مطالب قدیمی

مرور رسانه های ۱۴ام مرداد

 

اختلال گسترده در شبکه تلفن همراه آمریکا

نقص فنی باعث شد ساکنان چهار ایالت جنوبی بزرگ آمریکا شامل تنسی، کنتاکی، آلاباما و جرجیا از دسترسی به خدمات تلفن همراه محروم شوند.به گزارش راشا تودی، این نقص فنی مشترکان خدمات هر چهار اپراتور بزرگ این کشور شامل ای تی اند تی،‌اسپرینت، تی موبایل و وریزون را دچار مشکل کرد.قطع خدمات تلفن همراه در این چهار ایالت از ساعت سه بعداز ظهر دیروز به وقت محلی آغاز شد و در حالی که ظاهرا پوشش شبکه تلفن همراه وجود داشت، اما در عمل برقراری تماس یا استفاده از خدمات دیتا برای ساعت هایی متمادی ممکن نبود.طولانی شدن این مشکل که حتی استفاده از خدمات ارتباطی تلفن ثابت را هم دچار اختلال کرد باعث اعتراض گسترده کاربران شد. اگر چه علت دقیق نقص فنی یاد شده اعلام نشده، اما برخی منابع اختلال سخت افزاری را عامل آن دانسته اند. هنوز علت دقیق این مشکل اعلام نشده است.هر یک از این چهار اپراتور با صدور اطلاعیه های جداگانه ضمن عذرخواهی از کاربران تصریح کردند در حال بررسی موضوع و رفع مشکل به وجود امده هستند.

نمایشگاه امنیت سایبری؛ راهی برای رسیدن به افتای بومی

2

دومین نمایشگاه امنیت سایبری ایران فضای تعامل میان دولت و بخش خصوصی را برای دست یابی به امنیت سایبری ملی فراهم می کند.به گزارش خبرنگار تلنا، بهناز آریا، مسئول کمیسیون افتای سازمان با بیان این مطلب و با تاکید براینکه نمایشگاه امنیت سایبری ایران بستری برای تحقق تعامل دولت و بخش خصوصی است، گفت: یکی ازدغدغه های سازمان نظام صنفی رایانه ای حرکت در راستای افزایش تعامل با دولت بوده و قطعا شعار همدلی و همزبانی دولت و ملت که از سوی مقام معظم رهبری در سال جاری درسرلوحه کاری قرار گرفته، اشاره کاملی به رسالت سازمان دراین رابطه دارد. آریا با اشاره به اینکه دومین نمایشگاه امنیت سایبری ایران، فضایی برای معرفی دستاوردهای صنعت امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات داخلی است، ادامه داد: شرکت های خصوصی حوزه افتا، همگی زیر یک سقف واحد تحت عنوان نمایشگاه امنیت سایبری ایران می توانند تلاش ها و دستاوردهای خود در زمینه توان داخلی امنیت سایبری کشور را برای عرضه به مخاطبان این حوزه به ویژه نهادهای دولتی و حاکمیتی معرفی می کنند.او با بیان اینکه بخش خصوصی تمام تلاش خود را برای ارتقا سطح دانش حوزه افتای کشور به کار بسته است، افزود: دیوارهای بلند تحریم که از گذشته تا به امروز پیش روی فعالان حوزه تکنولوژی و به ویژه فناوری اطلاعات و ارتباطات قرار داشته، نتوانسته مانع ایجاد و ارتقاء امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات در کشور شود . شرکت های خصوصی این حوزه با درنظرگرفتن مصالح و ملاحظات مختلف امنیت ملی، از تمام توان خود برای توسعه و پرورش دانش امنیت سایبری ایران استفاده می کنند تا بستر دست یابی به امنیت سایبری ملی به درستی فراهم شود.مسئو ل کمیسیون افتای سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با تاکید براینکه دست یابی به دانش بومی امنیت اطلاعات نیازمند شناسایی کافی تجارب و دانش بین المللی درحوزه امنیت سایبری است ، گفت: خوشبختانه به مدد پشتیبانی و حمایت دلسوزانه نهادهای حاکمیتی در حوزه افتا، شرکت های خصوصی قادر هستند ضمن بهره گیری از تجارب بین المللی بدست آمده در حوزه امنیت، دانش ملی و بومی حوزه امنیت فضای تبادل اطلاعات را برای نیاز داخلی به کار گیرند و زمینه را برای استفاده از این صنعت فراهم کنند از این رو نمایشگاه امنیت سایبری راهی است که در انتها به تقویت افتای بومی منجر خواهد شد.

انتشار نسخه آزمایشی نرم‌افزار «شیعه شناسی»

نسخه آزمایشی نرم‌افزار اندروید «شیعه‌شناسی» با ویژگی سازگاری با تبلت و انواع گوشی‌ها و تمام نسخه‌های سیستم عامل اندروید با هدف پاسخ به شبهات و انتشار اخبار جهان تشیع تولید شد. به گزارش خبرگزاری فارس، نرم‌افزار اندروید «شیعه شناسی» که بر اساس مطالب پایگاه اینترنتی مجمع جهانی شیعه شناسی طراحی شده است منتشر شد، در این نرم افزار امکان دریافت لحظه‌ای مطالب تخصصی شیعه شناسی نظیر مجموعه مقالات مرتبط با شناخت شیعه، پاسخ به شبهات، حدیث روز، اخبار جهان تشیع و تقویم شیعه  وجود دارد.از قابلیت‌های این نرم‌افزار می‌توان به روزرسانی خودکار، ذخیره‌سازی مطالب به صورت تکی و گروهی و متناسب با نوع اینترنت با امکان تغییر نوع ذخیره‌سازی در تنظیمات، استفاده در حالت آفلاین و بدون نیاز به اینترنت، شتراک‌گذاری مطالب در همه نرم‌افزارهای ارتباطی به صورت ویژه با امکان ویرایش قبل از ارسال،‌ اطلاع از آخرین مطالب منتشر شده در Notification Center، سفارشی سازی مطالب مورد علاقه،‌ سازگاری با تبلت و انواع گوشی‌ها و تمام نسخه‌های  سیستم عامل اندروید و … اشاره کرد.

دروغگویی فیس بوک در مورد میزان استقبال از خدمات ویدیویی

اگر چه فیس‌بوک کاربران زیادی دارد،‌ اما این شرکت از ارائه خدمات ویدیویی خود درآمد چندانی کسب نمی‌کند و حال مشخص شده که در مورد میزان محبوبیت این ویدیوها و تعداد مشاهده کنندگانشان دروغ گفته است.

خبرگزاری فارس: دروغگویی فیس بوک در مورد میزان استقبال از خدمات ویدیویی

به گزارش فارکس ریپورت، هانک گرین موسس و مدیر چند سرویس فناوری متنوع که در ارتقای سایت یوتیوب هم نقش اساسی داشته می گوید آماری که فیس بوک در مورد استقبال از ویدیوهای آپلود شده در این شبکه اجتماعی ارائه می دهد دروغ بوده و این شرکت از آب گل آلود ماهی می گیرد.وی افزوده که فیس بوک با ارائه اطلاعات غلط شرکت های تبلیغاتی و آگهی دهندگانی را که می خواهند از این خدمات استفاده کنند را هم فریب می دهد. به گفته او تا قبل از پایان فصل تابستان ابزاری خاص برای جلوگیری از نمایش بدون اجازه فایل های ویدیویی سایت های دیگر بر روی فیس بوک ابداع و به کار گرفته خواهد شد.به گفته هانک گرین اگر کاربری یک ویدیو را به مدت تنها سه ثانیه در فیس بوک مشاهده کند جز مخاطبان آن محسوب خواهد شد و این کار یک تقلب است. به خصوص که اجرای ویدیوها در فید خبری کاربران فیس بوک به طور خودکار آغاز می شود و تنها در صورت کلیک کاربران پخش این ویدیوها متوقف می‌شود.

شیطنت گوگل در تغییر نام خیابان ولیعصر(عج)

3
موتور جستجوگر گوگل در اقدامی شیطنت آمیز نام خیابان ولیعصر تهران را به خیابان پهلوی تغییر داده است.به گزارش تابناک، اخیرا شرکت گوگل در قسمت نقشه یاب (google maps) به جای نام ولیعصر از نام پهلوی استفاده کرده است.پیش تر نیز این شرکت واژه جعلی خلیج عرب را بجای نام خلیج فارس برای کاربران به نمایش گذاشته بود که با اعتراض گسترده هموطنانمان مجبور به عقب نشینی شد اما همچنان گاهی نام مجعول خلیج عرب را در کنار خلیج فارس در نقشه خود نشان می دهد.

متخلفان فروش اطلاعات مشترکان همراه اول دستگیر شدند

1
اپراتور همراه اول از دستگیری افرادی که درصدد بازاریابی برای فروش اطلاعاتی از مشترکان تلفن همراه بودند خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، اپراتور همراه اول اعلام کرد: «ابتدای هفته جاری، افرادی که در صدد بازاریابی جهت فروش اطلاعاتی از مشترکان تلفن همراه بودند، دستگیر شدند.با هوشیاری سیستم نظارتی همراه اول، مشخص شد که تلاش هایی برای بازاریابی اطلاعاتی از مشترکان، در خارج از این شرکت در حال انجام است؛ به دنبال آن، ارتباطات فردی که در بیرون شرکت، واسطه ماجرا بود، شناسایی و موضوع به اطلاع پلیس فتا رسانده شد.در ابتدای هفته جاری، با عملیات پلیسی به عمل آمده، واسطه بیرونی بازاریابی دستگیر و به دنبال آن عامل داخلی نیز شناسایی و دستگیر شد که هردو مدعی، در اختیار مراجع قضایی قرار گرفتند.همراه اول خاطرنشان کرد: طی ۲۱ سال فعالیتش، همواره اطلاعات مشترکان، ارزشمندترین سرمایه این اپراتور بوده و با هوشمندی و سرمایه گذاری سنگین و مداوم در حوزه امنیت شبکه، از آن به دقت حفاظت کرده؛ به نحوی که اطلاعات مشترکان تاکنون از گزند هرگونه دستبردی مصون مانده است.همراه اول تاکید کرده است: سیستم های امنیتی و کنترلی همراه اول به نحوی است که اطلاعات مشترکین در آن از ضریب امنیتی بسیار بالایی برخوردار بوده و هرگونه اقدام برای دسترسی غیر متعارف به آن، در ابتدای امر شناسایی می شود.مورد مذکور، قبل از هرگونه اقدام برای دسترسی به اطلاعات مشترکین و در مرحله بازاریابی برای آن بوده که در همین مرحله، شناسایی و منتهی به دستگیری این دو نفر شده است.»

پلیس فدرال درصدد جذب متخصصین رایانه

2

FBI تلاش می‌کند تا با جذب نیروهای سایبری و متخصصین علوم رایانه، خلأ این نیروها را در اجرای برنامه‌های سایبری خود پر کند. به گزارش گرداب، پلیس فدرال در تلاش است تا با جذب دانشمندان علوم رایانه و متخصصین سایبری، آن‌ها را در برنامه‌ی امنیت سایبر خود به کار بگیرد. در ژانویه‌ی ۲۰۱۵، پلیس فدرال ۵۲ نفر از دانشمندان علوم رایانه را برای فعالیت در برنامه‌ی سایبری خود به کار گرفت. این برنامه در سال ۲۰۱۲ از سوی وزارت دادگستری آمریکا ایجاد شد و برای موردتوجه قرار دادن تهدیدات سایبری بود. طبق برخی گزارش‌ها، هنوز پنج اداره‌ی FBI فاقد متخصصین علوم رایانه هستند. لازم به ذکر است که تهدیدات سایبری از اولویت‌های مهم وزارت دادگستری آمریکا محسوب می‌شود. همچنین پلیس فدرال سیصد و چهارده میلیون دلار بودجه برای این برنامه تا پایان سال مالی ۲۰۱۴ قرار داده بود. گذشته از این‌ها، یکی از مشکلات FBI برای استخدام متخصصین رایانه، در نظر گرفتن حقوق ناکافی برای آن‌ها است. در مورد نقش FBI در سایبری آمریکا باید گفت که وظیفه‌ی اولویت‌بندی تهدیدات سطح بالا، تشخیص هکرهایی که از ناحیه‌ی دولت‌ها حمایت می‌شوند و همچنین تشخیص  چگونگی فعالیت سازمان‌های سایبری را بر عهده دارد. در واقع پیش‌بینی و پیشگیری از حملات سایبری به آمریکا بر عهده‌ی پلیس فدرال است. این نکته نیز پنهان نماند که تحلیل گران و متخصصین علوم رایانه در FBI از ظرفیت‌های فنی و روش‌هایی مانند استراق سمع تلفنی برای مبارزه با جرائم سایبری استفاده می‌کنند.

سرعت ۵۰۰۰ برابری اینترنت

محققان ماده ای جدید ساختند تا سرعت اینترنت را افزایش دهند و از آن در ساخت ترانزیستور های نوری استفاده کنند. به گزارش دریچه فناوری گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، دانشمندان دانشگاه پوردو موفق به ساخت نوعی جدید از ماده شدند که می تواند سرعت انتقال اطلاعات را در فیبر های نوری تا ۵۰۰۰ برابر افزایش دهد.

سرعت 5000 برابری اینترنت

این ماده از ترکیبات آلمینیوم و روی تشکیل شده است و توانایی تغییر میزان بازتاب نور تا ۴۰ درصد را دارد. با بازتاب بیشتر یا کمتر نور، ماده می تواند داده ها را رمز گزاری و انتقال دهد. این ماده در طیف نوری نزدیک به مادون قرمز کارایی دارد که همین امواج اکثرا در ارتباطات مورد استفاده است. این تیم با استفاده از این ماده ترانزیستور های نوری درست کردند که کارایی ترانزیستور های معمولی را داشته و تنها تفاوت آن در استفاده از نور به جای الکتریسیته است. محققان باور دارند با این ماده جدید می توان سرعت دستگاه ها را تا ۱۰ برابر دستگاه های بر پایه سیلیکون افزایش داد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا