مطالب قدیمی

مرور رسانه های ۲۱ اردیبهشت

گزیده ای از مهمترین اخبار امروز(دوشنبه۲۱ اردیبهشت ۹۴) رسانه ها با موضوع فناوری:

اختراع انتقال داده‌های نامرئی در نمایشگرهای آینده توسط محقق ایرانی و همکارانش در “اپل

محقق ایرانی شرکت اپل و همکارانش حق امتیاز اختراع جدیدی را به ثبت رسانده‌اند که به نمایشگرهای آینده آیفون اجازه می‌دهد داده‌های نامرئی را منتقل کنند.

به گزارش ICTPRESS ، ابداع جدید “احسان فرخنده”، “برایان شیدل” و “شین جان چوی” می‌تواند به شکل اطلاعات قابل خوانش توسط دستگاه مانند بارکد، جزئیات ایمنی یا کدهای کیوآر باشد که برای کاربران بی‌معنی محسوب می‌شود.
ایده جدید بر این اساس است که آیفون‌ها در آینده از دو نمایشگر برخوردار باشند که یکی توسط کاربر قابل مشاهده بوده و دیگری به شکل نامرئی در زیر آن به انتقال داده‌های مخفی بپردازد.
این مفهوم موسوم به “انتقال نور نامرئی از طریق یک مجموعه نمایشگر” به تازگی توسط شرکت اپل ثبت شده است.
در این مفهوم چند نمایشگر می‌توانند با استفاده از یک نمایشگر کار کنند و پیکسل‌های آنها می‌توانند به سرعت بین اطلاعات مرئی و نامرئی تغییر حالت بدهند.
به ادعای شرکت اپل، این کار به یک برنامه اجازه خواهد داد تا اطلاعات مرئی مربوط به کاربر را نشان داده و همچنین کد پنهان را به دستگاه‌هایی مانند اسکنر بارکد ارائه کند.

tumbnailhandler

 

 

حادثه مهاباد به‌خاطر فیلتر نشدن شبکه‌های اجتماعی بود؟

صراط: مقصّر اصلی حادثه مهاباد شاید همان‌کسانی هستند که رسانه‌ها را نه محملی برای انتشار تحلیل صحیح و تولید مفهوم که زائده‌ای چسبیده به اخبار محرمانه می‌دانند. نه اغتشاش مهاباد و نه تشییع مرحوم پاشایی، نشانه قدرت و ید بیضای شبکه‌های اجتماعی نبودند بلکه بیانگر آن هستند که چطور رها کردن تنگه مثالی احد از سوی کسانی که مسئولیت تولید مفهوم را بر عهده دارند؛ می‌تواند به یک‌باره چند صد نفر را مستعد پذیرش لاطلائلات مفهومی دشمن کند.

 

چرا فالوور اینستاگرام بخریم؟!

جام: برای اینکه به افراد زیادی توسط اینستاگرام برسید داشتن فالوور خیلی حیاتی است. بهترین استراتژی که شما میتوانید از آن بهره برداری کنید تا تعداد فالوور های زیادی را داشته باشید خرید فالوور میباشد. محدودیتی در خرید تعداد فالوور های اینستاگرام وجود ندارد،بعضی از پکیج های خرید فالوور به تعداد فالوور ۱۰۰ تا ایی و بعضی از پکیج های خرید فالوور ۱۰۰۰ تایی ارائه میشود.

IMG11454971

فناوری شناسایی مظنونین از فاصله دور

فردا: محققان مرکز بیومتریک CyLab در دانشگاه کارنگی ملون به تازگی نوعی سیستم تشخیص عنبیه را آزمایش کرده‌اند که می‌توان از آن در شناسایی افراد از فاصله ۱۲ متری استفاده کرد. سامانه مزبور این عمل را با شکارکردن تصویر چشم با استفاده از آینه بغل خودرو انجام می‌دهد.

291019_125

 

مژده: گوگل به سال‌های طولانی انتظار ایرانی‌ها برای داشتن یک برنامه کارای تبدیل عکس به متن فارسی OCR پایان داد!

۱پزشک: گوگل اعلام کرد که ویژگی OCR را برای ۲۰۰ زبان دنیا به گوگل درایو خود افزوده است!

یعنی الان شما می‌توانید یک فایل تصویری یا یک PDF اسکن شده به زبان فارسی را در گوگل درایو آپلود کنید و بعد از مدتی، فایل متنی فارسی، آن را با میزان دقت بسیار خوب و حداقل اشتباه دریافت کنید.

پیداست که اگر وضوح اسکن یا عکس شما خیلی پایین باشد، OCR گوگل نمی‌تواند معجزه کند. اما طبق آزمایش من، OCR گوگل در وضوح‌هایی که OCRهای روتین، معمولا اشتباهات خیلی زیاد داشتند، به راحتی می‌تواند کار کند.

کار با OCR گوگل آسان است:

۱- به گوگل درایو خود بروید و فایل مورد نظر را آپلود کنید.

۲- بعد از مدتی در کنار فایل آپلود شده اصلی، یک فایل متنی با اسم مشابه ایجاد می‌شود.

۳- روی این فایل راست کلیک کنید و از open with، گزینه google docs را انتخاب کنید و فایل متنی را دریافت کنید.

5-10-2015-6-58-35-PM

 

وزیرارشاد:​ کنترل رسانه‌ها امکان‌پذیر نیست

بهار: امروز با توسعه شبکه‌های اجتماعی برخی از تبادل اطلاعات در این شبکه‌ها به شکل دوسویه انجام شده و برخی نیز در داخل گروه‌ها انجام می‌پذیرد که به هیچ وجه نمی‌توانیم جلوی آن‌ها را گرفته یا مانع از آن‌ها شویم. وزیر ارشاد ادامه داد: در حال حاضر حدود ۹۰۰۰ شبکه تلویزیونی و ماهواره‌ای فرامرزی داریم که بیش از نیمی از آن‌ها در داخل قابل دریافت است. بنابراین فضای مجازی کنترل‌ناپذیر است و از سوی دیگر از این تعداد شبکه ۱۷۰ شبکه ماهواره‌ای فارسی‌زبان نیز فعالیت می‌کنند و بیش از ۸۷۰ میلیون سایت نیز که تعدادشان در ساعت در حال افزایش است، اخبار را به مخاطبان منتقل می‌کنند؛ به عنوان مثال تنها در سایت یوتیوپ در هر دقیقه ۳۰۰ ساعت فیلم دانلود می‌شود. وی با طرح این پرسش که با این شرایط چگونه می‌توان در صحنه اطلاع‌رسانی و هدایت افکار عمومی اقدام کرد؟ گفت: مهمترین نکته تولید محتوا در این عرصه است. ما باید خودمان صحنه را در اختیار گرفته و به سهم خود تولیدکننده باشیم؛ چرا که هر اندازه حجم اطلاعات ما در این فضا بیشتر شود ما نیز می‌توانیم به همان اندازه بر افکار عمومی تأثیر بگذاریم.

n00077338-b

 

اسنودن افشا کرد: استرالیا شهروندان خود را دایما زیر نظر دارد

شفقنا: اسنودن فاش کرده دولت استرالیا در برنامه جمع آوری گسترده و انبوه اطلاعات شهروندان خود، حقوق مردم را زیر پا گذاشته است بدون اینکه بتواند در تامین امنیت آنها و شکست تروریست ها موفق عمل کند.

 

برخی اخبار در شبکه‌های اجتماعی بر اساس نیاز گرو‌ه‌های مختلف دستکاری می‌شود

تسنیم: مهدی محمود‌اقدم: رسانه‌ها باید بخشی از این شبکه‌ها را به‌عنوان یک واحد تعریف کنند؛ فاصله زیاد از این شبکه‌ها باعث کاهش ارتباط با مخاطب و انتشار اخباری می‌شود که بر اساس نیاز گروه‌های مختلف دستکاری شده است و مخاطب را دچار تعارض می‌کند، رسانه‌های ما باید این حوزه را جدی بگیرند که اخبار درست با اسم و آدرس مطمئن منتشر شود.

139312291211023784957163

 

مخابرات تلگرام را مسدود کرد

انتخاب: شرکت مخابرات درخدمات اینترنتی خود سرویس پیام رسان تلگرام را در برخی از نقاط استان تهران و برخی استانها بدون اطلاع قبلی مسدود و از دسترس کاربران خود خارج کرد.

انقلابی در مکان‌یابی تلفن‌های همراه با جی‌پی‌اس نرم‌افزاری جدید

اکوفارس: محققان مدرسه مهندسی Cockrell در دانشگاه تگزاس، سیستم مکان‌یابی دقیق و جی‌پی‌اس‌محوری به نام GRID ارائه داده‌اند که می‌تواند ژئومکان‌یابی را در هدست‌های واقعیت مجازی و تلفن‌های همراه دستخوش انقلاب کند. می‌توان از گیرنده جی‌پی‌اسی نرم‌افزاری دارای دقت سانتی‌متری، در صورت جفت‌شدن آن با دوربین گوشی هوشمند، برای خلق فوری نقشه‌ای سه‌بعدی از محیط پیرامون استفاده کرد.

افشاگری مأمور سابق NSA در مورد ضعف شدید امنیتی اپل

تابناک: Wardle یکی از متخصصین ارشد امنیتی سابق در NSA مطرح کرده است. به گفته وی، مکانیزم‌های امنیتی اپل برای حفاظت در برابر حملات سایبری همچون Gatekeeper و XProtect و سند باکس کردن، همگی مکانیزم‌هایی هستند که‌ به سادگی دور زده می‌شوند و به شکلی «بی‌دردسر» قابل نفوذ هستند. واردل اشاره کرده ‌که یکی از بهترین راه‌ها برای مقابله با این ضعف امنیتی این است که شرکت اپل اقدام به پرداخت مبالغی جایزه برای هکر‌ها در راستای شناسایی خلا‌های امنیتی و پیشنهاد کاربردی برای پر کردن آن‌ها در سیستم عامل خود کند؛ آنچه ‌در اصطلاح فنی از آن به عنوان Bug Bounties یا کمک در راه رفع مشکلات فنی یاد می‌شود.

498166_334

 

پسران و مردان جوان ‘در خطر بحران هویت جنسی هستند’

پروفسور زیمباردو معتقد است بازی‌های کامپیوتری و پورنوگرافی آنلاین مرد بودن نسل جدید مردان را در خطر قرار داده است

فیلیپ زیمباردو، استاد برجسته روانشناسی دانشگاه استنفورد در کتاب تازه خود استدلال می کند که افراط در بازی‌های کامپیوتری و تماشای پورنوگرافی مردان جوان را در معرض جدایی اجتماعی و جنسی از واقعیت قرار داده است، آنها به جای آنچه به طور طبیعی یک مرد جوان باید انجام دهد، در اتاق‌های خود در تنهایی و در دنیایی مجازی زندگی می‌کنند.

پروفسور زیمباردو می‌گوید: “من دارم زنگ خطر را به صدا در می‌آورم، با صدای بلند و واضح. بازی‌های کامپیوتری و پورنوگرافی اینترنتی دارد مردانگی را به معنایی که ما می‌شناسیم نابود می‌کند. این فناوری در حال تخریب چیزهایی است که معنای مذکر بودن می‌دهد.”

“در تمام دنیا بررسی‌ها نشان می‌دهند دختران تقریبا در تمام زمینه‌های تحصیلی از پسرها جلو افتاده‌اند و در تحصیل و کار سختکوش‌ترند.” او معتقد است که بازیهای کامپیوتری و پورنوگرافی در اکثر موارد فعالیت‌هایی انفرادی هستند که مانع رشد اجتماعی می‌شوند و پسران و مردان جوان را در دنیایی محصور می‌کند که هیجان انگیزتر از دنیای واقعی است، اما چالش بسیار کمتری دارد، آنها ترجیح می‌دهند پورن نگاه کنند تا اینکه در دنیای واقعی دختری درخواست آنها را رد کند.

خانواده‌های تک‌والد در غرب گسترش بسیاری پیدا کرده، تقریبا یک چهارم کودکان در بریتانیا در خانواده تک‌والد بزرگ می‌شوند، در اکثریت قریب به اتفاق موارد این والد مادر است.

به عقیده پروفسور زیمباردو، پسرها هر چه بیشتر جای پدر یا الگوی مردانه را در خانواده خالی می‌بینند و خانواده‌ها هر چه بیشتر زنانه می‌شوند. از این رو پسرها روز به روز بیشتر به دنیای بازی کامپیوتری و پورنوگرافی می خزند و به این ترتیب روز به روز از نظر تحصیلی و اجتماعی و رشد از دختران عقب می‌افتند.سکس برای مردان بیشتر اساس جسمی و بصری دارد و برای دختران بیشتر جنبه عاشقانه و حسی. مردان بیشتر به سراغ پورنوگرافی می‌روند چون وجوه جسمی و بصری به راحتی در آنها عرضه می شود اما زنان نمی‌توانند وجوه عاطفی را در پورنوگرافی پیدا کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا