مطالب قدیمی

مرور رسانه های ۱۴ ام شهریور

منتقدان، اطلاعی از تبعات گسترش پهنای باند اینترنت ندارند 

2

به گزارش سیتنا، روح الله مؤمن نسب در آیین افتتاحیه دوره مقدماتی آموزش خبرنگاری خبرگزاری رسا گفت: وظیفه شرکت ارتباطات زیرساخت تأمین زیر ساخت های مناسب برای مخابرات و گسترش پهنای باند اینترنت است اما این شرکت در زمان دولت سازندگی و اصلاحات با خرید پهنای باند از آمریکا و بهره برداری از آن در کشورمان، موجی از فعالیت های جاسوسی در کشور را به راه انداخت و امروز به دلیل تحریم های اعمال شده از سوی غرب، ۱۰ کشور واسطه که تأمین کننده پهنای باند ما هستند، می توانند به اطلاعات کاربران ایرانی دست یابند. ما در استفاده از فضای مجازی، در خوشبینانه ترین حالت به ۱۱ مؤسسه یا سازمان باید غرامت بدهیم. شبکه ملی اطلاعات برای کاهش اینگونه معضلات اینترنت با اهداف اینترنت سالم، سریع، امن و ارزان طراحی شده است. امروز کثیف ترین گروه ها با اهدافی شوم و سازماندهی شده در شبکه های اجتماعی تلفن های همراه فعالیت می کنند و وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات ما توانایی هیچ کاری را ندارد. دشمن از فضای این شبکه های اجتماعی استفاده کرده و به راحتی از اطلاعات کاربران آن سو استفاده می کند. سازمان سیا نیز همانند کشور ما دارای کمیسیون فرهنگی است و پیوست فرهنگی آن ها این است که همزمان با ورود تلفن های همراه اندروید به ایران، موجی از نرم افزارها و بازی های مرتبط با آن را نیز با اهدافی خاص به کشورمان وارد می کنند.

تعلل در فعال‌سازی شورایعالی فضای مجازی

aa

حجت الاسلام والمسلمین رضا غلامی(رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانیِ اسلامی صدرا) در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، اظهار داشت :

به اعتقاد من، دولت دهم و دولت فعلی، قدر و قیمت این فرصت طلایی که رهبر انقلاب اسلامی با تأسیس شورای عالی فضای مجازی برای ارتقاء مدیریت فضای مجازی در کشور بوجود آوردند را درک نکرده و به آن به چشم به رقیب نگاه کردند.عمداً از ورود قوی شورای عالی فضای مجازی به مسائل اساسی فضای مجازی ممانعت می شود و عجیب تر این که با وجود این شورا، دولت یازدهم، شورای عالی فناوری اطلاعات تأسیس کرده و این شورا را در هر موضوعی که بخواهد دور می زند.

اینترنت اشیا چالش برانگیزترین فناوری دنیا

4

به گزارش افتانا حسین اسلامی(قائم مقام مدیرعامل فناپ) گفت:اینترنت اشیا یکی از اصلی ترین و چالش برانگیزترین فناوری ها در سال آینده میلادی خواهد بود زیرا در این مرحله اینترنت به عمق کانونی خانه ها نفوذ پیدا می کند. در سال ۲۰۰۸تعداد اشیایی که با هم در ارتباط بوده اند از جمعیت کره زمین بیشتر بوده است و در سال ۲۰۲۰، ۵۰میلیارد اشیا با یکدیگر در ارتباط خواهند بود.

روبات فضانورد مارس روور به سیستم فرم کردن راه دور حافظه مجهز می‌شود

6

به گزارش آی تی رسان ناسا در پروژه ای خارق‌العاده قصد دارد از فاصله فوق‌العاده زیاد(۱۰۰ میلیون مایل) حافظه داخلی روبات فضانورد خود با نام مارس روور را کاملا پاک کند. این موفقیت می تواند در آینده به سراغ کامپیوترهای خانگی و کنترل فناوری‌های بزرگ و کوچک برود و آینده کنترل از راه دور اطلاعات را متحول سازد.

نفوذ هکرها به سایت خدمات درمانی دولت آمریکا

13

به گزارش نیویورک تایمز هکرهای اینترنتی موفق شدند به سایت HealthCare.govکه از سوی دولت آمریکا با تبلیغات زیاد برای ارائه خدمات درمانی راه‌اندازی شده نفوذ کنند. با توجه به اینکه بر روی این سرور اطلاعات خاصی وجود نداشته، هکرها موفق به سرقت اطلاعات خاصی از روی آن نشده‌اند.

جایزه توییتر به کاشف نقص امنیتی  

14

شبکه اجتماعی توییتر با ارائه برنامه تشویقیBugBountyاز محققان و برنامه‌نویسان دعوت کرد تا با ارئه گزارش از وجود نقص یا حفره امنیتی در توییتر جایزه دریافت کنند. این بسته تشویقی را از طریق برنامهHackerOneانجام خواهد داد. این آسیب‌پذیری‌ها باید در دامنه برنامه‌های حمله‌ای باشد؛ از جملهXSSوCSRFکه نرم‌افزارهایی برای حملات وب هستند و همچنین  remotecodeexecutionیا همان «اجرای کد از راه دور» که امکان دسترسی غیر مجاز به توییت‌های خصوصی را با پیام‌های مستقیم فراهم می‌کند .در حال حاضرBugBountyبرای شرکت‌های بزرگ اینترنتی از جمله: فیس‌بوک، یاهو و گوگل اجباری شده است.

بدافزار‌ها و آنتی ویروس‌ها از یک بستر بلند می‌شوند

15

به گزارش وایرد بِرَندِن دیکسون(پژوهشگر امنیت دیجیتال) با زیر نظر گرفتن فعالیت تعدادی از گروه های هک در سایت ویروس توتال که عمدتا از چین و یکی از ایران می باشد به این نتیجه رسیده است که آنها بسیار فعالانه با این سایت کار می‌کنند، دائما بدافزار‌ها را آپلود می‌کنند، آن‌ها را تغییر می‌دهند و مرحله به مرحله کاری می‌کنند تا هر بار تعداد کمتری از آنتی ویروس‌های موجود در ویروس توتال بتوانند بدافزار را تشخیص دهند. این گروه‌ها، روز‌ها و ساعت‌ها از ویروس توتال به عنوان یک ابزار کمکی بسیار مهم استفاده می‌کردند. گروه ایرانی که دیکسون کشف کرده، تنها در یک ماه ۱۰۰۰ فایل مخرب و مشکوک را در ویروس توتال آپلود کرده است و مهارت خاصی در دور زدن آنتی ویروس‌ها از خود نشان داده است. حتی در برخی موارد آن‌ها بدافزارهای شناخته شده و لو رفته را تغییر می‌دادند و کاری می‌کردند تا توسط آنتی ویروس‌ها قابل تشخیص نباشند.

ßآیا جایگزین امنی برای اسکایپ در راه است؟

16

به گزارش وایرد با نصب اپ پیام رسان µTox ، کلیدهای عمومی رمزگذاری به صورت اتوماتیک تولید شده و می‌توانید آن‌ها را در اختیار همگان گذاشته و کلید خصوصی را نزد خود ذخیره می شود. سپس می‌توانید افراد را با استفاده از کلید عمومیشان در لیست کانتکت‌هایتان اضافه کنید و به آن‌ها مسیج داده یا زنگ بزنید. تا کنون ابزارهای مختلفی برای چت امن تولید شده است؛ محصولاتی مانندTelegram،  BriarوSurespot. هم چنین ابزارهای دیگری در زمینه تماس‌های صوتی امن تولید شده‌اند مانندRedPhone،  SignalوSilentCircleکه تماس‌های صوتی را رمزگذاری می‌کنند. اماToxتلاش می‌کند تا هر دو ویژگی چت نوشتاری و تماس صوتی را در یک محصول گردآوری کند.

عکس‌های برهنه ستاره‌گان یا طعمه هکرها؟

2

از جمله حملاتی که در چند روز اخیر پس از خبر هک حساب‌های آی‌کلاود نزدیک به ١٠٠ تن از ستاره‌گان مشهور انجام شد، هشتگ توییتری JLawجنیفر لورنس است که قربانیان را به لینک‌های آلوده‌ای هدایت می‌کند که می‌تواند حمله فیشینگ را سامان دهد. در نسخه فیس‌بوکی این حمله نیز کاربر ابتدا مجبور می‌شود لینک یک ویدیو را روی فیس‌بوک خود به اشتراک بگذارد. با این کار دوستان فیس‌بوکی قربانی نیز با کلیک کردن روی لینک آلوده می‌شوند. شاید به سادگی بتوان قربانیان این‌گونه حملات ابتدایی فیشینگ را قربانیان ساده لوح نامید اما به نظر می‌رسد این توصیف ما چندان راهگشا نیست.

آیا شما قربانی ’همیشه آنلاین’ هستید؟

21

به گزارش خبرنگاران شرکت آلمانی خودروسازی دایملر به تازگی سیستمی طراحی کرده که به طور خودکار ایمیل‌ کسانی که در تعطیلات هستند را پاک می‌کند، زیرا به این نتیجه رسیده برخی از کارمندان ممکن است اراده قطع کامل از کار در تعطیلات را نداشته باشند. دکتر کریستین گرنت، روانشناس در مرکز پژوهش در روانشناسی، رفتار و پیشرفت در دانشگاه کاونتری به بی‌بی‌سی گفت: “اثرات منفی این فرهنگ ’همیشه آنلاین بودن’ این است که ذهن شما هیچ‌گاه استراحت نمی‌کند، به بدن خود اجازه تجدید قوا نمی‌دهید، بنابراین همیشه مضطرب هستید.””هرچقدر بیشتر خسته و مضطرب شویم، اشتباه‌های ما نیز بیشتر می‌شود. سلامت جسم و روان آسیب می‌بیند.” دکتر کریستین گرنت(روانشناس دانشگاه کاونتری) : اثرات منفی فرهنگ ’همیشه آنلاین بودن’ این است که ذهن شما هیچ‌گاه استراحت نمی‌کند، به بدن خود اجازه تجدید قوا نمی‌دهید، بنابراین همیشه مضطرب هستید. هرچقدر بیشتر خسته و مضطرب شویم، اشتباه‌های ما نیز بیشتر می‌شود. سلامت جسم و روان آسیب می‌بیند.”به گزارش آفکام) نهاد ناظر بر رسانه‌های بریتانیا) از سال ۲۰۱۰ تا امروز، استفاده روزانه از رسانه‌ در بریتانیا از ۸ ساعت و ۴۸ دقیقه در روز به بیشتر از ۱۱ ساعت رسیده است، افزایشی که بخش بزرگی از آن ناشی از ظهور تلفن‌های هوشمند است. زمانی که مردم به استفاده از رسانه‌ها اختصاص می‌دهند خواب‌شان بیشتر است.

نبرد سایبری؛ عرصه جدید تنش‌های ایران و اسراییل

22

به گزارش ایران وایر نویسنده کتاب جنگ سایبری جهت‌گیری و تاثیر آن بر اسراییل معتقد است حمله سایبری اسراییل به تاسیسات هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۰ یک نقطه آغاز برای جنگ سایبری بین دو کشور بود و مرحله‌ جدیدی را آغاز کرد که در آن به شکل مستمر تلاش می‌شود ابزار و روش‌های پیشرفته‌ای برای جنگ ایجاد شود. آرش کانگیر: چند ماه پیش ایران حمله‌ای به نام “نیوزکستر” را انجام داد که کاری خیلی طولانی مدت بود. آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی و با برخی افراد که در موسسه‌های نظامی یا اطلاعاتی امریکا بودند، ارتباط گرفته و سعی کردند که از آن‌ها اطلاعات کسب کرده و تحت تاثیرشان قرار دهند.آلکس فیشمن(تحلیل‌گر نظامی اسراییلی) ایرانی‌ها قادر به اجرای حمله‌های سایبری بسیار خطرناکی هستند. آن‌ها توانسته‌اند به یکی از پیشرفته‌ترین هواپیماهای بدون سرنشین امریکایی نفوذ کرده و آن را در اختیار بگیرند، کارت‌های اعتباری ده‌ها هزار اسراییلی را هک و به شبکه‌های امنیتی ـ اطلاعاتی زیادی نفوذ کنند.

ناتو حمله سایبری را از مصادیق جنگ می‌شمارد

nato

(ناتو)  بر آن است تا با توافق بر سر قوانین جدید دفاع سایبری، حملات سایبری جدی به هر یک از اعضای ناتو را مانند حمله‌های کلاسیک جنگی تلقی کرده و واکنش جمعی کشورهای عضو سازمان را در پی آورد.

فن‌آوری‌های نوین آموزشی رقیب مدرسان‌اند؟

Article20121226143014493

استفان لستر(رییس بخش دیجیتال انتشارات مک گرو هیل): ما نمی‌توانیم اجازه بدهیم که عدم قطعیت و ناراحتی ناشی از تغییر، ما را از بزرگ‌ترین فرصت‌تاریخ آموزش و پرورش در استفاده از فن‌آوری دور کند. باید کاری را انجام دهیم که برای کودکان مفید است، نه چیزی را که به بزرگ‌ترها احساس راحتی بیشتری می‌دهد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا