مطالب قدیمی

مرور رسانه های ۱۰ام تیر

 

روبات گوگل در برخورد با انسان عصبانی نیز می‌شود

 

به گزارش سی نت دسته‌ای از تحقیقات جدید در زمینه‌ی خلقیات روبات‌ها نشان می‌دهند که روبات گوگل در تعامل با انسان می‌تواند رفتار خشمگینانه‌ای از خود نشان دهد. استیو ووزنیاک به تازگی اعلام کرده است که روبات‌ها می‌توانند از بزرگ‌ترین دستاوردهای انسان‌ها باشند. او قبلا اعتقاد داشت که روبا‌ت‌ها روزی نسل انسان‌ها را نابود خواهند کرد اما حالا می‌گوید که این ماشین‌ها به انسان‌ها به عنوان خالق خود احترام خواهند گذاشت. اما به نظر می‌رسد که شواهد جدید چیزی غیر این را نشان می‌دهند.خبرگزاری وال استریت به تازگی گزارش داده است که گوگل آزمایش‌هایی در مورد تعامل انسان با یک برنامه‌ی کامپیوتری انجام داده و به نتایج جالبی رسیده است. این برنامه‌ی روباتیکی پایگاه‌ داده‌ای کامل از دیالوگ‌های فیلم‌های هالیوودی را در خود جای داده است. شاید به نظر برسد که فقط این روبات به پایان‌های خوب و سخنان محترمانه اعتقاد دارد.بخشی از سخنان رد و بدل شده بین انسان و این روبات در مقاله‌ای جدید منتشر شده‌اند که جالب به نظر می‌رسند. این فرد با روبات در مورد اخلاق حرف می‌زند و زمانی که از او می‌خواهد تا مثالی در مورد اخلاق بیان کند روبات از امانت و درستی سخن می‌گوید. فرد مذکور مدام روبات را تحت فشار قرار می‌دهد و زمانی که به آن می‌گوید که با اخلاق باشد، روبات در جواب او می‌گوید که مرد باش!اما این گفت‌و‌گو زمانی جالب‌تر می‌شود که انسان به روبات می‌گوید از گفت‌و‌گویمان در مورد اخلاق لذت بردم و جواب عجیبی از روبات دریافت می‌کند. روبات می‌گوید که حوصله ندارد و نمی‌خواهد وارد بحث‌های فلسفی شود. فرد مذکور به او می‌گوید پس علاقه داری در مورد چه چیزی صحبت کنیم و روبات جواب می‌دهد که هیچ‌چیز!به نظر می‌رسد که روبات‌ها نیز می‌توانند رفتاری خشن در مقابل انسان‌ها داشته باشند. نظر شما چیست؟ آیا روبات‌ها خطری برای آینده‌ی انسان‌ها هستند؟

نقش حیاتی امنیت سایبر در صنعت نفت و گاز

تهدیدات سایبری در حوزه نفت و گاز می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به اقتصاد و امنیت ملی کشورها وارد کند.

 

به گزارش سایبربان وادس ورث (Wadsworth) -کارشناس امنیتی شرکت لاکهید مارتین- دربارهی تهدیدات سایبری افزود: حملات سایبری در زمینه انرژی و زیرساخت‌های صنعتی در انواع مختلفی ظاهر می‌شوند. این تهدیدات انواع گوناگونی از ویروس‌های نسبتاً ساده تا بسیار خطرناک را شامل می‌شود. منابع حملات نیز متنوع هستند، از کارمندان ناراضی قبلی مجموعه گرفته تا حملات پیچیده‌ای که با حمایت دولت‌ها و توسط هکرهای حرفه‌ای انجام می‌پذیرد. شما می‌توانید ویدئوی این خبر، «نقش حیاتی امنیت سایبری در صنعت نفت و گاز» را اینجا و متن کامل خبر را اینجا مشاهده و مطالعه فرمایید.

بزودی OK Google بصورت آفلاین هم کار خواهد کرد

  • اوکی گوگل
  به گزارش فون آرنا به تازگی بروزرسانی جدیدی برای اَپ رسمی گوگل عرضه شده که قابلیت‌های جدیدی را ارائه می‌کند. به نظر می‌رسد حالا امکان استفاده از قابلیت OK Google بصورت آفلاین هم فراهم است.استفاده از دستور OK Google ساده و مطمئن است؛ ولی در حال حاضر فقط وقتی می‌توان روی آن حساب کرد که ابزار هوشمند شما آنلاین باشد. هروقت ابزار هوشمند شما آفلاین باشد (یا این که شما تصور کنید که آنلاین هستید ولی مشکلی در اتصال شما وحود داشته باشد) گوگل شما را مطلع می‌سازد که دسترسی به این قابلیت در حال حاضر ممکن نیست. ولی به نظر می‌رسد که در آینده نزدیک شرایط عوض شود. گوگل بروزرسانی جدیدی را برای نرم افزار رسمی گوگل در اندروید آماده کرده است که به نظر می‌رسد قابلیت دستورات آفلاین OK Google را ارائه می‌کند. به تازگی رشته کدهای بررسی شده از آخرین فایل APK نرم افزار گوگل نشان می‌دهد که کاربران می‌توانند از دستور OK Google به صورت آفلاین استفاده کنند. این قابلیت در حالت آفلاین برای دستوراتی مثل تماس بگیر، پیام بفرست، موسیقی پخش کن و وای فای را روشن کن در دسترس است و سایر فرمان‌ها شاید بعدها قابل استفاده باشند؛ ولی در حال حاضر فقط این ۴ فرمان در کدها دیده شده است. اما موارد دیگری که نرم افزار بروز رسانی شده گوگل خواهد داشت شامل دستورات صوتی برای تنظیم روشنایی صفحه و میزان صدا، میان‌برهای یادآورها و هشدار بابت شبکه‌های غیر ایمن خواهد بود. هرچند هنوز نسخه ۴٫۷ این نرم افزار در گوگل پلی قرار دارد، ولی برای دانلود نسخه ۴٫۸  آن می‌توانید از اینجا اقدام کنید.

تنش در روابط آمریکا و فرانسه

بر اساس اسناد منتشرشده توسط ویکی‌‌لیکس، سازمان امنیت ملی آمریکا فعالیت‌های جاسوسی زیادی را علیه شرکت‌های فرانسوی انجام داده است.

به گزارش سایبربان، روز دوشنبه ویکی‌لیکس اسنادی را منتشر کرد که نشان می‌دهد سازمان امنیت ملی آمریکا (NSA) مرتباً قراردادهای مالی شرکت‌های فرانسوی که بالای ۲۰۰ میلیون دلار ارزش داشتند را به‌صورت مخفیانه با شکست مواجه می‌کرد.

هفته گذشته ویکی‌لیکس در مورد جاسوسی آمریکا از مکالمات رهبران فرانسوی به مدت یک دهه، اسنادی را منتشر کرد. این افشاگری باعث عصبانیت فرانسوا اولاند (François Hollande)، رییس‌جمهور فرانسه شد. به دنبال افشاگری روز دوشنبه ویکی‌لیکس در مورد جاسوسی «ان اس ای» از فعالیت‌های اقتصادی فرانسه، احتمالاً این افشاگری به ایجاد تنش در روابط فرانسه و آمریکا منجر خواهد شد.شرکت‌های فرانسوی که هدف جاسوسی «اِن اِس اِی» قرار گرفته‌اند شامل شرکت‌های فعال در حوزه مخابرات، شرکت‌های تولیدکننده انرژی الکتریکی، گاز، نفت، انرژی هسته‌ای، انرژی‌های قابل بازیافت، شرکت‌های فعال در حوزه بهداشت‌و‌سلامت و محیط‌زیست، هستند.

وظیفه دیگر دفتر «اِن اِس اِی» در این جاسوسی‌ها این بود که پس از جمع‌آوری اطلاعات از این مراکز، این اطلاعات را باید در اختیار سازمان‌های دیگر آمریکایی نیز قرار می‌داد؛ سازمان‌هایی مانند وزارت خزانه‌داری آمریکا و دفتر نماینده تجاری آمریکا.پس از افشاگری‌های اسنودن و ویکی‌لیکس در مورد سازمان امنیت ملی آمریکا، این کشور اعتبار خود را در سطح جهان از دست داد و کنگره آمریکا برای به دست این اعتبار، لایحه‌ای را تصویب کرد که به ادعای آمریکایی‌ها قرار است فعالیت‌های سازمان امنیت ملی امریکا را محدود کند.

جزئیات اجلاس امنیت سایبر تل‌آویو

سفیر آمریکا در اسرائیل در مورد همکاری‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی و سرمایه‌گذاری این رژیم در آمریکا در جریان اجلاس تل‌آویو صحبت کرد.

به گزارش سایبربان دن شیپیرو (Dan Shapiro)، سفیر آمریکا در اسرائیل، در اجلاس بین‌المللی تل‌آویو به سخنرانی پرداخت. وی گفت: «دولت‌ها برای مقابله با تهدیدات سایبری همکاری می‌کنند. سال گذشته اسرائیل در فضای سایبر خدماتی را صادر کرد و این خدمات در آمریکا شش میلیارد دلار بود.» وی افزود که توجه به قلمرو سایبری باید در چارچوب رابطه‌ی آمریکا و اسرائیل باشد و این از مدت پنج سال پیش شروع شده است. همچنین سفیر آمریکا در مورد رابطه‌ی آمریکا و اسرائیل توضیح داد. وی تصریح کرد که آمریکا و اسرائیل برای مقابله با تهدیدات سایبری، به اشتراک‌گذاری اطلاعات و سرمایه‌گذاری مشترک همکاری کرده‌اند. همچنین وی مدعی شد که این دو برای «آزادی بیان در اینترنت» تلاش می‌کنند. به‌علاوه وی ادعا کرد که همکاری آمریکا و اسرائیل در سایبر نشان‌دهنده‌ی این است که این دو هدف حملات پیشرفته‌ای قرارگرفته‌اند. وی افزود: «من متوجه اهمیت همکاری متخصصین، دانشگاه‌ها و دولت هستم. ما باید به همه‌ی شریکانمان اطمینان دهیم که مکانی برای همکاری در حوزه‌ی سایبر به‌غیراز کشورها دارند. من انتظار دارم که آمریکا و اسرائیل به فعالیت خود ادامه دهند تا این اطمینان را به وجود آورند که اینترنت یک منطقه‌ی امن و هدفمند است. ما می‌خواهیم اینترنت مکانی برای آزادی بیان باشد. امروزه تقریباً نیمی از کاربران اینترنت در کشورهایی هستند که دارای محدودیت در آزادی هستند. ما باید آن‌ها را مطمئن کنیم که اینترنت یک مکان قابل‌اعتماد، امن و آزاد برای نوآوری است.» همچنین وی خاطرنشان کرد که باید سیاست‌هایی برای همکاری با اسرائیل تنظیم شود.

همچنین  نتانیاهو در این اجلاس مدعی شد:”اسرائیل می‌تواند جنگ مبارزه با تروریست سایبری را مدیریت کند.”

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در این اجلاس چگونگی ورود خلاقیت به عرصه دفاع سایبری در رژیم صهیونیستی را توضیح داد. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در پنجمین اجلاس سالانه امنیت سایبری در تل‌آویو گفت:«امنیت سایبری به یکی از بزرگ‌ترین اولویت‌های اسرائیل تبدیل شده است.»
وی همچنین در ادامه افزود:« ما در دولت دو مصوبه داشته‌ایم؛ یکی از آنها ایجاد واحد امنیت سایبری ملی است و دیگری تصمیم به ایجاد نیروی سایبری در ارتش اسرائیل بوده است. بزرگ‌ترین تهدید علیه ما از جانب دولت‌هاست و بزرگ‌ترین تهدید برای ما ایران است. ما برای محافظت از خودمان ترکیبی از دولت، نیروی نظامی، دانش گاه و صنعت را ایجاد کرده‌ایم. ما در حال حرکت به جلو هستیم و باید پیشتاز بمانیم.» همچنین نتانیاهو در صحبت‌هایش به توجه خاص رژیم صهیونیستی به موضوع امنیت سایبری اشاره کرد و گفت:«اسرائیل در منطقه منحصر به فردی واقع شده است. ما تعداد بسیار زیادی افراد نخبه و بااستعداد داریم؛ اما منحصربه‌فرد بودن ما فقط در اعداد نیست. ما به خاطر فرهنگمان منحصربه‌فرد هستیم. مفروضات چالش‌برانگیز عمیقاً در فرهنگ ما تعبیه شده است. مزیت و برتری دیگر ما سرمایه‌گذاری دائمی ماست. ما نیاز داریم تا فرهنگ سایبری را نه تنها به یک ابزار دفاع ملی بلکه به یک صنعت تبدیل نمائیم.»نتانیاهو همچنین به منطقه بئرشبع و تلاش اسرائیل برای تبدیل کردن این منطقه به یک جامعه حرفه‌ای سایبری اشاره کرد و گفت:«در بئر شبع تصمیم گرفته‌ایم تا یک NSA برای خودمان ایجاد کنیم تا دقیقاً در مجاورت دانشگاه، یک پارک جدید سایبری و مرکز ملی مدیریت سایبری خود را ایجاد نمائیم. همچنین قرار است موارد بسیار دیگری نیز در این منطقه ایجاد شود. در یک منطقه کوچک آن فرهنگ می‌تواند رشد کرده و مستحکم شود.»
لازم به ذکر است که رژیم صهیونیستی طی دو سال گذشته برنامه‌های امنیت سایبری خود را ارتقا داده است. نتانیاهو نیز این سخنان را دقیقاً ۱۰ روز بعد از خبر شرکت ClearSky بیان کرده است که در طی آن این شرکت از کشف یک حمله بزرگ سایبری توسط ایران علیه اسرائیل خبر داده بود.شرکت فوق مدعی شده بود که این حمله علیه ۴۰ هدف در اسرائیل و ۵۰۰ هدف دیگر در سراسر جهان انجام شده است. این اهداف مراکزی نظیر نیروی ذخیره ارتش اسرائیل، یک شرکت مشاور امنیتی و تعدادی از محققان را در برمی‌گیرد.همچنین در ماه آوریل محققان امنیتی ادعا کرده بودند که هکرها در تلاش برای نفوذ به شبکه‌های رایانه‌ای وابسته به ارتش اسرائیل هستند.آژانس امنیتی اسرائیل (Shin Bet) سال گذشته اعلام کرد که در حال ایجاد یک واحد از نخبگان دفاع سایبری برای مقابله با حملات سایبری سازمان‌دهی شده علیه این کشور است و در ماه سپتامبر نیز دولت واحد دفاع ملی سایبری خود را راه‌اندازی کرد.

نتایج سرویس ترجمه‌ی گوگل محاوره‌ای‌ تر می‌شود

سرویس ترجمه‌ی گوگل به گزارش انگجت یکی از نقاط ضعف سرویس ترجمه‌ی گوگل، ارائه‌ی نتایجی است که معمولاً از لغات نامتعارف و رسمی در آن‌ها استفاده شده است. حال گوگل اعلام کرده که به کمک کار براساس اطلاعات ارائه شده توسط گوگل، سرویس ترجمه‌ی غول جستجو در مورد تشخیص مکالمات و متون محاوره‌ای نسبت به گذشته بهبود پیدا کرده است. در صورتی که بخواهیم بسیاری از عبارات محاوره‌ای را بصورت تحت الفظی ترجمه کنیم، معانی متفاوتی به دست خواهد آمد. برای مثال در صورتی که معادل عبارت Is everything alright را پیش‌تر در زبان هندی وارد می‌کردیم، یک ترجمه‌ی تحت الفظی که نادرست نیز بود، توسط سرویس ترجمه‌ی گوگل ارائه می‌شد؛ حال آنکه این مشکل رفع شده و می‌توان عبارت صحیح را دریافت کرد.این مهم از طریق مشارکت افراد داوطلب ممکن شده است. این افراد با ترجمه‌ی عبارت‌های مختلف و مقایسه‌ی کیفیت ترجمه‌‌ی عبارت‌های وارد شده توسط کابران، این مشکل را حل کرده‌اند. گوگل اعلام کرده که کیفیت این بخش از سرویس ترجمه‌ی خود را روز به روز افزایش خواهد داد؛ بطوریکه در طول زمان سرویس ترجمه‌ هر زبان را بهتر از پیش فرا خواهد گرفت.این موضوع در کنار قابلیت ترجمه‌ی آنی می‌تواند بسیار کاربردی‌تر باشد.

هند در فکر بومی‌سازی ابزار الکترونیکی

یکی از اندیشکده‌های هند سعی دارد با فشار به دولت هند، آن را وادار به بومی‌سازی ابزارهای الکترونیکی و تقویت امنیت سایبر کند.

به گزارش سایبربان اندیشکده‌ی NITI Aayog که یک اندیشکده‌ی سیاستگذاری برای دولت هند است و این دولت را در سیاست‌های اقتصادی هند درگیر می‌کند، به دولت فشار آورد تا به بومی کردن تولیدات الکترونیکی و سخت‌افزار برای تقویت امنیت سایبر هند بپردازد. یکی از اعضای این اندیشکده گفت: «دفاع سایبر یا امنیت سایبر بسیار مهم است. اگر فضای سایبر در سناریوهای ما ضعیف باشد، اقتصاد هند تحت تأثیر قرار می‌گیرد بنابراین توسعه‌ی ابزارهای پدافند سایبر برای ما ضروری است.» همچنین وی در مورد بومی‌سازی تجهیزات الکترونیکی گفت: «ما باید سخت‌افزارهایی تولید کنیم که بدون آسیب‌پذیری باشد. همچنین باید زیرساخت‌های شبکه‌ای تولید کنیم که داخلی باشند، زیرا بیشتر آن‌ها وارداتی هستند و معمولاً از چین وارد می‌شوند و آسیب‌پذیر هم هستند.»وی به این نکته اشاره کرد که اگر ما مسئله‌ی دفاع و حفاظت را جدی نگیریم، اقتصاد، بانکداری و سامانه‌های راه‌آهن متأثر می‌شود.به‌طورکلی این اندیشکده سعی دارد که دولت هند را وادار کند تا با بومی‌سازی ابزارهای الکترونیکی و نرم‌افزار و سخت‌افزار، امنیت اقتصادی ایجاد کند.وی افزود که هند به همکاری‌های قابل‌اعتماد برای پیشرفت در دفاع سایبر و بومی کردن ابزارهای الکترونیکی احتیاج دارد. به‌علاوه وی به برنامه‌های هند مانند “Make in India” اشاره کرد که برای تهیه‌ی ابزارهای مذکور و ایجاد سامانه‌هایی برای تقویت امنیت سایبر هند است.

اپلیکیشن «Dowell» استفاده از تلفن‌های هوشمند را برای معلولان ممکن می‌کند

اپلیکیشن Dowell

سامسونگ اپلیکیشنی به نام Dowell طراحی کرده که برای کاربران دارای معلولیت، امکان کنترل تلفن‌‌هوشمند را با استفاده از دستگاه‌های کامپیوتری کمکی موجود فراهم می‌کند. این افراد در حال حاضر برای کار با کامپیوتر، از ابزارهایی مانند Head mouse، Track balls و دیگر فناوری‌های کمکی استفاده می‌کنند که بدون نیاز به کلیک کردن عمل می‌کنند؛ اما راه‌اندازی و کار با تلفن‌های هوشمند، نیازمند حرکات مختلف دست مانند ضربه زدن، لمس کردن یا کشیدن است که این دسته از کاربران را عموماً برای کنترل تلفن‌های هوشمند دچار مشکل می‌کند. پروفسور سانگ موک لی از دانشگاه ملی سئول که در طراحی و ساخت اپلیکیشن Dowell با سامسونگ همکاری کرده در این‌باره می‌گوید:

سخت‌ترین قسمت استفاده از تلفن‌های هوشمند برای افرادی که معلولیت‌های بالا دارند ازجمله خود من، کنترل لمسی این دستگاه‌هاست. برنامه Dowell علاوه بر حل این مشکل، امکانات دیگری را نیز فراهم می‌کند؛ هنگامی‌ که اشخاص معلول به تلفن هوشمند دسترسی پیدا می‌کنند، نه تنها قادر به برقراری ارتباط، تحقیق و بسیاری کارهای دیگر می‌شوند، بلکه می‌توانند تمام وسایل برقی منزل خود را نیز کنترل کنند که این امر، مدیون رواج اینترنت اشیاء (IOT: Internet of Things) است که زندگی بسیاری از معلولان را عمیقاً دگرگون کرده است.

samsung dowell

اپلیکیشن Dowell توسط شرکت Samsung Software Membership طراحی شده است؛ تمامی فعالیت‌های این سازمان کاملاً داوطلبانه انجام می‌شود و هدف اصلی آن کمک به دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای کسب مهارت‌های نرم‌افزاری است. Dowell روی تلفن‌های هوشمند سامسونگ (گلکسی S3 تا جدیدترین مدل‌ها) قابل‌نصب است.آموزش و توانمندسازی، بخشی است که بیشترین اقدامات سامسونگ را در راستای بنا نهادن زیرساخت‌های آموزشی و ارائه فرصت‌های یادگیری در عرصه‌ی تکنولوژی، برای افراد با ویژگی‌های مختلف در خود جای داده است. پیش از این نیز سامسونگ، برنامه‌هایی برای نابینایان و مبتلایان به اوتیسم ارائه کرده بود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا