مطالب قدیمی

مرور رسانه های ۱۵ام خرداد ماه

 

ارائه سریع‌ترین وای‌فای‌ها تا پایان سال

wifi
سایبربان : شرکت کوالکام خبر از ارائه نسل جدیدی از تراشه‌های خود بر روی دستگاه‌های وای فای داد، به‌طوری‌که کاربران می‌توانند توسط این تراشه‌ها از بالاترین سرعت تبادل اطلاعات بهره ببرند. طبق این خبر تا پایان سال،  کاربران در منازل و محل کار خود می‌توانند توسط تراشه‌های QCA9994 و QCA9984 از سرعتی معادل ۱٫۷ گیگا بیت در ثانیه در انتقال داده‌ها بهره‌مند شوند.از مشخصه‌های بارز این روتر‌ها می‌توان به عدم افت سرعت هنگامی‌که کاربران زیادی به ان متصل‌اند اشاره کرد، به‌نحوی‌که اگر ۲۰ کاربر، همزمان به یکی از این روترها متصل شوند می‌توانند بدون اختلال و کاهش در میزان سرعت جابه‌جایی اطلاعات خود از نهایت سرعت توسط این روترها بهره‌مند شوند.طبق اخبار منتشر شده، این سطح از سرعت به‌منظور ارائه خدمات هرچه بهتر به کاربران بازی‌های آنلاین و ویدئویی در جهان در حال انجام است.شایان ذکر است علاوه بر ویژگی‌های ذکر شده، در طراحی این سامانه از فناوری MIMO-MO (فناوری با عنوان چند کاربر، چندین ورودی و چندین خروجی)، بر انتقال داده‌ها بهره گرفته‌شده، به‌طوری‌که درنهایت هر کاربر قادر است، سرعت ۱٫۷ گیگا بیت بر ثانیه را تجربه کند.پیش‌ازاین شرکت‌های Xiaomi، ZTE از فناوری MIMO-MO در ارائه خدماتشان در اماکن عمومی استفاده می‌کردند، حال‌آنکه با ورود این تراشه‌ها و همگام شدن با فناوری MIMO-MO کیفیت مدم‌ها چند برابر خواهد شد.کوالکام اعلام کرده به‌زودی در نمایشگاه فناوری‌های Computex در تایپه از این تراشه در روترها رونمایی خواهد کرد.به گفته کارشناسان، ایده ارائه چنین فناوری از زمانی به مرحله اجرا رسید که اکنون سامانه‌های زیرساختی تلفن همراه به دنبال ارائه خدمات ۵G هستند.

اجلاس کشورهای فایو آیز

نشست امنیتی و محرمانه کشورهای فایو آیز با هدف بحث بر روی جاسوسی‌های سیگنال در سازمان امنیت ملی برگزار می‌شود.

اجلاس سالانه جاسوسی سیگنال کشورهای عضو پیمان‌نامه امنیتی فایو آیز (FiveEyes) در مرکز سازمان امنیت ملی آمریکا (NSA) برگزار می‌شود. موضوعات اصلی اجلاس، تنوع مهارت‌های کشف اطلاعات و مشکلات جمع‌آوری اطلاعات برای کسانی که با جاسوسی سیگنال به‌عنوان بخشی از فعالیت خود سروکار دارند، است. بیش از ۱۵۰۰ نفر از سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و سراسر جهان در این اجلاس شرکت می‌کنند. زمان برگزاری اجلاس مذکور دوم و سوم ماه ژوئن است. موضوعات مهمی که در اجلاس مذکور موردبحث واقع می‌شود عبارت‌اند از: تجزیه‌وتحلیل سامانه‌های ارتباطی، اکتشافات در سایبر، تجزیه‌وتحلیل شبکه، تحلیل اهداف، رمزنگاری شبکه و فناوری‌های تشخیص هویت.با توجه به مسائل امنیتی و کشورهای شرکت‌کننده پیمان فایو آیز، نامی از هیچ‌یک از شرکت‌کنندگان در قبل و بعد از اجلاس منتشر نمی‌شود. ظاهراً یکی از پشتیبانان اجلاس مذکور، شورای تجارت فدرال (Federal Business Council) است. کشورهای عضو فایو آیز عبارت‌اند از: نیوزلند، انگلستان، آمریکا، استرالیا و کانادا. ازجمله اقدامات آنها، ایجاد شبکه جمع‌آوری اطلاعات به نام «اشلون» است.لازم به ذکر است که جاسوسی سیگنال یکی از مأموریت‌های NSA و برای تجزیه‌وتحلیل سیگنال‌های ارتباطی دشمن است. بسیاری از این سیگنال‌های ارتباطی توسط کدها و سایر اقدامات متقابل پیچیده، حفاظت شده‌اند.

نرم افزار جدید میزان درد را از چهره افراد تشخیص می دهد

baymax-pain-scale

انگجت: گر انیمیشن Big Hero 6 را تماشا کرده و با شخصیت Baymax آشنایی داشته باشید، حتما اطلاع دارید که این روبات قابلیت شناسایی درد افراد را داشت. حال در دنیای واقعی با الهام گرفتن از این ایده، کامپیوترها به زودی بدون پرسیدن درد کاربر، میزان رنج و درد کشیدن وی را از روی چهره تشخیص خواهد داد. محققان دانشگاه سن‌دیگو نوعی الگوریتم هوش مصنوعی جدیدی را توسعه داده‌اند که می‌تواند میزان درد را با مشاهده‌ی حالات چهره‌ی افراد تشخیص دهد. به عنوان مثال اگر کاربر در حال لرزیدن یا خم کردن ابروهای خود باشد، احتمالا درد و رنج بسیاری را تجربه می‌کند و نرم افزار جدید این حالت را تشخیص می‌دهد. الگوریتم جدید اگرچه همانند والدین رنج فرزندان را تشخیص نمی‌دهد اما قادر است همانند یک پرستار میزان درد را شناسایی کند. همان طوری که می‌توان تصور کرد، این تکنولوژی برای بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بسیار مفید و کاربردی خواهد بود. پرستارها می‌توانند با استفاده از آن، میزان درد بیمار را پس از عمل تشخیص دهند. علاوه بر این، روبات‌های پزشکی می‌توانند برای بیماران درمان و دارو تجویز کنند. همچنین دکترها هم می‌توانند با استفاده از این تکنولوژی، روش‌های درمان را اصلاح کنند و از این‌ پس بیماران برای گذراندن طول درمان نیازی به منتظر ماندن بیش از حد نخواهند داشت.

 

 

اتهام اسرائیل به حزب‌الله و ایران

یک عملیات بدافزاری به ادعای شرکت چک پوینت کشف شد و به ادعای متخصصین، این بدافزار متعلق به گروه هکرهای حزب‌الله لبنان و ایران است.

سایبربان شرکت چک پوینت اسرائیل ادعا می‌کند که عملیاتی پیچیده را کشف کرد که در آن هکرهای ماهر به عرضه‌کنندگان تجهیزات نظامی، شرکت‌های مخابراتی و چندرسانه‌ای و دانشگاه‌ها حمله کردند و اطلاعاتی را به سرقت بردند. شرکت چک پوینت این عملیات را «درخت سدر ناپایدار» (Volatile Cedar) نامید؛ اما محققین ادعا کرده‌اند که علاوه بر هکرهای لبنان، هکری ایرانی نیز در این عملیات دخالت داشتند. آنها مدعی شدند که این هکر ایرانی متعلق به گروهی از هکرهای ایرانی به نام گروه (ITSEC) است. برخی اظهار کرده‌اند که این حملات هم شامل تغییر صفحات نخست وب‌سایت‌ها می‌شود و هم شامل حملات به بانک‌ها برای سرقت اطلاعات و جاسوسی اطلاعات می‌شود. دنیل کوهن (Daniel Cohen)، هماهنگ‌کننده برنامه جنگ سایبر موسسه مطالعات امنیت ملی اسرائیل (INSS)، گفت: «حملات به سمت پایگاه‌های داده پیش می‌رود و هکرها سعی می‌کنند رمز عبور و جزئیات اطلاعات مردم را به دست آورند.» وی افزود: «اگر حزب‌الله در پشت عملیات سرو ناپایدار باشد، نشان می‌دهد که فعالان سایبری غیردولتی درزمینه حملات سایبری توانا هستند. بدافزاری که در این عملیات هست، در میان گروه‌های نظامی، بسیار پیشرفته است. این اولین بار است که حزب‌الله، حملات سایبری گسترده‌ای انجام می‌دهد. شما باید مشارکت ایران و حزب‌الله را متوجه شوید. ایرانی‌ها به حزب‌الله برای کسب اطلاعات کمک می‌کنند.» برخلاف اینکه شرکت چک پوینت صریحاً اعلام نکرده که چه کسی پشت این عملیات است، این شرکت انتظار دارد که حملات توسط لبنانی‌ها انجام شده باشد. یکی از دلایل این شرکت این است که سرورهایی که در حملات مورد استفاده قرار گرفتند، در لبنان ثبت شده‌اند. همچنین آنها مدعی شدند که آدرس‌ها و هویت‌های اشخاص مظنون لبنانی را نیز که در این حملات دخیل بودند، کشف کرده‌اند. از دلایل دیگر آنها این است که حملات با زبان لبنانی بوده است. شاهار تل (Shahar Tal)، رئیس بدافزار و تحقیقات آسیب‌پذیری شرکت چک پوینت گفت: «بدافزار به‌کاررفته در عملیات سرو ناپایدار، در بیش از ۱۰ کشور کشف شده است. من می‌توانم بگویم که مرکز این بدافزار در اطراف لبنان است. این بدافزار در لبنان، اسرائیل، آمریکا، بریتانیا، کانادا، ژاپن، ترکیه و عربستان سعودی وجود دارد.» وی افزود: «بدافزار این حمله برای جاسوسی طراحی شده است و توسط کسی طراحی شده که دارای دانش عمیق فنی بوده است ولی این بدافزار در درجه ساخت توسط NSA نبوده است. حملات به مؤسسات لبنانی و اسرائیلی صورت گرفته است. قراین مبنی بر این است که گروه هکرها، وابسته به دولت نبودند.»
دوروثی دنینگ (Dorothy Denning) از افراد مدرسه عالی دریایی آمریکا، گفت: «این حملات توسط گروه‌های غیردولتی صورت گرفت و به سطحی از پیچیدگی که شما فکر می‌کنید احتیاج نداشت. ما همگی آسیب‌پذیر هستیم و ممکن است مورد حملات فیشینگ واقع شویم.» نکته قابل‌ذکر این است که خود افرادی که در مورد حملاتی که ادعا دارند صورت گرفته است نظر مشابهی ندارند. در قسمت اول این گزارش گفتیم که شرکت چک پوینت ادعا کرد که این عملیات، پیچیده بود ولی کارشناس مدرسه نیروی دریایی اظهار کرد که این حملات ساده بودند. لذا با توجه به این مطالب می‌توان فهمید که اگر این حملات درواقع رخ داده باشند، ازیک‌طرف غربی‌ها می‌خواهند حزب‌الله و ایرانی‌ها را متهم به تروریست سایبری کنند و از طرفی وانمود می‌کنند که اسرائیل خسارات زیادی ندیده و حمله‌ای بسیار ساده در حد فیشینگ اتفاق افتاده است. درحالی‌که خود آنها-همان طور که اشاره کردیم-اذعان کرده‌اند، طراحی بدافزار برای این حملات توسط کسی با دانش عمیق فنی صورت گرفته و از پیچیدگی برخوردار بود.

امنیت سایبر در تأسیسات هسته‌ای

اجلاس آژانس بین‌المللی هسته‌ای در وین در مورد امنیت سایبر تأسیسات هسته‌ای با حضور کشورهای عضو سازمان ملل برگزار شد.

در اجلاس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین که ۶۵۰ متخصص از ۹۲ کشور عضو سازمان ملل متحد شرکت کردند، یوکیا آمانو (Yukia Amano)، مدیرکل آژانس، در مورد اقدامات لازم بین‌المللی برای محافظت از تأسیسات هسته‌ای در برابر تهدیدات سایبری هشدار داد. وی گفت: «گزارش‌ها و تلاش‌هایی که در مورد حملات سایبری یک حادثه روزمره است. صنعت هسته‌ای، ایمن نیست. فقط در سال گذشته، موارد مختلفی از حملات بر پایه بدافزار به نیروگاه‌ها هسته‌ای صورت گرفته است.» این اجلاس که با عنوان «امنیت رایانه در دنیای هسته‌ای» در پایتخت اتریش از اول ژوئن آغاز شده و تا پنجم این ماه ادامه دارد. هدف این اجلاس، برای این است که کشورها بر روی مسائل بین‌المللی در جایی‌که امنیت سایبر و امنیت هسته‌ای به دو بخش تقسیم می‌شود، همکاری کنند.علاوه بر کشورهای سازمان ملل، از دیگر شرکت‌کنندگان این اجلاس، پلیس بین‌الملل (INTERPOL)، اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU)، موسسه تحقیقاتی بین‌المللی دادگستری و جرم (UNICRI)، گروه الکتروتکنیکی بین‌المللی (IEC) بودند. همچنین مدیرکل آژانس افزود: «کشورها باید مطمئن شوند که تمامی ابزارهای امنیتی هسته‌ای که موردتوافق قرار می‌گیرد، معتبر و قانونی است. من یقین دارم که این اجلاس می‌تواند سبب همکاری‌هایی برای تقویت امنیت هسته‌ای در سراسر جهان شود.»

دمیدن فایرآی در بادکنک داعش

موسسه امنیت سایبری فایرآی در گزارشی در مورد توان سایبری داعش، ادعا کرده است که این گروهک تروریستی توان این را دارد که یک جنگ سایبری علیه نهادها و بنگاه‌های خبری در سراسر دنیا راه بیندازد و همه این گروه‌های خبری باید از توان این گروهک تروریستی بترسند.

همچنین در این گزارش بر این نکته تأکید شده است که توان سایبری داعش، نامنظم و غیرمتمرکز است، از این‌رو نمی‌توان دقیقاً تخمین زد که هدف بعدی این گروهک، کدام وب‌سایت و یا خبرگزاری در دنیاست. فایرآی در ادامه صحبت‌هایش در مورد داعش به این نکته اشاره کرده است که:” این گروهک می‌تواند بعد از هک یک وب‌سایت و یا خبرگزاری، از آن خبرگزاری برای نشر اهداف خودش استفاده کند که این نکته بسیار ترسناک است.” لازم به ذکر است که نگارندگان گزارش فایرآی، در گزارش خود کشورهای چین و روسیه را نیز بی‌نصیب نگذاشتند. فایرآی نوشته است:” داعش تنها تهدید موجود نیست. طرفداران دولت سوریه و بشار اسد نیز که معمولاً از جانب چین و یا روسیه هستند، با تاکتیک مشابهی به رسانه‌ها حمله سایبری انجام می‌دهند و سپس از آن رسانه برای ترویج اهداف و تفکرات خود استفاده می‌کنند.”نکته واضح در این میان، این است که نه تنها فایرآی، بلکه سایر نهادهای امنیت سایبری در سراسر جهان نیز می‌دانند که داعش فاقد چنین توانی بوده و اندک قدرت سایبری این گروهک وحشی نیز، اجاره‌ای است. اینکه گزارش فایرآی در این میان چه هدفی را دنبال می‌کند، پاسخ خیلی از سؤالات دیگر مربوط به داعش را روشن خواهد ساخت. در این رابطه باید گفت که حمایت آمریکا و متحدانش از این گروهک تروریستی و مشابه آن، برکسی در دنیا پوشیده نیست. نکته بعدی جوسازی این شرکت امنیت سایبری آمریکایی بر علیه داعش و اجبار رسانه ها و خبرگزاری‌های جهان به انعقاد قراردادهای امنیتی با این شرکت یا شرکت‌های هم‌پیمان است. از طرفی پیدا کردن رابطه بین کشورهای چین و روسیه و گروهک تروریستی داعش نیز در راستای برنامه‌های آمریکا در مقابله با چین و روسیه قلمداد شده و به نظر می‌رسد که آمریکا قصد دارد به نوعی با ایجاد ارتباط بین داعش و روسیه، مشروعیت روسیه را در اذهان عمومی جهان خدشه دار کند.

خسارت سنگین حملات سایبری به صنایع انگلیسی

صنایع انگلستان به طور متوسط سالانه ۲٫۴ میلیون یورو خسارت بابت حملات سایبری پرداخت می‌کنند. این خسارت، میانگین خسارتی است که در طول یک سال به هر یک از شرکت‌ها و مؤسسات انگلیسی وارد می‌شود.

“مشاغل و صنایع سالانه ۲٫۴ میلیون دلار بابت حملات سایبری پرداخت می‌کنند.” این موضوع گزارشی است که توسط شرکت IBM و موسسه امنیت سایبری Ponemon در سال ۲۰۱۵ در مورد امنیت سایبری در صنایع انگلیسی تهیه‌شده است. این هزینه‌ها، با توجه به آمار حملاتی برآورد شده است که در سال گذشته علیه مشاغل و صنایع این کشور انجام شده است. این در حالی است که گزارش نهادهای امنیتی خبر از رشد روزافزون این حملات نسبت به سال‌های قبل می‌دهند و این احتمال وجود دارد که این هزینه‌ها هرروز بیشتر و بیشتر شود.گزارش موجود همچنین بر این نکته تأکید می‌کند که حملات سایبری بر صنایع به‌صورت مداوم در حال انجام است و این حملات، شامل حمله نفوذ اطلاعاتی نیز می‌شود. شرکت‌های ارتباطاتی، بخش انرژی، نهادهای مالی و صنایع دارویی، ازجمله مشاغلی هستند که به‌صورت مداوم، آماج این حملات قرار می‌گیرند.
درمجموع، حملات نفوذ اطلاعاتی به صنایع انگلیسی در طی ۲۴ ماه به میزان ۷ درصد رشد داشته است.۴۹ درصد این نفوذهای اطلاعاتی مربوط به جرائم سایبری، ۲۸ درصد خطاهای انسانی و ۲۳ درصد خطای سیستمی بوده است.در پایان این گزارش بر این نکته تأکید کرده است که شرکت‌ها و صنایع باید در ابتدا نسبت به ترمیم بخش‌های مدیریتی خود در زمینه امنیت سایبری اقدام کرده و پس از آن دو شیوه آموزش کارکنان و رمزنگاری اطلاعات را پیگیری نمایند.کارشناسان امنیت سایبری در دنیا، یکی از علل افزایش بی‌سابقه حملات سایبری علیه صنایع و زیرساخت کشورها را استفاده کارکنان از تجهیزات شرکت‌ها برای مقاصد شخصی، نظیر چک کردن حساب کاربری فیس بوک و یا اتصال تجهیزات بی‌سیم نظیر تبلت و تلفن همراه به سامانه اینترنت بی سیم شرکت ها عنوان کرده‌اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا