مطالب قدیمی

مرور رسانه های ۵ام اردیبهشت

 

عربستان به دنبال تقویت سامانه فروش و بازاریابی

1

به گزارش سایبربان عربستان سعودی به دنبال تقویت بازار فروش و بخش بازاریابی خود، اقدام به مشارکت با شرکت‌های Cisco،IBM ،JCCS و Juniper کرده است و این برنامه را حدفاصل سال‌های ۲۰۱۵ الی ۲۰۱۹ میلادی به اجرا خواهد گذاشت.گزارش منتشر شده در این رابطه توسط موسسه تحقیقات و بازاریابی جهانی (REASEARCH AND MARKET)، برنامه کنونی و جنبه‌های رشد در مدیریت خدمات بازار در عربستان سعودی در فاصله بین سال‌های ۲۰۱۵ الی ۲۰۱۹ را منتشر کرده و مراحل این برنامه را در چهار دسته، تقسیم‌بندی کرده است.این چهار دسته شامل حمایت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، میزبانی پایگاه داده، بازیابی اطلاعات و حمایت‌های امنیتی می‌شود که این کشور قصد دارد تا با حمایت شرکت‌های فوق‌الذکر، نسبت به توسعه و تقویت این بخش‌ها اقدام نماید.یکی از راه‌حل‌های اصلی در این زمینه گسترش خدمات ابری و مجازی سازی در این کشور است که مسئولین امر در حال پیگیری راهکارهای بهبود این صنعت در عربستان سعودی هستند. فضای ابری خصوصی سبب ارتقاء امنیت شده و باعث بهبود وضعیت کنترل و نظارت بر اطلاعات حیاتی و فعالیت‌های کاربران مشاغل می‌شود.بر اساس این گزارش، یکی از نیازهای روزافزون در این زمینه، امنیت سایبری است که انتظار می‌رود این موضوع در طی فرآیند پیش‌بینی‌شده افزایش پیدا کند. فناوری‌هایی که قرار است در آینده این صنعت در عربستان به کار گرفته شوند، بر اساس ادعای این گزارش قابلیت تضمین امنیت اطلاعات را دارا هستند.همچنین این گزارش بر کمبود افراد نخبه در زمینه امنیت اطلاعات در این کشور تأکید می‌کند و اذعان می‌کند که این کمبود بر فضای تجارت تأثیر گذاشته است. کارشناسان تأکید می‌کنند که بهبود فضای تجارت و بازاریابی نیازمند داشتن یک سری اطلاعات لازم در زمینه فناوری اطلاعات است که باید در این زمینه نیز برنامه‌ریزی‌های لازم صورت بپذیرد.

بر طرف شدن حفره‌های امنیت سایبری چین

به گزارش سایبربان طبق گزارشی در روز چهارشنبه (۲۲ آوریل) نزدیک به ۴۰ درصد از نقاط ضعف و حفره‌های اینترنتی در سامانه رفاه اجتماعی کشور چین برطرف شد. مطابق این گزارش، اطلاعات شخصی ساکنین بیش از ۳۰ شهر و استان کشور چین دارای آسیب‌پذیری هستند. گزارشی از خبرگزاری رسمی دولت چین، شین‌هوآ (Xinhua-run)، نشان می‌دهد، آسیب‌پذیری‌هایی که اطلاعات شخصی شهروندان شامل شناسه کاربری، رفاه اجتماعی، خانواده و اطلاعات پزشکی را در معرض خطر قرار می‌داد، تقریباً به طور کامل از بین رفته‌اند.سامانه پچینگ اسکای “Patching the Sky“، اطلاعات امنیتی و مقامات کشور چین را جمع‌آوری کرده است. پچینگ اسکای یک سامانه جهانی است که نقاط ضعف در داده‌ها و اطلاعات امنیتی را گزارش می‌کند.یکی از اعضای این سامانه، دنگ خوان (Deng Huan)، بیان کرد که در اوایل روز چهارشنبه، ۴۰ درصد از حفره‌ها و نقاط ضعف امنیتی حل‌ شد.وی افزود، بااین‌وجود هنوز مشخص نیست که آیا قبل یا بعد از برطرف شدن این حفره‌ها، اطلاعاتی نشت کرده است یا نه.کاو یو (Cao Yue)، یک کارشناس امنیتی در مرکز امنیت ملی فناوری اطلاعات کشور چین، اظهار کرد که نهادهای دولتی و بیمه اجتماعی باید به دنبال کالاهایی همراه با کارشناس امنیتی باشند که بتواند نقاط ضعف امنیتی آن را برطرف کند.یانگ مینگ، یکی از اعضای وزارت امنیت عمومی چین، بیان کرد که این کشور به دنبال سامانه‌ای است که از داده‌ها و اطلاعات سازمان‌ها و نهادهای دولتی این کشور حفاظت می‌کند.

دهمین سال فعالیت یوتیوب؛ رقابت شدید با فیس‌بوک

 1

 ۱۰ سال از راه اندازی شبکه اجتماعی اشتراک ویدیوی «یوتیوب» می‌گذرد که فعالیت خود را با پخش قطعه فیلمی با عنوان« من در باغ وحش» آغاز کرد.  این وبسایت که اکنون متعلق به شرکت گوگل است، پخش و اشتراک ویدئو روی شبکه اینترنت را در احاطه خود دارد. اما این انحصار تا چه مدت دیگری ادامه خواهد یافت؟ به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت فیس‌بوک در آخرین آمار خود که روز دوم اردیبهشت اعلام شد، گفته که در حال حاضر، مشترکان آن روزانه چهار میلیارد ویدیو را روی این شبکه اجتماعی تماشا می کنند. این رقم در ماه ژانویه سال جاری میلادی – حدود چهار ماه پیش -حدود سه میلیارد و در سپتامبر سال ۲۰۱۴ حدود یک میلیارد نفر بوده است.اعلام همین آمار از افزایش سهم فیس‌بوک در عرضه ویدیوی آنلاین کافی بود تا تعدادی از شرکت‌های معاملات سهام روز سوم اردیبهشت ماه، پیش‌بینی خود از ارزش سهام فیس‌بوک را بالا ببرند. در حالی‌ که طی سه ماهه اول سال جاری میلادی، میزان درآمد این شرکت در دو سال اخیر پایین ترین نرخ رشد را داشته است.

به نظر شماری از کارشناسان یکی از عرصه‌های مهم افزایش درآمد شرکت فیس‌بوک، تبلیغات ویدیویی است.«مارک ماهونی» کارشناس یک شرکت سرمایه گذاری مالی می‌گوید:«اینترنت در حال از دست دادن نقش سابق خود در تبلیغات ویدیویی و موبایل است و شرکت فیس‌بوک ممکن است بزرگترین برنده این تغییر باشد.»طبق ارزیابی او بهای سهام شرکت فیس‌بوک حدود ۱۷ دلار افزایش خواهد یافت و از ۸۸ به ۱۰۵ دلار خواهد رسید.شرکت گوگل آمار تعداد مراجعه به یوتیوب و رقم درآمد این وبسایت را منتشر نمی‌کند اما این شرکت اعلام کرده که در ژانویه سال ۲۰۱۲ تعداد مراجعه یوتیوب روزانه بیشتر از چهار میلیارد مورد بوده است. این هفت سال پس از آن بود که «جاود کریم» یکی از موسسان یوتیوب، قطعه ویدئویی از گردش خود در باغ وحش را روی این شبکه نوپا منتشر کرد.

 

گسترش دامنه اختلاف بین دو کره

به گزارش سایبربان محققان کره جنوبی ادعا می‌کنند که به تازگی اسنادی یافته‌اند که اثبات می‌کند کره شمالی در پشت پرده حملات سایبری علیه بانک‌ها و اپراتورهای هسته‌ای این کشور بوده است. بر اساس گزارش CNN این حملات و کدهای جاسوسی در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴، حدود ۴۸۰۰۰ کامپیوتر در بخش‌های بانکی، خبری و اپراتورهای اتمی کره جنوبی را هدف قرار داده است.جاشوآ جیمز (Joshua James)، یکی از متخصصین جرم‌شناسی در دانشگاه هالیم کره جنوبی (Hallym University) می‌گوید:” کدهای مورد استفاده در حملات صورت گرفته سبب می‌شد تا رایانه بالاجبار راه‌اندازی مجدد شود و بعد از شروع به کار مجدد، تمامی اطلاعات موجود در آن پاک می‌شد.”در طی حملات سال ۲۰۱۳ بر علیه سامانه بانکداری کره جنوبی، مشتریان برخی از بانک‌های کره جنوبی، از دسترسی به خدمات بانکی محروم شدند و نمی‌توانستند پول برداشت کرده و یا به صورت آنلاین خریدهای خود را انجام دهند. در آن سال مسئولین کره‌ای اعلام کردند که حمله فوق الذکر برابر ۸۲۰ میلیون دلار به اقتصاد این کشور لطمه وارد کرده است.در دسامبر سال گذشته نیز حمله‌ای علیه کارمندان بخش انرژی اتمی کره جنوبی صورت گرفت که در آن حمله مهاجمان قصد داشتند تا بانفوذ به شبکه اطلاعاتی بخش اتمی، اطلاعاتی نظیر گزارشات سایت‌های اتمی و یا اطلاعات فردی افراد شاغل را به سرقت ببرند که این موضوع نیز سبب بروز نگرانی‌هایی در مورد وجود امنیت هسته‌ای در کره جنوبی شد. البته کارشناسان ادعا می‌کنند که در طی این حمله اطلاعات حساسی به سرقت نرفته است. این حمله حدوداً یکماه بعد از حمله به شرکت سونی پیکچرز آمریکا انجام شده است.

هندوستان دومین کشور قربانی شبکه‌های اجتماعی

به گزارش سایبربان مجرمان سایبری برای هدف قرار دادن کاربران هندی از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. براساس گزارشی از شرکت سیمنتک، در سال ۲۰۱۴، هندوستان پس از آمریکا دومین کشوری است که از طریق شبکه‌های اجتماعی هدف حملات سایبری قرار گرفته است. تارن کارا (Tarun Kaura)، مدیر فروش سیمنتک هندوستان، گفت: “در حالی که ایمیل‌ها هم چنان راه مناسبی برای مجرمان سایبری هستند، اما مجرمان سایبری در حال تجربه کردن روش‌های جدیدی بر روی تلفن‌های همراه و شبکه‌های اجتماعی هستند تا بتوانند با تلاش کمتر به کاربران بیشتری برای هک کردن دسترسی پیدا کنند و رشد روزافزون کاربران شبکه‌های اجتماعی در هندوستان می‌تواند بستر مناسبی برای حملات هکری باشد.” تارن کارا هم چنین افزود که در سال ۲۰۱۴ هندوستان دومین کشور در دنیا و اولین کشور در آسیا اقیانوسیه است که مورد حملات سایبری از طریق شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است. تارا افزود که ۸۰ درصد این کلاه‌برداری‌ها از طریق خود کاربران هدف منتشر می‌شده است. به دلیل اینکه کاربران این لینک‌ها را به اشتراک می‌گذاشتند و دوستان آنها به این لینک‌های به اشتراک گذاشته توسط دوستان خود اعتماد داشتند. به همین خاطر با کلیک کردن بر روی لینک های ارسالی، فضا را برای ورود مهاجمان فراهم می کردند. لازم به ذکر است که هکرها همچنین می‌توانند با نفوذ به تلفن همراه یک فرد، به دفترچه تلفن وی دسترسی پیدا کنند. سپس از این طریق به ارسال پیامک‌های دلخواه خود از تلفن فرد قربانی می‌پردازند. آنها می توانند از این طریق لینک‌های آلوده را به تلفن همراه سایر کاربران انتقال دهند.

لینک‌های ترانزیت اینترنت ایران ۳ برابر شد

1
طی سال گذشته ترانزیت بین الملل از ۷۵۰ لینک STM۱ به ۲۳۵۰ لینک رسید که رشدی سه برابری را نشان می دهد. به گزارش عصر ایران به نقل از شرکت ارتباطات زیرساخت، این میزان توسعه از طریق مسیر پروژه EPEG در مسیر شمال – جنوب و پروژه «اوج» در مسیر عراق – ارمنستان امکان پذیر شده است. ظرفیت های یاد شده توسط شرکت ارتباطات زیرساخت از طریق شبکه فیبر نوری کشورمان جابجا و از طریق درگاه های بین الملل به کشورمتقاضی تحویل داده می شود. این ظرفیت تنها شامل اینترنت نیست و ممکن است شامل voice نیز باشد.

فروش اطلاعات دوربین‌های جاسوسی هتل‌های دوبی

1

فعالان فضای مجازی جهان عرب از فروش اطلاعات دوربین های تجسس در هتل های دوبی به سازمان های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل خبر دادند.به گزارش انتخاب، برخی از کاربران فضای مجازی جهان عرب، امارات متحده عربی را به فروش اطلاعات بدست آمده از دوربین های جاسوسی هتل ها به برخی سازمان های اطلاعاتی و امنیتی از جمله موساد و CIA متهم می کنند. به تازگی فعالان فضای مجازی جهان عرب با انتشار ویدیویی چند دقیقه ای از اظهارات یک جوان ناشناس کویتی، خبر از نصب دوربین های جاسوسی در هتل های دوبی داده اند. این جوان ناشناس که از لهجه اش می توان کویتی بودنش را فهمید، به برخی از اسناد و مدارک در مورد نصب دوربین های جاسوسی در هتل های دوبی اشاره می کند. او همچنین تصاویری که خودش در یکی از هتل های معروف دوبی گرفته را به نمایش گذاشته که در این تصاویر محل نصب دوربین های تجسس را نشان داده است. انتشار این کیلیپ در فضای مجازی جهان عرب با واکنش و جنجال بسیار زیادی مواجه شده و واکنش گسترده کاربران را در پی داشته است.
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا