مطالب قدیمی

مرور رسانه های ۳۰ ام خرداد

 

ورود هک به دنیای ورزش

1
به گزارش سایبربان کارمندان یکی از باشگاه‌های بیس‌بال آمریکایی بنام سنت لوئیس کاردینالز (St. Louis Cardinals) به بانک داده یکی دیگر از باشگاه‌های بیس‌بال آمریکایی بنام هیوستون آستروز (Houston Astros) نفوذ کردند.اداره پلیس فدرال آمریکا به این پرونده ورود کرده و در حال بررسی این پرونده است. اطلاعات وضعیت بازیکنان باشگاه هیوستون آستروز در این بانک اطلاعات به سرقت‌رفته، نگهداری می‌شد.

این بانک داده توسط مدیر پیشین باشگاه سنت لوئیس کاردینالز که در حال حاضر به باشگاه هیوستون آستروز پیوسته است، راه‌اندازی شد. کارکنان باشگاه کاردینالز، یک لیست از رمزهای عبور را که متعلق به رییس پیشین باشگاه بود را برای نفوذ به بانک داده باشگاه هیوستون استفاده کردند.بانک داده باشگاه هیوستون شبیه به بانک داده‌ای است که رییس سابق باشگاه کاردینالز که در حال حاضر در باشگاه هیوستون فعالیت می‌کند، آن را در زمان ریاستش بر باشگاه کاردینالز راه‌اندازی کرده بود.در حال حاضر احضاریه دادگاه برای باشگاه کاردینالز توسط دادگاه ارسال شده است.سخنگوی اداره پلیس فدرال آمریکا، بازرسی در خصوص این پرونده را هنوز تأیید رسمی نکرده است، اما اعلام کرد که این اداره تمام تلاش خود را برای مقابله با تهدیدات سایبری خواهد کرد؛ تهدیدات سایبری که به سامانه‌های بخش‌های خصوصی و دولتی آمریکا می‌شود.

اتهام بی‌ اساس لیتوانی به ایران

گروهی از هکرها وب‌سایت نیروهای مسلح لیتوانی را هک کرده و پیامی را با محتوای آمادگی ناتو برای حمله به منطقه کالینینگراد منتشر کردند.

 

به گزارش سایبربان روز سه‌شنبه، گروهی از هکرهای ناشناس وب‌سایت رسمی نیروهای مسلح لیتوانی را هک کرده و ظاهر صفحه اصلی این وب‌سایت را بر هم زدند (deface) و یک پیام تحریک‌آمیز را با این محتوا منتشر کردند که: «رزمایش ناتو که از ۸ ژوئن شروع شده به‌منظور جداسازی منطقه کالینینگراد از روسیه است.». استان کالینینگراد یکی از واحدهای فدرالی روسیه واقع در کرانه دریای بالتیک است و توسط کشورهای لهستان و لیتوانی محاصره شده است.رییس مرکز امنیت سایبری ملی لیتوانی، ایران را یکی از مظنونین احتمالی این حمله دانست اما هیچ شاهدی برای ادعای خود ارائه نکرد. رییس این مرکز گفت: «ما اطلاعات جذاب زیادی را می‌بینیم. ما می‌دانیم که IPهای مختلف زیادی وجود دارند، به‌عنوان‌مثال تلاش‌های زیادی از داخل ایران انجام شده است که طی آن عده ای سعی کردند رمز عبور را حدس بزنند. ما می‌دانیم که سروری که وب‌سایت را میزبانی می‌کند مرتب توسط هکرها چک شده است و این هکرها بسیار تلاش کردند تا وارد سایت شوند اما موفق به این کار نشدند.»بر اساس ادعای رسانه‌های لیتوانیایی روسیه نیز از مظنونین این حملات است. پلیس لیتوانی در تلاش برای یافتن عاملان این اتفاق است.لیتوانی یکی از هم‌پیمانان مهم ناتو است. اطلاعات ارائه‌شده در این گزارش توسط رسانه‌های لیتوانی و سخنگوی نیروهای مسلح این کشور منتشر شده است. این اولین برای نیست که یک وب‌سایت دولتی لیتوانی هک شده است. پیش‌تر در سال ۲۰۱۲ وب‌سایت اداره پلیس این کشور نیز هک شد. در زمان انتشار این خبر وب‌سایت نیروهای مسلح کشور لیتوانی بازیابی شده است.

مغز الکترونیک داعش کیست؟

1

به گزارش اویس: سرانجام عامل اصلی چندین حمله سایبری به حساب‌های کاربری فرماندهی نیروهای مرکزی آمریکا در سایت های توییتر و یوتیوب و شماری از مشاهیر مشخص شد. تحقیقات نشان داد که او جنید حسین ملقب به «ابو حسین بریتانیایی» از اعضای گروه تروریستی داعش است. او که متخصص در «هک الکترونیکی» است، از شهر بیرمنگام آمریکا است و در سال ۲۰۱۲ به دلیل سرقت اطلاعات خصوصی از اینترنت، بازداشت شده بود.منابع آگاه به نقل از مقام‌های آمریکایی تاکید کردند که جنید در چند حمله سایبری به فرماندهی نیروهای مرکزی آمریکا در توییتر و یوتیوب نقش داشته؛ او اطلاعات شخصی از ۱۰۰ سرباز آمریکایی را به دست آورده و برای انجام حملاتی در اوهایو، منیسوتا و کلورادو فراخوان داده است.به نوشته روزنامه انگلیسی «دیلی میل» جنید، «مغز الکترونیک» داعش به شمار می‌آید. او به منظور پیوستن به داعش و باهدف آموزش اعضای این گروه تروریستی برای هک حساب‌های بانکی مشاهیر و واریز پول آن ها به حساب‌های ویژه حمایت از داعش، به سوریه رفته است.«ابو حسین بریتانیایی» همسر خود یعنی نوازنده و خواننده انگلیسی «سالی جونز» (ام حسین ۴۵ ساله) را متقاعد کرد به همراه فرزند ۱۰ ساله‌شان برای پیوستن به داعش به سوریه برود. سالی جونز هم اکنون «گردان الخنساء» ویژه زنان که یکی از خشن‌ترین گردان‌های داعش است را رهبری می‌کند.

حمله هکرهای ناشناس به دولت کانادا

یک حمله سایبری توسط گروهی ناشناس، وبسایت های دولت فدرال کانادا و ایمیل‌های مرتبط با آن را به مدت دو ساعت از دسترس خارج کرد.

 

به گزارش سایبربان یک حمله سایبری توسط گروهی ناشناس، وب‌سایت‌های دولت فدرال کانادا و ایمیل‌های مرتبط با آن را به مدت دو ساعت از دسترس خارج کرد، حادثه‌ای که توانایی سیستم امنیتی کانادا در حفظ مستمر امنیت سایبری خود را زیر سؤال برده است. گروهی ناشناس که مسئولیت این حمله سایبری را بر عهده گرفته است، ادعا کرده که این کار را در راستای اعتراض به وضع قانون جدید ضد ترور این کشور انجام داده است. اعضای این گروه معتقدند که این قانون اختیارات و قدرت مضاعفی در اختیار نیروهای امنیتی و اطلاعاتی قرار می‌دهد. در زمان حمله، ایمیل‌ها و بسیاری از وب‌سایت‌های دولتی از دسترس خارج شدند و حضور دولت کانادا به طور موقت از روی اینترنت محو شد. وب‌سایت‌هایی که در این حمله از دسترس خارج شدند، وب‌سایت‌هایی نظیر وزارت خانه‌های صنعت، منابع طبیعی، دادگستری، امور خارجه و توسعه و تجارت و بسیاری دیگر از وب‌سایت‌های دولتی را شامل می‌شود.این حمله به دولت کانادا، بزرگ‌ترین حمله به این کشور از زمان حمله به آژانس تحقیقات علمی کانادا در سال گذشته است که اتهام انجام آن نیز به چین نسبت داده شد. البته همان زمان نیز، عده‌ای از کارشناسان اعلام کردند که هکرها، قصد دارند تا از طریق آن حمله، به سایر بخش‌های دولتی دسترسی پیدا کنند.دولت کانادا به تازگی بودجه‌ای بالغ بر ۵۸ میلیون دلار را برای ارتقای امنیت سایبری دولت و پیشگیری از حملات سایبری در آینده اختصاص داده است. استیون بلانی (Steven Blaney)، وزیر امنیت عمومی کانادا، بر این نکته تأکید کرده است که در این حمله هیچ گونه اطلاعات شخصی به سرقت نرفته است. مقامات کانادایی اعلام کرده‌اند این حمله اختلال سرویس توزیع شده، توسط گستره وسیعی از IP ها از نقاط مختلف جهان صورت پذیرفته است. به عنوان مثال تعدادی IP شناسایی شده است که منشأ آن کشور کره است. هکرها نیز در پیامی اعلام کرده‌اندکه هدف آنها از انجام این حمله سرقت اطلاعات نبوده است و آنها فقط قصد اعتراض به وضع قانون جدید ضد ترور در کانادا را داشتند.

لقمه‌ی بزرگ‌تر از دهان اسرائیل

یک شرکت نوپای اسرائیل ادعا می‌کند که می‌تواند راه‌حل‌های امنیت سایبر برای بازارهای بین‌المللی ارائه کند.

 

به گزارش سایبربان شرکت اسرائیلی فینجان (Finjan) راه‌حل‌های امنیت سایبر برای فراهم کردن خدمات مشاوره‌ای برای امنیت سایبر در بازارهای بین‌المللی ارائه کرد. این برنامه، سایبریسک (CybeRisk) نام دارد. صاحبان این شرکت ادعا می‌کنند که این برنامه خدمات امنیتی به بازارهای مختلف در اروپا، آمریکای شمالی و سایر بازارهای جهانی از مرکز این شرکت نوپا در تلآویو ارائه می‌دهد. فیل هارتستین (Phil Hartstein)، رئیس این شرکت، گفت: «این شرکت در موقعیتی قرار دارد که بتواند خدمات امنیت سایبر به دنیا عرضه کند.» وی مدعی شد که تلآویو به یک مرکز بین‌المللی برای آغاز پیشرفت در امنیت سایبر تبدیل شده است! یکی از مسئولان فینجان که قبلاً در شرکت سیسکو بوده است، اظهار کرد: «من بسیار مشتاقم که با برنامه‌ی سایبریسک همکاری کنم، در زمانی که تهدیدات امنیت سایبر سازمان‌های کوچک و بزرگ را تهدید می‌کند.»
در مورد شرکت فینجان باید گفت که در سال ۱۹۹۷ برای تشخیص بدافزارها تشکیل شد و راه‌حل‌های امنیتی خود را برای بخش تجاری ارائه می‌داد. امروزه نیز در صندوق شرکای راهبردی سایبر شرکت JVP سرمایه‌گذاری کرده است.

ویکی لیکس ۲۷۶٫۳۹۴ سند فاش شده‌ی سونی را به پایگاه داده‌ی خود اضافه کرد

1

به گزارش انگجت سال گذشته سونی پیکچرز هدف یک حمله‌ی اینترنتی واقع شد که در اثر آن بخش بزرگی از اطلاعات این کمپانی فاش شد. حال ویکی‌لیکس نیز اقدام به انتشار اسناد داخلی این کمپانی در پایگاه داده‌ی خویش کرده است. پس از اضافه شدن بخشی از این اسناد در آوریل سال جاری، حال سری دوم آن‌ها وارد پایگاه داده‌ی ویکی‌لیکس شده است. ویکی‌لیکس پس از آنکه در ماه آوریل سال جاری میلادی بخشی از اطلاعات و اسناد داخلی سونی را که شامل اسناد استودیویی، تصمیم‌گیری‌های حول پروژه‌ها، اختلاف دستمزدها بین مردان و زنان و اظهار نظرهای نژاد پرستانه برخی متخصصان سونی می‌شود، اضافه کرد؛ حال بخش دیگری از اطلاعات را که شامل ۲۷۶٫۳۹۴ سند است، به پایگاه داده‌ی خود اضافه کرده که می‌توان از طریق جستجو به تمام این اسناد دسترسی پیدا کرد. این اسناد شامل مواردی است که در سال ۲۰۱۴ توسط گروه موسوم به نگهبانان صلح هک شده بود و ویکی‌لیکس تنها دسترسی به این اسناد را آسان‌تر کرده است. یقینا سونی چندان از اوضاع پیش آمده خشنود نیست. این کمپانی پس از انتشار اولین اسناد توسط ویکی‌لیکس اقدامات قانونی را برای ممانعت از این کار آغاز کرد. ضمنا سونی، توئیتر را تهدید کرد تا از انتشار ایمیل‌ها و اطلاعات فاش شده‌ی این کمپانی توسط اکانت‌های این شبکه‌ی اجتماعی خودداری کند. پس از افشای اطلاعات و ایمیل‌های کارمندان سونی، دو تن از متخصصان این کمپانی به دلیل ضعف امنیتی و عدم تامین امنیت اطلاعات کارکنان، از این کمپانی شکایت کردند.

راهبرد سایبری نیروی دریایی آمریکا

گارد ساحلی آمریکا یکی از اولین راهبردهای امنیت سایبر نیروهای دریایی را بعد از راهبرد کلی سایبری وزارت دفاع، آشکار کرد.

 

به گزارش سایبربان گارد ساحلی آمریکا (USCG) راهبرد سایبری نیروی دریایی این کشور را آشکار کرد. مشاوره برای تشخیص حملات سایبر جهت حفظ شریان‌های تجاری و بندرها، یکی از اهداف راهبرد امنیت سایبر این گارد ساحلی است. فرمانده‌ی گارد ساحلی آمریکا این راهبرد را در شانزدهم ژوئن آشکار کرد که مشخص‌کننده‌ی اقداماتی است که گارد مذکور برای سایبری باید انجام دهد. این فرمانده‌ی نظامی گفت: «سایبر یک عامل جدید خطر است اما قوانین پایدار و مناسبی برای مقابله با پیشگیری و پاسخ به حوادث سایبری تهیه نشده است. این قوانین چیزی نیست که ما منتظر تصویب آن از سوی یک سازمان جدید باشیم. ما از سازمان‌های موجود و مهارت‌های خود برای مقابله با این مسائل نوظهور استفاده می‌کنیم.» وی به اهمیت مسئله امنیت سایبر در نیروی دریایی بعد از حادثه‌ی لکه نفتی خلیج مکزیک در سال ۲۰۱۰ اشاره کرد که این حادثه بر اثر نشت نفت از یک چاه دریایی مکزیک اتفاق افتاد.
در این راهبرد سه اصل اساسی به‌عنوان اولویت‌ها مطرح است: دفاع سایبر، حفاظت از زیرساخت‌ها، توانمند کردن عملیات سایبری. همچنین این راهبرد تصریح می‌کند که گارد ساحلی آمریکا با همکاری سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) باید برای آموزش مسائل امنیت سایبر برای افسران اقدام کند. گذشته از این‌ها، در راهبرد گارد از همکاری آن با دانشکده‌های گارد ساحلی و بازرگانی دریایی برای ایجاد برنامه‌های آموزشی در زمینه‌ی امنیت سایبر خبر داده شده است.
لازم به ذکر است که یکی از حملاتی که در نیروهای دریایی صورت می‌گیرد، فیشینگ است که در آن از برگ خریدهای جعلی برای انتقال غیرقانونی کالاها استفاده می‌کنند. همچنین هک GPS نیز می‌تواند از خطرهایی باشد که نیروی دریایی را تهدید می‌کند. هک نفتکشها و کشتی‌ها از اهداف مجرمین سایبری است. هنوز هم قوانین مشخص و قابل قبولی برای امنیت سایبر در نیروهای دریایی وجود ندارد.

ایرباس، ۹۰۰ ماهواره برای ارسال اینترنت به فضا می‌سازد

1

به گزارش دیلی نیوز شرکت هواپیماسازی ایرباس قصد دارد ۹۰۰ ماهواره طراحی و بسازد تا شرکت ماهواره‌ای OneWeb از طریق آنها، دسترسی به اینترنت برای میلیاردها نفر جمعیت زمین را میسر کند.گفته می‌شود این پروژه با بودجه ۲ میلیارد دلاری کلید می‌خورد و براساس آن، تا سال ۲۰۱۸ حدود ۷۰۰ ماهواره به مدار زمین فرستاده شود و ۲۰۰ ماهواره باقی‌مانده روی زمین و به عنوان پشتیبان روی زمین نصب شوند.تعدادی از این ماهواره‌ها قرار است توسط شرکت «ویرجین گلکتیک» که روی توسعه پرتابگر کم‌هزینه کار می‌کند، به فضا پرتاب شوند.ماموریت OneWeb ایجاد بزرگترین صورت فلکی ماهواره‌ای جهان است تا از این طریق، دسترسی به اینترنت پرسرعت را برای نقاط دورافتاده‌ای از زمین که تا الان به اینترنت دسترسی نداشته‌اند، میسر کند.جالب است بدانید که این پروژه دقیقا در چشم و هم‌چشمی با شرکت اسپیس‌ایکس کلید خورده است. الون ماسک که مدیرعامل اسپیس‌ایکس است، سال‌هاست ایده‌های مبتکرانه‌ای برای دسترسی مردم جهان به اینترنت ارائه می‌دهد و یکی از ایده‌هایش نیز استفاده از ماهواره‌ است.در پروژه‌ای که الون ماسک تعریف کرده، شبکه‌ای شامل ۴۰۰۰ ماهواره ارزان‌قیمت است که توسط شرکت «فالکون ۹» ساخته می‌شوند.در کل، چندی است که غول‌های مخابراتی، تجهیزات فضایی و اینترنتی مثل گوگل، فیس‌بوک و اسپیس‌ایکس ایده‌های جورواجوری برای ارائه اینترنت در جهان ارائه می‌دهند و گویا میدان رقابتی جدیدی در این زمینه به وجود آمده است.به طور مثال، گوگل در این راستا ۲ ایده بزرگ دارد؛ یکی «پروژه لون» است که براساس آن بالون‌های بسیار بزرگی که از راه دور کنترل می‌شوند، به سطوحی از اتمسفر فرستاده می‌شوند تا سیگنال‌های اینترنتی را به نقاط دورافتاده ارسال کند. ایده دیگر گوگل نیز ارائه اینترنت از طریق پهپادهایی است که تمامی انرژی مورد نیازشان را از نور خورشید می‌گیرند و Solara 50 نام دارند.فیس‌بوک نیز با همکاری با بنیاد internet.org قصد ساخت پهپادها، ماهواره‌ها و لیزرهایی را دارد که آنها هم با همین هدف نصب و راه‌اندازی خواهند شد.ایرباس، شرکت هواپیماسازی اروپایی و سازنده بزرگترین هواپیمای جت مسافربری جهان است. دفتر مرکزی این شرکت در شهر تولوز، فرانسه قرار دارد و کارخانجات آن در سراسر اروپا گسترده هستند. شرکت ایرباس هم‌اکنون به‌عنوان بازوی تولید هواپیماهای مسافربری گروه ایرباس فعالیت می‌کند.ایرباس هم‌اکنون پس از بوئینگ، دومین شرکت هواپیماسازی جهان به‌شمار می‌آید و در حدود نیمی از هواپیماهای مسافربری و غیرنظامی جهان را تولید می‌کند.

ایراد جدید امنیتی فیس‌بوک

کاربران فیس‌بوک باید نسبت حمله فیشینگ جدیدی که در فیس‌بوک در جریان است، مراقب باشند.

به گزارش سایبربان این روزها، شنیدن اخبار مربوط به ایرادات امنیتی شبکه اجتماعی فیس‌بوک و ناامن بودن این شبکه اجتماعی، دیگر چیز جدیدی نیست. اخیراً پیامی تحت نام «Forbidden Content» (به معنی «محتوای غیرمجاز») به کاربران شبکه اجتماعی فیس‌بوک نمایش داده می‌شود. این پیام ادعا می‌کند که حساب کاربریِ کاربر قربانی داری محتوای غیرقانونی است و کاربر برای ممانعت از مسدود شدن حساب کاربری‌اش باید روی یک لینک خاص که توسط هکرها ارائه‌شده است کلیک کند.

این حمله برای سرقت اطلاعات نام کاربری و کلمه عبور حساب کاربری فیس‌بوک، سرقت اطلاعات شخصی کاربر و اطلاعات کارت‌های بانکی او؛ طراحی شده است. اگر کاربر بر روی این لینک کلیک کند به یک صفحه دیگر هدایت می‌شود که شبیه به صفحه ورود اطلاعات فیس‌بوک است و کاربر قربانی باید اطلاعات امنیتی حساب کاربری فیس‌بوک خود را وارد کند تا هویت اصلی خود را تأیید کند. پس از اتمام این مراحل، صفحه از کاربر درخواست می‌کند تا بر روی کلید «Protect your account» (به معنای از حساب کاربری خود محافظت کنید) کلیک کند. پس از کلیک کردن بر روی این کلید، یک صفحه دیگر باز می‌شود و از کاربر درخواست می‌کند تا اطلاعات کارت اعتباری بانکی خود را وارد کند. بعد از وارد کردن اطلاعات درخواست شده، پیامی به کاربر نمایش داده می‌شود و به او اطلاع می‌دهد که عملیات به‌روزآوری با موفقیت انجام شده است.پس‌ازاین حمله، هکرها اطلاعات حساب کاربری فیس‌بوک شما را نیز به سرقت برده و پیام‌های کلاه‌بردارانه مشابهی را برای دوستان فیس‌بوکی شما می‌فرستند تا شاید قربانیان بیشتری را فریب دهند.هکرها از اطلاعات کارت بانکی کاربر قربانی برای سرقت هویت و انجام تراکنش‌های غیرقانونی، استفاده می‌کنند. ایرادهای امنیتی شبکه‌های اجتماعی در حالی است که هیچ‌یک از این شبکه‌ها اقدامات لازم جهت جلوگیری از انتشار محتواهای مجرمانه، تروریستی، ضد اخلاقی و ضد انسانی انجام نمی‌دهند و در موارد بسیاری به انتشار این محتواهای نادرست کمک فراوانی می‌کنند و حتی این شبکه‌های اجتماعی اطلاعات حساب‌های کاربران خود را به‌صورت غیرقانونی در اختیار افراد و دولت‌های مختلف قرار می‌دهند.

کارشناس کاسپرسکی: اداره‌کنندگان بدافزار جاسوسی شنبه‌ها کار نمی‌کردند

 کنار هم قرار گرفتن نام «ایران» و کلمه «بدافزار» برای لابراتوار کاسپرسکی عادی شده است.این شرکت امنیت سایبری روسی تاکنون بدافزارهای بسیاری را شناسایی کرده که مهم‌ترین هدف آنها برنامۀ اتمی ایران بود. اما این بار ایران تنها یکی از اهداف حملۀ سایبری‌‌ست، هرچند ممکن است همچنان هدف اصلی باشد، به‌ویژه که درمیان قربانیان ویروس تازه کشف شدۀ جاسوسی نه تنها خود ایران که حتی هتل‌های اروپایی که میزبان مذاکرات هسته‌ای با ایران بوده‌اند، دیده می‌شود. به نظر برخی از کارشناسان، جاسوسان اسرائیلی از این «بدافزار» استفاده می‌کنند. الی بن داهان،معاون وزیر دفاع اسرائیل، گزارش‌های مربوط به جاسوسی این کشور از هتل‌های محل مذاکرات اتمی با ایران را رد کرد و آن را خبری «مضحک» خواند.

مبارزه آنلاین در میدان جنگ سوریه به نقل از شبکه الجزیره

شبکه الجزیره قطر، در تحلیلی به قلم لوک کافی (Luke Coffey)، محقق و کارشناس امنیت سایبری در موسسه تحقیقات اوراسیان (Eurasian) واشنگتن، به بررسی ابعاد جنگ سایبری در حال وقوع در سوریه پرداخته است.

تحلیل ارائه شده از جانب وی، تحلیلی است که اهداف خاصی را دنبال می‌کند. این محقق آمریکایی سعی دارد تا جنایات صورت گرفته از جانب تروریست‌های سوری را به گردن دولت بشار اسد نیز بیندازد و ضمن دروغ‌پردازی و انتشار اخبار کذب در مورد سوریه، ارتش سایبری سوریه را جنایتکاری نشان دهد که همان کاری را انجام می‌دهد که تروریست‌ها انجام می‌دهند. در تحلیل ارائه شده از جانب این فرد که شبکه الجزیره قطر آن را منتشر کرده است، دقیقاً در ازای ذکر هر کدام از فعالیت‌های تروریست‌ها در عرصه سایبری، یک فعالیت ارتش الکترونیک سوریه نیز قرار داده شده است تا به نوعی فعالیت‌های هر دو گروه را یکسان و هم عرض هم نشان دهد. تحلیل ارائه شده را می‌توان در راستای هدف غربی‌ها در زمینه بحران سوریه عنوان کرد. غربی‌ها و خصوصاً آمریکایی‌ها، قصد در القای این تفکر در اذهان عمومی جهان دارند که ارتش الکترونیک سوریه، یک تهدید جهانی همانند داعش است و باید جهان راهکار یکسانی را در ازای دو گروه نام برده اتخاذ نماید. آنها ارتش الکترونیک سوریه را مخالف آزادی بیان در جهان عنوان می‌کنند و به نوعی قصد دارند تا یک رعب و وحشت دائمی را از این ارتش در جهان ایجاد نمایند. البته انتشار این تحلیل از جانب شبکه‌ای که خود پرونده‌ای سیاه در زمینه بحران سوریه و حمایت از تروریست‌های سوری دارد، می تواند جهت گیری این مقاله و نویسنده آن را روشن‌تر کند.

در ادامه بخش‌هایی از این تحلیل ارائه شده است:

«اغلب جنگ‌های سایبری، به عنوان تهدیدات آینده معرفی می‌شوند. جنگ‌های سایبری اتفاقی است که همه روزه در حال وقوع است و به یکی از وقایع روزمره زندگی بشر تبدیل شده است.در سال ۲۰۰۷، حمله‌ای به استونی انجام شد که اتهام آن به روسیه نسبت داده شد. ویروس استاکس نت نیز، قصد داشت تا فعالیت سانتریفیوژهای ایرانی را متوقف سازد. در ماجرای دستگیری و قتل اسامه بندلادن در سال ۲۰۱۱ نیز، برق منطقه سکونت وی دچار قطعی شد. هر چند که هم اکنون کسی دقیقاً نمی‌داند که در آن لحظه چه عاملی، سبب قطع برق شده است، اما در آن زمان گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر انجام حمله سایبری برای قطع برق شهر وجود داشت. جدیدترین نمونه از جنگ‌های سایبری در درگیری‌های شهری نیز، جنگ داخلی موجود در کشور سوریه است. یک دلیل برای آنکه جنگ‌های سایبری در کنار جنگ‌های سنتی در دنیای امروز، جذابیت خاصی پیدا کرده است، این است که وابستگی جوامع به اینترنت، بسیار بالا رفته است. سوریه نیز از این قاعده مستثنا نیست.

 جنبه تاریک جنگ سایبری
برای مردم جنگ زده سوریه، اینترنت ابزاری ارتباطی است که مردم این کشور را به دنیای خارج متصل می‌کند. جنایات جنگی که توسط رژیم اسد و تروریست‌ها در سوریه صورت می‌پذیرد، در فضای مجازی ثبت‌شده و برای تمام جهانیان قابل رؤیت است. به عنوان مثال، در جریان اشغال شهر کوچک کوبانی، تمامی دنیا بر روی این شهر مرزی متمرکز شده بودند و از طریق فضای مجازی، تمامی وقایع این شهر را تحت نظر داشتند.
مشابه بیشتر جنگ‌ها، عرصه جنگ سوریه نیز زمینه ساز بروز بسیاری از شیوه‌های نوین و خلاقانه بوده است. فشار جنگ و درگیری در این کشور سبب شده است تا هر دو طرف به دنبال جستجوی یک راهکار برای پیشبرد اهداف خود باشند. البته بعضی از این خلاقیت‌ها، مانند بمب‌های کشنده رژیم اسد، بسیار مخوف و ترسناک است.

جنگ صورت گرفته در سوریه، شاید اولین جنگ شهری در نوع خود باشد که در آن تمامی شبکه‌های اجتماعی، اینترنت، ابزارهای ارتباطی اصلی و شبکه‌های خبری ماهواره‌ای دست به دست یکدیگر داده‌اند و یک جنگ سایبری را در این کشور راه انداخته‌اند.در جنگ نابرابر سوریه، نیروهای دولتی سوریه و شورشیان درگیر در جنگ، در تلاش‌اند تا با کمترین تلاش و هزینه بیشترین اثر و نتیجه را به دست بیاورند و بیشترین تلفات را از دشمن خود بگیرند. این مهم هم اکنون به لطف شبکه‌های ۲۴ ساعته و حلقه‌های به روز خبری، با کمترین هزینه و بیشترین کاربرد و همچنین کمترین خطر برای حمله کنندگان در حال اجراست.امروزه، گوشی‌های هوشمند، به عنوان یک ابزار در دست تروریست‌ها برای هماهنگی در زمینه یک حمله مرزی یا به عنوان یک وسیله انفجاری در بمب‌های کنار جاده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. از طرفی با استفاده از همان گوشی هوشمند می‌توان از انفجار یک بمب فیلم‌برداری کرد و بلافاصله آن را در فضای اینترنت پخش کرد.در حال حاضر داعش از فضای اینترنت برای انتشار فیلم‌های رعب‌آور خود و همچنین راه‌اندازی یک موج رسانه‌ای استفاده می‌کند. این گروه تروریستی با استفاده از هک شبکه‌های خبری، سعی دارد تا اخبار خود را از این طریق به گوش جهانیان برساند.
از طرفی ارتش الکترونیک سوریه که به رژیم بشار اسد ارتباط دارد، دراقدام مشابهی با هک رسانه‌های خبری جهان، سعی در انتشار اخبار به نفع خود دارد. هر دو طرف درگیر در سوریه به این نکته پی برده‌اند که استفاده از ابزار رسانه‌ای، تأثیر مستقیمی در فضای جنگ دارد.در این میان نیز، ارتش آمریکا بیان می‌کند که با استفاده از عکس‌های سلفی که توسط تروریست‌ها و با استفاده از گوشی‌های تلفن همراه آنها گرفته و در فضای مجازی منتشر می‌شود، آنها و محل استقرارشان را ردیابی کرده و اقدام به بمباران هوایی آن ناحیه می‌کند.

 

 تله عسل
رژیم اسد از طرفی، توانسته است از شبکه‌های مجازی و اتاق‌های گفت‌وگو برای اهداف جاسوسی خود استفاده کند. آنها در فضای مجازی به‌گونه‌ای عمل کرده‌اند که توانسته‌اند تروریست‌ها را فریب داده و بدافزار خاصی را بر روی تلفن همراه و یا رایانه‌های آنها نصب کنند. سپس از این طریق به جاسوسی از آنها بپردازند. به عنوان مثال در یکی از این عملیات‌ها، رژیم اسد شخصیت زنی را خلق کرد که قصد دارد تا با تروریست‌های سوری ارتباط برقرار کند. در زمان مکالمه این زن با تروریست‌ها سوری، بدافزار فوق‌الذکر بر روی ابزار ارتباطی تروریست‌ها نصب شده است.بدافزار مورد نظر، اطلاعاتی نظیر نقشه‌ها و برنامه‌های جنگی و اطلاعات مکانی و فردی تروریست‌ها را به سرقت برده و رژیم اسد توانسته است از این طریق آنها را مورد ردیابی قرار دهد.

 جنگی درقامت قرن ۲۱
آنچه از جنگ سایبری که در سوریه در حال وقوع است، تازه ابتدای راه این جنگ محسوب می‌شود. به زودی کار تا جایی پیشرفت خواهد کرد که استفاده از سلاح‌های سایبری به یک ابزار معمولی همانند استفاده از اسلحه، تانک، موشک و یا هواپیما در جنگ‌ها تبدیل شود. جنگ‌های نسل آینده که بخشی از آنها در سوریه در حال انجام است، جنگی است که تلفات آن قابل پیش بینی نخواهد بود.»

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا