مطالب قدیمی

مرور رسانه های ۲۵ام اسفند

 

بازار سایبری؛ محل فروش ابزار هک

 
به گزارش سایبربان متخصصین افرادی که در این بازار فعالیت می کنند را نیروهای بازار سایبری می‌نامند. آنها یک بازار زیرزمینی در زمینه‌ی تولید ابزار هک، ویروس و سایر ابزار نفوذ و تخریب سایبری که به‌وسیله‌ی غرب به مدت ۱۵ سال توسعه‌یافته، هستند. مدیر ارشد اجرائی شرکت امنیتی ترند میکرو (Trend Micro)، اظهار کرد که این گروه، پیچیده‌ترین شکل اقتصاد در دنیاست که به سرویس‌های وب و ابزار هک در اروپای شرقی مربوط می‌شود. هم‌چنین آنها گران‌قیمت‌ترین بدافزارها را تولید می‌کنند. لذا توسعه‌ی سریع این بازارها سبب شده که سیاست‌های بین‌المللی برای جلوگیری از گسترش آنها گرفته شود. درگذشته بازارهای سیاه وب فقط برای افراد خاصی بود؛ اما امروزه پیشرفته‌ترین بدافزارها در جهان برای هرکسی در دسترس است و فروشندگان اینترنتی می‌توانند ابزارهای هک را به لیست فروش خود اضافه کنند. وزارت دادگستری آمریکا و پلیس فدرال این کشور در حال تغییر ساختار راهبردهای خود برای جلوگیری از گسترش فعالیت‌های غیرقانونی دیجیتال هستند؛ اما تحلیل گران گفته‌اند که چالش‌های مهمی در این راستا وجود دارد. یکی از آنها این است که این گروه زیرزمینی در خارج از کشورها نیز به شکل‌های مختلف ولی کم در حال فعالیت است. هم‌چنین در برخی کشورها چنین گروه‌های زیرزمینی به‌عنوان ثروت ملی و مجاهدین سایبر در زمان ضرورت مطرح می‌شوند. هم‌چنین این گروه به‌طور بسیار مخفی عمل می‌کند.

آزمایش هواپیمای خورشیدی و بدون سرنشین گوگل

به گزارش سایبربان این شرکت برای تحقق اهدافش نسبت به توسعه اینترنت به نقاط دورافتاده قصد انجام این آزمایش را دارد. گوگل هدف از آزمایش این هواپیما را توسعه اینترنت در نقاط دورافتاده و نقاطی که در آن فاجعه طبیعی رخ داده است عنوان کرد. سال گذشته گوگل برای تحقق این هدف، شرکت هوافضایی تایتان (Titan) را خرید تا بتواند با ساخت هواپیمای بدون سرنشین و دست‌ساز به این مهم دست یابد. این شرکت که در ۸ مارس مجوز هواپیمای خورشیدی و بدون سرنشین خود را از کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات‌متحده آمریکا برای مدت ۶ ماه اخذ کرده بود این روزها مشغول تحقق بخشیدن به رؤیای بلند پروازانه خود است. این مجوز تا ۵ سپتامبر معتبر است و گوگل در این مدت حق دارد با ارسال این هواپیما در مساحتی معادل یک کیلومترمربع در بالای قسمت شرقی شهر آلبوکرک (Albuqurque) پروژه خود را آزمایش کند. گوگل جزئیات این پروژه را به دلایل محرمانه اعلام نکرد و فقط در کنگره تلفن همراه در بارسلون به نکات اصلی و ویژگی‌های بارز این هواپیما اشاره کرد. پروژه هواپیمای بدون سرنشین گوگل که یکی از زیر مجموعه‌های پروژه عظیم ارائه اینترنت از آسمان است، چندی پیش توسط بالن به موفقیت‌هایی دست یافت، تا جایی که در حال حاضر این پروژه در برخی از کشورها در حال انجام است و اکنون در مرحله ارائه اینترنت با سرعت نسل LTE است. گوگل اعلام کرده است هواپیمای خود را در اختیار اف‌بی‌آی قرار خواهد داد، همچنین قرار است این هواپیمای بدون سرنشین علاوه بر انتقال اینترنت به نقاط دورافتاده حکم نظارتی نیز بر محیط‌زیست و خدمات دولتی و ارتباطی داشته باشد.

برگزاری نشست امنیت سایبر صنعت نفت و گاز در دوبی

به گزارش سایبربان چالش‌های سایبری پیش روی صنعت نفت و گاز در چهارمین نشست امنیت صنعت نفت و گاز ، بررسی خواهد شد. چهارمین نشست امنیت سایبری صنعت نفت و گاز منطقه خلیج‌فارس و خاورمیانه، ۱۸ و ۱۹ ماه می در دوبی و به همت شبکه تحقیقات بین‌المللی IRN، برگزار خواهد شد و قرار است در این نشست، راهکارهای جدید ارتقا امنیت سایبری در حوزه نفت و گاز مطرح شود. صنعت امنیت سایبری یکی از صنایع پیشرفته در جهان است، اما نکته قابل‌توجه پیچیده‌تر شدن روزانه حملات سایبری در دنیای امروز است. این موضوع مسئولان این صنعت را به سمت ارتقا و توسعه فناوری‌های خود سوق داده و آن‌ها را وادار کرده تا این کار را با شتاب بیشتری انجام دهند. جمع شدن فعالان صنعت نفت و گاز خاورمیانه در چنین نشستی به معنای وجود نگرانی در بین مسئولان این صنعت نسبت به پیچیده ترشدن فعالیت‌های گروه‌های تروریسم سایبری باهدف تخریب و نابودی صنایع زیرساخت است.
وجود گروه‌های هکری همانند گروه شاهین صحرا (Desert Falcons) باهدف نابودی اهداف سایبری در منطقه، همواره زمینه‌ساز نگرانی مسئولان صنعت نفت و گاز و زیرساخت خاورمیانه بوده است. اهداف این گروه گستره وسیعی همانند منابع دولتی، زیرساخت‌های حیاتی، بخش نفت و گاز، صنایع دفاعی و رسانه‌های خبری را شامل می‌شود.
طبق گزارش امنیت سایبر موسسه کسپرسکی که در فوریه سال جاری منتشر شد، انتظار می‌رود که عملیات این گروه، روزبه‌روز پیچیده‌تر و پیشرفته‌تر شده و این گروه برای رسیدن به اهداف سیاسی و جنایی خود، به سمت منابع سرمایه خارجی برود.

فریب بازی‌های مشهور را نخورید!

1

به گزارش زد دی نت نسخه جدیدی از باج افزار مشهور CryptoLocker طرفداران گِیم‌های آنلاین را مورد هدف قرار داده است. باید مراقب امنیت خود باشید. محققان شرکت Bromium Labs نسخه جدیدی از باج افزار را کشف کرده‌اند که گیم بازهای آنلاین را مورد هدف قرار داده و سیستم آن‌ها را به ازای دریافت پول قفل می‌کند. این بدافزار که بیش از ۲۰ بازی را دربرگرفته است، از طریق یک وبسایت آلوده پخش شده و سیستم‌ها را از طریق یک کلیپ فلش آلوده می‌کند. هنوز این وبسایت شناسایی نشده است و آدرس URL که فایل فلش آلوده در آن بوده است دائما تغییر می‌کند. این باج افزار نیز همانند تمام باج افزارهای دیگر، سیستم قربانی را قفل کرده و با ظاهر ساختن یک پنجره به فرد قربانی هشدار می‌دهد که اگر پولی دریافت نشود قفل سیستم هرگز باز نخواهد شد. البته مدت زمان محدودی برای پرداخت پول درنظر گرفته می‌شود تا کاربر دچار ترس و وحشت مضاعف شود. سارقان پشت صحنه، از وبسایتی برای دریافت پول استفاده می‌کنند که خود را در شبکه Tor پنهان کرده است. بازی‌های تک-بازیکن مشهور که به این بدافزار آلوده شده‌اند شامل Call of Duty و Minecraft و Dragon Age و F.E.A.R و Half-Life 2 هستند. هم چنین بازی‌های آنلاین مانند World of Warcraft و Day Z و League of Legends نیز جزء بازی‌های مورد هدف هستند.

طرح ارسال الکترونیک پرونده‌های قضائی در ایران

1

به گفته معاون قوه قضائیه طرح ارسال الکترونیکی پرونده‌ها از دادسرای به کلانتری خبر داده است. وی می‌گوید که این اقدام موجب «راحتی شهروندان و کاهش اطاله دادرسی» خواهد شد. حمید شهریاری، معاون قوه قضائیه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مهر با اعلام این خبر گفته که مکانیزه شده ارتباط بین دادسرا و کلانتری از خدمات دولت الکترونیک است. وی توضیح داده که در قسمت اول این طرح، مردم به دادسرا می‌روند و دادسرا‌ها به طور مکانیزه به کلانتری متصل می‌شوند. به گفته رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه «افراد حقیقی و حقوقی و گروه ضابطان» سه گروهی هستند که گیرنده خدمات الکترونیکی قوه قضائیه خواهند بود. پیش از این نیز محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلام اینکه «برای جلوگیری از فساد در همه سطوح ادارات و سازمان‌ها نیاز به تشکیل دولت الکترونیک است» همچنین گفته بود که «لازمه مقابله با فساد، تحقق دسترسی آزاد مردم به اطلاعات و خدمات دولت است». اما به گفته وی از سال ۱۳۸۸ و بعد از تصویب قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، اقدامی برای اجرای آن صورت نگرفته است.

ایران Pars app را جایگزین وایبر کرد

1

رئیس مرکز توسعه پیگشیری سازمان بهزیستی ایران از طراحی نسخه ایرانی وایبر به نام Pars app خبر داده. قرار است این اپلیکیشن تا نیمه دوم سال ۱۳۹۴ رونمایی شود. مجید رضا‌زاده، رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی ایران در گفت‌و‌گو با ایسنا با اعلام طراحی نسخه ایرانی اپلیکیشن وایبر به نام پارس اپلیکیشن گفته است: «در تلاش هستیم نسخه وب، آندروید و سپس IOS این اپلیکیشن را به تدریج طراحی و اجرا کنیم». به گفته وی در حال حاضر چون سرور برنامه‌هایی چون واتس آپ، وایبر و … در داخل کشور نیست، این نرم افزار‌ها فاقد امنیت لازم هستند.

این درحالی است پیش از این رئیس پلیس فتای ایران اعلام کرده بود که پیام‌های خصوصی در وایبر توسط نیروهای پلیس این کشور قابل کنترل است که البته این سخنان از سوی شرکت وایبر رد شد.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی گفته: «به مردم حق می‌دهیم که بنا به دلایل متعددی عم از هک و … به چنین برنامه‌ها یا شبکه‌های داخلی اعتماد نداشته باشند». وی گفته است: «به تدریج سعی در اعتمادسازی داریم و از مردم درخواست اعتماد می‌کنیم اما هیچ اجباری برای قبولاندن این واقعیت نداریم».

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا