مطالب قدیمی

مرور رسانه ها، ۶ دی ۹۶

تدوین لایحه حریم خصوصی در فضای مجازی

شهروند؛ محمدجواد آذری‌جهرمی(وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات): بنابر وعده‌ای که در زمان رأی اعتماد مجلس دادم، پیش‌نویس لایحه حمایت از داده‌ها و حریم خصوصی در فضای مجازی، با همکاری پژوهشگاه قوه‌قضائیه تدوین شده است.

برنج آلوده، پالم، زلزله و اعتمادی که مخدوش شده

خراسان؛ امیرحسین یزدان پناه(روزنامه نگار): شبکه‌های اجتماعی تبدیل به رسانه‌هایی شده‌اند که هرکس در آن می‌تواند منبع تولید خبر و تحلیل باشد. فارغ از این که منبع مورد وثوق این خبرها کجاست.پیام رسان‌ها باعث شده‌اند که اعتبار منبع به خصوص درحوزه انتشار خبرها به شدت زیر سوال برود. بنابراین در همین شبکه‌ها باید منابع خبری معتبر را که توسط تیم‌های رسانه‌ای قوی مدیریت می‌شوند شناخت.در مواقعی که بحران‌ها رخ می‌دهد و مخاطب تشنه اطلاعات جدید است، حتی اگر به سواد رسانه‌ای مواجه شدن با خبر در پیام رسان‌ها مسلط باشد، بازهم در آن شرایط نمی‌تواند سره را از ناسره تشخیص دهد.

ساماندهی مسافرکش‌های غیر تهرانی

آرمان؛ الهام فخاری: اگرچه فناوری‌هایی مانند برنامه‌های تاکسی آنلاین به آسایش و سرعت دادن کارها کمک می‌کنند، اما نباید پیش از سامانه و فرهنگ کاربری بر اتمسفر شهری مسلط شوند.

سهم ۶ دهم درصدی استارت آپ‌های ایرانی IT از بازار جهانی

خراسان: استارتاپ‌های ایرانی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، سهم ۰٫۶ درصدی از بازار جهانی دارند. ۴۹ % استارتاپ‌های ایرانی آماده ورود به بازار هستند یا وارد بازار شده‌اند؛ اما تنها نیم درصد آن‌ها به بلوغ رسیده‌اند. هم اکنون ۲۳٫۴% استارتاپ‌های حوزه فناوری اطلاعات به رشد و درآمد رسیده‌اند. در ایران، ۱۷٫۸ درصد استارتاپ‌ها در حوزه خرید و فروش و اشتراک‌گذاری آنلاین کالا فعال هستند، ۱۲٫۲ درصد در حوزه ارائه خدمات فنی و ۱۰٫۸ درصد در حوزه مشاوره آموزشی و سرگرمی فعالیت می‌کنند. استارتاپ‌ها در حوزه‌ بانک اطلاعاتی از افراد یا کسب و کار سهم ۷٫۵ درصدی، در گردشگری سهم ۳٫۸ درصدی، در حمل و نقل و تحویل کالا و لجستیک سهم ۵٫۶ درصدی و در خدمات مالی و فین تک سهم ۶٫۶ درصدی دارند. خراسان: ۴٫۴ % استارتاپ‌های ایرانی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در زمینه تبلیغات و تحقیقات و ۷٫۵ % در زمینه اطلاع‌رسانی و درج آگهی فعالیت می‌کنند و ۳٫۴ % حوزه فعالیت آن‌ها به مقوله سلامت مربوط است.
* خراسان: بررسی‌ها نشان می‌دهد ۱٫۱ درصد استارتاپ‌های ایرانی دارای بازار منطقه‌ای و ۰٫۶ درصد دارای بازار جهانی هستند. در این میان ۵۱٫۴ درصد استارتاپ‌ها در بازار کشوری و ۳۹٫۵ درصد در بازار استانی سهم دارند. بررسی چالش‌های محیطی استارتاپ‌ها از نگاه این کسب‌ و کارها حاکی از آن است که چالش‌های تأمین مالی و سرمایه گذاری مخاطره‌پذیر، مهم‌ترین معضل بر سر راه این کسب و کارهاست. خراسان: ۱۰٫۴ % چالش کسب و کارهای نوپا در حوزه فناوری اطلاعات مربوط به شرایط نامناسب دسترسی به بازار، ۲٫۳ % به چالش زیرساخت فنی، ۵٫۲ % به مسائل فرهنگی و اجتماعی و ۹٫۹ % به ضعف سیاست‌گذاری‌های دولت است.

وقتی متولیان مدیریت بحران، بحران‌زده‌اند

اعتماد؛ اکبر نصراللهی(استاد ارتباطات و مدیریت رسانه): باید بپذیریم که آرایش رسانه‌ای تغییر کرده است و مردم به سراغ رسانه‌های دیگر می‌روند و دسترسی‌های دیگری پیدا کرده‌اند.

غایب بزرگ

اعتماد؛ ثمر فاطمی: در دوره‌ای که شبکه‌های اجتماعی و مخصوصا تلگرام مخاطب‌های چند میلیونی و چند kای دارند، کانال تلگرامی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با نام بحران‎نیوز تنها ۱۱۳۷ عضو دارد.

توقف فعالیت واتس اپ بر روی تعدادی از گوشی‌های هوشمند

یاهونیوز: از ابتدای ژانویه سال ۲۰۱۸ کاربران گوشی‌های مجهز به سیستم عامل ویندوز فون ۸ و قدیمی‌تر و همین‌طور کاربران سیستم عامل‌های بلاک‌بری یا بلاک‌بری ۱۰ نمی‌توانند از واتس‌اپ استفاده کنند

مجرمانه بودن اپلیکیشن‌ را باید کارشناس اعلام کند

خبرگزاری صدا و سیما؛ سرگرد حمید کیانی(رئیس اداره تشخیص جرائم پلیس فتا): مجرمانه بودن اپلیکیشن را به‌راحتی نمی‌توان تشخیص داد و تا زمانی که کارشناس مربوطه تشخیص ندهد، نمی‌توان به‌وضوح جرم بودن آن را تائید کرد.

تاثیر اجرای طرح رجیستری موبایل به استناد آمار واردات

خبرگزاری صدا و سیما؛ محمد‌جواد آذری‌جهرمی: واردات انواع گوشی از مبادی مجاز رشد چهارصد درصدی و گوشی‌های ساخت شرکت اپل به صورت خاص رشد هزار درصدی را نشان می‌دهد.

نرم‌افزار اثرانگشت اف‌بی‌‌آی برای روس‌ها پیچیده‌تر شد

هیل: نرم‌افزار تحلیل اثراگشت که توسط اف‌بی‌آی در آمریکا استفاده می‌شود، می‌تواند کد مربوط به افراد روسی را تجزیه و تحلیل کند.

آغاز فعالیت اسنپ در اراک و ارومیه، با «تماس امن»

ایسنا: بنابر اعلام اسنپ، مراکز خدمات‌رسانی اسنپ در دو شهر اراک و ارومیه، همراه با قابلیت پنهان‌سازی شماره‌تلفن که در اصطلاح آن را تماس امن می‌نامند، آغاز کرده است.

رسانه‌های اجتماعی مخدوش کننده گفتمان مدنی هستند

بی‌بی‌سی؛ باراک اوباما: شبکه‌های اجتماعی مخدوش‌کننده گفتمان مدنی هستند. مردم باید در رسانه‌های اجتماعی نهایت دقت را داشته باشند. رهبران جهان نباید بگذارند اینترنت کاربران را در تعصبات گرفتار کند.

سوپراستارهای مجازی، الگوهای امروزی جوانان

ایسنا؛ دکترعباس کاظمی(جامعه شناس): جوان امروز درگیر فضای سومی است که در آن جدایی امر مجازی از واقعی معنا ندارد. برای مثال امروزه خرید کردن به شکلی شده که ما در فروشگاه واقعی کالا را می‌بینیم و در فضای مجازی آن را خریداری می‌کنیم. سیاست‌گذاری‌های ما درست نیست. فکر می‌کنیم فضای مجازی خطرآفرین است و باید کنترل شود. درحالی‌که نسل جدید در یک فضای ترکیبی زندگی می‌کند و سیاست‌گذارش هم باید در یک فضای ترکیبی زندگی کند. ما با سوپراستارهایی روبرو هستیم که در فضای مجازی شکل گرفتند. این افراد اساساً در بیرون از این فضا موقعیت عینی به خصوصی ندارند و تنها از طریق شبکه‌های اجتماعی تبدیل به سوپراستار شدند.

ناامیدی را به جامعه تزریق نکنیم

جماران؛ سیدحسن خمینی: امروز نه می‌توان مانند کره‌شمالی همه راه‌های فضای مجازی را بست و نه مسئولان چنین خواسته ای دارند؛ اما در عین حال باید عصر ارتباطات را فهم کرده، آسیب‌شناسی کنیم.

سوپراستارهای مجازی، الگوهای امروزی جوانان

ایسنا؛ دکترعباس کاظمی(جامعه شناس): گاهی والدین می‌بینند که فرزندشان به برند خاصی علاقمند شده است. دلیل این گرایش آن است که این جوانان مصرف این کالاها را در فضای مجازی دیده‌اند و به این ترتیب نام این برندها برایشان آشنا است.موبایل بخشی از بدن و جزئی از دست، ذهن و ضمیر جوانان شده، بنابراین نمی‌توان تفکیکی بین فضای مجازی و عمومی پیدا کرد. تصویر واقعی زندگی امروز این است که جوانان دیگر از فضای مجازی خارج نمی‌شوند. افراد هر چه بیشتر در فضای مجازی تولید محتوا کنند خودشان را بیشتر در معرض کنترل قدرتمندان، سرمایه داران و … قرار می‌دهند.دنیای مجازی امکان خود بیانگری را برای افراد فراهم می‌کند. خود اکتشافی نیز در این فضا باعث می‌شود ما بتوانیم خودمان را از نو کشف کنیم. مدرسه درگذشته منبع اطلاعات بود اما در حال حاضر با حضور اینترنت هیچ‌کس نمی‌تواند منبع اطلاعاتی باشد. معلم و استاد هم نمی‌توانند اطلاعات ارائه کنند بلکه باید به دانش‌آموز و دانشجو تحلیل ارائه کنند.

اگر امام زنده بود، تلگرام فیلتر نمی‌شد

خبر فوری؛ محمد هاشمی(رئیس اسبق صداوسیما): اگر حضرت امام زنده بودند تلگرام فیلتر نمی‌شد البته من نمی‌توانم غیب‌گویی کنم اما بر اساس آن نظراتی داشتند این اتفاق نمی‌افتاد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا