مطالب قدیمی

مرور رسانه های پنج شنبه ۱۵ام آبان ماه

Twitter-Facebook

توئیتر شبیه فیس‌بوک می‌شود؟
توئیتر در تلاش برای هرچه بیشتر محبوب کردن سرویس خود و استفاده از آن برای ارتباطات بین کاربران، تلاش می‌کند توئیت کردن را آسان‌تر کند و در این مسیر هم ظاهرا سادگی پست نوشتن در فیس‌بوک را الگو قرار داده است.

کدام اپ‌های پیام‌رسان امن هستند؟

کدام اپ‌های پیام‌رسان امن هستند؟
به نقلاز انگجت  موسسه تحقیقاتی EFF البته همه اپلیکیشن‌های پیام رسان به اندازه وایبر آسیب پذیر نیستند و برخی شاخصه‌های امنیتی بالاتری دارند. اما واقعا کدام یک از اپلیکیشن‌های پیام رسان ایمن و یا ایمن‌تر از بقیه هستند؟ بنیاد Electronic Frontier با بررسی جدی این اپ‌ها، کوشیده است به این پرسش پاسخ دهد. این بنیاد برای رسیدن به یک پاسخ قابل اتکا، اپلیکیشن‌های رایج و شناخته شده پیام رسان را بر اساس ٧ شاخص سنجیده است. این شاخص‌ها عبارتند از : در مجموع ۴٠ اپلیکیشن توسط این بنیاد بررسی شده‌اند. در این چهل اپلیکیشن تنها دو اپلیکیشن پیام رسان Mxit که نزدیک به ۵ میلیون کاربر دارد و QQ که دومین برنامه محبوب پیام رسان در دنیا است و نزدیک به ٩٠٠ میلیون کاربر دارد هیچ امنیتی ندارند، یعنی حتی پیام‌ها را در مسیر بین فرستنده و گیرنده رمزگذاری نمی‌کنند. هر ٣٨ اپلیکیشن دیگر بررسی شده، محتوای پیام‌ها را در مسیر رمزگذاری کرده، اما تنها در ٢٣ اپلیکیشن، این رمزگذاری به شیوه‌ای است که حتی سرورهای ارائه دهنده اپلیکیشن هم قادر به خواندن محتوای پیام‌های رد و بدل شده بین کاربرانشان نیستند. از این ٣٨ اپلیکیشن، ٨ اپلیکیشن تنها دارای همین ویژگی امنیتی رمزگذاری پیام در مسیر هستند و هیچ کدام از ۶ شاخص دیگر امنیتی را ندارند. وایبر، AIM، مسینجر بلک‌بری، Secret و یاهو مسینجر از جمله این ٨ اپلیکیشن هستند. مساله مهم دیگر در این میان شاخصه چهارم امنیتی است. شاخصه چهارم، ایمنی ما را هنگام لو رفتن کلید رمزگذاری برای نهادهای امنیتی حفظ می‌کند، زیرا با وجود این شاخصه پیام‌های پیش از لو رفتن کلید در هر حال قابل رمزگشایی نخواهند بود. این قابلیت را ١۴ اپلیکیشن از اپ‌های حاضر در این لیست دارند که Wickr، فیس‌تایم و iMessage از جمله آن‌ها هستند.اما رمزگذاری‌ها تنها در صورتی که ایمنی و استحکام آن‌ها چک و ارزیابی شده باشند، قابل اعتماد هستند. در میان این اپلیکشن‌ها، تنها برنامه رمزگذاری ١۶ اپلیکیشن از لحاظ ایمنی و استحکام ارزیابی و بررسی شده است. سرویس چت فیس‌بوک، اسنپ‌چت، گوگل هنگ‌آوت، iMessage و واتس‌آپ از آن جمله هستند. فراموش نکنید که وایبر جز این دسته نیست! نکته آخر این‌که؛ از میان ۴٠ اپلیکیشن بررسی شده تنها ۶ اپلیکیشن هر ٧ شاخص امنیتی مورد نظر را داشته‌اند و لذا دارای بالاترین میزان امنیت هستند:
ChatSecure + Orbot، CryptoCat، Signal / RedPhone، Silent Phone، Silent Text، TextSecure این ۶ اپلیکیشن هستند که قاعدتا استفاده از آن‌ها توصیه می‌شود.

«اتلاف وقت در اینترنت»، واحد جدید دانشگاهی

«اتلاف وقت در اینترنت»، واحد جدید دانشگاهی
دانشگاه پنسیلوانیا هفته گذشته اعلام کرد که سال آینده واحدی درسی تحت عنوان «اتلاف وقت در اینترنت» ارائه خواهد داد. دوره‌ای که قرار است تأثیر واقعی وبگردی‌های بی‌هدف ما را بر روی زندگی‌مان مورد بررسی قرار دهد. رابرت هریس و ربکا هیکاک این موقعیت جدید را «خلق سرمایه اجتماعی اینترنتی» نامیده‌‌اند. قطعاً برای یک کاربر اینترنت در سال ۲۰۱۴ دانستن اینکه خود رأساً محتوای آنلاین را برای خودش دستچین می‌کند حس آزادی مطبوعی را به دنبال دارد. چنان که من امروز انتخاب می‌کنم که چه کسی را به دوستی برگزینم، چه چیزی را روی فیس‌بوک دوست داشته باشم و دست خودم است که چه کسی را در توئیتر دنبال کنم. اما چطور باید این همه محتوای اینترنتی را برای یافتن آنچه دنبالش هستیم شخم بزنیم؟

هشدار امنیتی: بدافزار باجگیر The ICE Cyber Crime Center

هشدار امنیتی: بدافزار باجگیر The ICE Cyber Crime Center
بدافزار ICE با ارسال پیام های جعلی، خود را به عنوان سازمان مرکزی جرایم اینترنتی ICE معرفی می کند و با قفل کردن صفحه دسکتاپ کاربر، به بهانه رعایت نکردن قوانین اینترنتی، از کاربر می خواهد تا برای باز شدن قفل سیستم خود جریمه نقدی بپردازند. بدافزار ICE Cyber Crime Center گونه جدیدی از بدافزارهای باجگیر یا همان Ransomware می باشد که با قفل سازی رایانه، کاربر را مجبور به پرداخت مقداری جریمه نقدی می کند.آغاز فرآیند ادغام شرکت ارتباطات ثابت با شرکت مخابرات ایران

آغاز فرآیند ادغام شرکت ارتباطات ثابت با شرکت مخابرات ایران

به نقل از رسانه  ایتنا با توجه به تصمیم هیات مدیره‎ی شرکت مخابرات ایران و با دستور مدیرعامل این شرکت، فرآیند ادغام وظایف شرکت ارتباطات ثابت در شرکت مخابرات ایران رسما آغاز شد. بر همین اساس در احکام جداگانه ای از سوی مهندس کاظم ابراهیمی، مدیرعامل شرکت مخابرات ایران، محمدعلی باطنی با حفظ سمت به عنوان مسوول حوزه و نیروهای معاونت توسعه‎ی سرمایه انسانی، کمال بیگدلی با حفظ سمت به عنوان معاونت مالی و محمدرضا حاجی محمدی با حفظ سمت سازمانی به عنوان معاونت شبکه و فناوری اطلاعات شرکت ارتباطات ثابت منصوب شدند

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا