همسویی شغل های سنتی با فناوری

ایران؛ فرزاد ابراهیمی(رئیس آکادمی اینترنت اشیا): با توجه به سرعت بالای فراگیری اینترنت اشیا در دنیا و موج انقلاب صنعتی چهارم، انتظار می‌رود یک تا دو سال آینده تأثیر آن را در حوزه اشتغال [در ایران] مشاهده کنیم.با بهره‌گیری از تکنولوژی‌ها از جمله اینترنت اشیا در صنایع به طور قطع باعث می‌شود نیروی انسانی کاهش یابد ولی می‌توان با برنامه‌ریزی درست و به موقع نیروی انسانی را توانمند کرد.پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۵ اینترنت اشیای صنعتی فراگیر خواهد شد از این‌رو در کشور ما نیز همپای دیگر کشورها قدم‌های خوبی برداشته شده است.ایران از سال ۲۰۱۴ و به موقع به اینترنت اشیا ورود کرده است بنابراین اگر همین روال ادامه یابد، ایران می‌تواند در حوزه اینترنت اشیا هم همانند نانو تکنولوژی بسیار موفق و جزو چند کشور اول دنیا باشد. بعد از راه‌اندازی تاکسی‌های آنلاین اکنون استفاده از تکنولوژی برای مردم ملموس شده است چرا که فراگیر شدن فناوری اطلاعات و دیگر تکنولوژی‌ها موجب شده اشکال جدیدی از شغل‌ها ایجاد شود.

 شبکه‌های اجتماعی و آدرس‌های غلط

کیهان؛ فرزاد میرحمیدی: شبکه‌های اجتماعی منبع سرشار و بی‌پایانی از آدرس‌های غلط شده‌اند. حتی در اخبار غیر دروغ و روایت‌های غیر جعلی که البته این غیر به معنای متضاد دروغ بودگی و جعلی شدگی نیست. آسیب شبکه‌های اجتماعی تشدید تعصبات و دامن زدن به شکاف‌های اجتماعی است که منجر به بحران‌هایی همچون نژادپرستی، اسلام هراسی و قوم گرایی شده است.

 ایران در آزمایشگاه فضای مجازی

قدس؛ محمد صادق دهنادی: زنجیرۀ غم عنوان پیشنهادی برای یک راهبرد رسانه‌ای است که دست‎کم از سال ۱۳۹۵ به عنوان یک خط عمومی در پی متصل کردن اخبار منفی و ناامید کننده برای زمینه‎سازی اتفاقاتی در داخل کشور است.ضدانقلاب با پروژه زنجیرۀ غم که تحلیلگران از آن با اصطلاح لیبی‎سازی ایران نیز یاد می‌کنند، در پی آزمایش راه‌های شکننده روان ایرانیان [با انتشار اخبار ناامیدکننده] در کانتکس شبکه‌های اجتماعی هستند.  انتشار اخبار ناامیدکننده با پشتیبانی همزمان ماهواره و شبکه‌های اجتماعی از طرفی و فقدان سواد رسانه‌ای بخش بزرگی از جامعه از طرف دیگر، یک هجمه بی‎سابقه در مقابل بقای جمهوری‎اسلامی است.

 ایمو فیلتر نیست، از بازار بومی حذف شده!

ایسنا: در حالی که اخباری مبنی بر فیلتر شدن ایمو به گوش می‌رسد، مشخص شده این نرم‌افزار از خروجی یکی از فروشگاه‌های آنلاین بومی حذف شده و در فروشگاه‌های خارجی مسدود نیست

 روسیه مقصر اصلی حملات سایبری المپیک زمستانی ۲۰۱۸

ورج: طبق برخی گزارش‌ها، هکرهای روسی مسئول حملات سایبری به زیرساخت‌های رایانه‌ای در بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ کره جنوبی بوده‌اند.

 چه افرادی، خود را بیشتر در فضای مجازی افشا می‌کنند؟

ایسنا: محققان کشورمان در مطالعه‌ای یافته‌‌اند که افراد خود دلسوز، چون می‌دانند فضای مجازی محیط امنی برای در میان گذاشتن خواسته‌های آنان نیست، کمتر رمز و راز زندگی خود را در فضای مجازی بازگو می‌کنند.  محققان کشورمان در مطالعه‌ای یافته‌‌اند که ابراز هیجان مثبت و صمیمت، رابطه منفی و ابراز هیجان منفی، رابطه مثبت با خودافشاییِ برخط در فضای مجازی دارد. اگر افراد یاد بگیرند به‌صورت مثبت و صحیح هیجانات خود را بروز دهند، کمتر درگیر خودافشایی در فضای مجازی می‌شوند و سوءاستفاده از این افراد نیز کاهش می‌یابد.

 دستور نگرفتیم؛ حفاظت از تجهیزات مسبوق به سابقه است

فارس؛ محمدرضا بیدخام(مدیر روابط عمومی شرکت مخابرات): شیروانی نصب‌شده روی کافوی‌های خیابان انقلاب به هیچ وجه ارتباطی با شائبه‌های مطرح شده ندارد و در راستای اقدامات پیشگیرانه قبلی شرکت مخابرات در حفظ. تجهیزات بوده است.

 بودجه یک میلیارد دلاری کانادا برای مقابله با جرائم سایبری

فیوچریسم: دولت کانادا قصد دارد بودجه‌ای یک میلیارد دلاری به مقابله با جرائم سایبری اختصاص دهد، این بودجه در شرایطی تخصیص می‌یابد که جرائم سایبری بسیار متداول و خطرناک شده‌اند.

 اختصاص ۳۰۰ گیگا بیت پهنای باند رایگان به پیام رسان های داخلی مجاز

ایرنا: مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت از اختصاص ۳۰۰ گیگابیت بر ثانیه پهنای باند رایگان به پیام رسان های مورد تایید شورای عالی فضای مجازی خبر داد.

مسئول حمله سایبری به مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی ۲۰۱۸ مشخص شد

واشنگتن پست: اداره‌ی اصلی اطلاعات روسیه(GRU) در جریان مراسم افتتاحیه‌ی المپیک زمستانی ۲۰۱۸، به ۳۰۰ کامپیوتر در محل برگزاری این بازی‌ها نفوذ کرد و با هک روترها به توزیع بدافزار در حین اجرای این مراسم پرداخت. اداره‌ی اصلی اطلاعات روسیه به‌منظور پنهان کردن رد پای خود[حمله سایبری به المپیک زمستانی ۲۰۱۸]، از آدرس‌های آی‌پی متعلق به کره‌ی شمالی استفاده کرده.

 کاربران توییت مسیر حرکت خود را مشخص کردند!

افکارنیوز: کاربران انقلابی توییتر فارسی از شامگاه یکشنبه توییت‌هایی با هشتگ راه روشن ما منتشر کرده‌‌اند و در این توییت‌ها با استفاده از جملات امام و وصیت‌نامه شهدا مسیر پیش روی خود را مشخص کرده‌اند. این هشتگ[راه روشن ما] بین سه هشتگ برتر توییتر فارسی قرار دارد.

 نخستین مرکز علوم انسانی دیجیتال کشور

خبرگزاری صداوسیما؛ امیر سعید مولودی(رئیس مرکز دیجیتال علوم انسانی دانشگاه شیراز): در مرکز علوم انسانی دیجیتال دانشگاه شیراز فعالیت پژوهشی انجام می‌شود که شامل ساخت پایگاه‌های بزرگ و پایگاه‌های داده‌ای دیجیتال در حوزه‌های مختلف علوم انسانی، داده کاوی و پردازش زبان طبیعی است. در مرکز علوم انسانی دیجیتال دانشگاه شیراز فعالیت پژوهشی انجام می‌شود که شامل تهیه و تولید نرم افزار‌هایی در حوزه زبان فارسی، مصور سازی و تولید نقشه‌های تصویری و سه بعدی است.در مرکز علوم انسانی دیجیتال دانشگاه شیراز فعالیت پژوهشی انجام می‌شود که شامل برچسب زنی زبانی پایگاه داده و همچنین ساخت و طراحی بازی‌های رایانه‌ای است. دانشگاه شیراز در این زمینه[رشته علوم انسانی دیجیتال] با دانشگاه لوون بلژیک تفاهم نامه منعقد کرده تا این مقاطع[کارشناسی ارشد و دکتری] در دانشگاه شیراز هم ایجاد شود.

دیدگاه شما چیست؟