مطالب قدیمی

مرور رسانه های ۱۲ام خرداد

نسخه غرب و آمریکا برای کشورهای منطقه جواب نداد

13930818000335_PhotoA

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: به پشتوانه اندیشه و آرای امام راحل، فرزندان این ملت در مذاکرات هسته‌ای در مقابل ۶ قدرت بزرگ جهان حاضر شده و برای احقاق حقوق ملت ایران با این کشورها مذاکره می کنند.به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، محمود واعظی امروز در مراسم تجدید بیعت کارکنان وزارت ارتباطات با اندیشه های امام راحل در جماران، با اشاره به مذاکرات ایران با ۶ قدرت بزرگ جهان، اظهار داشت: به پشتوانه اندیشه و آرای امام راحل فرزندان این ملت در مذاکرات هسته ای در مقابل ۶ قدرت بزرگ جهان حاضر شده و برای احقاق حقوق ملت ایران با این کشورها مذاکره می کنند.وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: آنچه که امام راحل از اسلام برای ما تصویر کردند باعث قدرت ما می شود و به پشتوانه این اندیشه به اهدافمان می رسیم. همانگونه که در سال‌های بعد از رحلت امام میراث و اندیشه ایشان توسط مقام معظم رهبری حراست و پاسداری شد در آینده نیز این میراث محافظت شود و اندیشه های ایشان در کل کشورهای اسلامی تحقق یابد.وی با اشاره به نقش کارکنان مخابرات در انتقال پیام امام راحل از پاریس به تهران، گفت: کارکنان جزء اولین کسانی بودند که به ندای انقلاب پاسخ دادند و سخنان حضرت امام را به ایران انتقال می دادند. امروز شاهدیم ملت های کشورهای اسلامی بیدار شده اند و بی تردید این بیداری به فعالیت های ۱۵ خرداد سال ۴۲ به رهبری امام خمینی (ره) ارتباط دارد.واعظی افزود: دنیا به گونه ای تغییر کرده که دیگر قدرت های بزرگ نمی توانند در اتاق های فکر خود برای دیگر ملت ها تصمیم بگیرند.وی اظهار داشت: امروز شاهدیم هر آنچه که غرب و آمریکا برای کشورهای منطقه تصمیم گرفته اند عملا به گونه ای دیگر رقم خورد و این اتفاق ناشی از بیداری ملت های کشورهای اسلامی است که خود نشات گرفته از اندیشه های امام راحل است.

 

تظاهرات بر ضد فیس بوک به علت سیاست‌های سختگیرانه

خبرگزاری فارس: تظاهرات بر ضد فیس بوک به علت سیاست‌های سختگیرانه

عده ای از کاربران فیس بوک در اعتراض به سیاست‌های این شرکت که کاربران را مجبور به استفاده از اسامی حقیقیشان می کند در برابر مقر آن دست به اعتراض و تظاهرات زدند.به گزارش انگجت، این شرکت مدعی است به منظور حفظ امنیت کاربران و جلوگیری از سواستفاده از امکانات این شبکه اجتماعی جلوی استفاده افراد از اسم مستعار برای ثبت نام در این سایت را می گیرد و حال این امر مورد اعتراض برخی افراد قرار گرفته است.از جمله این معترضان می توان به طرفداران برخی گروه های هنری، بومی های آمریکایی و … اشاره کرد که در خارج از پارک منلو در برابر مقر فیس بوک دست به اعتراض زدند. این افراد که اسامی کاربری پیشنهادیشان مورد پذیرش فیس بوک قرار نگرفته می گویند از این بابت آسیب دیده اند و خواستار تغییر سیاست این شرکت هستند.این افراد که حدود ۱۰۰ نفر بودند اظهار داشتند امیدوارند با اعتراض علنی توجه عموم را به نظرات خود جلب کنند. آنها همچنین از اینکه فیس بوک ابزاری برای گزارش استفاده از اسامی مستعار تعبیه کرده و کاربران را به این کار تشویق می کند، اظهار ناراحتی کردند.یکی از معترضان در این مورد گفت من فکر می کنم به فیس بوک ثابت شد که افراد مختلفی به خاطر این موضوع آسیب دیده اند.فیس بوک در این زمینه واکنشی از خود نشان نداده، اما بارها بر سیاست خود در زمینه ضرورت استفاده کاربران از اسامی حقیقیشان تاکید کرده است.

امکانات تازه گوگل برای کنترل حریم شخصی

خبرگزاری فارس: امکانات تازه گوگل برای کنترل حریم شخصی

گوگل کنترل حریم شخصی را برای کاربران خدمات خود ساده تر کرده و امکانات بیشتری را به این منظور در نظر گرفته است.

به گزارش  فرست اسپات، با توجه به افزایش نگرانی های کاربران در مورد نحوه جمع آوری و استفاده گوگل از انبوه اطلاعات، مدیران این شرکت چاره ای جز احترام گذاشتن به این افراد نداشته اند.در همین راستا سایت هم توسط گوگل طراحی شده که حاوی پرسش و پاسخ هایی با موضوع حریم شخصی افراد است. بر اساس تنظیمات جدید اعمال شده کاربران می توانند در مورد مدت زمان نگهداری داده هایشان تصمیم گرفته و آن را به چند ماه یا سال محدود کنند.همچنین آنها می توانند تنظیماتی را در مورد ذخیره اطلاعات مکانی خود یا اطلاعات مربوط به مرورگرهای مورد استفاده توسط گوگل اعمال نمایند. البته باید توجه داشت که اعمال این تنظیمات کار ساده ای نیست. چون تا حدی گیج کننده و مربوط به بخش های مختلف وب است که پیدا کردن انها لزوما ساده نیست.کاربران برای اعمال این تنظیمات باید به بخش My Account مراجعه کرده و در مورد نحوه دسترسی دیگر کاربران به داده های خصوصی خود تصمیم بگیرند.بسیاری از مردم امریکا در مورد نحوه استفاده شرکت های فناوری بزرگ این کشور از اطلاعات خصوصی خود بدبین هستند و بر اساس تازه ترین نظرسنجی موسسه Pew  تنها ۹ درصد مردم این کشور معتقدند که بر روی داده های شخصی خود در فضای مجازی کنترل زیادی دارند.

ارسال ایمیل رمزگذاری شده در محیط فیس بوک ممکن شد

خبرگزاری فارس: ارسال ایمیل رمزگذاری شده در محیط فیس بوک ممکن شد

فیس بوک به کاربران خود امکان داده ایمیل های دریافتیشان را در محیط این شبکه اجتماعی رمزگذاری کنند. این شرکت مدعی است با چنین کاری حتی آژانس امنیت ملی هم قادر به جاسوسی از کاربران نیست.به گزارش تک کرانچ، برای این کار کاربران تنها باید کلیدهای عمومی PGP را در تنظیمات فیس بوک اعمال کنند و سپس شاهد رمزگذاری ایمیل هایشان خواهند بود.البته مشکلی در این زمینه وجود دارد و آن ناآشنایی بسیاری از مردم با نحوه عملکرد کلیدهای عمومی و خصوصی برای رمزگذاری داده هاست.اگر چه بعد از افشاگری های ادوارد اسنودن در مورد جاسوسی های سایبری کاخ سفید بسیاری از شرکت های فناوری به مردم وعده دادند داده هایشان را به طور کامل رمزگذاری می کنند، اما در عمل عده کمی از آنها دست به چنین کاری زدند. یکی از علل مهم این مساله پیچیدگی های فنی این کار است.امروزه با عرضه ابزاری همچون Mailvelope کاربران برخی سرویس های ایمیل و از جمله جیمیل راحت تر می توانند برای رمزگذاری داده های خود اقدام کنند. اما تا عمومی شدن این فرایند راه درازی باقی مانده است.فیس بوک می گوید این خدمات برای عموم کاربران در دسترس است و برای اعمال تنظیمات باید هر کاربر پس از ورود به حسابش به بخش settings  و سپس  contact info section رفته و روش افزودن کلید عمومی PGP  را مشاهده نماید.

رقابت تنگاتنگ ابرقدرت‌ها در حوزه اینترنت اشیا

امروزه فناوری اینترنت اشیا بیشتر از همه موردتوجه قرارگرفته است و کشورهای مختلف تلاش دارند تا در این زمینه از یکدیگر سبقت بگیرند، در این میان چین به‌عنوان کشور پیشرو در حال فعالیت در این حوزه است.
the-internet-of-things00

به نقل از ایران، اینترنت اشیا برای اولین بار سال ۱۹۹۹ توسط کوین اشتون بکار رفت، در عصر رواج اینترنت اشیا همه وسایل محیط پیرامون به اینترنت وصل شده و از طریق اپلیکیشن‌های موبایل یا تبلت این اشیا کنترل و مدیریت می‌شوند. یکی از کشورهایی که به نظر می‌رسد آینده‌ای روشن در بازار اینترنت اشیا خواهد داشت، چین است چراکه کمپانی‌های بزرگ این منطقه ازجمله هوآوی، در زمینه این فناوری تلاش‌هایی شایان توجه دارند و همه توان خود را برای افزایش ارتباط اینترنتی با وسایل، زیرساخت‌های شهری، وسایل نقلیه، حوزه سلامت، آموزش و… به کار گرفته‌اند.

کشورهای مدعی اینترنت اشیا
تحقیق جدیدی که توسط مؤسسه هندی Infosys Ltd با کمک محققانی از دانشگاه Aachen آلمان انجام شد نشان می‌دهد برای نخستین بار چین در زمینه فناوری اینترنت اشیا از ایالات‌متحده امریکا پیشی گرفته است. در این تحقیق که وضعیت اینترنت اشیا در چند کشور موردبررسی قرار گرفت، مشخص شد چین در جایگاه نخست قرار دارد و پس‌ازآن ایالات‌متحده امریکا، آلمان و فرانسه در رده‌های بعدی قرار دارند. البته نتایج این تحقیق نشان داده است ژاپن، کره جنوبی و دانمارک نیز ازجمله کشورهایی هستند که در این زمینه موفق عمل کرده‌اند هرچند هرکدام روی بخش ویژه‌ای تمرکز داشته‌اند. به‌عنوان‌مثال ایالات‌متحده امریکا بیشتر شاهد سرمایه‌گذاری در خودروهای متصل به اینترنت هستیم درحالی‌که کره جنوبی در زمینه وسایل خانگی، خانه هوشمند و البته خودروهای متصل به اینترنت تلاش داشته است.

بازار رو به رشد آسیا پاسیفیک
بازار اینترنت اشیا در آسیا و اقیانوسیه روندی صعودی به خود گرفته است و محققان مؤسسه IDC معتقدند منطقه آسیا پاسیفیک در این زمینه حرف‌هایی برای گفتن دارد. این محققان معتقدند اندازه بازار اینترنت اشیا در آسیا پاسیفیک (به‌جز ژاپن) از ۴۰۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۳ به حدود ۸۶۲ میلیارد در سال ۲۰۲۰ خواهد رسید. همچنین گفته می‌شود تا سال ۲۰۲۰ این فناوری در آسیا پس از سامانه‌های ابری، تلفن همراه و داده‌های کلان (big data) در رتبه چهارم قرار خواهد گرفت که این موضوع نشان می‌دهد فناوری اینترنت اشیا دارای رتبه‌ای مناسب است.

مؤسسه پژوهشی IDC همچنین در آخرین گزارش خود آورده است که اینترنت اشیا در سال ۲۰۱۵ رشدی ۱۹ درصدی داشته و در زمینه سلامت، دولت الکترونیک، حمل‌ونقل، تولید، صنعت و… کاربرد خواهد داشت و همچنین انتظار می‌رود ارزش بازار اینترنت اشیا در جهان تا سال ۲۰۲۰ از ۵ تریلیون دلار نیز فراتر رفته و به ۷٫۱ تریلیون دلار برسد چراکه مردم سراسر جهان به‌ویژه کشورهای توسعه‌یافته، بیشتر به دنبال استفاده از وسایلی هستند که به اینترنت متصل است و از راه دور برنامه‌ریزی و کنترل می‌شود و البته، بستر این کار نیز در این کشورها فراهم است. در بخش دیگری از این گزارش آمده است در سال ۲۰۱۳ نیز که بازار جهانی اینترنت اشیا ارزشی معادل ۱٫۹ تریلیون دلار داشت بازهم ۹۰ درصد آن مربوط به کشورهای توسعه‌یافته بود. محققان مؤسسهIDC همچنین پیش‌بینی کرده‌اند از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ رشد سالانه اینترنت اشیا، ۱۷٫۵ درصد می‌شود و میلیاردها وسیله به اینترنت متصل خواهند شد. مؤسسه گارتنر نیز پیش‌بینی کرده است تا سال ۲۰۲۰ حدود ۲۵ میلیارد وسیله به اینترنت متصل می‌شوند درحالی‌که اکنون این رقم حدود ۴٫۹ میلیارد است و در سال ۲۰۰۹ نیز حدود ۹۰۰ میلیون وسیله متصل به اینترنت در جهان وجود داشت. در آخرین نشست مایکروسافت نیز عنوان شد هرچند بسیاری، هنوز اینترنت اشیا را یک فناوری مربوط به آینده می‌دانند ولی واقعیت این است که این فناوری ۲۰ سال پیش توسط یک پروفسور دانشگاه MIT طراحی شد و حالا هم مورداستفاده است.

ورود غول‌های فناوری به اینترنت اشیا
برای گسترش اینترنت اشیا، شرکت‌های مختلف تلاش‌هایی فراوان داشته‌اند که ازجمله آن می‌توان به گوگل اشاره کرد که با طراحی سیستم‌عامل Brillo، راه خود را به‌سوی اینترنت اشیا هموار کرد. پیش‌ازاین نیز این غول دنیای فناوری با خرید ۳٫۲ میلیارد دلاری شرکت Nest حضوری گسترده در فناوری اینترنت اشیا داشت؛ اما گوگل تنها شرکتی نیست که به دنبال داشتن سهم بیشتر از فناوری اینترنت اشیا در جهان است و کمپانی تل کام چینی هوآوی نیز با طراحی سیستم‌عامل جدیدی با عنوان LiteOS به این عرصه واردشده و همین موضوع سبب شده است که چین در حوزه اینترنت اشیا به یک قدرت بزرگ و برتر تبدیل شود. از این سیستم‌عامل از فناوری‌های پوشیدنی گرفته تا وسایل نقلیه متصل به اینترنت می‌توان استفاده کرد. این سیستم‌عامل حجمی حدود ۱۰ کیلوبایت دارد که بسیار کمتر از سامانه‌های عامل معمولی تلفن‌های هوشمند است و به‌راحتی می‌توان از آن استفاده کرد.

اپل و سامسونگ نیز در این زمینه بیکار ننشسته‌اند و اپل در اتوماسیون خانه فعالیت داشته و سامسونگ نیز برای تولید پردازشگرهایی که با وسایل هوشمند کار می‌کنند تلاش کرده است. شرکت اینتل هم در زمینه تولید پردازشگرها فعال است و IBM نیز قصد سرمایه‌گذاری حدود ۳ میلیارد دلاری در طول ۴ سال دارد تا اینترنت اشیای منحصربه‌فرد خود را طراحی کند. مایکروسافت هم به دنبال سهمی از این بازار است و تلاش دارد تا با نرم‌افزار Azure IoTالگوریتم‌های محاسباتی را ساده‌تر کند و به‌این‌ترتیب در زمینه اینترنت اشیا فعالیت کند.

رشد ۳۰ درصدی وسایل هوشمند در ایتالیا
بازار اینترنت اشیا تریلیون‌ها دلار ارزش دارد و ایتالیا نیز نمی‌خواهد از این قافله عقب بماند. جیووانی میراگلیوتا رئیس بخش تحقیقاتی حوزه اینترنت اشیای این دانشگاه گفت: ما تخمین می‌زنیم در سال ۲۰۱۴ بیش از ۸ میلیون وسیله هوشمند متصل به تلفن همراه در ایتالیا وجود داشته است که این رقم نسبت به سال قبل از آن، رشدی ۳۳ درصدی نشان می‌دهد.
به گفته این مسئول، ارزش بازار اینترنت اشیای ایتالیا در سال ۲۰۱۴ حدود ۱٫۱۵ میلیارد یورو بود. جیووانی میراگلیوتا معتقد است ایتالیا در ۳ حوزه به‌طور مشخص رشد فناوری اینترنت اشیا خواهد داشت نخستین حوزه، اپلیکیشن‌های مربوط به خودروهای هوشمند و GPS و GPRS هایی است که توسط شرکت‌های بیمه برای ردیابی و تعیین موقعیت وسایل نقلیه مورداستفاده قرار می‌گیرند. گفتنی است در حال حاضر حدود ۴٫۵ میلیون خودروی متصل به اینترنت در جاده دیده می‌شود که این تعداد، ۱۲ درصد کل خودروهای موجود در جاده هستند.

بخش دیگری از اینترنت اشیا که ایتالیا در آن حرف‌هایی برای گفتن دارد خانه‌های هوشمند است؛ بااینکه در حال حاضر تنها بخش اندکی از اپلیکیشن‌های اینترنت اشیا را در اختیار دارد. در ایتالیا هزار صاحب‌خانه در یک همه‌پرسی شرکت کردند که حدود ۴۶ درصد آنها علاقه‌مند به خرید محصولات یا سرویس‌های هوشمند برای خانه خود در آینده‌ای نزدیک بودند. یکی از هر چهار پاسخ‌دهنده، حداقل یک وسیله هوشمند در خانه داشت و گران‌ترین اپلیکیشن‌ها نیز برای نظارت و مدیریت گرما و سرما و مصرف انرژی برق محسوب می‌شد.

اندازه‌گیری هوشمند یا Smart metering در ایتالیا در صدر فناوری اینترنت اشیا قرار دارد که منجر به اندازه‌گیری مصرف انرژی و همچنین کاهش قیمت‌ها می‌شود. ایتالیا به‌عنوان نخستین کشوری که این فناوری را از سال ۲۰۰۱ مورداستفاده قرار داده است، پیشتاز اندازه‌گیری هوشمند مصرف برق محسوب می‌شود، البته این فناوری فقط به برق محدود نمی‌شود و پس‌ازآن به آب و گاز نیز رسید و اکنون در ۹ شهر این کشور ازجمله تورین، جنوا و کاتانیاSmart metering اجرا می‌شود.

شهرهای ایتالیا همچنین طرح‌هایی برای زیرساخت‌های شهری و سنسورهایی برای جمع‌آوری اطلاعات رفتاری شهروندان دارند. در یک تحقیق دیگر نیز مشخص شد از ۲۰۰ شهر ایتالیا شهرداران حدود نیمی از این شهرها حداقل یک طرح پایلوت اینترنت اشیای شهری دارند و ۷۵ درصد آنها نیز تا پایان ۲۰۱۵ حداقل یک طرح را آغاز خواهند کرد هرچند وضعیت شهرها با یکدیگر متفاوت است. به‌عنوان‌مثال شهرهای کوچک کارآمدتر کردن سرویس‌های موجود را در نظر دارند درحالی‌که شهرهای بزرگ با رویکردی جامع به فناوری اینترنت اشیا می‌نگرند. مثلاً شهر تونرتو در شمال شرق ایتالیا به  نظارت بر بیماران از راه دور تأکید دارد ولی در شهر گروتامار لامپ‌های کنار ساحل مجهز به سنسورهایی هستند تا میزان پارازیت تلفن‌های همراه را اندازه‌گیری کند. به‌هرحال فناوری اینترنت اشیا در همه کشورها روندی رو به رشد دارد و کشورهای درحال‌توسعه نیز باید با افزایش پهنای باند، استفاده از فیبر نوری و… به دنبال افزایش تعداد وسایل متصل به اینترنت باشند تا از جهان ارتباطی که دیگر در آن مرزها معنایی ندارد، جدا نباشند.

رشد حملات سایبری در سال ۲۰۱۴

مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد که حملات سایبری از نوع « نفوذ به اطلاعات» (data breach) در سال ۲۰۱۴ به ۳٫۸ میلیون رسیده است.

بر اساس یک تحقیق انجام‌شده توسط شرکت امنیت اطلاعات «پونمون» (Ponemon)، تعداد حملات نفوذ به اطلاعات در سال ۲۰۱۴  به رقم ۳٫۸ میلیون رسید؛ در حالی که در سال ۲۰۱۳  این مقدار ۳٫۵ میلیون تعداد بود. همچنین بر اساس اطلاعات منتشرشده در این تحقیق، نه‌تنها تعداد حملات هکری از نوع «نفوذ به اطلاعات» در سال ۲۰۱۴ بیشتر شده است بلکه خسارات و هزینه‌های ناشی از آنها نیز بیشتر شده است. در حال حاضر شرکت‌ها به ازای اطلاعات سرقت شده یک نفر از مشتریان خود ۱۵۷ دلار می‌پردازند؛ درحالی‌که این رقم در سال ۲۰۱۳، ۱۴۵ دلار بود. شرکت امنیت اطلاعات پونمون در سال ۲۰۰۲ توسط شرکت «آی بی ام» IBM راه‌اندازی شد. بر اساس تحقیق انجام‌شده، افزایش پیچیدگی هرچه بیشتر حملات سایبری باعث افزایش هزینه‌های بازیابی پس از حملات، برای شرکت‌ها شده است. شرکت‌های قربانی اغلب مجبورند که از سازمان های دیگر برای حل مشکلات ناشی از حملات کمک بگیرند؛ مشکلاتی از قبیل بازرسی مورد حمله، تعمیر خسارات ناشی از حملات و ارائه خدمات نظارت مجانی به مشترکان خود که از حملات آسیب دیده‌اند.کیلب بارلو (Caleb Barlow)، معاون شرکت «آی بی ام» گفت: “اغلب این حملات از نوع جرائم سازمان‌یافته هستند. این گروه‌ها بسیار خوب تشکل شده‌اند و تمام‌وقت در حال انجام حملات سایبری هستند. به‌احتمال‌زیاد این گروه‌ها بسیار قوی‌تر و سازمان‌یافته‌تر از قربانیان خود هستند.”در ماه فوریه سال ۲۰۱۵ میلادی، محققان شرکت امنیتی کسپرسکی (Kaspersky) یک سازمان بین‌المللی مافیایی را کشف کردند که کارش حمله به بانک‌ها و زیر نظر گرفتن فعالیت‌های کارکنان شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف بود. در مدت‌زمان دو سال از آغاز فعالیت این گروه، آنها حدود یک میلیارد دلار را از شرکت‌های مالی ۳۰ کشور متفاوت به سرقت بردند. این تنها یک مثال از پیچیدگی رو به رشد این حلقه‌های هکری است.در لیست سازمان‌هایی که مورد حملات نفوذ به داده قرار گرفتند می‌شود نام چندین خرده‌فروشی اینترنتی بزرگ دنیا، بانک‌های مختلف، شرکت‌های بیمه، دانشگاه‌ها و … را دید.نفوذ به اطلاعات مراکز دانشگاهی و آموزشی و درمانی پرهزینه‌ترین حملات بوده است؛ به‌عنوان‌مثال اطلاعات بیش از ۸۰ میلیون شماره تأمین اجتماعی مرکز بهداشت و سلامت اَنثم (Anthem) چند وقت قبل به سرقت رفت. تغییر شماره‌های تأمین اجتماعی نیز به‌راحتی صورت نمی‌پذیرد.اطلاعات سرقت شده هر یک از مشتریان ۳۶۳ دلار و اطلاعات سرقت شده دانشجویان ۳۰۰ دلار، ارزش دارد.شرکت امنیتی «آی بی ام» به سازمان‌های مختلف پیشنهاد می‌دهد که از خدمات امنیتی این شرکت استفاده کنند تا خود را در برابر حملات ایمن کنند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا