مطالب قدیمی

مرور رسانه های ۵ام مهرماه

معرفی Ello، شبکه اجتماعی نوظهور و دشمن فیس‌بوک

معرفی Ello، شبکه اجتماعی نوظهور و دشمن فیس‌بوک
به گزارش رسانه بیزینس اینسایدر اللو شبکه‌ای بدون تبلیغ و عاری از سانسور است که اطلاعات شما را نمی‌فروشد بسیاری منتظرش بودند. برای همین در بدو تولد، هر روز هزاران درخواست عضویت دریافت می‌کند. این، Ello است. شبکه‌ اجتماعی جدیدی که می‌گوید آمده تا مناسبات «بازار» را به هم بزند زیرا کاربر کالا و محصول نبوده و شبکه اجتماعی نیز کاسب نیست… سایت بیزینس‌اینسایدر در گزارشی شبکه اجتماعی جدید را دلپسند، دارای طراحی چشمگیر و متعهد به سیاست عدم وجود آگهی خوانده و می‌نویسد: «بر خلاف فیس‌بوک و سایر شبکه‌های اجتماعی معروف، Ello از این ایده دفاع می‌کند که مردم از اینکه در آماج حملات آگهی‌ها قرار می‌گیرند و اطلاعات شخصی آن‌ها ذخیره و فروخته می‌شوند، به تنگ آمده‌اند».
اجاره ابزار جاسوسی NSA به شرکت‌های خصوصی !
آژانس امنیت ملی امریکا ابزارها و فن‌آوری جاسوسی در اختیار خود را دو دهه است برای تامین بخشی از بودجه خود به شرکت‌های خصوصی امریکایی اجاره داده است. تا زمانی که افشاگری‌های ادوارد اسنودن نام آژانس امنیت ملی امریکا را سر زبان‌ها نینداخته بود نه مردمان جهان و نه حتی بسیاری از شهروندان معمولی امریکایی درباره این بزرگترین آژانس جاسوسی و نظارت مبتنی بر فن‌آوری‌های نوین چیزی نمی‌دانستند. افشاگری‌های اسنودن نام سازمانی را بر سر زبان‌ها انداخت که دانش فنی بسیار بالا و ابزارهای پیشرفته جاسوسی را در اختیار داشت و به طور گسترده از شهروندان و مقامات و سازمان‌های سراسر جهان از جمله امریکا جاسوسی کرده بود. نوار افشاگری‌ها و اخبار مربوط به آژانس امنیت ملی امریکا اما هنوز ادامه دارد و جدای از این‌که اسنودن را خیلی مشهور کرد، این سازمان نیز اکنون به یکی از شناخته شده‌ترین سازمان‌های جاسوسی دنیا نزد افکار عمومی جهانی بدل شده است. اما شاید حتی تصور این‌که یک سازمان جاسوسی در این سطح برای تامین قسمتی از بودجه‌اش فن‌آوری یا ابزار جاسوسی خود را به شرکت‌های خصوصی اجاره می‌دهد دشوار باشد.

اینترنت اشیا، درخدمت ما یا فرمانده ما؟
اینترنت اشیا، درخدمت ما یا فرمانده ما؟
هیچ محدودیتی برای آنچه می‌تواند تحت تعریف اینترنت اشیا قرار گیرد وجود ندارد و بنابراین نمی‌توان تصور کرد که این ابزار قرار است به کدام جنبه‌ی زندگی ما وارد شوند و تبدیل به اجزای جدایی‌ناپذیر آن شوند. اینترنت اشیا، مفهومی نسبتا تازه است که در آن اینترنت پای در عرصه‌های جدیدی گذاشته و علاوه بر رایانه‌های شخصی و تلفن‌های هوشمند، وارد ابزار دیگری همچون لوازم‌خانگی، ماشین‌آلات صنعتی، لباس‌ها، و هرآن چه که قابل‌تصور است خواهد شد. البته تاکنون برخی از تولیدکنندگان خلاق، دست به تولید برخی از این ابزارها زده‌اند و برای مثال می‌توان به یخچال‌های متصل به اینترنت اشاره‌کرده که با استفاده از آن‌ها کاربر علاوه بر امکان تماشای برنامه‌های اینترنتی، گوش دادن به موسیقی و گشت‌وگذار در وب، می‌تواند از طریق یخچال مطلع شود که کدام محصول در حال تمام شدن است، تا فکری برای جایگزین کردنش کند. یا جاروبرقی‌ها و ماشین‌های لباسشویی متصل به اینترنت که با شما در ارتباط‌ند و علاوه بر دریافت دستورات شما، گزارش کارشان را هم برای شما می‌فرستند.

آیت‌الله علم‌الهدی: ۳۴ درصد کاربران اینترنت فرهنگ فحشا را اشاعه می‌دهند

آیت‌الله علم‌الهدی: ۳۴ درصد کاربران اینترنت فرهنگ فحشا را اشاعه می‌دهند

به نقل از ایسنا امام جمعه مشهد در بخشی از سخنانش با بیان اینکه در عرصه‌ی ارتباطات با دنیا باید هماهنگ عمل کنیم، اظهار کرد: استفاده از ابزارهای ارتباطی باید منطبق بر فرهنگ دفاع مقدس باشد. عضو مجلس خبرگان رهبری با تقدیر از سخنگوی قوه‌ی قضائیه حجت‌الاسلام و المسلمین «محسنی اژه‌ای» یادآور شد: عزیزان مسئول سیاست‌گذاری در مدیریت ارتباطات باید منطبق با فرهنگ دفاع مقدس عمل کنند و من از تریبون نماز جمعه از اقدام انقلابی حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای کمال قدردانی را می‌کنم. وی با اشاره به نامه‌ی رئیس قوه‌ی قضائیه و معاون اول ایشان به وزیر ارتباطات مبنی بر کنترل جریان دیجیتالی تا ماه آتی افزود: این امر اولین حرکت مؤثر قوه قضائیه بود اما آقای وزیر ارتباطات در واکنش به این نامه فرمودند که ما با حذف محتوای مجرمانه مبارزه می‌کنیم نه با مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی. علم‌الهدی خطاب به وزیر ارتباطات ادامه داد: ما نیز با شما هم‌عقیده‌ایم که محتوای مجرمانه پیرایش و پالایش شود و نه اینکه عرصه‌ی ارتباطات بسته شود. امام جمعه مشهد ادامه داد: از اردیبهشت‌ماه برای کنترل جریان ارتباطات قول داده‌اید اما با گذشت سه ماه تنها جریان شبکه‌های اجتماعی خانمان‌سوز اسرائیلی، آمریکایی در دست بچه‌های ۸ و ۹ ساله توسعه یافته است. عضو مجلس خبرگان با بیان اینکه برخی جریان‌ها در سایت‌ها و وبلاگ‌ها می‌گویند که امام جمعه مشهد متخصص نیست پس چرا این‌طور حرف می‌زند؟ افزود: من عاقل و بالغ هستم و نه تنها من بلکه مؤسسه‌ی بین‌المللی آمریکا نیز آماری مبنی بر وجود ۱۰ درصد سایت‌های جهان را پرپونوگرافی دانسته که محتوای ضد اخلاقی توسط این سایت‌ها اشاعه می‌یابد. وی با بیان اینکه طبق آمار این مؤسسه هر سال ۴۲۰ صفحه پونوگرافی به منظور ترویج فحشا بین زنان و دختران افزوده می‌شود، اظهار کرد: ۸۹ درصد نرم‌افزار چت با محتوای غیر اخلاقی و اشاعه فسق و فجور است و تنها ۱۱ درصد مطالب آن عینی یا خبری است. امام جمعه مشهد خاطرنشان کرد: بر اساس آمار موتورهای جستجو در سال ۲۰۱۴ ، یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون مورد جریان ضد اخلاقی به‌وجود آمده است. عضو مجلس خبرگان یادآور شد: ۳۴ درصد کاربران جهانی در حال اشاعه‌ی فرهنگ فحشا بر روی جریان‌های ارتباطی و دیجیتالی هستند و سایت‌های خبری، فرهنگی و علمی نیز برای افزایش مخاطبشان از پیش‌درآمدهای غیر اخلاقی استفاده می‌کنند. وی با اشاره به اینکه کاربران از سن ۱۱ سالگی با محتوای غیر اخلاقی آشنا می‌شوند، ادامه داد: طبق آمار وزارت ارتباطات ۹۰ درصد بچه‌های ۸ تا ۱۶ ساله و ۱۲ میلیون زیر ۱۸ سال به سایت‌های غیراخلاقی به دور از اطلاع والدین دسترسی دارند. علم‌الهدی خطاب به متصدیان فرهنگ کشور افزود: تا این لحظه قدمی برای کنترل جریان ارتباطات برنداشته‌ایم. شما می‌خواهید باران فسق و فجور بر سر این ملت ببارد؟ امام جمعه مشهد ادامه داد: شما به خاطر خون شهدای ۸ سال دفاع مقدس به این جایگاه دست یافته‌اید، چرا درصدد توسعه و اشاعه فحشا، فسق و فجور در میان دختران و پسران هستید؟ عضو مجلس خبرگان خاطرنشان کرد: ان‌شاء‌الله قوه مقننه هم از اقدام قوه قضائیه غیرت بیاموزد و کاری برای مردم کند.

بررسی ایمیل های کاری در خانه باعث بروز مشکلات قلبی می شود
کارشناسان آلمانی هشدار دادند: بررسی ایمیل های کاری در خانه می تواند موجب بروز مشکلات قلبی، اضطراب و سردرد شود. به گزارش ایرنا از ساینس، بررسی ایمیل های کاری در خانه و یا تماس تلفنی رییس در آخر هفته، به سلامت بدن صدمه می زند. محققان سازمان تحقیقات روانشناسی صنعتی در اولدنبورگ واقع در آلمان با مطالعه ۵۷ هزار نفر متوجه شدند که بیش از نیمی از این افراد بیش از ساعات عادی خود کار می کنند. پیشرفت های فناورانه و دسترسی های فراوانی که از طریق تلفن های هوشمند و لپ تاپ ها فراهم می شود باعث شده که افراد در خارج از ساعات کاری خود در محیط های مختلف همچنان مسائل کاری خود را دنبال کنند. محققان متوجه شدند: افرادی که بعد از ظهرها و یا در تعطیلات آخر هفته کار می کنند بیشتر احتمال دارد که به عوارضی مانند بی خوابی، سردرد، خستگی ، اضطراب و معده درد مبتلا شوند. این محققان همچنین متوجه شدند که مشکلات ماهیچه ای و مسائل قلبی عروقی با کار کردن در خارج از ساعات عادی کار ارتباط داشت. به گفته محققان، پیشرفت های فناورانه باعث ایجاد یک فرهنگ همواره «فعال» شده است که افراد را تحت فشار گذاشته که همواره برای کار خود در دسترس باشند. این در حالی است که محققان تاکید دارند که داشتن وقت هایی کاملا فارغ از کار برای کمک به تجدید قوای بدن لازم است. این مطالعه در مجلهChronobiology International منتشر شده است.

اپلیکیشن Xpire، ارسال پیام به سبک کاراگاه گجت
اپلیکیشن Xpire، ارسال پیام به سبک کاراگاه گجت
دیگر لزومی ندارد پیام‌های ارسالی در شبکه‌های اجتماعی تا ابد باقی بمانند. بلکه با کمک Xpire از این پس مطالب ارسالی همانند نامه‌های کاراگاه گجت سر ساعت معین نابود می‌شوند! حتما برای شما هم پیش آمده از زندگی ابدی برخی پیامهای فیسبوک یا توییترتان راضی نباشید و دنبال راهی جهت تعیین طول عمر برای‌شان بگردید. حتی یک پیام ساده مثل اینکه «بچه ها کی امشب میاد گردش بریم؟» لزومی ندارد که تا ابد در پیج فیسبوک تان باقی بماند. و حتی نیازی نیست که روز بعد دوستان تان آن را ببینند. اما اکنون Xpire به دارندگان آیفون و آیپد اجازه می‌دهد تا برای هر پست و توییت‌تان زمان نابودی و انقضا تعریف کنند. البته این اپلیکیشن قابلیت‌های دیگری هم دارد. مثلا به شما کمک می‌کند تا فالورهای‌تان را مدیریت کنید و به سادگی افرادی را که نمی‌خواهید حذف نمایید. Social Score نیز ابزاری ویژه توییتر است که میزان «محتوای سوال برانگیز» ارسال شده توسط شما را معین کند. این‌گونه فید توییت‌های تان را بهتر مدیریت می‌کنید.

افشاگری اسنودن در مورد جاسوسی‌های سایبری دولت نیوزلند

ادوارد اسنودن افشاگر جاسوسی‌های آژانس امنیت ملی آمریکا می‌گوید دولت نیوزلند علیرغم انکارهای فراوان از ارتباطات تلفنی و دیجیتالی شهروندان خود جاسوسی می‌کند. ادوارد اسنودن افشاگر جاسوسی‌های آژانس امنیت ملی آمریکا می‌گوید دولت نیوزلند علیرغم انکارهای فراوان از ارتباطات تلفنی و دیجیتالی شهروندان خود جاسوسی می‌کند. اسنودن تصریح کرده است: اگر در نیوزلند زندگی می کنید شما تحت کنترل و مراقبت هستید. وی در مطلبی که در سایت اینترسپت منتشر شده چنین نوشته است: دفتر امنیت ارتباطات دولت نیوزلند مانند آژانس امنیت ملی آمریکا متادیتای شهروندان خود را جمع آوری می کند و از این طریق می‌فهمد کاربران به چه وب سایت‌هایی مراجعه کرده‌اند، چه پیامک‌هایی را فرستاده‌اند و چه تماس‌هایی گرفته اند. وی افزوده است: دولت حتی می‌تواند بفهمد شما چه بلیطی خریداری کرده اید، چه مبلغی به خیریه‌ها داده‌اید و خرید چه کتابی را به طور آنلاین سفارش داده‌اید. در افشاگری های قبلی اسنودن هم اتهامات مشابهی به دولت نیوزلند وارد شده بود که توسط جان کی نخست وزیر این کشور رد شده بود.نیمی از مردم جهان تا سال ۲۰۱۷ آنلاین می‌شوند

نیمی از مردم جهان تا سال ۲۰۱۷ آنلاین می‌شوند

اتحادیه جهانی مخابرات”(ITU) در جدیدترین گزارش خود توضیح داد که خدمات پهنای باند موبایلی مخصوص گوشی‌های هوشمند و رایانه‌های لوحی به پرسرعت‌ترین فناوری در تاریخ حیات بشر تبدیل شده‌اند.اتحادیه جهانی مخابرات”(ITU) وابسته به سازمان ملل متحد در آخرین گزارش جامع خود اعلام کرد بیش از ۵۰ درصد ساکنان کره خاکی طی سه سال آینده به اینترنت دسترسی خواهند داشت. ITU در جدیدترین گزارش خود توضیح داد که خدمات پهنای باند موبایلی مخصوص گوشی‌های هوشمند و رایانه‌های لوحی به پرسرعت‌ترین فناوری در تاریخ حیات بشر تبدیل شده‌اند. این گزارش اعلام کرد که در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد مردم جهان آنلاین هستند و در حالی که تعداد کاربران اینترنتی جهان در سال ۲۰۱۳ میلادی به ۲.۳ میلیارد نفر رسید، این رقم در پایان امسال از مرز ۲.۹ میلیارد نفر هم فراتر خواهد رفت.

«بیشتر فکر "لایکیم" تا حل مشکلات»

«بیشتر فکر “لایکیم” تا حل مشکلات» 

در روزگار ما اینترنت امکانات بیشتری را – چه به صورت فردی برای اعضای جامعه و چه به صورت جمعی برای جامعه مدنی – فراهم کرده است. امروزه شهروندان می‌توانند بیش از پیش با یکدیگر در ارتباط بوده، در کارهای گروهی شرکت کرده، و در عمل آزادی بیان را تجربه کنند. ایتان زوکرمن، مدیر «مرکز رسانه‌های مدنی» در انستیتو تکنولوژی ماساچوست (MIT) در یک اظهار نظر درباره عصر ارتباطات ما می‌گوید که مشکل را در کتابش «باز وصل» به این شکل توضیح داده: «چالش پیش روی ما دسترسی به اطلاعات نیست، بلکه چالش توجه کردن است. چالشی که به واسطه گرایش درونی ما به توجه نامتناسب به پدیده‌هایی که در اطراف‌‌مان اتفاق می‌افتند و مستقیماً ما، دوستان‌ و خانواده‌هایمان را تحت تأثیر قرار می‌دهند ایجاد شده است.» ایتان زوکرمن، مدیر «مرکز رسانه‌های مدنی» در انستیتو تکنولوژی ماساچوست (MIT) در یک اظهار نظر درباره عصر ارتباطات ما می‌گوید که مشکل را در کتابش «باز وصل» به این شکل توضیح داده: «چالش پیش روی ما دسترسی به اطلاعات نیست، بلکه چالش «توجه کردن» است. چالشی که به واسطه گرایش درونی ما به توجه نامتناسب به پدیده‌هایی که در اطراف‌‌مان اتفاق می‌افتند و مستقیماً ما، دوستان‌ و خانواده‌هایمان را تحت تأثیر قرار می‌دهند ایجاد شده است.» ایرانیان بسیاری با وجود مانع تحریم‌ها و کمبود شدید آب در داخل کشور در حساب‌های کاربری خود در فیس‌بوک فیلم خالی کردن سطل آب بر سر خود را منتشر کردند. اما این رفتار کاربران ایرانی تأییدی است بر نظریه زوکرمن که می‌گوید ایرانی‌هایی که چالش سطل آب یخ ذهن‌شان را به خود مشغول کرده بیشتر به دنبال دریافت «لایک» و توجهی هستند که از این طریق در میان دوستان‌شان جلب خواهند کرد تا – برای مثال – مشکلات ملموس کشور خود‪ ‬، از قبیل کمبود آب در استان اصفهان.‬

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا