مطالب قدیمی

مرور رسانه های ۱۸ام دی ماه

 

جاسوسی NSA‌ از تمامی ترافیک اسکایپ

1

روزنامه آلمانی اشپیگل، به تازگی سندی را از آژانس امنیت ملی آمریکا منتشر کرده است که نشان می‌دهد این سازمان جاسوسی دسترسی کاملی به صدا، ویدئو، پیام‌های متنی و فایل‌های به اشتراک گذاشته شده کاربران اسکایپ داشته و از آنها جاسوسی کرده است.دسترسی به اطلاعات اسکایپ، توسط حکمی از سوی یک دادگاه امنیت اطلاعات خارجی در ایالات متحده به تصویب رسیده و NSA نیز آن را به اجرا در آورده است. گفته می‌شود این جاسوسی جزیی از برنامه‌ای موسوم به PRISM بوده و به آژانس امنیت ملی آمریکا اجازه می‌دهد تا به اهداف امنیتی مشخص خود در اسکایپ دسترسی داشته باشد.جمع آوری داده‌های اسکایپ در یک سند NSA مورخ آگوست ۲۰۱۲ تحت عنوان “راهنمای کاربری برای دسترسی به مجموعه داده‌های اسکایپ” منتشر گردید. جزئیات چگونگی شنود تماس صوتی انجام شده در اسکایپ، به وسیله سامانه نوکلئون (NUCLEON) آژانس در آن شرح داده شده است.در این سند همچنین شیوه‌های یافتن چت‌های متنی و دیگر داده‌های رد و بدل شده بین کاربران هدف در پایگاه داده‌های ” شبکه‌های اطلاعاتی دیجیتال ” در سرویس PINWALE آژانس به کارکنان آموزش داده شده است.

 

دو برابر شدن اعضای ارتش سایبری کره شمالی

1

ه گزارش دویچه وله، وزارت دفاع کره جنوبی روز سه‌شنبه (۶ ژانویه) اعلام کرد کره شمالی تعداد سربازان ارتش سایبری خود را به شش هزار نفر افزایش داده است. این ارتش با نام “اداره ۱۲۱” معرفی شده است.به ادعای کره جنوبی، کره شمالی سال‌هاست در جنگ سایبری سرمایه‌گذاری کرده است؛ “اداره ۱۲۱” تحت کنترل آژانس جاسوسی ارتش است و اعضای آن را حرفه‌ای‌ترین متخصصان رایانه کشور تشکیل داده‌اند.بر این اساس، وظیفه اداره ۱۲۱ ترتیب‌دادن حملاتی است که دستگاه‌ها در کره جنوبی را از کار بیاندازند و شوک روانی ایجاد کنند.گفته می‌شود کره شمالی تا کنون مجموعه‌ای از حملات سایبری علیه کره جنوبی داشته است. از همین رو، این دو کشور از نظر سایبری هم در موقعیت جنگی قرار دارند.در سال ۲۰۱۳ کره جنوبی به خاطر حملات سایبری‌ای که به چندین روز بسته شدن سامانه‌های رایانه‌ای بانک‌ها در این کشور انجامیده بود٬ کره شمالی را مقصر اعلام کرد.

 

فرار نکنید، شما در چنگال ما اسیرید!

فرار نکنید، شما در چنگال ما اسیرید!

به گزارش ای آر اس تکنیکا تا به حال کاربران به تنظیمات مرورگر‌ها برای عدم ذخیره کوکی‌ها اعتماد داشتند اما حالا زمانه عوض شده است. حالا وبسایت‌ها می‌توانند به راحتی این تنظیمات را دور بزنند.یکی از بهترین و راحت‌ترین کارهایی که کاربران برای ردیابی نشدن به وسیله کوکی‌ها انجام می‌دانند استفاده از پنجره‌های نا‌شناس در مرورگر‌ها (مانند incognito در کروم) بود. اما حالا حتی این روش نیز لطیفه‌ای بیش نیست مگر اینکه کاربران راه حل‌های خاصی را مد نظر قرار دهند.ابزاری که وبسایت‌ها را قادر می‌سازد تا کاربران را حتی در حالت incogniro ردیابی کنند، به HTTP Strict Transport Security معروف است. وبسایت‌ها از این ابزار استفاده می‌کنند تا مطمئن شوند که کاربران وقتی از HTTPS استفاده می‌کنند، به سرور‌هایشان متصل هستند. در واقع این ابزار قرار است امنیت کاربران را حفظ کند و مطمئن شود که کاربران از ارتباطی رمز شده استفاده می‌کنند اما هم‌زمان به طور طنزآمیزی برای ردیابی کاربران به کار می‌رود.روش جدیدی که از این ابزار حفظ امنیت برای ردیابی کاربران استفاده می‌کند، به روش سوپر کوکی معروف شده است. مانند کوکی‌های معمولی، سوپرکوکی‌ها وبسایت‌ها را قادر می‌سازند تا کاربران را شناسایی کنند و هنگامی که بار دیگر از وبسایت دیدن کنند، وبسایت‌ها می‌توانند بفهمند که کاربر از چه صفحاتی دیدن کرده است.

خبر خوب: فایرفاکس نسخه ۳۴. ۰. ۵ دیگر اجازه نمی‌دهد تا سوپر کوکی در وضعیت استفاده از صفحه‌ها در حالت Private کاربران را ردیابی کنند. هرچند هنوز ویژگی ردیابی توسط چند دامین در حالت عادی به قوت خود باقی است. اینترنت اکسپلورر در برابر این ابزار کاملا قوی است چرا که اصلا از این ابزار استفاده نمی‌کند.

خبر بد: گوگل کروم هنوز در برابر این ابزار کاملا بی‌حفاظ و ضعیف است. سافاری هم وضعیت مناسبی ندارد.

 

 واتس‌آپ؛ ٧٠٠ میلیون کاربر فعال و ٣٠ میلیارد پیام روزانه!

 واتس‌آپ؛ ٧٠٠ میلیون کاربر فعال و ٣٠ میلیارد پیام روزانه!

به گزارش مشبل فیس‌بوک در ماه فوریه سال ٢٠١۴ با پرداخت ١٩ میلیارد دلار پول و اوراق سهام خود واتس‌آپ را خرید. این اپلیکیشن پیام‌رسان که در سال ٢٠٠٩ تاسیس شده است در زمان خرید توسط فیس‌بوک، کمی بیش از به ۴٠٠ میلیون نفر کاربر فعال داشت، در ماه آوریل این تعداد به ۵٠٠ میلیون رسید و امروز بنا بر اعلام مدیرعامل این شرکت، تعداد کاربران فعال آن به ٧٠٠ میلیون نفر رسیده است. به این ترتیب در یک دوره زمانی ٨ ماهه تعداد ٢٠٠ میلیون نفر به کاربران فعال واتس‌اپ افزوده شده است. زاکربرگ پیشتر گفته بود از نظر او داشتن حداقل یک میلیارد کاربر برای واتس‌اپ، مسینجر و اینستاگرام باید هدف باشدواتس‌آپ هر ماه گزارش کاربران فعال خود را منتشر می‌کند. در ماه آگوست سال ٢٠١۴ تعداد کاربران واتس‌آپ به ۶٠٠ میلیون نفر رسیده بود و دوباره پس از یک دوره چهار ماهه، ١٠٠ میلیون دیگر به این تعداد اضافه شده و به رقم ٧٠٠ میلیون کاربر رسیده است. برای داشتن تصویر بهتری از این تعداد کاربر، بد نیست بدانیم تعداد کاربران فعال اینستاگرام ٣٠٠ میلیون نفر و تعداد کاربران توئیتر ٢٨۴ میلیون نفر است.

 

دهانتان بوی بد می‌دهد؟ از گوشی‌تان بپرسید

دهانتان بوی بد می‌دهد؟ از گوشی‌تان بپرسید

این ابزار به شما می‌گوید که تنفس شما در چه حالتی است، آیا دهان‌تان بوی بد می‌دهد و نیاز به خوشبو کننده دارید یا نه

به گزارش مشبل همان شرکتی که پیش از این ابزاری ساخته بود برای اندازه گیری میزان الکل بدن تا از رانندگی در حالت مستی جلوگیری کند، حالا ابزاری ساخته تا از صحبت با دیگران زمانی که دهان‌تان بوی بد می‌دهد جلوگیری کنید. نام این ابزار Mint است. چند ثانیه در آن فوت می‌کنید و این ابزار به بوی دهان شما امتیاز می‌دهد. در واقع Mint از یک سنسور برای اندازه گیری مواردی که تولید کننده بوی بد دهان هستند استفاده می‌کند. Mint با اندازه گیری سولفید هیدروژن، متیل مرکاپتان و دی سولفید هیدروژن در دهان مقدار بوی بد را حدس می‌زند. همچنین کمبود آب نیز یکی دیگر از عوامل افزایش بوی بد دهان است که Mint با اندازه گیری میزان آب دهان شما، آن را به اطلاع شما می‌رساند. همه این کار‌ها در کمتر از ۱۰ ثانیه اتفاق می‌افتد.

 

تأثیر یک ثانیه طولانی‌تر سال ۲۰۱۵ بر اینترنت

تأثیر یک ثانیه طولانی‌تر سال 2015 بر اینترنت

بر اساس اعلام محققان، سال ۲۰۱۵ یک ثانیه طولانی‌تر است که این مسأله می‌تواند عملکرد اینترنت در سراسر جهان را با اختلال مواجه کند. به گزارش سرویس علمی ایسنا، تصمیم‌گیری برای افزودن یک ثانیه اضافی توسط رصدخانه پاریس و مرکز بین‌المللی چرخش زمین (IERS) اتخاذ می‌شود.افزودن این یک ثانیه اضافی بسیار ضروری است، چراکه سرعت چرخش زمین بتدریج – حدود دو هزارم یک ثانیه در هر سال – کاهش پیدا می‌کند.مانند سال کبیسه، این یک ثانیه کبیسه باید بدلایل ریاضیاتی و برای انطباق با ساعت اتمی اضافه شود؛ ثانیه کبیسه معمولا به یکی از دو تاریخ ۳۰ ژوئن (۹ تیر) یا ۳۱ دسامبر (۱۰ دی) افزوده می‌شود.با افزوده شدن این یک ثانیه اضافی، تعداد کل ثانیه‌های سال ۲۰۱۵ به ۳۱/۵۳۶/۰۰۱ ثانیه می‌رسد.این یک ثانیه اضافی در ساعت ۲۳:۵۹:۶۰ روز ۳۰ ژوئن (۹ تیر ۹۴) اضافه خواهد شد و تعداد ثانیه‌های روز ۳۰ ژوئن از ۸۶ هزار و ۴۰۰ ثانیه به ۸۶ هزار و ۴۰۱ ثانیه افزایش پیدا می‌کند.اما افزودن این یک ثانیه می‌تواند اختلالات زیادی در اینترنت جهان ایجاد کند و حتی احتمال از دسترس خارج شدن برخی سایت‌ها نیز وجود دارد.برای کاستن از مشکلات احتمالی، برخی شرکت‌ها مانند گوگل کسری از ثانیه را به سال قبل اضافه کرده‌اند تا به جهش ناگهانی نیاز نداشته باشند.

برای بیست و ششمین بار از سال ۱۹۷۲ میلادی است که یک ثانیه اضافی به ساعت هماهنگ جهانی (UTC) افزوده می‌شود.

 

FBI به دنبال استعدادهای درخشان سایبری

FBI به دنبال استعدادهای درخشان سایبری

به گزارش سایبربان داره تحقیقات فدرال آمریکا با انتشار بیانیه‌ای از افرادی که در زمینه امنیت سایبری تخصص دارند دعوت به عمل آورد تا در صورت علاقه‌مندی و داشتن روحیه تیمی، می‌توانند به استخدام FBI در بیایند. البته این پیشنهاد کاری فقط برای شهروندان ایالات متحده بیان شده است که درآمدی ۶۰ تا ۷۶ هزار دلاری را برای آنها به دنبال دارد.
این بیانیه در حالی منتشر شده است که اف بی آی اغلب با شرکت‌های امنیتی خصوصی همکاری می‌کند. لازم به ذکر است که شرکت‌های خصوصی خود حاضرند تا پرداخت بیشتری را برای استخدام این گونه افراد پرداخت کنند.
در پستی که اف بی آی آن را منتشر کرده است، جذب نخبه‌گان رایانه، محققان دیجیتالی و کارشناسان ماهر سایبری مد نظر این سازمان آمریکایی است.
در طول سال‌های گذشته، اف بی آی همواره در عملیات‌های متعددی با کارشناسان امنیتی خصوصی، محققان حوادث سایبری و حتی هکرهای زبده در زمینه سرقت اطلاعات، نفوذ به وب‌سایت‌های مختلف، گسترش بدافزارها از طریق بات‌نت و حملات اختلال سرویس توزیع شده موسوم به DDoS همکاری داشته است.

 

تشکیل گروه تحقیقات سایبر در اسرائیل توسط لاکهید مارتین

تشکیل گروه تحقیقات سایبر در اسرائیل توسط لاکهید مارتین

به گزارش سایبربان لاکهید مارتین (Lockheed Martin) از همکاری با شرکت‌های EMC، JVP و BGN technologies خبر داد. ای‌ام‌سی، یک شرکت چند ملیتی آمریکا است که در زمینه امنیت اطلاعات، تحلیل داده‌ها، ذخیره و مجازی‌سازی داده‌ها، مدیریت اطلاعات و رایانش ابری فعالیت دارد. جی‌وی‌پی یا شرکای سرمایه‌گذاری اورشلیم (Jerusalem Venture Partners)، نیز یک شرکت سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر است که در حوزه‌های مختلف فناوری اطلاعات و به خصوص امنیت سایبر فعالیت دارد. و آخرین شرکت که مرکز فناورهای دانشگاه بن-گورین (BGN technologies) نام دارد، یکی از شرکت‌های وابسته به این دانشگاه (Ben-Gurion University of the Negev) است که مسئولیت تجاری سازی محصولات و اختراعات محققان این دانشگاه را بر عهده دارد. پیش‌تر، این سه شرکت از تصمیم خود برای راه‌اندازی مجموعه‌ای به نام CyberSpark Industry Initiative خبر داده بودند. حالا قرار است لاکهید مارتین نیز به جمع آنان اضافه شود. در خبری که لاکهید مارتین منتشر کرده آمده است: “سایبراسپارک یک سازمان غیر انتفاعی است که با هدف تسهیل هماهنگی میان بخش‌های دولتی و خصوصی در اسرائیل و جامعه‌ی بین المللی فناوری تشکیل شده است. این هماهنگی با کمک سایبراسپارک انجام خواهد شد که در پارک فناوری‌های پیشرفته بئرشبع واقع است”.

 

 

 

 

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا