مطالب قدیمی

مرور رسانه های ۲۲ام فروردین

 

درخواست گوگل برای خرید توییتر

1

به گزارش سایبربان شایعه‌ها مبنی بر این است که شرکت گوگل قصد دارد شبکه اجتماعی محبوب توییتر را خریداری کند، البته این تصمیم شرکت گوگل اولین بار نیست که اتفاق می‌افتد. گزارش‌هایی از شرکت گوگل نشان می‌دهد که این شرکت از سال ۲۰۰۹ قصد خرید شبکه اجتماعی توییتر را دارد اما هیچ یک از این دو شرکت نمی‌خواستند که این موضوع جایی درز پیدا کند. تابه‌حال چندین مذاکرات بین این دو شرکت انجام‌گرفته است. چیزی که با اطمینان می‌شود گفت این است که هرگاه چنین شایعاتی اتفاق می‌افتد، پست‌ها در شبکه اجتماعی توییتر افزایش میابد و موجب بالا رفتن ارزش این شبکه اجتماعی می‌شود. علاوه بر این، شبکه اجتماعی توییتر در این سال‌ها رشد بسیار زیادی داشته و خود به یک موتور جستجوی قدرتمند تبدیل شده است. به‌عنوان‌مثال، با وجود بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر در این شبکه اجتماعی، هیچ‌گونه اختلالی در آن دیده نمی‌شود. شایعت دیگری که در سال ۲۰۰۹ اتفاق افتاد این بود که فیس بوک قصد خرید شبکه اجتماعی توییتر را داشت. تحقیقات نشان می‌دهد که نظر مردم این است که شبکه اجتماعی توییتر از نظر اطلاعاتی قدرتمندتر از فیس بوک است، به همین دلیل بعید است که این معامله صورت پذیرد.

اسباب بازی جدیدی برای هکرها

1

درحال حاضر بیش از ۲۵ میلیون دستگاه مختلف به اینترنت متصل هستند و تا سال ۲۰۲۰ این تعداد به ۱۰ برابر خواهد رسید. این روند بیانگر اینترنتی شدن تمام وسایلی است که به صورت روزمره از آن استفاده می‌کنیم. ظرف غذا، کابینت آشپزخانه، کوله پشتی مدرسه و بسیاری از وسایلی که روزانه با آنها سر و کار داریم در زمره این ابزارهای متصل به اینترنت قرار می‌گیرند. اگرچه عملکرد این ابزارها مبتنی بر اینترنت به آسان سازی زندگی بشر کمک خواهد کرد اما نباید از تهدیدهای پیرامون آن قافل شویم. این ابزارها فضاهای ارتباطی‌ای ایجاد می‌کنند که امکان تخلف را برای مجرمین سایبری فراهم می‌سازند. به گزارش فردا نیوز کاملیا گومز، کارشناس ارشد eset در آمریکای لاتین در این باره می‌گوید: “چنین فضاهای تخلفی باید کاملا توسط صنایع امنیتی رصد شود. شاید سال‌ها طول بکشد که چنین تهدیدهایی در بین عموم رایج شود. ولی ما باید از هم اکنون پیشگیری کنیم.” لازم به ذکر است اینترنتِ اشیاء (Internet of Things-  IoT) مفهومی نوین در دنیای فناوری و ارتباطات است. به صورت خلاصه “اینترنت اشیاء” فناوری مدرنی است که در آن برای هر موجودی (انسان، حیوان و یا اشیاء) قابلیت ارسال داده از طریق شبکه‌های ارتباطی، اعم از اینترنت یا اینترانت، فراهم می‌گردد.

 

شکایت ۲۵ هزار نفری از فیس بوک

facebook7b14d19439dc7f4a7ad5499c1fa7f92f_M
به گزارش تیک  نخستین جلسه استماع سخنان ۲۵ هزار شاکی پرونده شبکه مجازی «فیس بوک» برگزار شد. نمایندگان گروهی متشکل از ۲۵ هزار کاربر فیس بوک، با حضور در این جلسه که در وین پایتخت اتریش برگزار شد، به شرح دلایل طرح این شکایت پرداختند. این گروه بر این باورند که فیس بوک، خلاف قوانین صیانت از داده های شخصی در اروپا، اقدام به جمع آوری اطلاعات شخصی کاربران و تقسیم آنها با دیگر نهادهای دولتی و غیردولتی کرده است. آنها خواستار پرداخت غرامت ۵۰۰ یورویی به هر کاربر فیس بوک هستند. ماکس شرمس، مبتکر طرح این شکایت، در پایان نخستین جلسه خطاب به خبرنگاران گفت: «باید از داده های مجازی حفاظت شود. دعوای قضایی ما حول مساله امتیازات انحصاری است. در حال حاضر کاربران اگر می خواهند در دنیای مجازی فعال باشند چاره ای جز استفاده از فیس بوک، واتس آپ، اپل و گوگل و قبول شرایط این شرکتها ندارند و این متاسفانه خلاف حقوق بنیادین ما است. من برای احقاق این حقوق است که مبارزه می کنم. دعوای قضایی من شخصی نیست.» قاضی دادگاه وین، پس از آنکه به مدت چهار ساعت به سخنان شاکیان و وکلای فیس بوک گوش داد، گفت که پیش از آغاز تابستان اعلام خواهد کرد آیا این طرح دعوا از منظر قضایی قابل بررسی است یا خیر.

تدوین سیاستهای توسعه باندپهن در کشور/ حمایت از دیتاسنترهای داخلی

1

به گزارش مهر  معاون مرکز ملی فضای مجازی از تدوین سیاستهای توسعه باندپهن درکشور و دستورالعمل حمایتی از ایجاد دیتاسنترهای داخلی درکمیسیون عالی تنظیم مقررات این مرکز خبرداد و گفت: این مصوبات در صف تصویب شورایعالی است. سعید مهدیون در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به برنامه های مرکز ملی فضای مجازی برای سیاستگذاری و قانونگذاری در عرصه باندپهن در کشور اظهار داشت: هم اکنون مدل های قیمتگذاری پهن باند تدوین شده و در کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی به تصویب رسیده است.وی با بیان اینکه این مصوبه باید به تصویب نهایی شورایعالی فضای مجازی برسد، افزود: این مصوبه هم اکنون در صف مصوبات شورایعالی قرار داد.مهدیون سیاستگذاری برای حمایت از رشد و توسعه مراکز داده داخلی – دیتاسنتر- را از دیگر برنامه های در دست انجام مرکز ملی فضای مجازی عنوان کرد و گفت: این سیاستهای حمایتی پس از تصویب در کمیسیون عالی، در صف تصویب شورایعالی فضای مجازی قرار می گیرد.معاون مرکز ملی فضای مجازی، با اشاره به تدوین سیاستهای کلی توسعه باندپهن در کشور خاطرنشان کرد: با وجود این مصوبه، قیمتگذاری باندپهن در کشور مطابق مدل قانونی انجام می شود. چرا که باندپهن صرفا دسترسی و ارتباط نیست و طبق مدل و تعاریف سازمانهای بین المللی، پهن باند یک اکوسیستم است که تعاریف و اجرا مختلف دارد.وی ارائه محتوای بومی، دسترسی مردم، تولیدکنندگان محتوا، عرضه کنندگان خدمات و اپراتورها را از اجزا این زنجیره برشمرد و گفت: باید تعرفه گذاری در این بخش طوری باشد که تمامی بازیگران این اکوسیستم را شامل شود.

 

ساخت کوچک‌ترین رایانه جهان به‌اندازه یک‌دانه برنج

به گزارش سایبربان دانشمندان دانشگاه میشیگان موفق به ساخت کوچک‌ترین رایانه جهان موسوم به Michigan Micro Mote در اندازه یک‌دانه برنج شدند. به نقل از خبرگزاری ایسنا، محققان دانشگاه میشیگان به سرپرستی «دیوید بلاو» در مدت یک دهه تحقیق، موفق به طراحی و ساخت کوچک‌ترین رایانه جهان در ابعاد پنج میلی‌متر شدند. ابعاد مینیاتوری این رایانه از طریق کاهش انرژی موردنیاز دستگاه برای کار کردن، حاصل شد.این رایانه از دستگاه‌هایی مانند صفحه‌کلید و ماوس استفاده نمی‌کند و برنامه‌ریزی و شارژ دستگاه از طریق نور انجام می‌شود.با انعکاس نور در فرکانس بالا، امکان ارسال اطلاعات به رایانه فراهم می‌شود؛ این دستگاه قادر به پردازش و ارسال داده به رایانه دیگر از طریق فرکانس‌های رادیویی است.پردازشگر فونیکس داخل رایانه تنها به ۵۰۰ میکرو وات انرژی نیاز دارد و دستگاه می‌تواند باتری خود را در یک اتاق بدون نور طبیعی خورشید شارژ کند.پروفسور «دیوید بلاو» اظهار کرد: رایانه Michigan Micro Mote قادر است تا اطلاعات را دریافت، پردازش و سپس ذخیره کند؛ همچنین این رایانه انرژی موردنیاز را از طریق سلول‌های خورشیدی مینیاتوری دریافت می‌کند. پردازشگر به‌کاررفته در این رایانه تنها ۹۱۵ * ۹۱۵ میکرومتر بوده که با حداقل مصرف انرژی کار می‌کند؛ میزان مصرف انرژی این دستگاه به‌طور شگفت‌انگیزی پایین بوده و این رقم در حدود یک‌میلیون بار کمتر از تلفن‌های همراه معمولی است.رایانه مینیاتوری Michigan Micro Mote را می‌توان به انواع حسگرها و دوربین‌های مختلف مجهز کرد.

حمله به بانک‌های روسیه توسط Operation Buhtrap

به گزارش سایبربان گروه هک Operation Buhtrap سامانه‌های ویندوزی بانک‌های روسیه را هدف حمله قرار داده است. اواخر سال ۲۰۱۴، شرکت ESET استفاده از آسیب‌پذیری CVE-2012-0158 توسط هکرها را شناسایی کرد. این آسیب‌پذیری مربوط به ListView / TreeView ActiveX controls در کتابخانه MSCOMCTL.OCX می‌شود که از نوع آسیب‌پذیری سرریز است. بااینکه این آسیب‌پذیری بیش از یک سال است که توسط مایکروسافت وصله شده است، اما هکرها توانسته‌اند سامانه‌های بانک‌های روسیه را شناسایی کنند که دارای این آسیب‌پذیری بوده و از آن استفاده کنند.

بدافزارهایی که بر روی سامانه قربانی نصب می‌شود به هکرها اجازه می‌دهد تا از راه دور کنترل آن را به دست بگیرند و تمامی رفتارهای کاربر را ثبت کنند. بدافزار به هکرها اجازه می‌دهد تا بک دور نصب کنند، رمز عبورها را شناسایی کنند و حساب کاربری جدید ایجاد کنند. شرکت ESET این گروه جدید را Operation Buhtrap نامیده است. ۸۸ درصد هدف‌های این گروه در روسیه و ۱۰ درصد نیز مربوط به اوکراین هستند. هم‌چنین محققان امنیتی اعلام کرده‌اند آن‌ها به گروه  Anunak/Carbanak که هدف آن‌ها نیز حمله به بانک‌های روسیه و اوکراین است، مربوط هستند. زیرا تکنیک‌ها و روش‌های استفاده‌شده در هر دو گروه مشابه است. روش حمله این گروه بدین ترتیب است که به‌وسیله ایمیل مخرب به همراه فایل Счет № ۵۲۲۳۷۵-ФЛОРЛ-۱۴-۱۱۵٫doc هدف‌های خود را آلوده می‌کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا