مطالب قدیمی

مرور رسانه های ۶ام دی ماه

 

نگرانی اداره هوانوردی آمریکا از افزایش خرید پهپادها

1

افزایش خرید پهپاد در میان شهروندان آمریکایی‌ها برای کریسمس، اداره هوانوردی این کشور را وادار کرده برای صاحبان این هواپیماهای بدون سرنشین، یک مجموعه توصیه ایمنی منتشر کند.

بر اساس اطلاعات سایت آماوزن، علاقه‌مندان می‌توانند با قیمتی حدود ۱۵۰ دلار یک نمونه ارزان از این پرنده‌های هدایت‌شونده را بخرند اما حرفه‌ای ترین محصول شرکت هابی‌فیلیپ از سازندگان این پهپادها، حدود ۸ هزار دلار قیمت دارد.اداره هوانوردی آمریکا اکنون برای صاحبان این پهپادها توصیه‌های ایمنی منتشر کرده و از آنها خواسته پرنده‌های هدایت‌شونده خود را نزدیک هواپیماهای مسافری یا در مکان‌های شلوغ نزدیک به سطح زمین و در حال مستی به پرواز درنیاورند.واشنگتن پست نوشته در شرایطی که مقام‌های اداره هوانوردی آمریکا با افزایش نگران‌کننده تعداد حوادث ناشی از برخورد پهپادها با هواپیماهای تجاری و سایر هواپیماها روبرو هستند، این توصیه‌های ایمنی بسیار معقول به نظر می‌رسند.مایکل هارتا رئیس اداره هوانوردی آمریکا به خبرنگاران گفته “این موضوع نگرانی فزاینده‌ای ایجاد کرده است. بسیاری از مردم می‌توانند از پس خرید این تکنولوژی تازه‌ بربیایند اما هنوز خیلی‌ها با قواعد پرواز آنها آشنا نیستند. ”

 

کره شمالی: اینترنت در منزوی‌ترین کشور جهان

1

کره جنوبی از نظر استفاده از فن آوریهای ارتباطی جدید پیشرفته ترین کشور جهان است و بسیاری فکر می کنند که کره شمالی به این لحاظ عقب مانده ترین است. ولی شواهد نشان می دهند که چنین نیست. در کره شمالی از هر دوازده نفر جمعیت کشور یک نفر تلفن موبایل هوشمند دارد. در عین حال برنامه نویسان کامپیوتری بسیار پیشرفته ای دارد که انواع و اقسام سیستم ها و نرم افزارهای پیچیده را طراحی کرده و ساخته اند.

ما به این خاطر از تعداد موبایل های هوشمند در کره شمالی اطلاع داریم چون شبکه ارتباطات موبایل آن که توسط موسسه کوریولینک مدیریت می شود، یک طرح مشترک با همکاری شرکت مخابراتی مصری اوراسکام تلکام و دولت کره شمالی است. طبق آمارهایی که شرکت مصری اخیرا منتشر کرده حدود دو میلیون نفر در کره شمالی مشترک این شبکه مخابراتی تلفن های هوشمند هستند.

گشت های مرزی

بسیاری از ساکنان کره شمالی در جوار مرز با کره جنوبی و یا چین سعی می کنند به شبکه اینترنت این کشورهای همسایه دسترسی پیدا کنند.اما مارتین ویلیامز که فعالیت های مرکز کنترل اینترنت کره شمالی را بررسی می کند در مصاحبه ای با بی بی سی گفت این کار ساده ای نیست.او افزود:”مرز با کره جنوبی یک منطقه به شدت نظامی و کنترل شده است و مردم عادی کره شمالی نمی توانند به راحتی وارد نوار مرزی شوند. نزدیک شدن به نوار مرزی چین هم دشوار ولی از مرز کره جنوبی ساده تر است. مردم در آنجا سعی می کنند از سیم کارت های چینی استفاده کنند و در مواردی توانسته اند تلفن های موبایل چینی را به شکل قاچاق وارد کشور کنند.”

مارتین ویلیامز می افزاید:”اگر آنها بتوانند به شبکه تلفن موبایل چین وصل شوند می توانند به هر نقطه دنیا تلفن بزنند. در عین حال بدون ایجاد هر نوع مانعی از سوی حکومت می توانند به شبکه جهانی اینترنت دسترسی پیدا کنند. به همین خاطر دولت این نواحی مرزی را به شدت کنترل کرده و تلاش می کند کسانی را که ازتلفن موبایل استفاده می کنند پیدا کند.”

بد افزار بازیهای کامپیوتری

 

ا وجود چنین کنترل شدیدی بر هر گونه تماسی با جهان خارج انتظار می رود که در کره شمالی هیچ اثری از برنامه نویسی های کامپیوتری پیشرفته وجود نداشته باشد. اما در کمال تعجب وجود دارد.مارتین ویلیامز می گوید:”افرادی که در معاملات اقتصادی با کره شمالی فعال هستند به من می گویند که از میزان پیچیدگی و پیشرفت برخی از برنامه های کامپیوتری موجود در آن کشور حیرت می‌کنند.واضح است که هدف کره شمالی فقط استفاده های تجاری نیست. جنگ سایبری موضوع مهمی است و امروزه همه کشورهای جهان تلاش می کنند قابلیت های خود را در این عرصه افزایش دهند. به نظر می رسد که برای دولت کره شمالی برنامه نویسی کامپیوتری اساسا اهداف نظامی دارد ولی در کنار آن می تواند برای مقاصد تجاری و اقتصادی هم مورد استفاده قرار بگیرد.”کره شمالی مثل هر کشور دیگر جهان به کارشناسان نخبه ای نیاز دارد که بتوانند در سیستمهای کامپیوتری و اطلاعاتی کشورهای دیگر نفوذ کرده و در مقابل از رخنه سازمان های جاسوسی خارجی در سیستم اطلاعاتی آن کشور جلوگیری کنند.دولت کره جنوبی هیچ تردیدی ندارد که کره شمالی به شکل گسترده ای می کوشد از آن کشور جاسوسی کنند.به گفته رییس اداره امنیت کره جنوبی در فاصله ماههای مه و سپتامبر امسال کره شمالی از طریق بدافزارهایی که در بازیهای کامپیوتری جاسازی کرده بود سعی کرده است ارتباطات تلفن موبایل بیش از ۲۰ هزار نفر در کره جنوبی را کنترل کند. دولت کره شمالی این اتهام را تکذیب کرده است.مارتین ویلیامز می گوید دولت کره شمالی دانشجویان با استعداد و نخبه را گزینش کرده و در مراکز ویژه ای آنها را برای اجرای این برنامه ها آموزش می دهد. ولی در عین حال مهندسان باهوش و مبتکری هم در کره شمالی روی نرم افزارهایی کار می کنند که استفاده غیرنظامی دارند.

 

شش تکنولوژی پیشرفته سال ۲۰۱۵

 

1

تکنولوژی سال به سال در حال تغییر دنیای ما است و در چند سال اخیر نیز شتاب تندی به خود گرفته است.

به گزارش مشبل در این مطلب درباره جریان‌های تکنولوژی که در سال جدید میلادی پررنگ‌تر از گذشته نقش آفرینی خواهند کرد، سخن می‌گوییم.

۱. Big Data روز به روز پررنگ‌تر از قبل

نادیده گرفتن «بیگ دیتا» اشتباه بزرگی است. جهان با سرعتی دیوانه وار در حال جمع آوری و انتشار اطلاعات است. در سال ۲۰۱۰ اریک اشمیت، مدیر اجرایی گوگل اعلام کرد جهان در حال تولید ۵ اگزابایت دیتا در هر دو روز است. این عدد حالا دو برابر شده است.

شرکت اینتل در تلاش است تا سیستم‌هایی را درخور این حجم از اطلاعات بسازد.

۲. هوش مصنوعی

حجم گسترده اطلاعات در دنیای امروز مصادف شده است با انقلاب صنعتی از جنس هوش مصنوعی. مثلا مایکروسافت در نسخه جدید اسکایپ از یک مترجم استفاده می‌کند که نه تنها ترجمه را در دو جهت و همزمان انجام می‌دهد بلکه لحن صدا را نیز تقلید می‌کند تا برای طرفین مفهوم باشد. امروزه هوش مصنوعی می‌تواند کاری کند که شما تصور کنید با انسان دیگری در حال گفتگو هستید. اما سال جدید قرار به فریب انسان نیست، قرار است انسان هرچه بیشتر شبیه سازی شود.

۳. روبات

نمی‌توان گفت روبات‌ها دقیقا آنچه را انسان‌ها انجام می‌دهند، می‌توانند انجام دهند اما در سال آینده روبات‌ها هرچه بیشتر به انسان و زندگی او نزدیک می‌شوند. امروزه روبات‌هایی هستند که در کار بسیار به انسان نزدیک شده‌اند بدون آنکه ضرری وارد کنند یا مزاحم کار شوند. آمازون نیز به تازگی یک دستیار صوتی راه انداخته است که گامی رو به پیش محسوب می‌شود. روبات‌های Kiva نیز در داخل آمازون بسیاری از وظایف را بر عهده گرفته‌اند.

۴. نانوتکنولوژی

نانوتکنولوژی نیز چندین سال است که نقش پررنگی در صنعت بازی می‌کند. مثلا در سال ۲۰۱۴ با استفاده از نانوتکنولوژی کمک‌های فراوانی به درمان بیماری سرطان انجام شد.  در مهندسی مواد هم رد نانو تکنولوژی را می‌توان در پروژه‌های گوشی‌های ضد آب و پارچه‌های هوشمند دید که در سال ۲۰۱۵ می‌توان منتظر آن‌ها بود.

۵. باتری و وایرلس

برای تمام مصرف کننده‌های لوازم الکترونیک، موضوع باتری یکی از چالش برانگیز‌ترین موضوعات است. باتری‌های لیتیومی هنوز نتوانسته‌اند آن تحولی که کاربران انتظار دارند را برآورده کنند. باتری‌های لیتیومی برای عمر بیشتر نیاز به سایزهای بزرگ‌تر دارند که با دستگاه‌های امروزی هماهنگ نیست. ممکن است در سال ۲۰۱۵ تحولاتی در این عرصه رخ دهد و این امکان وجود دارد که باتری‌های سدیمی ارزان‌تر و کارا‌تر به بازار وارد شوند.

شارژ وایرلس دستگاه‌ها نیز از موضوعات مهم سال ۲۰۱۵ خواهد بود و زمینه‌های بروز آن بسیار رشد کرده است. اگر تکنولوژی موفق شود تا شارژ کردن از راه دور را ممکن کند، تحول بزرگی در زمینه حجم استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی رخ می‌دهد.

۶. صفحه‌های منعطف

بالاخره صفحه‌های خمیده را در تلویزیون‌ها دیدیم اما این عرصه نیز هنوز قدم‌های اولیه را بر می‌دارد. این امید وجود دارد که در سال ۲۰۱۵ استارت تولید انبوه این نوع از صفحات خورده و شاهد رشد آن‌ها باشیم.

 

هدیه‌ی کریسمس سازمان امنیت ملی آمریکا: انتشار اسناد ۱۲ سال جاسوسی

1

به گزارش انگجت سازمان امنیت ملی آمریکا اسناد مربوط به ۱۲ سال جاسوسی و سواستفاده از دسترسی به اطلاعات را منتشر کرد. این اسناد که با دقت سانسور شده‌اند، نشان‌دهنده‌ی سواستفاده‌ی بخش موسوم به جاسوسی سیگنال (Signal Intelligence) این سازمان اطلاعاتی است که بعضا برنامه‌ریزی شده یا برحسب اتفاق روی داده است. تحقیقات غیرمجاز صورت گرفته توسط این سازمان باعث شده NSA بصورت اتفاقی به کسب اطلاعات غیرقانونی از شهروندان و سایر سوژه‌هایی بپردازند که هدف اصلی پرونده نبوده‌اند. با توجه به اطلاعات ارائه شده در نشست مطبوعاتی، داده‌هایی که معمولا همیشه بصورت اتفاقی یا غیرعمد توسط ماموران سازمان امنیت ملی جمع‌آوری می‌شد، در فرآیندی که به پالایش شهرت داشته، معدوم می‌شدند. اسناد منتشر شده توسط NSA با دقت و ظرافت بالایی سانسور شده‌اند، بطوریکه به واسطه‌‌ی وجود تعداد بسیار زیادی عبارت یا کلمات که با استفاده از یک خط مشکی پوشیده شده‌‌اند، نمی‌توان به روشنی تعداد دفعات زیرپاگذاشتن قوانین توسط این سازمان را شمارش کرد. سازمان امنیت ملی آمریکا اعلام کرده که انتشار این اسناد در جهت نمایش سیاست‌ این سازمان برای تبعیت از قوانین است. برای اطلاع بیشتر از اسناد منتشر شده، اینجا کلیک کنید.

 

ظرفیت اینترنت کشور تا پایان سال ۲ برابر می‌شود

 

1

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از افزایش ۲ برابری ظرفیت شبکه اینترنت داخل کشور تا پایان سال جاری خبر داده است. این افزایش در راستای ایجاد زیرساخت‌های شبکه‌ی ملی اطلاعات انجام می‌شود. محمود خسروی با تاکید بر فراهم کردن زیرساخت‌های ارتباطی برای دسترسی مردم به شبکه داخل کشور گفته است که «پیش از آغاز سال جدید در شبکه انتقال نیز توسعه‌های مدنظر انجام می‌شود و ظرفیت این شبکه به دو برابر ظرفیت فعلی افزایش پیدا خواهد کرد.»

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت ظرفیت فعلی شبکه IP داخل کشور را ۱٫۲ ترابیت بر ثانیه عنوان کرد و گفت:

با اجرای این برنامه ظرفیت شبکه IP داخلی به ۲٫۵ ترابیت بر ثانیه خواهد رسید و در همین ظرفیت شبکه انتقال داخلی – ترنسمیشن – نیز از ۱۰ گیگابیت بر ثانیه به ۱۰۰ گیگابیت می‌رسد. این پروژه با هدف ایجاد زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات و تحقق اهداف برنامه پنجم در دستور کار است که هم اکنون تجهیزات لازم در حال حمل به ایستگاه‌ها است.

 

اجرای موفق فیلترینگ هوشمند در اینستاگرام/ احراز هویت فقط در شبکه ملی

1

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اجرای موفقیت آمیز فاز نخست فیلترینگ هوشمند در یکی از شبکه های اجتماعی خبر داد و گفت: اختلالات در شبکه اینستاگرام مربوط به این پروژه نیست. به گزارش مهر، محمود واعظی امروز در حاشیه مراسم اختتامیه پروژه هم کدسازی تلفن ثابت در خصوص اجرای فیلترینگ هوشمند در جمع خبرنگاران، گفت: این پروژه در سه مرحله پیش بینی شده است که در یک دوره یک ماهه، دوره سه ماهه و دوره شش ماهه و در مجموع در ۱۰ ماه در کل شبکه اینترنت اجرایی می شود. وی افزود: هم اکنون در فاز نخست طراحی آزمایشی این سامانه را آغاز کردیم که به جای مسدود کردن کل سایت تنها صفحاتی که محتوای مجرمانه دارند، فیلتر شود. واعظی با بیان اینکه این کار را اجرا کردیم و ارزیابی روزانه از موفقیت این طرح در یک شبکه اجتماعی حکایت دارد، افزود: در این چند روزه که این طرح در شبکه اجتماعی اینستاگرام اجرا شده هیچ عکس معمولی و بدون مشکلی فیلتر نشده و مشکل فنی در این شبکه دیده نشده است. وی افزود: اینکه گفته می شود برخی صفحات و عکس ها به اشتباه فیلتر شده اند، درست نیست.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا