مطالب قدیمی

مرور رسانه های ۱۶ام فروردین

مرور رسانه های ۱۶ام فروردین

 

say-no-to-big-browsers-100574121-gallery

تحریم سایتهای چینی توسط فایرفاکس

به گزارش سایبربان اخیراً، کاربران گوگل کروم و فایرفاکس در زمانی که وب‌سایت‌های با پسوند “cn” یا با دامنه‌های چینی زبان را باز می‌کنند، با پیغامی مواجه می‌شوند که نسبت به هک شدن سیستم‌های آنها اخطار می‌دهد. علت این کار ظاهراً به دلیل این است که مرکز اطلاعات شبکه اینترنت چین (CNNIC) که نام دامنه‌های چینی را ثبت می‌کند، به یک شرکت ناشناخته و فاقد شرایط اجازه‌ی انتشار گواهی‌نامه‌های امنیتی غیرمجاز را برای چندین دامنه ی گوگل  داده است. هم‌چنین شرکت موزیلا اظهار کرد که این شرکت ناشناخته ، فرآیندهای امنیتی ضعیفی را مستند کار خود قرار داده و هیچ‌گونه شاهدی دالّ بر اینکه چگونه از کلیدهای رمزنگاری حفاظت می‌کند،ندارد.

 

turkey-blackout

 

اتهام سایبری ترکیه به ایران

قطع برق گسترده در شهرهای بزرگ ترکیه در چند روز اخیر، باعث بروز خسارات مالی شدید به این کشور شده است. این قطع برق گسترده، خدمات عمومی ازجمله حمل‌ونقل را در شهرهایی بزرگی چون استامبول با وقفه مواجه ساخت. به گزارش سایبربان همچنین اماکنی نظیر مدارس و بیمارستان‌ها نیز به علت این قطع برق با مشکلاتی مواجه شد.در روزهای اخیر، بروز تنش در روابط بین ایران و ترکیه سبب شد تا مسئولین ترک، احتمال بروز حمله سایبری به ترکیه توسط ایران را بیان کنند.

 

 

nsa-01-700

همکاری آژانس امنیت ملی با شرکتهای خصوصی

به گزارش سایبربان مایکل راجرز، رئیس آژانس امنیت ملی آمریکا، از همکاری این آژانس با بخش خصوصی برای بررسی نفوذهای سایبری خبر داد.مایکل راجرز (Michael Rogers) اظهار داشت که آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) در شش ماه گذشته در بررسی نفوذهای سایبری به بخش‌های خصوصی کمک کرده است. همچنین وی اعلام داشت که انتظار می‌رفت این همکاری‌ها سریع‌تر انجام پذیرد.
مایکل راجرز در روز دوم آوریل در کنفرانسی که به میزبانی انجمن نیروهای مسلح ارتباطات و الکترونیک در واشنگتن برگزار شد گفت: ” از آنجایی آژانس امنیت ملی دارای قابلیت‌های فنی در حوزه امینت اطلاعات است، ما باید به دنبال راهی باشیم که قابلیت‌های آژانس امنیت ملی به بخش‌های خصوصی کمک کند.”

 

 

china_3

افزایش بودجه چین برای جنگ های سایبری

به گزارش سایبربان دولت چین در حال سرمایه‌گذاری سریع در برنامه‌های جنگ سایبری برای رقابت و جنگ با توانایی‌های سایبری آمریکاست.این دو کشور همراه روسیه قصد دارند که جزء دولت‌هایی باشند که بیشترین توانایی را در جنگ سایبر دارند. یکی از کارشناسان آمریکایی در مسائل چین گفت «اطلاعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد که کشور چین برای مسئله سایبر، ده درصد بودجه‌ی خود را نسبت به سال گذشته افزایش داده و از بیست درصد به سی درصد رسانده است. رقمی که در برخی گزارش‌ها  آمده چیزی حدود ۱۴۳٫۶ میلیارد دلار بودجه برای جنگ سایبری چین است. هم‌چنین برخی گزارش‌های اطلاعاتی حاکی از راهبردهای طولانی‌مدت پکن برای تقویت توان جنگ سایبری خود است.»

 

 

 

اسنپ

آمریکا در صدر درخواست کنندگان اطلاعات کاربران اسنپ چت

به گزارش نکست دیجیت اسنپ چت اولین گزارش شفافیت خود را در روز پنج شنبه منتشر کرد که بر اساس آن در یک بازه زمانی چهار ماهه صدها درخواست دولتی برای دریافت اطلاعات کاربران ارائه شده است.آمریکا درصدر فهرست کشورهای درخواست کننده اطلاعات کاربران این برنامه همراه قرار داشته و ۳۷۵ درخواست به این منظور ارائه کرده است. ۱۷۲ درخواست برای جستجوی داده‌ها بر مبنای حکم قضایی بوده و ۱۵۹ درخواست در قالب احضاریه ارائه شده است. اسنپ چت می گوید که اکثر درخواست ها را رد کرده و البته درخواستی برای استراق سمع کاربران دریافت نکرده است.

 

 

n00009414-b

بی‌توجهی فیس بوک به قانون اتحادیه اروپا

طبق تحقیقات، فیس‌بوک اطلاعاتی را که کاربران در مرورگر خود جست‌وجو می‌کنند بدون آنکه در این شبکه اجتماعی وارد حساب خود شده باشند، دنبال و جمع‌آوری می‌کند. بر اساس گزارش آژانس حفاظت از داده‌های بلژیک  کاربران چه وارد حساب خود در سایت فیس‌بوک شده باشند یا خیر، این شبکه می‌تواند فعالیت‌های آن‌ها را در مرورگر به‌صورت پنهانی دنبال کند که این امر به معنای نقض قوانین حفظ حریم شخصی اروپا است. بر اساس گزارش افتانا حتی کاربرانی که حساب کاربری فیس بوک نیز نداشته باشند، در صورتی که هر یک از وب‌سایت‌هایی را که از سوی دامنه فیس بوک میزبانی شود، بازدید کنند از سوی این شبکه مورد تعقیب قرار می‌گیرند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا