مطالب قدیمی

مرور رسانه های ۲۵ام دی ماه

 

با یک شارژر USB ارزان جاسوسی کنید!

 

1

به گزارش ارس‌تکنیکا وجود یک حفره امنیتی در رمزگذاری ارتباط بی‌سیم صفحه کلید مایکروسافت موجب می‌شود با دستکاری یک شارژر بتوان تمام فعالیت‌های صورت گرفته با این صفحه کلید را ثبت و ضبط و شنود کرد. یکی از کارکنان سابق آژانس امنیت ملی امریکا ویدیویی در حساب یوتیوب خود منتشر کرده است که نشان می‌دهد با مهارت فنی و دانش نه چندان زیاد و با هزینه‌ای شاید کمتر از ده دلار می‌توان شارژر یواس‌بی را به گونه‌ای دستکاری کرد که قادر به شنود تمام کارهای انجام شده با یک صفحه کلید بی‌سیم مایکروسافت است. او این شارژر جاسوسی را KeySweeper می‌نامد که همه کلیدهای فشار داده شده در صفحه کلید را ضبط و رمزگشایی می‌کند.این کارمند سابق NSA که سمی کمکر نام دارد سابقه هک کردن پهبادها را در کارنامه خود دارد و پیشتر مشکلات امنیتی جدی نیز سرویس Streetview و Location گوگل یافته بود.سمی در ویدیوی خود نشان می‌دهد که همه کارهای انجام شده با صفحه کلید بی‌سیم را می‌توان روی تراشه‌ای که در شارژر بی‌سیم جاسازی شده است ذخیره کرد و از طریق مودم GSM ذخیره شده در همان شارژر به مرکز یا فرد شنود کننده فرستاد.

اسنودن: ایران حمله استاکس‌نت را تلافی کرد

1

ادوارد اسنودن، پیمان‌کار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا، در مصاحبه‌ای نادر سخنان تازه‌ای درباره جنگ سایبری آمریکا مطرح کرده و از جمله به موضوع ویروس استاکس‌نت پرداخته است. او گفته ” آنها (ایران) ویروس وایپر (برف‌پاک‌ کن) را به این شرکت سعودی آرامکو فرستادند، که البته در مقایسه با دیگر ویروس‌ها در کارزارهای هک سایبری، یک اسباب‌بازی کودکانه به شمار می‌رود. مسئله پیچیده‌ای نیست. شما صرفاً یک کرم (ویروس)، اساساً یک قطعه خودهمانند‌ساز از نرم‌افزاری مخرب را به شبکه‌ ارتباطی هدف می‌فرستید. این ویروس به طور خودکار خودش را در سرتاسر شبکه ارتباطی داخلی تکثیر می‌کند و درنهایت همه دستگاه‌ها را حذف می‌کند. درنتیجه، روز بعد وقتی که کارمندان به محل کارشان می‌روند، چیزی روشن نمی‌شود و کار نمی‌کند و مدتی بیکارند. به گفته او: “وقتی که ما ویروس شرور کوچکی را در استخر بزرگ زندگی‌‌های خصوصی، سیستم‌های شخصی روی اینترنت، قرار می‌دهیم، ممکن است که ویروس فرار کند ودنیای ما را به داستان پارک ژوراسیک شبیه کند.”

 

فیس‌بوک شما را از دوستان‌تان هم بهتر می‌شناسد

1

به گزارش وایرد اخیرا دانشگاه کمبریج و دانشگاه استانفورد گزارش تحقیقی منتشر کردند مبنی بر این که فیس‌بوک اخلاق و خصوصیات افراد را خیلی بهتر از دوستان نزدیک، همسر و حتی گاهی خودشان می‌شناسد. در این مطالعه «لایک»‌های فیس‌بوکی افراد با پاسخ‌های خودشان به پرسشنامه‌های شخصیتی و جواب‌هایی  که دوستان و خانواده‌شان داده بودند مقایسه شد و معلوم شد که فیس‌بوک از هر انسان دیگری، هر چقدر هم به فرد نزدیک باشد، بهتر عمل می‌کند. این تحقیق از این نظر اهمیت دارد که انسان‌ها به لحاظ تکاملی طوری رشد کرده‌اند که بتوانند خصوصیات افراد را تشخیص دهند و همین مساله به ما کمک می‌کند از خطر پرهیز کنیم، روی روابط‌مان هم تاثیر می‌گذارد. حالا که معلوم شده شاید کامپیوترها بهتر از ما تشخیص می‌دهند نه تنها درک‌مان از قدرت‌های طبیعی‌مان زیر سوال می‌رود، بلکه قدرت عظیم فیس‌بوک را هم به نمایش می‌گذارد.تحقیق با پرسش‌نامه‌ای شروع شد که در سال ۲۰۰۷ روی فیس‌بوک پست شده بود، صد سوال داشت و قرار بود ۵ ویژگی شخصیتی را در ما تشخیص بدهد: باز بودن، با وجدان بودن، برون‌گرایی، سازگاری و عصبی بودن. این پرسشنامه خیلی پرطرفدار شد و بر اساس آن محققین پاسخ دهندگان را در این پنج زمینه درجه‌بندی کردند. سپس الگوریتمی نوشته شد که پاسخ این افراد و «لایک»‌هایشان در آن قرار گرفت. هر چه تعداد لایک‌های بیشتری به کامپیوتر داده می‌شد، تشخیص کامپیوتر بهتر بود.در مقایسه فقط ۱۰ لایک با پاسخ به پرسش‌نامه، معلوم شد که کامپیوتر فرد مربوطه را بهتر از همکارانش می‌شناسد. وقتی ۱۵۰ لایک مطالعه شد، دیدند که کامپیوتر از خانواده بهتر تشخیص می‌دهد. با مطالعۀ ۳۰۰ لایک کامپیوتر دست همسر فرد را از پشت می‌بندند.

 

تفاهم بریتانیا و جمهوری اسلامی بر سر فیلترینگ

1

به گزارش رجیستر اندک زمانی پس از آن که بحث فیلترینگ اپلیکیشن‌هایی چون واتس‌اپ، لاین و تانگو در ایران مطرح شد، دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا نیز وعده داد که اگر حزب متبوع‌اش در انتخابات ماه مه اکثریت را به دست آورد، اجازه فعالیت به اپلیکیشن‌هایی نخواهد داد که اجازه جاسوسی از محتوای فعالیت کاربران را به دولت ندهند. به کامرون روز دوشنبه دوازدهم ژانویه طی یک گردهم‌آیی با اعضا و هواداران حزب محافظه‌کار، گفت: «سوال این است که آیا به یک راه برای ارتباطات که به ما اجازه [جاسوسی] نمی‌دهد، اجازه فعالیت می‌دهیم؟». وی ادامه داد: «پاسخ، نه است. ما نباید اجازه بدهیم. نخستین وظیفه هر دولتی حفظ امنیت کشور و مردم است». دیوید کامرون معترف است که قدرت دولتی در رهگیری محتوای فعالیت کاربران، یک امکان با قابلیت سوءاستفاده‌های مختلف است اما به زعم خود خیال کاربران را با اشاره به این‌که «مجوز هر عمل جاسوسی باید توسط شخص وزیر کشور یعنی خانم ترزامی امضا شود»، راحت کرده است.

نامه هشداردهنده دانشمندان برجسته جهان درباره تهدیدات هوش مصنوعی برای بشر

1

تعدادی از دانشمندان و محققان برجسته جهان با امضای نامه‌ای، درخصوص خطرات رشد فزاینده هوش مصنوعی (AI) به عنوان تهدید جدی برای بشریت هشدار دادند. حدود دو ماه قبل پروفسور «استفن هاوکینگ» فیزیکدان برجسته انگلیسی هشدار داد که تلاش برای ساخت ماشین‌های هوشمند و متفکر، تهدید جدی برای بشریت محسوب می‌شود.وی اعلام کرد که ماشین‌های هوشمند بسرعت در حال اشغال کردن مشاغل انسانی هستند و طی چند دهه آینده میلیون‌ها شغل از این طریق از بین خواهند رفت.موسسه Future of Life (آینده زندگی) به تازگی نامه‌ای را به امضای شماری از دانشمندان، محققان و کارشناسان برجسته هوش مصنوعی جهان منتشر کرد که درخصوص خطرات هوش مصنوعی (AI) به مردم جهان هشدار داده است.این نامه که به امضای پروفسور «استفن هاوکینگ»، «الون ماسک» بنیانگذار شرکت هوافضای اسپیس‌ایکس، «فرانک ویلچک» فیزیکدان موسسه فناوری ماساچوست (MIT)‌ و برنده نوبل ۲۰۰۴ و شمار دیگری از دانشمندان جهان رسیده است، عنوان می‌کند که بدون ایجاد محدودیت در مسیر پرشتاب توسعه و حضور هوش مصنوعی در زندگی انسان، آینده تاریکی برای بشریت قابل تصور است.

صدور مقررات جدید برای سرویس دهندگان اینترنت

1

سخنگوی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات از صدور مقررات جدید برای سرویس دهندگان اینترنت خبر داده است.به گزارش مهر علی اصغر عمیدیان، سخنگوی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات گفته است: «این موضوع با توجه به پایان یافتن دوره اعتبار برخی از پروانه‌ها و با هدف ساماندهی پروانه‌های حوزه ارائه خدمات ارتباطی بخش ثابت، انتقال داده و اینترنت باند پهن شامل پروانه‌های ارائه خدمات انتقال داده‌ها  (PAP)، عرضه و توزیع‌کنندگان اینترنت  (ISDP)، ارائه خدمات عمومی تلفن ثابت  (PSTN)  و عرضه‌کنندگان خدمات اینترنت  (ISP) تصویب شده است.» به گفته وی «دارنده پروانه ارتباطات ثابت می‌تواند هرگونه خدمات ارتباطیی و انتقال داده را مستقل از فناوری از قبیل دسترسی به اینترنت پرسرعت، دسترسی به شبکه ملی اطلاعات و خدمات مبتنی بر آن، توزیع و عرضه پهنای باند اینترنت و انتقال و شبکه‌های اختصاصی، ارائه خدمات صوتی، تصویری، متنی و داده‌ای و انواع خدمات محتوایی و ارزش افزوده را با رعایت قوانین و مقررات جاری کشور ارائه کند.» همچنین به گفته معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات «تامین شبکه دسترسی مستقل، تامین شبکه دسترسی پرسرعت با سیم، حضور در مناطق کمتر توسعه یافته» از جمله تعهدات این مصوبه است.

دامین ۸chan.co به دلیل کودک آزاری مصادره شد

1

به گزارش ارس‌تکنیکا وب‌سایت ۸chan.co که یک وب‌سایت در زمینه آپلود عکس است برای پنج روز از کار افتاد و دلیل آن حملات DDoS بود. اما این آخر ماجرا نبود. دامین وب‌سایت ۸chan.co مصادره شد. موسس این وب‌سایت اعلام کرده است که دامین ۸chan.co به دلیل آنچه محتوای کودک آزاری خوانده شده، مصادره شده است. این اتفاق البته همراه با شکایت‌هایی چند از سوی کاربران این وب‌سایت بود که معتقد بودند باید جلوی محتواهایی که از کودکان سوء استفاده می‌شود را گرفت و نباید اجازه داد مواردی هم چون سوء استفاده‌های جنسی از کودکان در عکس‌های سکسی در وب‌سایت ۸chan منتشر شود. در اقدامی اشتباه از سوی مدیریت وب‌سایت ۸chan اطلاعات معترضان شامل نام واقعی و ایمیل آن‌ها را به همراه متن کامل اعتراض آن‌ها در وب‌سایت منتشر کرد. این معترضان مورد حملات شدید برخی دیگر از کاربران وب‌سایت قرار گرفتند. این اتفاق در تسریع روند مصادره شدن دامین وب‌سایت ۸chan تاثیر گذاشت و تا کنون این وب‌سایت به دلیل انتشار محتواهای سوء استفاده از کودکان از کار افتاده است. گویا کاربران این وب‌سایت می‌توانند با وارد کردن آدرس مستقیم IP به برخی از محتواهای وب‌سایت دست پیدا کنند.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا