این میان بر اساس یافته‌های علمی افزایش تعداد دکل‌ها و بیشتر بودن فاصله آنها از سطح زمین محل سکوت شهروندان را در معرض ضعیف‌ترین برخورد تشعشات قرار می‌دهد و این رعایت همان استانداردی است که گفته شد. در این راستا شورای شهر تهران به عنوان ناظر بر عملکرد مدیریت شهری به این مهم توجه ویژه‌یی دارد و بررسی‌های متعددی را درباره تاثیر این دکل‌ها بر حفظ سلامت شهروندان آغاز کرده است.

در این راستا مهندس اسماعیل دوستی، یکی از اعضای شورای شهر پایتخت از بررسی‌هایی که اخیرا روی این موضوع داشته صحبت می‌کند و معتقد است که بر خلاف خبرسازی‌ها نگرانی نسبت به تاثیر تشعشات آنتن‌ها روی سلامت شهروندان وجود ندارد.

قیمت خانه‌های هوشمند در پایتخت

به گزارش تابناک خانه‌های هوشمند همه دستگاه‌ها و اجزای منزل را به هم متصل می‌کنند به‌طوری که آنها می‌توانند با یکدیگر و با صاحب خانه ارتباط برقرار کنند.

یک کارشناس مسکن در رابطه با مناطقی که بیشترین خانه‌های هوشمند در آنجا ساخته می‌شود. می‌گوید: مناطق ۱ و ۲ و برخی از محلات منطقه ۳ تهران بیشترین خانه‌های هوشمند را دارند. این خانه‌ها به دلیل ویژگی‌هایی مانند مصالح مرغوب، کنترل‌های هوشمند، امکانات رفاهی و تفریحی و… نرخ‌هایی بالاتر از میانگین منطقه دارند و قیمت آنها از متری ۸ تا ۹ میلیون تومان آغاز می‌شود و بر اساس امتیازاتی که دارد تا متری ۲۷ میلیون تومان هم ادامه دارد.

 

آن سوی دیوار و پوست را با عینک جدید ببینید!

به گزارش ایسنا دانشمندان دانشگاه مریلند با استفاده از نوعی عینک حفاظدار جدید موفق به دیدن آن سوی دیوار و پوست شدند. بخش خاصی از طیف نوری وجود دارد که در صورت مهارشدن، به دانشمندان امکان دیدن آن سوی دیوارها و حتی پوست را می‌دهد. این بخش «طیف تابش تراهرتز» (پرتوهای T) نام دارد و بین مادون‌قرمز و میکروموج واقع شده است. شناسایی این طول‌های موج ریز (طول موج زیرمیلی‌متری) برای محققان همواره یک چالش بوده زیرا آشکارسازهای پرتوهای T باید در دماهای بی‌نهایت سرد (زیر -۲۶۸٫۹ درجه سانتی‌گراد) نگه‌داری شوند؛ بنابراین کارکردهای میدانی آن‌ها بسیار اندک است. هم‌اکنون گروهی از محققان دانشگاه مریلند از گرافن (ورقه کربنی با ضخامت یک اتم) به عنوان حسگری استفاده کرده‌اند که می‌تواند پرتوهای T را در دمای اتاق شناسایی کند. چون این آشکارساز گرافنی را می‌توان به آسانی ساخت، محققان بر این باورند می‌توان آرایه‌های پیکسل‌های آن را در داخل لنزهای عینک‌های چشمی مخصوص شب قرار داد و به کمک این سیستم آن سوی دیوارها و پارچه را دید.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا