مطالب قدیمی

مرور رسانه های ۱ام اردیبهشت

 

توقف بازی کاسب‌کارانه اپراتورها در واگذاری سیم‌کارت‌های کودک

sim-cards0
به گزارش سایبربان عضو هیئت‌رئیسه مجلس، با انتقاد از عملکرد وزارت ارتباطات مبنی بر ارائه مجوز به اپراتورهای تلفن همراه در واگذاری سیم‌کارت‌های کودک، گفت: این اقدام بازی کاسب‌کارانه‌ای است که باید برای جلوگیری از تبعات غیرقابل‌جبران آن مسئولان با هوشیاری تمام ورود کنند. به نقل از خبرگزاری مجلس شورای اسلامی، بهروز نعمتی، با انتقاد از عملکرد وزارت ارتباطات مبنی بر ارائه مجوز به اپراتورهای تلفن همراه در واگذاری سیم‌کارت‌های کودک، گفت: گویا وزارت ارتباطات مسیر اصلی خود را گم‌کرده و وارد فضاهایی کاسب‌کارانه شده است. نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی، بابیان اینکه متأسفانه در ماه‌های اخیر وزارت ارتباطات تحت امر اپراتورها قرارگرفته است، افزود: در خصوص واگذاری سیم‌کارت‌های کودک جنبه مالی موضوع به قدری تحت شعاع قرارگرفته که سایر جوانب و تبعات آن مورد غفلت واقع‌شده است. وی با تأکید بر اینکه واگذاری سیم‌کارت به کودکان تأثیرات بسیار نامناسبی به همراه خواهد داشت، تصریح کرد: این موضوع می‌تواند برای سلامت روح و جسم کودکان در جامعه مضر بوده و هزینه‌های درمان و بهداشت را افزایش دهد. این نماینده مردم در مجلس نهم، بابیان اینکه باید هرچه سریع‌تر وزارت ارتباطات جلوی واگذاری سیم‌کارت‌های کودک را بگیرد، گفت: در هیچ کجای دنیا واگذاری سیم‌کارت و حتی اینترنت به کودکان و نوجوانان صورت نمی‌گیرد. نعمتی ادامه داد: وارد میدان کردن کودکان در بازی‌های کثیفی که به کسب درآمد اپراتورها منتج می‌شود بازی کاسب‌کارانه‌ای است که باید برای جلوگیری از تبعات غیرقابل‌جبران آن مسئولان با هوشیاری تمام ورود کنند. این نماینده مردم در مجلس نهم، تأکید کرد: ادامه روند واگذاری چنین سیم‌کارت‌های نه به صلاح جامعه و نه به صلاح وزارت ارتباطات است. عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: مجلس نسبت به واگذاری بدون قید و شرط سیم‌کارت به کودکان و نوجوانان حساس بوده و به‌طور حتم دراین‌باره وزیر ارتباطات باید پاسخگو باشد. گفتنی است؛ چندی پیش وزارت ارتباطات برای صیانت از کودکان و نوجوانان در برابر خدمات نسل‌های سوم و بالاتر تلفن همراه (۳G و ۴G)، اپراتورها را مکلف به ارائه سیم‌کارت‌های کودک و نوجوان کرد.

برگزاری اجلاس RSA در کالیفرنیا

اجلاس RSA در مورد امنیت سایبر، بیستم الی بیست و چهارم آوریل در سانفرانسیسکو برگزار خواهد شد. به گزارش سایبربان هدف از برگزاری این اجلاس، ارتباط شرکت‌های بزرگ امنیت سایبر دنیا با یکدیگر برای تقویت خود در برابر تهدیدات سایبری، تبادل نظرات و یادگیری آخرین راه‌حل‌های امنیتی شرکت‌ها است. اجلاس RSA هرساله میزبان تعداد زیادی از رهبران شرکت‌های امنیت سایبر است و حدود سی هزار شرکت‌کننده در آن شرکت می‌کنند. امسال نیز اتاق بازرگانی اسرائیل-کالیفرنیا (The California Israel Chamber of Commerce) اعلام کرده است که بیش از ۴۰ شرکت امنیت سایبر اسرائیل در این اجلاس شرکت خواهند کرد تا جدیدترین و به‌روزترین نوآوری‌های خود در زمینه‌ی راه‌حل‌های امنیت سایبر را ارائه دهند. در این اجلاس، کشورهای شرکت‌کننده با گفتگو با یکدیگر فرصت‌های بالقوه‌ی تجاری خود را تشخیص می‌دهند و از این طریق به بهبود شرکت‌ها و اقتصاد خود کمک می‌کنند.

افزایش نجومی بودجه سایبری ایران

به گزارش سایبربان یک سند تحقیقاتی جدید نشان می‌دهد که بودجه امنیت سایبر و جنگ‌های سایبری در کشور ایران طی یک روند نجومی افزایش یافته است.همچنین این سند نشان می‌دهد که جنگ‌های سایبری یکی از مهم‌ترین معیارهای دولت روحانی بوده، همچنین کشور ایران هزینه‌های زیادی در حوزه امنیت سایبر پرداخت کرده است.یک سازمان رسانه‌ای و تحقیقاتی در بریتانیا وجه‌های مختلفی از سیاست‌های اینترنتی در ایران را به‌صورت کاملاً ریز و جزئی به نمایش گذاشت. از اقدامات دیگر این سازمان بریتانیایی این بود که اظهارات سیاست‌گذاران فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور ایران را پیگیری کرد.ایران و ایالات‌متحده در حال افزایش حملات سایبری علیه یکدیگر هستند. روزنامه اینترسپت (The Intercept) دو سال گذشته یک سندی از جزئیات آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) منتشر کرد، این سند خواستار واکنش مستحکم‌تر آمریکا به توانایی‌های جنگ‌های سایبری ایران بود.

هک موبایل آسان‌تر است یا رایانه؟

به گزارش سایبربان مدیر شرکت فایرآی (FireEye’s) بیان کرد که رایانه‌ها هدف مناسب‌تری نسبت به گوشی‌های موبایل برای هک و نفوذ هستند. به گفته یکی از برترین مدیران اجرایی در حوزه امنیت سایبر، حمله سایبری و نفوذ به گوشی‌های موبایل بسیار سخت‌تر از رایانه است؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که برای مقابله با هکرها، گوشی موبایل امنیت بیشتری نسبت به رایانه دارند.مدیر شرکت فایرآی، کوین ماندیا (Kevin Mandia)، گفت: “استفاده از گوشی‌های موبایل میزان نفوذ به سامانه‌ها را تا حدود قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.”وی افزود: “گوشی‌های هوشمند امن‌تر هستند، به‌عنوان‌مثال سیستم‌عامل آی‌اواس در گوشی‌های اپل مانند یک محیط بسته عمل می‌کند. ازآنجایی‌که شما برای خرید و دانلود نرم‌افزار در این سیستم‌عامل از یک برنامه واحد به نام اپ‌استور (App Store) استفاده می‌کنید، نفوذ به آن سخت‌تر است.”وی افزود: اما از طرف دیگر، سیستم‌عامل اندروید محیط بازتری نسبت به آی‌اواس دارد، به همین دلیل برای هکرها راه‌های بیشتری برای نفوذ به این سیستم‌عامل دارند.دلیل اینکه نفوذ به گوشی‌های موبایل برای هکرها کاری دشوار است، این است که «پیدا کردن آدرس آی‌پی (IP) در آنها بسیار سخت‌تر از یافتن این آدرس در رایانه‌ها است.»ماندیا درباره امنیت گوشی‌های موبایل بیان کرد که بر روی لینک‌ها، ایمیل‌ها و پست‌هایی که معنای واضحی ندارند، کلیک نکنید.گزارشی از شرکت سیمنتک (Symantec) نشان می‌دهد که حملات سایبری در سال ۲۰۱۴ حدود ۴۰ درصد نسبت به سال ۲۰۱۳ افزایش داشته است. چرا که کارمندان شرکت‌ها توجهی به لینک‌ها و ایمیل‌های مشکوک و بی‌معنی ندارند و بر روی آن کلیک می‌کنند که نتیجه این کار، نفوذ هکرها به سامانه‌ها است. سیمنتک بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده نرم‌افزارهای امنیتی برای رایانه‌های شخصی در دنیا است.

ارائه سرویس هک قانونی خودروها

به گزارش سایبربان خودروها به‌منظور شناسایی آسیب‌پذیری و وصله آن‌ها قبل از فروش توسط محققان امنیتی بررسی می‌شوند. هکرها همواره در حال شناسایی هدف‌های سایبری به‌منظور پیاده‌سازی حمله‌های خود هستند. خودروهای نسل جدید یکی از هدف‌های جدید است که به دلیل استفاده از فناوری‌های جدید مورد استقبال هکرها قرارگرفته‌اند. شرکت بزرگ تلفنی انگلستان BT، سرویس جدیدی را ارائه کرده است که درصدد مقابله با هکرها است. این سرویس قبل از آنکه خودروها وارد بازار فروش شوند، ازنظر امنیتی بررسی کرده و آسیب‌پذیری‌های آن را شناسایی می‌کنند. هک قانونمند یا Ethical Hacking توسط هکرهای کلاه‌سفید به‌منظور شناسایی آسیب‌پذیری‌های یک سامانه انجام می‌گیرد. این شرکت هک قانونمند را در شناسایی نقاط ضعف امنیتی خودروها استفاده کرده است.

امروزه خودروهای بیشتری باقابلیت ۳G، ۴G و Wi-Fi به‌منظور مسیریابی و کمک به راننده وارد بازار می‌شوند. اما همین فناوری‌ها می‌تواند توسط هکرها علیه او استفاده شود. هکرها می‌توانند به بخش‌های اصلی ماشین دسترسی داشته باشند و حریم شخصی راننده و جانش را درخطر قرار دهند. ابتدای سال میلادی خبرهای مختلفی از هک ماشین‌ها به‌خصوص ماشین‌های نظامی منتشر شد که باعث شده است تا شرکت‌ها به فکر مقابله با این نوع حمله‌ها باشند.

ارتباطات و فناوری اطلاعات: به سمت نوآوری”،شعار سال ۲۰۱۵ شد

 13920128095358226395503

به گزارش خبرگزاری تسنیم، هولین ژائو دبیرکل اتحادیه بین‌المللی ارتباطات راه دور (ITU)، به مناسبت روز جهانی ارتباطات و جامعه اطلاعاتی و یکصد و پنجاهمین سالگرد تاسیس ITU پیامی صادر کرد که در آن “ارتباطات و فناوری اطلاعات: به سمت نوآوری”، بعنوان شعار سال ۲۰۱۵ مطرح شده است.وی در این پیام عنوان کرده است : سال ۲۰۱۵، مبین ۱۵۰امین سالگرد تاسیس اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) است که در سال ۱۸۶۵ تاسیس شده است.ITU مجدداً شهرت خود را در سراسر جهان به عنوان یکی از سازمان‌های مرتبط و با انعطاف‌پذیری بالا به اثبات رسانده است و به فعالیت خود به عنوان نهاد تخصصی سازمان ملل متحد، و قدیمی‌ترین عضو آن، که با بالاترین سطح توسعه در زمینه مخابرات و فناوری اطلاعات و ارتباطات فعالیت دارد، ادامه می‌دهد.سابقه درخشان ITU نشان دهنده نقش کلیدی این اتحادیه در مرتبط کردن جهان با پیشرفته‌ترین و خلاقانه‌­ترین وسایل ارتباطی، از زمان تلگراف تا اینترنت و پهن باند تلفن همراه است، که ما را قادر به ایجاد تماس در هر زمان و هر مکان با دوستان، خانواده، همکاران و حتی اشیاء می‌کند.همانطور که یکصد و پنجاهمین سالگرد تاسیس ITU را جشن می‌گیریم، با نگاه به گذشته نسبت به موفقیت‌هایمان احساس غرور و افتخار می‌کنیم؛ و مشتاقانه منتظر آینده برای پاسخ به تغییرات سریع در محیط فناوری اطلاعات و ارتباطات جهانی هستیم.نوآوری­‌های فراهم شده از طریق فناوری اطلاعات و ارتباطات و اجرای این فناوری­‌ها در تمامی جنبه‌های زندگی ما نفوذ کرده است. فن­اوری اطلاعات و ارتباطات نیز برای شکل دادن به برنامه‌های توسعه و دستیابی به اهداف بعد از سال ۲۰۱۵ برای توسعه پایدار، نقش کاتالیزور را ایفا می‌کند.

 

لینک های ناشناس را کلیک نکنید

 

به گزارش قدس آنلاین سرهنگ محسن عرفانی رئس پلیس فتا خراسان رضوی با اعلام این خبر گفت: کارشناسان پلیس فتا استان در پی رصد فضای مجازی متوجه شدند درشبکه های اجتماعی برخی افراد سودجو با شناسایی قربانیان خود و با ارسال لینک حاوی بدافزار به گوشی فرد قربانی به بهانه های مختلف از وی می خواهند بر روی لینک ارسالی کلیک نموده و با این کار بدافزار مربوطه را بر روی گوشی قربانی نصب می کنند. وی افزود: با کلیک لینک بدافزار  عکس و دیگر اطلاعات پروفایل قربانی را سرقت  و اطلاعات خصوصی وی را دستمایه اخاذی و دیگر نیات سوء خود قرار می دهند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا