مطالب قدیمی

مرور رسانه های ۳ام تیر ماه

 

پروژه‌ی حس ششم جگوار لندرور، ذهن شما را هنگام رانندگی می‌خواند

به گزارش سایبربان جگوار لندرور شرکتی است که مرزهای تکنولوژی خودرو را پشت سر گذاشته و با رونمایی از سیستم‌های هوشمند، تغییرات شگرفی را در خودروهای مختلف ایجاد کرده است. حالا سیستمی معرفی شده که می‌تواند ذهن شما را موقع رانندگی بخواند. این کمپانی تاکنون سیستم‌های Pothole Alert، Smart Assistant انطباقی یا Virtual Widescreen الهام گرفته شده از بازی‌های ویدیویی را معرفی کرده است. همین چند روز پیش سیستم کنترل از راه دور رنجرور اسپورت نیز رونمایی شد که عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد؛ ولی پروژه‌ی حس ششم JLR یا Jaguar Land Rover تضمین‌کننده‌ی ایمنی شما خواهد بود. محققان این کمپانی سیستمی را طراحی کرده‌اند که تصادف‌های مربوط به ترافیک به ویژه حوادث ناشی از انحراف، خستگی یا استرس‌های موتورسواران را در جاده‌ها کاهش می‌دهد. بدین منظور سیستم حس ششم از تکنولوژی مانیتورینگ امواج مغز، تحلیل‌های پیچیده و سیستم‌های بازخورد لامسه استفاده می‌کند که با المان‌های ورزشی، پزشکی و علوم هوافضا ترکیب می‌شود.

دکتر ولفگانگ اِپِل مدیر بخش فناوری و تحقیقات JLR می‌گوید:

یکی از بخش‌های کلیدی تحقیق جدید ما این است که ببینیم چگونه می‌توان برای بررسی امواج مغز، آنها را اندازه‌گیری کرد تا به راننده هشدار داده شود و تمرکز او روی رانندگی باشد. حتی اگر چشمان او به جاده باشد، باز هم عدم تمرکز یا توهم باعث می‌شود راننده به وظایف رانندگی خود توجه نکند. شاید آنها متوجه آیکن‌ها یا صداهای هشدار‌دهنده نباشند و افراد دیگری که در جاده هستند را نبینند. بنابراین ما به دنبال این هستیم که چگونه این مشکل را شناسایی کنیم و مانع بروز تصادفات شویم.

اولین المان سیستم حس ششم Mind Sensing (خواندن ذهن) نامیده می‌شود. در این قسمت با استفاده از سنسورهایی که داخل فرمان تعبیه می‌شوند، تفاوت میتن امواج مغزی یک فرد هوشیار و یک شخص حواس‌پرت تشخیص داده شده و به راننده اخطار داده می‌شود که تمرکزش را به رانندگی معطوف کند. بخش بعدی Driver Wellness Monitoring نامیده می‌شود که به کمک سنسورهای تعبیه شده در صندلی‌ها، وضعیت سلامتی و پزشکی راننده بررسی می‌شود. این ابزار می‌تواند ضربان قلب و الگوهای تنفس فرد را اندازه‌گیری کرده و تشخیص دهد که آیا بیماری یا شرایط غیرمترقبه‌ای در حال رخ دادن است یا خیر.

سنگاپور به دنبال تربیت مدافعان سایبر

اردوی استعدادیابی مدافعان سایبر در سنگاپور برگزار شد تا در دوره‌های حملات و دفاع سایبر شرکت کنند.

 

به گزارش سایبربان با توجه به رشد روزافزون فناوری اطلاعات و سایبر در سنگاپور، سازمان علوم دفاعی و فناوری آن (DSTA)، اظهار کرد که به مهندسین امنیت سایبر بیشتری احتیاج دارد. این سازمان در تلاش است تا استعدادهای جوان را برای بروز رسانی امنیت سایبر در سنگاپور جذب کند.
در جریان اردویی که برای کشف استعدادهای دفاع سایبر در دانشگاه طراحی و فناوری سنگاپور برگزار شد، تان آه توآن (Tan Ah Tuan)، مدیر سازمان مذکور به سخنرانی پرداخت. وی به این نکته اشاره کرد که سازمان‌های سنگاپور ملزم خواهند شد که مدافعان خلاق سایبری را برای مبارزه با تهدیدات روبه رشد حملات به کار بگیرند. همچنین او به کسانی که علاقه‌مند در این حوزه هستند، پیشنهاد کارآموزی داد. این اردو-که سه روز طول کشید- با هدف افزایش آگاهی و علاقه در امنیت سایبر و کشف نیروهای دفاع سایبر برگزار شد. در این اردو شرکت‌کنندگان در یک دوره‌ی فشرده‌ی دوروزه با نحوه‌ی ایجاد برخی حملات سایبری و روش دفاع در برابر آن آشنا شدند. در این دوره افراد درحالی‌که به سامانه‌های دیگران حمله می‌کردند در همان حال از سرورهای خود دفاع نیز می‌کردند. یکی از مقامات وزارت خارجه‌ی سنگاپور گفت که نیروهای مدافع سایبر ملی باید افزایش یابند.

ورود شرکت صنایع دفاع بریتانیا در سایبر کانادا

شرکت صنایع دفاعی و بریتانیایی بی ای ای سیستمز سرویس امنیت سایبر خود را در کانادا وارد می‌کند.

 

به گزارش سایبربان شرکت بی ای ای سیستمز (BAE Systems) که یکی از بزرگ‌ترین سازندگان تجهیزات نظامی در دنیا بعد از لاکهید مارتین است، سرویس امنیت سایبر خود را که بر پایه‌ی رایانش ابری است، در سازمان‌های تجاری کانادا وارد می‌کند. این شرکت، محصولات امنیتی مختلفی را برای مقابله با حملات سایبر طراحی کرده است. مثلاً محصولاتی برای مقابله با حملات روز صفرم (Zero Day). در برخی از گزارش‌ها آمده است که این شرکت از اموال دیجیتالی بیش از پنجاه‌وپنج هزار سازمان در جهان حفاظت می‌کند. همچنین به بیست کشور در جهان راه‌حل‌های فناوری محور و پیشرفته برای حفظ زیرساخت‌ها ارائه می‌کند. با توجه به رشد حملات روز صفرم، شرکت بی ای ای سیستمز، سرویسی به نام “Email Protection Services” دارد که به ادعای این شرکت، افراد می‌توانند با استفاده از آن در برابر حملات پیچیده مقاومت کنند. این سرویس با استفاده از رایانش ابری تولید شده که بدافزارهای موجود را در ایمیل تشخیص می‌دهد. در گزارشی ذکر شده بود با توجه به اینکه یکی از بزرگ‌ترین خطرهایی که کارمندان را تهدید می‌کند نشت اطلاعات آن‌هاست، بیشتر شرکت‌ها آمادگی مقابله با این خطرها را ندارند ولی شرکت بی ای ای گام‌هایی در جهت یافتن این خطرها برداشته است.همچنین رئیس راه‌حل‌های بازرگانی این شرکت گفت: «جمع‌آوری اطلاعات با کمک ابزارهای سایبری بهترین روش برای شرکت‌ها در رویارویی با حملات سایبر است. با ورود شرکت نظامی ما به شرکت‌های کانادا و اجرای روش‌ها بر پایه‌ی رایانش ابری، می‌خواهیم آن‌ها را در محافظت سریع سامانه‌هایشان کمک کنیم.»
لازم به ذکر است که ورود شرکت‌های صنایع دفاعی در امنیت سایبر نشان‌دهنده‌ی این است که امروزه فضای سایبر جزء انکارناپذیر بخش نظامی است و به‌عنوان بعد دیگری در جنگ و به قول برخی «بعد پنجم جنگ» محسوب می‌شود.

مکالمه در بستر LTE

کره جنوبی در آستانه تجاری‌سازی اولین خدمت مکالمه میان شبکه‌ای از طریق «LTE» قرار دارد.

 

به گزارش سایبربان در صورت عملی شدن این تصمیم، کره جنوبی اولین کشوری خواهد بود که اقدام به تجاری‌سازی مکالمات برون شبکه‌ای از طریق ال‌تی‌ای کرده است. وزارت علوم، مخابرات و برنامه‌ریزی کره جنوبی اعلام کرد که مشغول انجام فعالیت‌های لازم جهت تجاری‌سازی مکالمه میان شبکه‌ای از طریق ال‌تی‌ای است. خدمات آزمایشی آن از پایان ماه ژوئن آغاز خواهد شد. از سه سال پیش تابه‌حال اپراتورهای تلفن همراه در کره جنوبی اقدام به ارائه خدمات مکالمه درون‌شبکه‌ای از طریق ال‌تی‌ای کرده‌ بودند؛ اما تا به امروز برقراری مکالمات صوتی با کیفیت بالا از طریق فنّاوری VoLTE یا صدا در بستر فناوری تکامل بلندمدت (Voice over LTE) به‌صورت برون شبکه‌ای امکان‌پذیر نبوده است. طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته این خدمت به‌صورت رسمی در ماه آگوست آغاز به کار می‌کند. این فنّاوری به‌تدریج از ماه آگوست تا ماه نوامبر به تمامی مشترکان تلفن همراه در کره ارائه خواهد شد.سه اپراتور کره جنوبی برای اولین بار این فنّاوری راه‌اندازی می‌کنند. اکثر اپراتورهای کره این فنّاوری را در آگوست ۲۰۱۲ شروع کرده‌اند. در حال حاضر ۸۰ شرکت تجاری و ۴۵ کشور در سرتاسر دنیا آمادگی به کارگیری این فنّاوری را دارند.در برخی کشورها مثل ژاپن، هنگ‌کنگ و آمریکا مشترکان فقط می‌توانند از مکالمات صوتی درون‌شبکه‌ای VoLTE بهره‌مند شوند. داده‌های VoLTE بر پایه فنّاوری شبکه‌های LTE یا فناوری تکامل بلندمدت (Long Term Evolution) کار کرده و درنتیجه یک اتصال سریع‌تر و تماس باکیفیت بهتر را تضمین می‌کنند. از زمانی که تماس‌های صوتی و داده‌ها بر روی یک بستر شبکه منتشر می‌شوند؛ این امکان وجود دارد تا از انواع مختلف خدمات چندرسانه‌ای دریک زمان استفاده کرد؛ درنتیجه با ترکیب امکاناتی مثل تماس صوتی، پیامک و تصویر در فنّاوری جدید، برقراری تماس تصویری عملی است.

پیش‌بینی بیکاری با استفاده از داده‌های تلفن همراه

2

 

به گزارش مای مگ با جمع‌آوری داده‌های شخصی یک فرد مانند جستجوهای او در گوگل یا افرادی که در اینستگرام پیگیری می‌کند، می‌توان اطلاعات فراوانی در مورد او کسب کرد. این موضوع در مورد استفاده از تلفن همراه نیز صدق می‌کند و تحقیقات جدید نشان می‌دهند با تحت‌نظر گرفتن میزان استفاده‌ی یک فرد از تلفن همراه، می‌توان با تقریب بسیار بالایی حدس زد که وی به تازگی کار خود را از دست داده است یا خیر. جیمسون تول، به همراه گروهی از محققان در دانشگاه MIT به بررسی این موضوع از زوایای مختلف پرداخته‌اند. ابتدا آن‌ها زمینی در اروپا را که در سال ۲۰۰۶ یک شهرک صنعتی خودروسازی بود، مورد بررسی قرار دادند. این شهرک سه برج مخابره داده داشت و گروه محققان با گرفتن اطلاعات این برج‌ها، سعی در بررسی تعداد مکالمات رد و بدل شده توسط کارکنان داشتند.نتایج نشان می‌داد که افرادی که احتمال بیکار‌شدن آن‌ها وجود داشت، تعداد تماس‌های خروجیشان در هفته‌ی منتهی به اعلام لیست نهایی، کاهش چشم‌گیری داشته است. محققان لیست کامل اخراجی‌ها را برای اثبات این‌که گروه مدنظر آن‌ها به طور کامل بیکار شده‌اند، ندارند؛ اما شواهدی در دست دارند که نشان‌ می‌دهد گروه اخراجی را به طور دقیق و به درستی تشخیص داده‌اند.

همچنین این محققان به بررسی رفتار گروه پس از بیکار شدن نیز پرداختند و نتایج جالبی بدست آوردند. تول می‌گوید:

ما متوجه شدیم که تعداد تماس‌های افراد اخراجی نسبت به افرادی که به کار خود ادامه دادند، ۵۱ درصد و نسبت به افراد عادی ۴۱ درصد کاهش یافته است. این افت‌ها تناسب خاصی را نشان نمی‌دهند؛ چرا که تماس‌های ورودی ۴۱ درصد و تماس‌های خروجی ۵۴ درصد افت داشته‌اند و به نسبت یکسانی کاهش نیافته‌اند. به طور مشابه تعداد تماس‌هایی که افراد احتمالی اخراج شده از فرد مشخصی داشتند نیز افت فاحشی از خود نشان می‌دهد. در نهایت آن‌ها متوجه شدند که افراد بیکار شده، فعالیت‌های فضای مجازی و فعالیت‌های اجتماعی کمتری از خود نشان می‌دهند و گروه‌های مجازی که در آن‌ها عضو هستند نیز پایدار نیستند. این دوری از اجتماع می‌تواند تبعات بی‌شغلی و عوارض روانی ناشی از آن را تشدید کند.

نهایتاً محققان به این نتیجه رسیدند که اگر در محله‌ای آثار مذکور مشاهده شود، می‌تواند نشانی برای افزایش بیکاری در آن منطقه باشد. البته رعایت‌نشدن حریم‌خصوصی، بار دیگر در مورد این تحقیق می‌تواند مورد چالش قرار بگیرد؛ ولی در هر صورت باید توجه داشت که هرگونه رفتاری که شاید حتی متوجه آن نیز نباشیم، می‌تواند اطلاعاتی از زندگی خصوصی ما را فاش کند.

ایجاد فیبر نوری در کانادا

شرکت مخابراتی کانادایی تلاس با سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری می‌خواهد این کشور را به اولین جامعه‌ی گیگابایتی تبدیل کند.

 

شرکت تلاس (Telus) که یک شرکت مخابراتی در کاناداست و در زمینه‌ی خدمات تلفن همراه، مخابرات بی‌سیم و سایر خدمات اینترنتی فعالیت می‌کند، قرار است سرمایه‌گذاری کلانی را در زیرساخت‌های فیبر نوری در شهر ادمونتون، کانادا انجام دهد. این کار سبب تقویت آموزش، بهداشت، اقتصاد و نوآوری در این شهر خواهد شد. همچنین این فیبر نوری موجب دسترسی نود درصد از خانه‌ها به اینترنت فوق‌سریع خواهد شد و هزار و پانصد فرصت شغلی را ایجاد می‌کند. دارن انتویستل (Darren Entwistle) مدیر اجرایی این شرکت گفت: «شبکه‌ی گیگابایتی ما سرعت ۱۵۰ مگابایت بر ثانیه را برای سیصد هزار خانه و همچنین بخش تجاری فراهم می‌کند.» همچنین وی افزود: «ما این توانایی را داریم که اردوهایی از طریق اینترنت برگزار کنیم که موجب ارتقای سطح کیفی زندگی کارمندان می‌شود. فیبر نوری شرکت تلاس باعث ایجاد یک شاهراه در تجارت خواهد شد.» این شرکت اظهار کرد که در سال ۲۰۱۸ در سراسر شهر آلبرتای کانادا،۴٫۲ میلیارد دلار برای زیرساخت‌های اینترنتی سرمایه‌گذاری خواهد کرد.
گفتن این نکته بجاست که یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی فیبر نوری که در شهرهای بریتانیا فعالیت می‌کند، سیتی فایبر (City Fibre) است که در شهرهای مختلف سرمایه‌گذاری کرده است تا آن‌ها را به شهرهای گیگابایتی تبدیل کند.

آسیب‌پذیری تلفن‌های هوشمند سامسونگ

اخیراً یک ایراد امنیتی در سامسونگ یافت شده است که به هکرها اجازه می‌دهد که کنترل کامل تلفن هوشمند شما را در دست بگیرند.

 

به گزارش سایبربان بر اساس ادعای متخصصان امنیتی، این آسیب‌پذیری بسیار خطرناک است و کسانی که تلفن هوشمند سامسونگ دارند باید مراقب باشند که توسط هکرها مورد حمله قرار نگیرند، زیرا ممکن است که اطلاعات بسیار شخصی آنها در معرض خطر باشد. به ادعای متخصصان این آسیب‌پذیری یک ایراد نرم‌افزاری است.
میت پتل (Mit Patel)، متخصص حوزه فناوری اطلاعات گفت:”واقعیت این است که این یک مساله ساده نیست. این ایراد امنیتی، به هکرها اجازه می‌دهد که کنترل کامل تلفن هوشمند شما را در دست بگیرند؛ و این به معنای آن است که هکرها می‌توانند تمام تصاویر شما و فیلم‌های شما را پاک کنند و می‌توانند از طریق دوربین جلویی تلفن همراه، شما را ببینند.” این ایراد امنیتی بر روی ۶۰۰ میلیون دستگاه تلفن هوشمند سامسونگ در سراسر دنیا وجود دارد و کاربران برای محافظت از خود در برابر این خطر هیچ‌گونه اقدامی نمی‌توانند بکنند و تنها باید منتظر باشند تا شرکت سامسونگ یک بسته به‌روزآوری نرم‌افزاری برای حل این مشکل ارائه کند.
شرکت سامسونگ نیز قول داده است که به‌زودی یک بسته به‌روزآوری امنیتی را برای حل این مشکل ارائه خواهد داد.

گوگل از دوربین امنیتی جدید خود پرده‌برداری کرد

دوربین “Nest Cam” محصول جدید کمپانی “Dropcam” است که سال گذشته توسط گوگل خریداری شد و در دسته‌بندی محصولات هوشمند خانگی قرار گرفت. “Dropcam” در دوربین نست (Nest) شکل قابل توجهی از راهکارها، تکنولوژی‌ها و شیوه‌های طراحی را به خدمت گرفته تا محصول متفاوتی را به بازار عرضه کند. این دوربین با “۱۰۸۰p HD” استریم ویدئویی و دارای هشت “LED” مادون قرمز است که قدرت تشخیص و عملکرد بالادر شب و تاریکی را دارد و طوری طراحی شده است که به‌راحتی روی سطوح مختلف سوار می‌شود. با نصب اپلیکیشن مربوط به این دوربین قادر خواهید بود درهرکجا که باشید خانه خود را تحت نظر بگیرید. نست (Nest) برای سیستم‌های اندرویدی و  “iOS”  اپلیکیشن معرفی کرده است که از طریق گوگل پلی یا اپل استور قابل دسترسی است و همچنین از سرویس ضبط ویدئوی مبتنی بر کلاد بهره می‌برد. این برنامه دارای دکمه‌ای به نام “Works With Nest” است که برای سه هدف مختلف برنامه‌ریزی شده است که کارکردی مانند یک قفل هوشمند یا لامپ‌های چشمک‌زن داشته و توسط صاحب تلفن کنترل و تنظیم می‌شود. به‌عنوان مثال با استفاده از سیستم بی‌سیم می‌توانید سیستم گرمایشی یا کولر را تنظیم، خاموش و روشن کنید. با بزرگ‌نمایی دوربین و نگاه داشتن دکمه از گوشی خود به عنوان یک دستگاه مخابره ترانزیستوری برای ارسال دستور استفاده می‌کنید .

همچنین شما می‌توانید به فیلم‌هایی که قبلاً ضبط شده‌اند مراجعه کنید و آن‌ها را مرور کنید. با کمک سرویس “Nest Aware”، می‌توانید تا ۳۰ روز ویدئوهای گرفته شده را به صورت آنلاین نگهداری کنید. این دوربین به قیمت ۱۹۹ دلار امریکا عرضه می‌شود. علاقه‌مندان از هم اکنون می‌توانند برای سفارش اقدام کنند و هزینه حق اشتراک استفاده از خدمات کلاد برای “Nest Aware” ماهانه ۱۰ دلار آمریکا در نظر گرفته شده است. “Nest Cam”  با دیگر محصولات “Dropcam”  همانند ترموستات و هشداردهنده دود، سازگاری دارد.

روشی جدید برای هک کردن

گروهی از محققان امنیتی روشِ هوشمندانه‌ی جدیدی را کشف کرده‌اند که در آن، هکرها با استفاده از یک دستگاه دریافت‌کننده امواج رادیویی می‌توانند یک رایانه را هک کنند.

به گزارش سایبربان این محققان نتایجِ تحقیق خود را در اینترنت منتشر کردند. در یافته‌های این تحقیقات ادعا می‌شود که بسیاری از رایانه‌ها امواج رادیویی ارسال می‌کند و هکرها می‌توانند از طریق یک دستگاه دریافت‌کننده امواج رادیویی این امواج را دستکاری کنند تا به رمزهای عبور دست یابند و رایانه قربانی را هک کنند.

 

زمانی که یک برنامه‌‌ی رمزنگاری رایانه، یک متن را رمزنگاری می‌کند، هکرها می‌توانند با استفاده از یک دستگاه دریافت‌کننده امواج رادیویی رمز عبور را تشخیص داده و هک کنند. در مراحل انجام این تحقیق، محققان داده‌هایی را رمزنگاری کردند و با استفاده از دستگاه دریافت‌کننده امواج رادیویی تغییرات پرتو الکترومغناطیسی پردازشگر مرکزی (CPU) را ثبت و تجزیه‌وتحلیل کردند و به رمز عبور دست یافتند.

در تصویر بالا رایانه سمت چپ در حال رمزنگاری اطلاعات است و در این زمان رایانه سمت راست در حال نمایش امواج طیف نگاره (spectogram) دریافتی از گیرنده امواج رادیویی است. این امواج توسط پردازشگر مرکزی رایانه (CPU) در هنگام فعالیت ارسال می‌شود. در ادامه، محققان امنیتی نمودار به‌دست‌آمده را تجزیه‌وتحلیل می‌کنند و رمز عبور را از طریق تغییرات ایجادشده در سیگنال‌های ارسالی تشخیص می‌دهند. برای به دست آوردن رمز عبور از این طریق زمان زیادی لازم نیست و بر اساس ادعای محققان امنیتی، از طریق این روش می‌شود به‌راحتی رمز عبور را در مدت‌زمان چند ثانیه به دست آورد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا