مطالب قدیمی

مرور رسانه های ۳ام مرداد

 

ساخت اپلیکیشنی که وضعیت سلامت روانی شما را می‌سنجد

به گزارش وایرد تیمی متشکل از دانشمندان علوم کامپیوتر و روانشناسانِ رفتارگرا، اپلیکیشنی را طراحی کرده‌اندکه می‌تواند با استفاده از گوشی‌های هوشمند، افسردگی را تشخیص دهد. سرپرستی این تیم تحقیقی توسط استاد علوم کامپیوتر، اندرو کمپبل (Andrew Campbell) انجام شد. این گروه با تمرکز بر داده‌های جمع‌آوری شده از ۴۸ دانشجو به مدت ده هفته، مواردی از قبیل مدت زمان خواب، تعداد و میزان مکالمات در روز، فعالیت‌های بدنی و مدت زمان اقامت دانشجویان در دانشگاه را اندازه‌گیری کردند. علاوه بر این، به داوطلبین یک پرسشنامه‌ی خودسنجی داده شد و از آنها خواستند وضعیت سلامت روانی خودشان را در طول روز و هفته بیان کنند. نحوه‌ی عمل این برنامه به این شیوه است که داده‌های خام دریافتی از میکروفن، شتاب‌سنج، حسگر نور و سنسورهای موقعیت‌یاب گوشی را دریافت کرده و آنها را از طریق یک دستگاه تشخیص دهنده‌ی الگوریتم اجرا می‌کند تا الگوهای خواب، مکالمه و داده‌های عملکرد شخص را پیدا کند. بعد از پایان دو هفته، حدود ۳٫۲۰۰۰ گزارش خودسنجی وضعیت سلامت روانی از داوطلبین جمع‌آوری شد. همچنین برای مقایسه نتایج، نظرسنجی بالینی، قبل و بعد از انجام آزمایش از دانشجویان به عمل آمد. کمپبل می‌گوید که نتایج به دست آمده عمدتا آنچه را که متخصصان بالینی قبلا بیان کرده بودند را تایید می‌کند. این نتایج به این شرح است: خواب بیشتر و تعاملات اجتماعی بیشتر نشان‌دهنده این است که شما کمتر احتمال دارد که به افسردگی مبتلا باشید، فعالیت‌های فیزیکی و بدنی بیشتر به معنی این است که شما کمتر احتمال دارد که احساس تنهایی کنید. دانشجویانی که تعاملات اجتماعی‌ بیشتری داشتند نمرات بالاتر از متوسط کسب کرده بودند. همچین این افراد که نمرات بالاتر از متوسط به دست آورده بودند، از لحاظ فیزیکی و بدنی عمدتا در شب فعالیت بیشتری داشتند.

حتی چوپان ها هم گروه وایبری و تلگرامی دارند!

1

به گزارش خبرآنلاین گسترش ناگهانی شبکه های اجتماعی موبایلی در جامعه باعث ایجاد پدیده جدیدی شده است. طبق آمار منتشر شده در سال ۹۲ تنها ۲ میلیون نفر از ایرانیان در شبکه های اجتماعی موبایلی عضویت داشتند، در حالیکه این رقم در سال ۹۴ به عدد باورنکردنی ۴۰ میلیون نفر رسیده است! روندی که همچنان در حال گسترش است و امروز حتی چوپان ها هم برای خود گروه وایبری و تلگرامی دارند! پارسینه با انتشار عکس هایی که دانشجویان پزشکی با جسد در سالن تشریح گرفته اند، نوشت: «موج سلفی انداختن ئر هر جا و هر مکان!» یکی از تبعات این شبکه ها است که قاعدتا به دلیل عطش دیده شدن و منتشر کردن است. عکاسی و سلفی گرفتن در کلاس های تشریح پزشکی و انتشار آن در فضای مجازی، پدیده ای است که این روزها در حال فراگیر شدن است، پدیده ای که شاید در هیچ جای دنیا مانند کشور ما به این صورت دیده نشود.

جزییات عملیات «افق کفن»

1

اف بی آی با مشارکت یوروپل و ۲۰ کشور جهان در عملیات «افق کفن» موفق به خاموش کردن بزرگ‌ترین فوروم هکری جهان – دارکود- و متهم کردن رسمی ۱۲ هکر شد.

به گزارش خبرآنلاین، سایت http://www.darkode.com که پس از عملیات گسترده پیام اف بی آی روی آن نقش بسته، یکی از بزرگ‌ترین سایت‌های هکری بود که هکرها جدیدترین ابزارها و اطلاعات خود را در آن به اشتراک گذاشته، هکر اجاره کرده (حملات دی داس) و اطلاعات سرقتی را خریدوفروش می‌کردند.دیوید هیکتون دادستان عمومی تأیید کرد از بین ۷۰ بازداشتی ۱۲ نفر رسماً متهم به خرابکاری در فضای مجازی کرد.به گفته وی یوروپل همراه با مأموران امنیتی از ۲۰ کشور جهان در این عملیات باهم مشرکت داشته و ۲۸ نفر نیز در اروپا بازداشت‌شده‌اند که از میان بازداشت‌شدگان ۱۲ نفر رسماً متهم شده و پرونده آن‌ها به مراجع قضایی ارسال‌شده است.پلیس بیش از ۷۰ نفر را مرتبط با دارکود شناسایی کرده بود و پس از دستگیری اخیر، سایت به دستور مقامات خاموش شد و پیام اف بی آی در صفحه اول سایت دیده می‌شود.

 

اهمیت امنیت سایبری عربستان برای مقامات آمریکایی

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا در سخنان خود در جمع مقامات سعودی بر تقویت روابط امنیتی بین دو کشور ازجمله امنیت سایبری تأکید کرد.

 

به گزارش سایبربان وزیر دفاع آمریکا دیروز پس از گفت‌وگو با مقام‌های سعودی، اظهار داشت «قدرت تهاجمی ایران» تهدیدی مشترک قلمداد می‌شود. عربستان سعودی نیز برای غلبه بر آنچه آن را نفوذ منطقه‌ای ایران می‌داند، وارد همکاری مشترک با آمریکا شده است. ریاض نگران است که توافق هسته‌ای با ایران، فشارهای بین‌المللی و نیز تحریم‌ها علیه ایران را بردارد و در چنین وضعیتی ایران این فرصت را پیدا می‌کند تا فضای بیشتری را برای حمایت از متحدان خود در درگیری‌های «نیابتی» ازجمله در یمن و سوریه در اختیار بگیرد.
از زمان به قدرت رسیدن «سلمان بن عبدالعزیز» در عربستان از ماه ژانویه، ریاض موضع سخت‌گیرانه‌ای در منطقه دنبال می‌کند؛ رژیم سعودی مناطق مختلف یمن را با هدف برگرداندن عبدربه منصور هادی رئیس‌جمهور فراری و مستعفی یمن بمباران می‌کند و حمایت خود را از تروریست‌هایی که علیه نظام سوریه می‌جنگند، تشدید کرده است.
وزیر دفاع آمریکا در سخنانی در رابطه با دیدارش از عربستان اظهار کرد که  گفت‌وگوهایش با مقام‌های سعودی در «جده» بر مسائلی ازجمله تقویت روابط امنیتی، دفاع موشکی، امنیت سایبری، امنیت دریایی و نیروهای عملیات ویژه متمرکز بود. این در حالی است که سران کشورهای حاشیه خلیج‌فارس در نشست «کمپ‌دیوید» در ماه مه بر لزوم تحقق این تعهدات تأکید کردند. عربستان سعودی در بسیاری از صنایع خود، مستعمره کشورهایی نظیر آمریکا محسوب می‌شود و به‌طور صد در صد واردکننده تجهیزات و محصولات است. صنایع سایبری نیز ازجمله این محصولات است و طی سالیان گذشته آمریکایی‌ها به بهانه مبارزه با کشورهایی نظیر ایران سیطره و نفوذ خود را بر عربستان گسترش داده‌اند.

 

نرم افزار گوگل برای تشخیص دست خط

Google Handwriting Input یکی از جالب‌ترین اپلیکیشن‌های گوگل برای گوشی‌های اندروید است که با نصب آن می‌توانید تشخیص دست خط را به گوشی خود اضافه کنید.
 به گزارش مشرق، روزهایی که گوشی‌های لمسی قدیمی در اوج محبوبیت بودند، یکی از امکانات جدیدی که کاربران آن زمان را متحیر می‌کرد، امکان تشخیص دست‌خط در این گوشی‌ها بود که البته در ابتدا تنها برای زبان انگلیسی کاربرد داشت و برای مثال با نوشتن کلمه‌ی Hello، این کلمه به طور هوشمند تشخیص داده می‌شد و به صورت کاراکتر در بخش ورودی متن به ثبت می‌رسید. امروز اما پیشرفت تکنولوژی‌ها به خصوص در زمینه‌ی تلفن‌های همراه به قدری سرعت گرفته است که دیگر کمتر کاربری از مشاهده‌ی چنین امکانی هیجان‌زده خواهد شد با این حال، با وجود گذشت سال‌ها از تولد این امکان، و پیدایش راه‌های بهتری مانند تایپ از طریق صدا، هنوز هم بسیاری از کاربران از روش تشخیص دست خط برای تایپ کردن استفاده می کنند که این امر در گوشی‌هایی که از قلم لمسی نیز برخوردارند (مانند Note3) بیشتر به چشم می خورد.

تشخیص دست خط در 82 زبان با Google Handwriting Input

مدتیست که گوگل با انتشار Google Handwriting Input قدمی شایسته و قابل تحسین در زمینه‌ی تشخیص دست‌خط‌ها برداشته و علاوه بر ارتقای آن به تشخیص ۸۲ زبان مختلف (به غیر از فارسی)، اموجی‌های محبوب را نیز به آن وارد کرده است. به این معنا که با کشیدن یک صورتک خوشحال، اموجی Happy به طور خودکار شناسایی و در متن شما وارد می شود که این موضوع، تایپ کردن به وسیله‌ی این ویژگی را بسیار جالب‌تر و سریع‌تر از پیش خواهد کرد. البته با وجود کیبوردهای لمسی و امکان تایپ صوتی جملات بعید به نظر می رسد که این اپلیکیشن گوگل نیز در ترویج تایپ دست‌خطی تأثیری داشته باشد؛ با این حال، اگر علاقه به این نوع تایپ دارید، می توانید Google Handwriting Input را روی گوشی خود نصب کنید و از این امکان جالب لذت ببرید. برای اجرای این برنامه، اندروید شما باید نسخه‌ی ۴٫۰٫۳ یا بالاتر باشد. برای دانلود می توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید.

با Wearsafe Tag امنیت کاربران موبایل افزایش می‌یابد

محصول جدیدی به نام Wearsafe Tag با کارآیی بسیار ساده برای ارتباط برقرارکردن با شماره تلفن دوستان و آشنایان موجود در حافظه تلفن‏ همراه در مواقع اضطراری و تنها با فشار یک دکمه به ارتقای امنیت کاربران موبایل کمک می‌کند.
با Wearsafe Tag امنیت کاربران موبایل افزایش می‌یابد
 محصول جدیدی به نام Wearsafe Tag با کارآیی بسیار ساده برای ارتباط برقرارکردن با شماره تلفن دوستان و آشنایان موجود در حافظه تلفن‏ همراه در مواقع اضطراری و تنها با فشار یک دکمه به ارتقای امنیت کاربران موبایل کمک می‌کند. به گزارش افتانا (پایگاه خبری امنیت فناوری اطلاعات)،  شرکت بریتانیایی Wearsafe Labs با هدف حمایت از پروژه‏های خلاقانه بنیان‏گذاری شده است، از جدیدترین نوآوری برای افزایش ایمنی کاربران تلفن‏ همراه هوشمند رونمایی کرد. محصول جدید این شرکت با نام Wearsafe Tag با کارآیی بسیار ساده برای ارتباط برقرارکردن با شماره تلفن دوستان و آشنایان موجود در حافظه تلفن‏ همراه در مواقع اضطراری و تنها با فشار یک دکمه تولید شده است. در واقع این ابزار کوچک به کاربران تلفن‏ همراه، ایمنی بیشتری می‌دهد و به آنها در مواقع اضطراری کمک‏ می‏کند تا حتی برای لیست مخاطبان موجود در تلفن‏همراه پیام‏ صوتی نیز ارسال کنند. این فناوری که ظاهر بسیار ساده‏ای دارد، از طریق بلوتوث به گوشی‏های هوشمند با سیستم‌عامل اندروید و iOs قابل اتصال است. برای استفاده از این ابزار نیازی به حمل تلفن‏همراه نیست، چراکه به کمک فناوری موجود در آن می‏توان تا فاصله حدود ۷۰ متری از تلفن همراه پیام هشدار یا حتی پیغام صوتی به لیست مخاطبان ارسال کرد.

در واقع هنگامی که کاربر دکمه اعلام کمک را فشار دهد، پیغام کمک به صورت بی‏سیم به لیست مخاطبان در محدوده جغرافیایی نزدیک ارسال می‏شود، سپس به کمک سیستم جی‏پی‏اس، موقعیت مکانی کاربر نیز برای مخاطبان ارسال می‌شود و به آنها کمک می‏کند تا دوست خود را به سرعت پیدا کنند. این محصول اکنون در سایت منبع‏یابی Kickstarter قرار گرفته و قیمت فروش محدود آن ۴۰ دلار اعلام شده است.

آسیب‌پذیری OpenSSH

به دلیل آسیب‌پذیری OpenSSH هکرها می‌توانند حمله Brute-Force را پیاده‌سازی کنند.

به گزارش سایبربان آسیب‌پذیری جدیدی برای OpenSSH شناسایی‌شده است که می‌توان با استفاده از آن اقدام به پیاده‌سازی حمله Brute-Force کرد. سرورهایی که از نسخه آسیب‌پذیر OpenSSH استفاده می‌کنند، در معرض حمله Brute-Force قرار دارند و هکرها می‌توانند هزاران نام کاربری و رمز عبور را بر روی آن‌ها امتحان کنند. این آسیب‌پذیری با کد CVE-2015-5600 شناخته می‌شود.OpenSSH یک نرم‌افزار به‌منظور رمزنگاری ترافیک داده کلاینت به سرور است تا مانع شنود اطلاعات و پیاده‌سازی حمله‌هایی مانند مردمیانی (Man in the Middle) شود. آخرین نسخه این نرم‌افزار یعنی ۶٫۹ دارای آسیب‌پذیری است.

به‌طورمعمول OpenSSH تنها اجازه ۳ تا ۶ خطای نام کاربری و رمز عبور را می‌دهد و پس از عدم موفقیت ارتباط به‌طور خودکار قطع می‌شود. اما با استفاده از آسیب‌پذیری کشف‌شده می‌تواند از این محدودیت عبور کرد. البته پس از عبور از این محدودیت، محدودیت بعدی ورود، یعنی حداکثر زمان ورود به سامانه است هنوز باقی است. به‌صورت پیش‌فرض کاربر فرصت دارد تا ۲ دقیقه نام کاربری و رمز عبور صحیح را وارد کند، در غیر این صورت ارتباط قطع می‌شود. البته این دو دقیقه زیاد مشکل‌ساز نبوده و می‌توان دوباره یک ارتباط از نو ایجاد کرد. در همین دو دقیقه می‌توان ۱۰۰۰۰ رمز عبور را امتحان کرد.در نسخه بعدی OpenSSH یعنی نسخه ۷٫۰ این آسیب‌پذیری رفع خواهد شد. ولی تا آن زمان موارد زیر حتماً انجام شود:

پیاده‌سازی محدودیت برای دسترسی به SSH توسط فایروال

غیرفعال کردن احراز هویت رمز عبور برای حساب کاربری root

استفاده از IDS به‌منظور کاهش احتمال حمله Brute-Force

استفاده از رمز عبور قوی

استفاده از کلید رمزنگاری با حداقل طول ۲۰۴۸ بیت

کاهش زمان پیش‌فرض ورود به ۲۰ تا ۳۰ ثانیه

کنترل تعداد ورود ناموفق

ادامه درگیری سایبری هکرهای پاکستانی و بنگلادشی

گروهی از هکرهای پاکستانی، وب‌گاه گارد ساحلی بنگلادش را هک کردند.

در ادامه درگیری سایبری هکرهای پاکستانی و بنگلادشی، بار دیگر هکرهای پاکستانی، یک وب‌گاه متعلق به دولت بنگلادش را هک کردند. به گزارش واحد هک‌ونفوذ سایبربان، در این حمله، هکرهای پاکستانی ظاهر وب‌گاه گارد ساحلی بنگلادش را تغییر داده و تصویر زیر را به‌جای صفحه اصلی قرار دادند:

در این صفحه هکرهای پاکستانی پیامی تند را منتشر کردند:

“بعضی از بچه‌های (نیروهای) شما سعی می‌کنن که با فضای سایبری پاکستان بازی کنن. ما قبلاً به اونا هشدار دادیم، اما اونا هنوزم دارن همون غلطو می کنن. خب حالا ما قصد داریم که به اونا بگیم که رییس کیه!”

اما وب‌گاه موردنظر سریعاً بازیابی و تعمیر شد. در مصاحبه‌ای رسانه‌ای، یکی مسئولان ارشد گارد ساحلی بنگلادش هک شدن وب‌گاه گارد ساحلی را تأیید کرد. این مسئول در ادامه گفت که: “اما الان می‌توانید وارد سایت شوید. نیروهای ما مشکل را برطرف کردند.”

یکی دیگر از مسئولان گارد ساحلی گفت: “به‌محض اینکه متوجه این مشکل شدیم، تیم فناوری اطلاعات (IT) خود را صدا زدیم.” در این حمله هکرها تنها صفحه اصلی وب‌گاه را هک کردند و صفحات دیگر بدون آسیب بود. در ادامه این پیام هکرهای پاکستانی نوشته‌اند: “ما همواره مردم بنگلادش را برادران خود می‌دانیم … مهم نیست که سیاست چه باشد! تمام آن حرف‌های تند برای این بچه‌ها (هکرهای بنگلادشی) بود، مردم بنگلادش از این‌ها (هکرهای بنگلادشی) متنفر هستند. سلام به برادران بنگلادشی. موفق باشید.”

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا