مطالب قدیمی

مرور رسانه های ۲۷ام خرداد

 

خودرو را با تلفن همراه هدایت کنید

 1740997

 

یک شرکت خودروساز در بریتانیا امکان جالبی توجهی را برای دارندگان خودروهای شاسی بلند خود فراهم کرده تا با استفاده از تلفن همراه و درحالی که خارج از خودرو هستند آن را هدایت کنند. به گزارش خبرگزاری مهر، این نوآوری توسط شرکت خودروسازی Jaguar Land Rover ارایه شده و به صاحب خودرو این امکان را می دهد تا در مواقع ضروری مانند گیر کردن خودرو در سطوح صخره ای و صعب العبور، بدون هیچ مشکلی از آن خارج شده و به لطف اپلیکیشنی که از پیش بر روی تلفن همراه هوشمندش نصب شده خودرو را هدایت کرده و آن را از چالش به وجود آمده خارج کند. پیشتر این شرکت خودروسازی با استفاده از یک سری حسگرها و سخت افزار این امکان را فراهم آورده بود تا خودرو بتواند به طور کاملا خودکار خود را پارک کند و حالا با افزودن این قابلیت جدید، محصولات شاسی بلند جدید این شرکت محبوبیت بیشتری پیدا می کنند. این نوآوری قابلیتهای متنوعی دارد به طوریکه راننده با استفاده از تلفن همراه هوشمند خود می تواند خودرو را روشن کرده و کنترل ترمزها را نیز در دست بگیرد. چرخاندن فرمان و تنظیم جریان مصرف سوخت و در عین حال تعویض دنده از دیگر امکاناتی است که راننده با آن روبرو است. این شرکت که در بریتانیا مستقر است فناوری جدید خود را به گونه ای طراحی کرده که در حالت کنترل از راه دور، خودرو حداکثر سرعت ۶ کیلومتر بر ساعت داشته باشد با این حال اگر فاصله تلفن همراه هوشمند یا سوویچ خودرو از آن به بیش از ۱۰ متر افزایش پیدا کند، خودرو به طور خودکار متوقف خواهد شد.

 

فیلتر مقابله با بمب الکترومغناطیس در کشور ساخته شد

محققان کشور در یک شرکت دانش‌بنیان، موفق به ساخت فیلتر مقابله با بمب الکترومغناطیسی برای حفاظت سایبری از دستگاه‌ها و سازمان‌های حیاتی و حساس کشور شدند.

سعید رحیمی (مدیر گروه فناوری اطلاعات و ارتباطات کوثر)، روش‌های حفاظت الکترومغناطیسی را برای جلوگیری از حملات الکترونیکی در سازمان‌ها و دستگاه‌های حساس، مهم و حیاتی کشور، مهم‌ترین روش عنوان کرد و اظهار داشت: روش‌های حفاظت الکترومغناطیسی، مبتنی بر چندراه حل و محصول است که یکی از محصولات اصلی در این حوزه فیلتر مقابله با بمب الکترومغناطیسی محسوب می‌شود. وی ادامه داد: فیلتر EMP یا فیلتر مقابله با بمب الکترومغناطیس، جزء محصولات تحریمی کشور محسوب می‌شود که تاکنون تهیه آن با هزینه‌های چند برابری و روش‌های مختلف برای ورود به کشور همراه بود.رحیمی ادامه داد: اما به‌تازگی گروه دانش‌بنیان فناوری اطلاعات و ارتباطات کوثر موفق شده است که برای نخستین بار، این محصول را به‌صورت کاملاً بومی در داخل کشور تولید کند.مدیرعامل گروه فناوری اطلاعات و ارتباطات کوثر با تأکید بر اینکه این محصول دارای تأییدیه مراجع امنیتی است، اضافه کرد: فیلتر بمب الکترومغناطیسی سازمان‌ها و دستگاه‌های حساس را در مقابل بمب‌های الکترومغناطیس و فعالیت‌های خرابکارانه و اقدامات تروریستی الکترومغناطیس، محافظت می‌کند و هم‌اکنون در برخی مراکز حیاتی و مهم کشور پیاده‌سازی شده است.

وی در مورد کاربردهای این محصول بومی بابیان اینکه یکی از الزامات پدافند غیرعامل، جلوگیری از حملات الکترومغناطیسی است، گفت: برای نمونه در زمان جنگ آمریکا و عراق، یکی از مواردی که کشور آمریکا از آن استفاده کرد و موفق شد در کمترین زمان عراق را شکست دهد استفاده از بمب الکترومغناطیسی بود؛ این بمب باعث می‌شود که بسیاری از تجهیزات الکترونیکی بسوزند و از کار بیفتد و قابل‌استفاده نباشد.رحیمی بابیان اینکه نمونه استفاده از این فناوری در برخی کشورهای دیگر هم اتفاق افتاده است ادامه داد: ما در کشور، هنوز با این‌چنین حملات و جنگ‌ها مواجه نشده‌ایم اما ازآنجایی‌که این تهدید، بالقوه وجود دارد بسیاری از سازمان‌های حیاتی و مهم کشور باید اقداماتی در حوزه امن سازی شبکه‌های خود به کاربندند.وی تصریح کرد: بر اساس ابلاغیه سازمان پدافند غیرعامل کشور و دستگاه‌های امنیتی، محافظت الکترومغناطیسی یکی از تمهیداتی است که همه دستگاه‌های حیاتی و مهم و حساس، ملزم به رعایت آن هستند اما تاکنون اقدام وسیعی برای محافظت در برابر تهدیدات الکترومغناطیس در کشور انجام‌نشده است؛ بااین‌حال هم‌اکنون سازمان‌ها و مراکز حساس و حیاتی کشور در حال حرکت به این سمت هستند.مدیرعامل گروه فناوری اطلاعات و ارتباطات کوثر در مورد بومی‌سازی فناوری فیلتر مقابله با بمب الکترومغناطیسی گفت: در پروژه‌های ابتدایی، این محصول به‌وسیله تجهیزات وارداتی در دست تولید قرار گرفت اما به‌تدریج به سمت بومی‌سازی این محصول حرکت کردیم و موفق شدیم فیلتر بمب الکترومغناطیسی را برای اولین بار به‌صورت کاملاً بومی در کشور تولید کنیم.وی با اشاره به بررسی مدل‌های خارجی در تولید این طرح و همکاری برخی مجموعه‌های دانش‌بنیان خاطرنشان کرد: این محصول با ضریب موفقیت بالا، با نمونه‌های خارجی کاملاً قابل‌رقابت است و در آزمایشگاه‌های مورد تأیید مراجع ذی‌ربط تست‌شده و گواهی‌نامه معتبر دریافت کرده است.

ظرفیت شبکه انتقال مخابرات تهران دو برابر شد

۳۷۰ پروژه مخابراتی در استان تهران و البرز با سرمایه‌گذاری بالغ‌بر دو هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید.

به گزارش سایبربان ۳۷۰ پروژه مخابراتی با حضور استاندار تهران، رئیس هیئت‌مدیره شرکت مخابرات ایران، مدیرعامل شرکت مخابرات ایران، نمایندگان مجلس و مسئولان پلیس آگاهی تهران صبح امروز دوشنبه در مرکز شهید فرد اسدی تهران به بهره‌برداری رسید. ازجمله پروژه‌های مهم افتتاح‌شده در این مراسم شبکه زیرساخت مخابراتی (OTN) به‌عنوان شبکه انتقال درون استانی است که با اجرای این شبکه ظرفیت شبکه انتقال استان تهران و البرز دو برابر شد.این پروژه در قالب ۶۹ طرح با میزان سرمایه‌گذاری ۵۰۰ هزار میلیون ریال باعث تسهیل انتقال ترافیک ایجادشده میان بانک پهن موبایل با باند پهن تلفن ثابت می‌شود. ازآنجایی‌که هر پنج سال یک‌بار ترافیک ویدئویی ۵ برابر، ترافیک موبایل ۱۳ برابر، ترافیک پردازش ابری ۴ برابر می‌شود، این پروژه باهدف توسعه شبکه انتقال، هوشمندی در مسیریابی و ظرفیت بالا به بهره‌برداری رسید.با اجرای این پروژه ظرفیت کل شبکه مخابرات تهران و البرز ۴۸۰ گیگابیت در ثانیه رسید و قابلیت ارائه صد گیگابیت سرعت در شبکه IP مخابرات به اپراتورهای ارتباطی محقق شدند. در همین حال ۴۲ پروژه GPON برای توسعه شبکه دسترسی مبتنی بر IP در بستر فیبر نوری و سرمایه ۱۷۳ هزار و ۸۶۵ میلیون ریال و ۱۱۰ پروژه توسعه پورت‌های پرسرعت ADSL با سرمایه‌گذاری ۲۹۱ هزار و ۹۸۰ میلیون ریال به بهره‌برداری رسید.توسعه ۱۰۸ پروژه سوئیچ تلفن ثابت با سرمایه‌گذاری ۴۹۳ هزار و ۳۵۳ میلیون ریال، ۱۹ پروژه توسعه شبکه فیبر نوری با میزان سرمایه‌گذاری ۷۷۰ هزار و ۴۷۷ میلیون ریال و ۱۶ پروژه شبکه سوئیچ مبتنی بر IT با سرمایه‌گذاری ۸۰ هزار میلیون ریال از دیگر پروژه‌هایی است که امروز به بهره‌برداری رسید.همزمان با بهره‌برداری از این پروژه سیستم مدیریت ارتباط با مشتریان تجاری به ۸ سیستم پشتیبانی عملیات در مخابرات استان تهران و البرز به بهره‌برداری رسید.

از هم شبکه‌های اجتماعی در دادگاه

بلژیک فیس‌بوک را به دادگاه می‌کشاند.دلیل این کار مسائل حریم خصوصی مانند ردیابی افراد توسط فیس‌بوک بیان شده است.

دادگاه نخستین بروکسل در هجده ژوئن به شکایت بلژیک علیه فیس‌بوک رسیدگی خواهد کرد. نگرانی گروه حفاظت از حریم خصوصی بلژیک(Belgium’s Commission for the Protection of Privacy) در مورد توانایی فیس‌بوک برای ردیابی افرادی که کاربر وب‌سایت نیستند و مثلاً از دکمه‌ی “لایک”استفاده می‌کنند در ماه گذشته افزایش یافت. این گروه از فیس‌بوک خواست تا تمهیداتی برای حفاظت از حریم خصوصی کاربران فراهم کند. همچنین این گروه اعلام کرد که این شبکه‌ی اجتماعی حریم خصوصی اروپایی‌ها را پایمال می‌کند و رفتار فیس‌بوک دیگر قابل‌تحمل نیست. این گروه دادخواست‌هایی علیه این شبکه در بلژیک،ایرلند و آمریکا داد. ظاهراً در ماه گذشته نیز این شبکه اجتماعی به دلیل پردازش اطلاعات کاربران بدون رضایت آن‌ها توسط گروه مذکور متهم شد.لازم به ذکر است که چندی است که کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا شکایاتی را علیه شبکه‌های فناوری و اجتماعی مطرح می‌کنند و از اقدامات آنان در عرصه حفظ حریم خصوصی افراد شکایت می‌کنند.ازجمله‌ی این کشورها فرانسه بود که شکایتی علیه گوگل مطرح کرد. به همین دلیل اخیراً وزرای دادگستری اتحادیه موافقت خود را با  تصویب قانونی در مورد حفاظت از داده‌ها اعلام کردند که بی‌ارتباط با شکایات مطرح‌شده در مورد فیس‌بوک نیست.

برنامه امنیتی که خودش هک شد

1685002
«لست پس»، سرویس امنیتی که قادر به ایجاد و همینطور ذخیره رمزهای عبوری امن برای کاربرانش است، هک شد. به گزارش خبرگزاری مهر، نرم افزارهای بسیاری تولید و عرضه می شوند تا با کمک آنها بتوان تجربه متفاوتی را در اختیار کاربران قرار داد. در این بین بعضی از نرم افزارها با استقبال قابل توجه کاربران مواجه می شوند اما از سوی دیگر برخی از این نرم افزارها از حساسیت های بالایی برخوردارند که توجه هکرها را به خود جلب می کنند. یکی از این نرم افزارها، Lastpass است که مورد توجه هکرها قرار گرفته و هک شد. روزانه به وب سایت های بسیاری مراجعه می کنیم که برای هر یک از آنها بایستی رمز ورودی متفاوت و امنی را انتخاب کرد. اما گاهی اوقات شمار این پسوردها تا حدی زیاد می شوند که فراموش می شوند. نرم افزار Lastpass در این موضوع به کمک کاربران می شتابد.این نرم افزار با یک پسورد «مستر» توانایی ایجاد پسوردهای امن، ذخیره کردن آنها و همینطور دسترسی به وب سایت ها یا رمزهای بانکی و اطلاعات شخصی را از پلتفورم های مختلف فراهم می کند که قابل توجه است. اکنون این سرویس امنیتی که کاربرانشان را در اختیار داشتن پسوردهای امن یاری می کند، هک شده است.کارشناسان این نرم افزار در خبری اعلام کردند، روز گذشته شاهد فعالیت های مشکوکی در وب سایت خود بوده اند به همین دلیل دسترسی های سایت را مسدود کرده و از کاربران خود خواستند در صورتی که با اسمارت فون، پی سی یا تبلت جدیدی وارد حساب های شخصی خود شده اند برای اطمینان ای میلی که برای تایید از هویت اصلی کاربر به آنها ارسال می شود را تایید کنند.تمامی کاربران این نرم افزار ملزم به تغییر پسورد اصلی خود شدند تا از لو رفتن احتمالی اطلاعات شخصی و همینطور رمزهای عبوری خود در امان بمانند. اما در صورتی که پسورد خود را به روز رسانی کرده اما بازهم نگران هک شدن اطلاعات خود هستند، می توانند از سیستم احراز هویت چند عاملی استفاده کنند.

استخدام هکرهای کلاه سفید توسط دولت ژاپن

دولت ژاپن برنامه‌ریزی‌هایی را در زمینه افزایش تعداد هکرهای کلاه سفید انجام داده است.

به گزارش سایبربان این کار بعد از آن انجام شد که سامانه بازنشستگان این کشور طی روزهای اخیر مورد تهاجم هکرها قرار گرفت و بخش عظیمی از اطلاعات این سامانه به دست هکرها افتاد. البته دولت، پیش از این نیز، تعدادی از هکرهای کلاه سفید را برای بهبود امنیت فضای سایبری کشورش استخدام کرده بود، اما ظاهراً بعد از این اتفاق دولت به این نتیجه رسیده است که تعداد هکر‌های کلاه سفید برای تضمین امنیت این کشور کافی نیستند.
دولت در نظر دارد تا با بهبود شرایط کاری این هکرها، افراد بیشتری را به استخدام این گروه در بیاورد. همچنین یکی دیگر از اهداف دولت از این کار، افزایش امنیت سایبری کشور، قبل از المپیک سال ۲۰۲۰ توکیو است. در حمله اخیر به سامانه بازنشستگان این کشور، کارشناسان اعلام کردند که حداقل ۷۰۰ هزار رمز عبور مربوط به ۱٫۲۵ میلیون کاربر این سامانه، به سرقت رفته است. این حمله، مقامات ژاپنی را بیش از پیش نسبت به افزایش بی‌سابقه این حملات در سال‌های آتی نگران کرده است.

ورود گوگل به پروژه‌های انرژی

شرکت گوگل اخیراً فعالیت‌های خود به فن‌آوری‌های نوینی همچون خودروی بدون راننده و هوش مصنوعی گسترش داده اما این غول آمریکایی در تازه‌ترین اقدام بیش از دو میلیارد دلار در نسل بعدی تولید انرژی سرمایه‌گذاری کرده است.

به گزارش سایبربان و به گفته منابع آگاه گوگل اکنون در حال مذاکره برای پشتیبانی از بزرگترین پروژه انرژی بادی در قاره آفریقا استاین شرکت در حال مذاکره برای تبدیل‌شدن به یک سرمایه‌گذار در پروژه انرژی بادی ۷۰۰ میلیون دلاری به مساحت ۴۰ هزار هکتار در کنیا است.این بزرگترین سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در تاریخ این کشور آفریقایی است که در آن کمتر از یک‌چهارم مردم به برق دسترسی دارند و ظرفیت ۳۱۰ مگاواتی این پروژه انتظار می‌رود ظرفیت انرژی این کشور را ۲۰ درصد افزایش دهد.به گفته منابع آگاه این پروژه هنوز نهایی نشده و حتی اگر تکمیل شود گوگل در آن‌یک سهامدار اقلیت خواهد بود.سخنگوی شرکت گوگل از اظهارنظر دراین‌باره خودداری کرده است و نماینده پروژه بادی تورکانا در کنیا گفت: گوگل در حال حاضر در این پروژه حضور ندارد و این پروژه هیچ قرارداد یا تفاهم‌نامه‌ای با گوگل ندارد.بیشتر سرمایه‌گذاری‌های گوگل در پروژه انرژی‌های تجدید پذیر داخلی بوده و عمدتاً در زمینه انرژی‌های بادی و خورشیدی در مناطقی نظیر غرب تگزاس و بیابان موجاو در کالیفرنیا هستند؛ اما این شرکت که به محیط‌زیست اهمیت می‌دهد به دنبال پروژه‌های این‌چنینی در خارج از آمریکاست.این شرکت در سال ۲۰۱۳ مبلغ ۱۲ میلیون دلار در پروژه برق جاسپر در آفریقای جنوبی (یکی از بزرگترین تأسیسات خورشیدی قاره آفریقا) سرمایه‌گذاری کرد.ریک نیدهام (مدیر بخش انرژی گوگلمی)، می‌گوید: معمولاً این شرکت به دنبال سرمایه‌گذاری‌هایی است که هم توجیه مالی داشته باشد و هم‌پتانسیل ایجاد تحول در توسعه انرژی‌های پاک را داشته باشد.

مأموریت سپاه برای مقابله با تهدیدات سایبری

سردار جعفری اعلام کرد که سپاه می‌تواند در کنار تهدیدات نظامی، از تهدیدات سایبری جلوگیری و آن‌ها را متوقف کند.

 در دیداری که سردار جعفری در روز دوشنبه‌ی گذشته با کارمندان روحانی سپاه داشت، با اشاره به تاریخچه‌ی تشکیل سپاه، به این نکته اشاره کرد که ما باید در بخش نظامی، دفاعی و امنیتی آمادگی داشته باشیم و چنین آمادگی‌هایی نباید فقط در همین بخش‌ها خلاصه شوند. وی افزود که پیشگیری از تهدیدات سایبری و جنگ سایبری یک امر ضروری برای توقف حملات مخرب است و چنین چیزی یک مأموریت اصلی است که سپاه می‌خواهد متعهد انجام دادن آن شود. همچنین وی در ادامه‌ی صحبت‌های خود گفت که سپاه یک سیستم کاملاً متفاوت از سایر نیروهای نظامی در سایر کشورهاست. بخش اعظم تهدیدات علیه انقلاب اسلامی، تهدید سایبری است. برای سپاه لازم است که آمادگی معنوی نیروهای خود را بالا ببرد. بدون مدیریت جهادی هیچ‌گونه دستاورد مهمی قابل‌دستیابی نیست. وی در بخشی از سخنان خود گفت: «طبیعت تهدیدات نظامی در طول زمان تغییر کرده است. این تغییر ما را ملزم می‌کند که آمادگی دفاعی، سازمان‌ها، آموزش و تسلیحات خود را علیه هر تهدید نظامی به‌روزرسانی کنیم.» علاوه بر این‌ها وی گفت که انقلاب روند رو به جلویی دارد و همین مطلب مأموریت سپاه برای آمادگی معنوی برای دفاع از انقلاب را مشکل می‌کند. سپاه باید کمال معنوی خود را برای مأموریت‌های داخلی و خارجی خود برای موفقیت ارتقا دهد. همچنین وی به نقش مهم روحانیت در کمک به این آمادگی نیز اشاره و به سخنان رهبر معظم انقلاب در مورد نقش روحانیت در انقلاب اسلامی و احترام به این قشر استناد کرد.

رونمایی از موتور جستجو برای یافتن تازه‌ترین عکس‌ها از شبکه اجتماعی

13931112000621_PhotoA

به گزارش تک کرانچ، eyein توسط شرکتی به نام Mobli طراحی شده که یکی از شبکه های اجتماعی مبتنی بر عکس و ویدیو است. Eyein هم در قالب یک سایت اینترنتی و هم در قالب یک برنامه موبایلی در دسترس است و درک کاربران از مفهوم جستجو را به طور کامل تغییر می دهد. الگوریتم این موتور جستجو به گونه ای نوشته شده که محتوای موجود در فضای مجازی را بررسی کرده و دقیق ترین اطلاعات در مورد موضوع جستجو را از شبکه های اجتماعی جمع آوری و در دسترس قرار می دهد.نمایش اطلاعات مکانی و جغرافیایی مربوط به اشخاص و کسب و کارها هم به شیوه ای متفاوت در این موتور جستجو صورت می گیرد. علاوه بر این پلاگین خاص Eyein از سوی چند سایت معروف خبری مانند هافینگتون پست و … به کار گرفته شده تا مدل خاصی از درآمدزایی از طریق انتشار آنی اطلاعات مربوط به سایت های مذکور خلق شود.طراحی و تکمیل EyeIn  سه سال به طول انجامیده و تلاش آن برای یافتن تازه ترین محتوای مربوط به هر موضوع با بررسی هشتگ ها ، عکس ها و ویدیوها آن را از رقبایی مانند گوگل متمایز می کند. البته چالش اصلی در برابر این موتور جستجو نمایش برخی محتویات تازه ولی نامربوط است. به عنوان مثال ممکن است در ارتباط با یک چهره هنری به جای اطلاعات دقیق ، عکس های سلفی افرادی که در تازه ترین کنسرت او شرکت کرده اند نمایش داده شود. لذا الگوریتم های مربوط به Eyein باید اصلاح شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا