مطالب قدیمی

مرور رسانه های ۱۰ام فروردین ماه

 

خطرایمیل های آلوده برای صنعت سایبری آمریکا

به گزارش سایبربان و بر اساس ادعای Trend Micro اغلب حملات سایبری بر علیه آمریکا، از طریق ایمیل های آلوده صورت می پذیرد. کارشناسان آمریکایی معتقد هستند که از هر ۱۰ حمله سایبری صورت گرفته علیه آمریکا، ۹ عدد از آن‌ها توسط Spear-Phishing آغازشده است و این نوع از حملات سایبری، آمار بسیار بالایی را در ایالات‌متحده به خود اختصاص داده است. این نوع از حملات سایبری به جهت سرقت اطلاعات مورداستفاده قرار می‌گیرد.بنا به گزارش منتشرشده از جانب شرکت امنیتی Trend،نود درصد از حملات صورت گرفته علیه سونی، آندم، پنتاگون و صدها پایگاه دولتی و غیردولتی آمریکایی از طریق Spear-Phishing صورت گرفته است. این نوع حمله، از طریق ارسال لینک یک بدافزار یا خود فایل بدافزار به آدرس ایمیل یک فرد و یا سازمان صورت می‌پذیرد و فرد قربانی بعد از کلیک بر روی لینک ارسالی و یا فایل دریافت شده، عملاً اطلاعات موجود بر روی رایانه شخصی خود را در اختیار هکرها قرار می‌دهد. این اطلاعات شامل اطلاعات حساب‌های بانکی و یا حساب‌های کاربری می‌شود و هکرها از این نوع حمله بیشتر برای سرقت اطلاعات دولتی و یا سازمانی استفاده می‌کنند. گزارش‌ها نشان می‌دهد که گروه هکرهای وابسته به گروهک تروریستی داعش نیز، برای انجام برخی از حملات سایبری خود، از این نوع حمله استفاده می‌کنند. کارشناسان بهترین راه برای جلوگیری از قربانی نشدن توسط این حملات را باز نکردن ایمیل‌های ناشناخته و حذف آن‌ها عنوان می‌کنند.

هک شبکه اجتماعی Slack

به گزارش سایبربان در این ماه‌های اخیر پروفایل بسیاری از کاربران سایت اسلاک توسط هکرها مورد نفوذ قرار گرفت. اسلاک (Slack) یک پایگاه اطلاعاتی محبوب است که کاربران در آن علاوه بر فعالیت‌های معمول در شبکه‌های اجتماعی به چت گروهی می‌پردازند. طی گزارشی که این هفته توسط مدیران این شبکه اجتماعی منتشر شد، عنوان‌شده طی این نفوذهای اخیر بسیاری از اطلاعات پروفایل کاربران نظیر شماره تلفن، آدرس، ایمیل و شناسه‌های عبوری توسط این هکرها به خطر افتاد و بخش اعظمی از این اطلاعات توسط این هکرها به سرقت رفت، این پایگاه همچنین در ادامه گزارش خود این‌گونه عنوان کرد که کاربرانی که اطلاعات کاربری اسکایپ خود را این سایت بارگذاری کرده‌اند ممکن است در معرض خطری از این طریق نیز قرار بگیرند زیرا مهاجمین این دسته از اطلاعات را نیز از این سایت به سرقت برده‌اند. از طرفی این سایت به کاربران خود این قول را داد که به هیچ‌گونه از اطلاعات مالی و کاربری آن‌ها صدمه‌ای وارد نشده است و تمامی اطلاعات مالی آنان به‌طور کامل حفظ‌شده است و هیچ گزارشی از نفوذ هکرها به سامانه‌های مالی کاربران ثبت‌نشده است. هکرها تنها توانسته‌اند به گذر واژه‌های برخی کاربران دست پیدا کنند. این سایت پس‌ازاین نفوذهای اخیر دست به اقدامی غیرمنتظره زده است و در زیرساخت‌های خود تغییراتی اساسی اعمال کرده است.به گفته یکی از کارشناسان فنی سایت اسلاک اکثر این نفوذها از طریق پیام‌های آلوده بوده است. اکنون پس از ایجاد این تغییرات اساسی در سایت هیچ‌گونه نفوذ و مورد مشابهی ثبت نگردیده است.

گوگل روبات‌های جراح می‌سازد

گوگل روبات‌های جراح می‌سازد

به گزارش مهر گوگل، قدرتمندترین موتور سرچ دنیا با کمک مرکز پزشکی Johnson & Johnson پروژه ساخت روبات‌های جراح را آغاز کرده است. به گزارش خبرگزاری مهر، گوگل فقط یک موتور سرچ نیست بلکه در سال های اخیر ورود به سایر حوزه های فناوری را نیز آغاز کرده که از میان آنها می توان به ساخت خودروهای هوشمند بدون سرنشین، پروژه قاشق هوشمند، GoogleFit  و … را نام برد. اکنون خبر از همکاری گوگل با یک شرکت پزشکی و دارویی برای ساخت روبات های جراح منتشر شده تا گوگل با این پروژه جدید به حوزه جراحی و پزشکی نیز ورود کرده باشد. بخش علوم زندگی گوگل با همکاری شرکت پزشکی Johnson & Johnson پروژه ساخت روبات های دستیار جراح را آغاز کرده اند تا در سال های آینده بتوانند از روبات های گوگل در حین اعمال جراحی استفاده کنند. مزیت روبات های جراح به نسبت جراح های انسان را می توان در دقت، سرعت و همینطور کاهش هرگونه خطای احتمالی دانست. در سال های اخیر، تکنولوژی به بخش های مختلفی مانند عرصه پزشکی وارد شده تا علاوه بر نجات جان انسان ها بتواند پیشرفت های بیشتری را نیز به دنبال داشته باشد.

 

ساخت روبات های پروانه‌ای شکل

ساخت روبات های پروانه‌ای شکل

به گزارش اتنیکس شرکت آلمانی فستو روبات‌های کوچکی به شکل پروانه ابداع کرده که قادر به پرواز است. هنگامی که این روبات در حال پرواز است به راحتی می‌تواند هر بیننده‌ای را به اشتباه بیندازد، زیرا شباهت زیادی به یک پروانه‌ای واقعی دارد؛ اما با کمی تامل می‌توان متوجه شد که این پروانه‌ها دارای سنسورهایی گوناگونی هستند. این روبات قابلیت این را دارند که اشیای پیرامون خود را شناسایی و تشخیص دهند. وزن هر یک از این روبات‌ها ۳۲ گرم بوده و باتری آن‌ها هنگام پرواز ۴ دقیقه دوام می‌آورد. بال‌های این روبات‌ها از نوارهای خازنی قابل انعطافی ساخته شده و رشته‌های کربنی باریکی آن‌ها را به بدنه متصل ساخته‌ است. گروهی که این روبات‌ها را ابداع کرده‌اند، برای کنترل آن‌ها در یک اتاق کوچک از دوربین‌های پرسرعت اینفرارد استفاده کرده‌اند. در هنگام پرواز این روبات‌ها، دوربین‌ها اطلاعات هرکدام را جداگانه ثبت کرده و بلادرنگ این اطلاعات را به سیستم‌های مرکزی ارسال می‌کنند. به همین ترتیب به راحتی می‌توان حرکت هر کدام از روبات‌ها را با دیگری تنظیم کرده تا بتوان حرکت گروهی آن‌ها را میسر کرد.

 

رفع برخی محدودیت‌های گوگل برای کاربران ایرانی

رفع برخی محدودیت‌های گوگل برای کاربران ایرانی

به گزارش زومیت تا کنون کاربران ایرانی در دسترسی به برخی سرویس‌های گوگل مثل پلی استور مشکل داشتند. اما حالا به نظر می‌رسد برخی از این محدودیت‌ها مثل دسترسی به فروشگاه پلی استور و مشکلی که در سینک شدن مخاطبان تلفن‌های اندرویدی با حساب گوگل وجود داشت، برطرف شده‌اند. به نظر می‌رسد برخی محدودیت‌ها که پیش‌تر در سرویس‌های گوگل مشاهده می‌شد برداشته شده‌اند. هنوز بسیاری از سرویس‌های گوگل همچون Google Analytics برای کاربران ایرانی بسته است، اما این طور که به نظر می‌رسد احتمالا امکان دسترسی کامل به فروشگاه پلی استور برای کاربران ایرانی فراهم شده است. هنوز هم نمی‌توان به طور دقیق گفت که ریشه این مشکلات در دسترسی به سرویس‌های رایگان و عمومی گوگل مربوط به محدودیت‌های اینترنت در داخل کشور بوده یا خود گوگل آنها را برای کاربران ایرانی محدود کرده است. با این حال به نظر می‌رسد این محدودیت‌ها از سوی گوگل و به خاطر تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران اعمال شده‌اند. هنوز سرویس‌های تجاری گوگل مثل Analytics ،Business Gmail ،AdWord ،AdSense و… برای کاربران ایرانی غیرقابل استفاده‌اند، اما رفع مشکلات سرویس‌های عمومی گوگل می‌تواند خبر خوبی برای کاربرهای ایرانی باشد تا بالاخره بتوانند بدون دردسر از فروشگاه پلی استور، اپلیکیشن‌های مورد نیاز خود را دانلود و نصب کنند.

برگزاری اردوی امنیت سایبر در هند

به گزارش سایبربان دانشگاه آمریتای هند، اردوی امنیت سایبر برای دانش آموزان دبیرستانی علاقه‌مند از ۱۷ آوریل برگزار خواهد کرد. این اردوی شش‌روزه توسط مرکز دانشگاهی امنیت سایبر سازمان‌دهی و توسط دانشگاه آمریتای هند (Amrita) برگزار می‌شود. ابعاد گوناگون امنیت سایبر مانند امنیت وب‌سایت، امنیت نرم‌افزار، امنیت شبکه، پزشکی قانونی سایبر، رمزنویسی و آزمایش‌ها نفوذ در این اردو پوشش داده خواهد شد. پذیرش این اردو از روز ۱۱ آوریل بر اساس اصل شایستگی از طریق آزمون آنلاین است. در این آزمون میزان توانایی دانش آموزان در ریاضیات پایه، قدرت تحلیل و مهارت‌های برنامه‌نویسی سنجیده می‌شود. هدف از برگزاری این اردو پاسخ به تقاضاهای زیاد مبنی بر آموزش امنیت سایبر در مواجهه با تهدیدات گوناگون است. شرکت در این اردو به دانش آموزان کمک می‌کند تا با مفاهیم امنیت سایبر آشنا شوند و پایه‌ی خود را در این‌گونه مسائل تقویت کنند. در خلال این اردو، دانش آموزان تشویق می‌شوند تا دنیای امنیت سایبر را کشف کنند. هم‌چنین با توجه به حجم گسترده‌ی جرائم سایبری، تخمین زده‌شده که هند تقریباً به صد هزار متخصص امنیت سایبر احتیاج دارد تا بتواند امنیت سایبر ملی این کشور را تأمین کند. لذا با برگزاری این اردو می‌خواهد دانش آموزان علاقه‌مند و بااستعداد خود را کشف کند و آنها را برای مقاصد خود به کار بگیرد.

انجام بازی‌های ویدیوئی، با افکار

1426751677421_4.jpg

به گزارش ایسنا یک شرکت نوپای سوییسی کلاهی نوآورانه ارائه داده که به کاربران امکان انجام بازی‌های ویدیوئی را با استفاده از افکارشان می‌دهد. به گزارش سرویس فناوری ایسنا، این کلاه توسط شرکت MindMaze ارائه شده و امکان حرکت‌کردن در محیط مجازی بازی را با استفاده از افکار و حتی برقراری تعامل با بازی از طریق عواطف خاص کاربر فراهم می‌کند. کلاه ابداعی مجهز به حسگرها و نوعی عینک‌ مجازی دارای حسگرهای عواطف است. سیستم مزبور واقعیت افزوده را با واقعیت مجازی ترکیب می‌کند. عواطف و احساسات حس‌شده توسط کلاه در لحظه، عناصر مجازی جدید را برمی‌انگیزند و حرکات تصور شده کاربر توسط آواتار موجود در بازی اجرا می‌شوند؛ گویی این آواتار مستقیما به مغز کاربر مرتبط است؛ در این جا از ابزار دستی برای اجرای بازی استفاده نمی‌شود.

مجموعه‌ای از دوربین‌ها و حسگرهای عمق که در جلوی عینک‌ این کلاه جاسازی شده‌اند، به کاربر امکان برقراری تعامل در محیط مجازی را می‌دهند. شرکت سازنده حدود ۸٫۵ میلیون فرانک سوییس را برای توسعه این فناوری جمع‌آوری کرده و جزئیات کلاه جدید را در کنفرانس توسعه‌گران گیم در سان‌فرانسیسکو ارائه داد.

 

شبکه‌های اجتماعی دغدغه جدید ژنرال السیسی

به گزارش سایبربان کابینه مصر از تصویب پیش‌نویس قانون مبارزه با جرائم سایبری خبر داد. این قانون، تعریف و دسته‌بندی جدیدی از جرائم سایبری و محدوده فعالیت‌های آنلاین ارائه می‌دهد که در قوانین قبلی این کشور، به عنوان جرائم سایبری شناخته نمی‌شد. یکی از معاونین وزارت دادگستری درباره تصویب این قانون می‌گوید:” قانون جدید به نهادها و مؤسسات اجازه می‌دهد که ابزار و لوازمی که در جرائم سایبری مورد استفاده قرار می‌گیرد را ضبط و توقیف نماید. همچنین این قانون اجازه مهر و موم و بستن مراکز انجام جرائم سایبری و مسدود کردن وبگاه‌های مجرم و همچنین حذف محتواهای آن‌ها را از فضای اینترنت در اختیار نهادها و مؤسسات مجری قانون قرار خواهد داد.”

این معاون وزارت دادگستری مصر، همچنین از تعریف شاخص‌های جدیدی برای مشخص شدن جرم سایبری خبر داد و افزود:” در قانون جدید، حیطه مسئولیت و اختیارات هر فرد در فضای مجازی مشخص شده است و برای افراد خاطی تنبیهات متناسبی در نظر گرفته شده است.” این مقام مسئول از بیان جزئیات این طرح خودداری کرد.
بنا به گفته وزارت دادگستری مصر، این اقدام جدید مصر در راستای تأمین امنیت در برابر شبکه‌های اجتماعی در این کشور انجام‌شده است. برخی از این شبکه‌های اجتماعی توسط اعضای اخوان المسلمین برای سازماندهی اقدامات ضد دولتی مورداستفاده قرارگرفته است. در جولای سال ۲۰۱۴، وزارت امنیت داخلی مصر از دستگیری جمع کثیری از اعضا و کاربران شبکه‌های اجتماعی و فیس‌بوک خبر داد که این افراد اقدام به انتشار اطلاعات فردی و عکس‌های مأموران پلیس کرده بودند. این مأموران پلیس در سرکوب اعضای اخوان المسلمین در تظاهرات ضد دولتی شرکت داشته‌اند.
همچنین سرویس اطلاعاتی مصر نیز از صدور دستور الحاق مصر به کنوانسیون عربی مبارزه با جرائم سایبری توسط ژنرال السیسی  خبر داده است.

 

 

 

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا