مطالب قدیمی

مرور رسانه های ۱ام مهرماه

اعتقاد جدی وزیر ارتباطات به حذف محتوای مجرمانه

1

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس در خصوص نامه اخیر معاون اول قوه قضائیه به این وزراتخانه جهت حذف مصادیق مجرمانه از سامانه ارتباطی اینترنتی گفت: ما در این رابطه قطعا کار کرده‌ایم و هم‌اکنون نیز کار می‌کنیم. وی افزود: درباره محتوای مجرمانه به طور جدی اعتقاد داریم که حذف شود و این حرف درستی است. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: اما این که با مسدود کردن بخواهیم این کار را درست کنیم، حرف دیگری است.

تشخیص آلزایمر از طریق رایانه

1

پژوهش محققان دانشگاه نیویورک حاکی از آن است که نشانه‌های اولیه آلزایمر را می‌توان از طریق آزمون‌های رایانه‌ای در افراد تشخیص داد. به گزارش ایسنا، محققان  این آزمایش ترکیبی از حرکت و تفکر در مراحل اولیه بیماری است.آلزایمر شایع‌ترین نوع زوال عقل است که حافظه و توانایی فکرکردن در افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این مطالعه شرکت کنندگان به سه گروه مبتلا به بیماری، دارای سابقه خانوادگی و افراد سالم تقسیم شدند.محققان با تحقیق بر حرکت موس و تفکر در صفحه نمایش به نتایجی دست یافتند.

 فیلترینگ موجب بی‌اعتمادی می‌شود

سانسورچی

به گزارش ایتنا مسعود کیانپور با تاکید بر فرهنگ سازی به جای فیلترینگ در حوزه ارتباطات اضافه کرد: متاسفانه آنچه به عنوان فیلترینگ در خصوص فضای مجازی انجام می‌شود چندان هوشمند نیست و در بسیاری موارد دسترسی به محتواهای کاملا عادی و بی ضرر نیز فیلتر و یا محدود می‌شود، همین امر نارضایتی کاربران اینترنتی را افزایش می‌دهد.
این جامعه شناس افزود: اینترنت می‌تواند مانند یک چاقوی دولبه رفتار کند و از طرفی موجب پیشرفت، علم آموزی و دسترسی به اطلاعات مفید شود و از سوی دیگر فساد اخلاقی و مشکلات دیگری در یک جامعه ایجاد کند.کیان‌پور افزود: متاسفانه در کشور بیشتر استفاده‌ها از اینترنت، استفاده‌های غیرمولد و غیرعلمی است که این یکی از مصادیق ورود فرهنگ عینی و عقب ماندن فرهنگ ذهنی است.وی با بیان اینکه فرهنگ به دو مقوله عینی و ذهنی تقسیم می‌شود و در بسیاری مواقع نخست نمود عینی و مادی و سپس نمود غیرمادی و ذهنی آن مطرح می‌شود، اضافه کرد: برای مثال در زمان ورود تلفن همراه، ابتدا سوء استفاده‌هایی از آن صورت می‌گرفت و اگرچه در حال حاضر نیز چنین مواردی وجود دارد اما استفاده از این ابزار به صورت کلی در جامعه نهادینه شده است.این جامعه شناس اضافه کرد: سوء استفاده از مضامین غیر اخلاقی در بسیاری از کشورها دیده می‌شود و جالب است که آمارها نشان می‌دهد بیشترین استفاده کاربران در کشورهایی که قوانین سخت‌گیرانه‌ای در حوزه سانسور و یا فیلترینگ دارند به سمت مضامین غیر اخلاقی بوده است.

فیلترینگ هوشمند یک‌ماهه امکان‌پذیر نیست

1

به گزارش ایتنا علی‌اصغر بهشتی(استاد دانشگاه علم و صنعت) با اشاره به این‌که اجرای فیلترینگ هوشمند نیازمند امکانات زیرساختی خاصی است، تصریح کرد: این فیلترینگ باید به گونه‌ای باشد که بتواند محتوای ترافیکی را که از خود عبور می‌دهد به صورت یکسری کلید واژه یا نوع اطلاعات جداسازی کرده و فیلتر کند.وی با اشاره به این‌که سیستم رمزنگاری سیستمی حجیم است که در حال حاضر برنامه‌نویسان کمتر در پروتکل‌های شبکه اجتماعی از آن استفاده می‌کنند خاطرنشان کرد: با توجه به این مساله فیلتر کردن محتوای این شبکه‌ها کار دشواری نبوده و امکان‌پذیر است اما در عین حال پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و نیازمند زمان کافی و هدفگذاری است.بهشتی درباره امکان جایگزینی شبکه‌های اجتماعی داخلی به جای شبکه‌های اجتماعی خارج از کشور تصریح کرد: در درجه اول مساله مهم برای کاربران شبکه‌های اجتماعی تعداد کسانی است که از طریق آن شبکه قابل دسترس باشند.این استاد دانشگاه افزود: وقتی فردی از شبکه‌های اجتماعی برای ارتباط با دیگران استفاده می‌کند، باید مطمئن باشد که مخاطبانش نیز عضو آن شبکه‌ها باشند.

 عوارض فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی

1

به گزارش ایتنا شهریار پورآذین(متخصص امنیت شبکه) درباره‌ی امکان جایگزینی شبکه‌های اجتماعی فضای مجازی با مشابه این شبکه‌ها که در داخل کشور طراحی شده‌اند، تصریح کرد: در این مورد باید در نظر داشت شبکه‌های اجتماعی بین‌المللی برای ذخیره اطلاعات مردم دنیا حافظه‌ای را دارند که حجم کامپیوترهای آن به اندازه چندین سوله بزرگ زمین فوتبال است.او با اشاره به این‌که متخصصانی که پروتکل‌های شبکه‌های اینترنتی را طراحی می‌کنند از فناوری خاصی بهره‌مند می‌شوند که این شبکه‌ها قابل شناسایی و فیلتر‌ شدن نباشد، اظهار کرد: برای مثال یکی از این برنامه‌ها از سوی شخصی طراحی شده است که در زمینه‌ مخفی‌ کردن اطلاعات اینترنتی صاحب‌نام است؛ بنابراین فیلتر‌ کردن شبکه‌هایی از این دست نیازمند سیستم‌های تخصصی و فرآیند دشواری است.

اندروید L امن‌تر از نسخه‌های گذشته

1

به گزارش آرس تکنیکا گذاشتن رمز روی اطلاعات امروزه تبدیل به یکی از رایج‌ترین مسائل حفظ امنیت شده است. گوگل در یک حرکت رو به جلو اعلام کرده است که قرار است نسخه جدید سیستم عامل اندروید که تا چند ماه دیگر با نام «اندروید L» به بازار عرضه خواهد شد، به طور پیش فرض اطلاعات گوشی را رمزگذاری کند و کاربران حتی نیازی ندارند تا آن را فعال کنند.اپل نیز به تازگی و بعد از ارائه نسخه جدید سیستم عامل «iOS» به نام «iOS 8» اعلام کرده است که حالا حتی خود شرکت اپل نیز نمی‌تواند رمز اطلاعات گوشی‌های آیفون را بشکند، حتی اگر از لحاظ قانونی تحت فشار قرار بگیرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا