وجود مشکل در رصد آسیب‌های اجتماعی ناشی از فضای مجازی

ایسنا؛ ابوالحسن فیروزآبادی: در حال حاضر در حوزه رصد آسیب‌های اجتماعی ناشی از فضای مجازی دچار مشکل هستیم و خلا آماری داریم آمارهای موجود نیز مکان‌محور نیستند. بنابراین باید قوم‌شناسی دیجیتال داشته باشیم.

 محتوای مستهجن فضای مجازی در دنیا شش و درایران یک درصد است

ایرنا؛ ابوالحسن فیروزآبادی(دبیر شورای عالی فضای مجازی): محتوای مستهجن در ایران نظارت نمی شود بلکه کارگروه خوبی داریم که گزارش می کنند و سریعاً قطع می شود.

قطع و وصل دنباله‌دار در شبکه اینترنت

تعادل؛ علی توسلی(قائم‌ مقام کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای): شکل‌گیری شبکه ملی کمک مؤثری در جهت افزایش بهره‌وری اینترنت کشور خواهد بود چراکه بر این اساس ارتباطات داخلی در شبکه داخلی جابه‌جا می‌شود اما هنوز مشخص نیست که این برنامه به زودی برقرار شود.

 چرا ایرانی‌ها آیفون می‌خرند؟!

آی تی رسان: چرا ایرانیان به خرید آیفون‌های اپل تمایل دارند: ۱- تجمل‌گرایی ۲- ایجاد اعتمادبه‌نفس ۳- امنیت ۴- چشم و هم‌چشمی

عکس‌هایی که با هوش مصنوعی ترسناک می‌شوند

فارس: محققان دانشگاه ام.آی.تی با استفاده از فناوری هوش مصنوعی عکس‌های بسیار عادی را برای شما بسیار ترسناک می‌کنند.

 ارسال تلگرامی ۴۴ هزار پیشنهاد ازدواج برای سیاستمدار جوان!

سیتنا: حدود ۴۴ هزار دختر هندی رقیب عشقی هم شده اند و برای ازدواج با یک پسر هندی از طریق تلگرام از وی خواستگاری کرده اند.

 آزمایشگاه شبکه‌های اجتماعی؛ تلاشی برای تحلیل کوه یخ اطلاعات

شفقنا: دانشگاه تهران سایتی به نام آزمایشگاه شبکه اجتماعی به آدرس sociallab.ir برای تحلیل آنچه به طور عام شبکه‌های اجتماعی گفته می‌شود راه اندازی کرده است. رصد و جمع آوری اطلاعات از انواع منابع باز اطلاعاتی مثل خبرگزاری‌ها کار اصلی این آزمایشگاه است. مثلا پیام‌هایی که در توئیتر منتشر می‌شوند توسط سرورهای ما ذخیره شده و تحلیل می‌شوند. یکی از خروجی‌های ما بولتن روزانه‌ای از اخبار و مطالب مهم خبرگزاری‌ها است. این بولتن‌ها قرار است به‌زودی بر روی سایت آزمایشگاه شبکه اجتماعی در اختیار دانشجویان و پژوهشگران گذاشته شود.

مداربسته‌ها پیامک‌تان را هم می‌خوانند

همشهری: فناوری روبات خوانشگر شرکت Movidius قرار است با دوربین‌های مداربسته هوشمند شرکت Hikvision ادغام شود؛ به این ترتیب چشم دیجیتال به‌وجود می‌آید که می‌تواند حتی پیامک رهگذر‌ها را نیز بخواند.

 جهان در سال ۲۰۴۵ با ذهن کنترل می‌شود

ساینس؛ دکتر جاستین سانچز(محقق): پیش بینی می شود جهان در سال ۲۰۴۵ به نقطه‌ای خواهد رسید که تمام مسایل با ذهن کنترل شود. تصور کنید تمام جنبه‌های مختلف زندگی را با سیگنال‌های مغزی کنترل کنید.

رقابت‌های نفوذ و دفاع در فضای مجازی برگزار می‌شود

همشهری آنلاین: هفتمین دوره رقابت‌های نفوذ و دفاع در فضای مجازی، آذرماه امسال به همت دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود.

سایت بانک ملت، پربازدیدترین سایت بانکی شد

بانکداران ۲۴: بر اساس رتبه بندی سایت الکسا، رتبه سایت اینترنتی بانک ملت در ایران ۱۱ و در دنیا ۹۴۱ اعلام شده است که بهترین رتبه در بین سایت های نظام بانکی کشور به شمار می رود.

هشدار جعلی ویندوز، حاوی بدافزار است

افتانا: بدافزاری یافت شده‌است که با یک پیام جعلی ولی در ظاهر واقعی ویندوز، کاربران را متقاعد می‌کند که یک نصب‌کننده‌ Microsoft Security Essentials است.

جاسوسی غیرقانونی AT&T از مشترکان

فارس: شرکت مخابراتی AT&T آمریکا با اجرای یک برنامه مخفیانه موسوم به Hemisphere به پلیس و نهادهای قضایی ایالات متحده امکان داد تا به کل متادیتای مکالمات انجام شده مشتریانش دسترسی یابند.

استفاده از خدمات پشتیبانی مختلف برای مصونیت از حملات سایبری

مهر: کارشناسان امنیتی می‌گویند شرکت‌های فناوری برای در امان ماندن از حملات سایبری شدید خدمات زیرساخت و پشتیبانی خود را از مؤسسات مختلفی دریافت کنند تا توان پایداری خود را افزایش دهند.

ممنوع شدن استفاده از پهپادها در سوئد

انگجت: یک دادگاه قضایی در سوئد حکم داد که از این به‌بعد استفاده از پهپاد‌هایی که مجهز به دوربین هستند در این کشور ممنوع است.

روبات‌های وکیل به دادگاه‌ها می‌آیند

ایندیپندنت: دانشمندان موفق به ساخت دستگاه هوش مصنوعی شده‌اند که می‌تواند پرونده‌های حقوقی افراد را بررسی کند؛ جرم آن‌ها را ارزیابی کند و با توجه به تمهیداتی که برای آن درنظر گرفته شده روی پرونده‌ها نظر بدهد.

سفر به اعماق اقیانوس با واقعیت مجازی

رویترز: محققان دانشگاه استنفورد برای اولین‌بار با استفاده از فناوری واقعیت مجازی امکان سفر تحقیقاتی به اقیانوس‌ها را میسر کردند.

فضای مجازی آمار طلاق را افزایش داده است

روزنامه ایران: نظرسنجی ماه فوریه کمپانی مشاوره ای NTT Com Security در زمینه امنیت سایبری، نشان داد نیمی از هزار کمپانی تجاری آمریکایی و اروپایی هنوز یک طرح رسمی برای محافظت کردن کمپانی خود ندارند. مؤسسه اطاعاتی International Data Corporation: با توجه به شرایط فعلی، سازمان ها و کمپانی های تجاری در سال ۲۰۲۰ میلادی حدود ۶/۱۰۱ میلیارد دلار در زمینه نرم افزارهای امنیت سایبری و… مربوط به مقابله با تهدیدات سایبری هزینه می کنند.

هرج و مرج اخلاقی در شبکه های اجتماعی

روزنامه آرمان؛ عالیه شکر بیگی(جامعه شناس): وقتی افراد در فضای مجازی به انتشار عکس های خود می پردازند دیگر نمی توان از این اقدام در قالب حریم خصوصی یاد کرد. در این شرایط افراد با حضور در شبکه های اجتماعی وارد حریم و عرصه عمومی شده اند.

فناوری Senstone ؛ جواهری برای تبدیل صدا به متن

دیجیتال ترند: محققان موفق شدند فناوری جدیدی را ارائه بدهند که قابلیت تبدیل صدا به متن را دارد. فناوری Senstone ، دستگاهی است که در قالب جواهرات به عنوان یک وسیله یادداشت برداری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به ازاء هر۱۰انگلیسی یک دوربین امنیتی وجود دارد

دیلی میل: در حال حاضر به ازای هر ۱۰ انگلیسی، یک دستگاه دوربین امنیتی و نظارتی در کل انگلیس وجود دارد.

توییتر صدها کارمند خود را اخراج می‌کند

بلومبرگ: توییتر رسما اعلام کرد که حدود ۸ درصد از نیروی کار خود را اخراج خواهد کرد. این شرکت اوایل هفته گذشته از قطعی شدن فرایند اخراج تعدادی از کارکنانش خبر داده بود.

نقش مدیران فناوری اطلاعات در فرایند دگرگونی دیجیتال

گارتنر: مدیران فناوری اطلاعات می‌توانند در فرایند دگرگونی دیجیتال (Digital Transformation) در سازمان متبوع خود، نقش مهمی ایفا کنند.

اخراج ۹ درصد از کارکنان گوگل و توقف خدمات فیبرنوری در ۱۰ شهر آمریکا

آرس تکنیکا: شرکت آلفابت که خدمات گوگل فیبر برای دسترسی فوق سریع به اینترنت را در آمریکا ارائه می دهد، می گوید ۹% از نیروی کار این بخش اخراج خواهند شد و فعالیت برای ارائه این خدمات در ۱۰ شهر هم متوقف می شود.

نصب کیوسک‌های اینترنت، شارژ موبایل و اطلاعات محلی در لندن

بی تی: یک شرکت مخابراتی در انگلیس خدماتی موسوم بهLinkUKارائه می دهد که به عموم مردم امکان می دهد از طریق کیوسک هایی خاص به اینترنت بی سیم، تماس تلفنی رایگان و برخی خدمات دیگر دیجیتال دسترسی داشته باشند.

افزایش ۳۰ درصدی استفاده از اینترنت اشیا در سال ۲۰۱۶

گارتنر: یافته های موسسه تحقیقاتی گارتنر نشان می دهد تا پایان سال ۲۰۱۶ بیش از ۶٫۴ میلیارد ابزار مختلف به اینترنت اشیا متصل خواهند شد که این رقم نسبت به سال ۲۰۱۵ سی درصد افزایش دارد.

دوربین‌های امنیتی هوشمندتر می‌شوند

مهر: شرکت مودیوس از طراحی سخت افزار پردازش ویدئوی جدیدی موسوم به ۲ Movidius Myriad خبر داده که بزودی برای تولید نسل جدیدی از دوربین‌های نظارتی هوشمند موسوم به Hikvision به کار گرفته خواهد شد. دوربین‌های نظارتی هوشمند موسوم به Hikvision برای شناسایی هر چیزی از بسته‌های مشکوک گرفته تا رانندگان حواس پرت قابل استفاده هستند. با استفاده از دوربین‌های ۲ Movidius Myriad شناسایی مدل‌های خودروها، کشف موانع محیطی، مشخص کردن موقعیت بسته‌های مشکوک و حتی شناسایی و هشدار دادن به رانندگان بی‌دقت ممکن است. دوربین ۲ Movidius Myriad با پردازش دقیق محیط اطراف پیام‌های هشدار غلط نمی‌دهد و شبکه‌های عصبی هوش مصنوعی این دوربین تا ۱۰ هزار برابر پهنای باند کمتری مصرف می‌کند و تأخیر آن تا هزار برابر کمتر است.

 جدیدترین نرم افزارهای باجگیر

مهر؛ مرکز ماهر(مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای): باج افزار FenixLocker فایلهای قربانی را با استفاده از الگوریتم AES رمزکرده و عبارت.centrumfr@india.com!! را در انتهای فایلهای رمز شده قرار می‌دهد. در هر فایل رمز یادداشت FenixILoveyou!! قرار دارد. باج افزار HDDCryptor با نام Mamba نیز شناخته شده و گونه جدیدی از باج‌افزارها به حساب می‌آید که MBR بخش بوت را بازنویسی کرده و کاربران را قفل می‌کند. از ویژگی‌های نسخه جدید باج افزار Fantom استخراج اطلاعات و رمزنگاری شبکه به اشتراک گذاشته شده، تولید تصویر پس‌زمینه تصادفی و رمزنگاری آفلاین است. در نسخه جدید باج‌افزار Locky، پسوند فایل‌های رمز شده از ZEPTO به.ODIN تغییر یافته است. البته فایل‌های رمز شده با این باج‌افزار نباید با فایل‌های رمز شده توسط باج افزار Odin اشتباه گرفته شود. به نظر می‌رسد باج افزار باج افزارCyber SpLiTTer Vbs هنوز در حال توسعه باشد چرا که تاکنون هیچ عملکرد مربوط به رمزنگاری در آن مشاهده نشده است. باج‌افزار UnblockUPC پس از آلودگی یادداشتی باعنوان txt.encrypted ایجادکرده که در آن یک شناسه یکتا برای قربانی و سایت پرداختی که قربانی باید به آن مراجعه کند و مقدار باج درخواستی، به چشم می‌آید. باج‌افزار MarsJoke سازمان‌های دولتی درجه اول ایالتی و محلی و همچنین مؤسسات آموزشی آمریکایی را مورد هدف قرار داده و کسپرسکی موفق به انتشار ابزار رمزگشای این باج‌افزار شده است. ابزار رمزگشای باج‌افزار MarsJoke کسپرسکی قادر است فایل‌های رمز شده با نسخه ۱.۹.۳۰ باج‌افزار را که دارای پسوند.a۱۹ هستند، با ابزار RannohDecryptor رمزگشایی کند. در صفحه قفل باج‌افزار Nagini تصویری از ولدمورت (از شخصیت‌های هری پاتر) نمایش داده شده و پسوندهای.pdf. exe، jpeg، .jpg، .png، .bmp، .xls، .pptx، .ppt، .docx، .doc فایل‌های هدف این باج‌افزار هستند. باج‌افزار Nagini به جای استفاده از بیت‌کوین، از طریق وارد کردن شماره کارت اعتباری باج خود را دریافت می‌کند. محققان باج‌افزار جدیدی را شناسایی کرده‌اند که به دلیل نام فایل یادداشت باج که help dcfile.txt نام دارد، آن را help dcfile نام نهاده‌اند. فایل‌های رمز شده توسط این باج‌افزار دارای پسوند XXX است. باج‌افزار دونالد ترامپ ازجمله بدافزارهایی است که در جریان انتخاباتی آمریکا ایجاد شده است. البته این باج افزار در نسخه آزمایشی خود بوده و باجی برای رمزگشایی فایل‌ها دریافت نمی‌کند. احتمال آنکه از باج‌افزار دونالد ترامپ در هرزنامه‌های انتخاباتی استفاده شود بسیار زیاد است و به همین دلیل لازم است کاربران دقت بیشتری در گشودن این‌گونه ایمیل‌ها داشته باشند.

 رونق بازار محصولات امنیت سایبری

ایران: حملات سایبری به شرکت آمریکایی DYN نگاه فعالان عرصه تجارت را بسوی نرم افزارهای تأمین‌کننده امنیت سایبری برده و پیش‌بینی می‌شود کمپانیهای تولیدکننده این محصولات روزهایی پررونق را پیش رو داشته باشند. نظرسنجی کمپانی NTT Com Security در زمینه امنیت سایبری، نشان داد نیمی از هزار کمپانی تجاری امریکایی و اروپایی، هنوز برنامه رسمی برای محافظت کردن کمپانی خود در مقابل سارقان و مجرمان سایبری ندارند. هیچ چیز به اندازه ترس از هک شدن نمی تواند فعالان عرصه تجارت را در سراسر جهان ترغیب کند تا برای هزینه کردن و در اختیار گرفتن ابزارها و وسایل امنیت سایبری و نیز سرویس‌های مربوط به آن اقدام کنند. مؤسسه اطلاعاتی International Data Corporation: باتوجه به شرایط فعلی، سازمان‌ها و کمپانی‌های تجاری در سال ۲۰۲۰ حدود ۶/۱۰۱ میلیارد دلار در زمینه نرم افزارهای امنیت سایبری، سرویس‌ها، سخت افزار و… مربوط به مقابله با تهدیدات سایبری هزینه می‌کنند. بعد از حمله گسترده هکری به سایت بزرگ و قدرتمندی همچون آمازون که منجر به کاهش نقل و انتقالات مالی و خرید و فروش شد، خرید محصولات تأمین‌کننده امنیت سایبری، روندی صعودی به خود گرفته است. شین پایک(معاون بخش امنیت محصولات IDC): حالا دیگر شرایط به گونه‌ای رقم خورده که بازیگران عرصه تجارت و کارفرمایان از ترس اینکه طعمه و هدف بعدی حملات سایبری یا اخاذی و باجگیری‌های سایبری باشند به دنبال تأمین امنیت خود هستند. بازیگران عرصه تجارت علاقه مندند که بسیار موشکافانه برای تأمین امنیت سایبری خود اقدام کرده و بودجه‌هایی مناسب برای آن در نظر بگیرند تا سرنوشت‌شان مشابه کمپانی‌های کوچک و غول‌های فناوری نشود. پیش‌بینی می‌شود که اروپای غربی در زمینه امنیت سایبری پس از امریکا در رده دوم قرار می‌گیرد و تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی در حدود ۵/۱۹ میلیارد دلار در زمینه امنیت سایبری هزینه خواهد کرد. مناطقی مانند خاورمیانه، آفریقا و اروپای غربی تا سال ۲۰۲۰ سریع‌ترین رشد را در زمینه هزینه کردن برای تأمین امنیت سایبری منطقه خود خواهند داشت. آسیا پاسیفیک، سومین منطقه از نظر تأمین امنیت سایبری خواهد بود و در رتبه سوم ایستاده است. روند رو به رشد هزینه برای امنیت سایبری، نشانه‌ای از ورود فناوری‌های نوظهوری مانند اینترنت اشیا به مناطق خاورمیانه، آفریقا و اروپای غربی و نیز افزوده شدن بر تعداد کاربران اینترنت است.

 «بچه شیعه‌ باس…»؛ گفتگو با مدیر یک صفحه اینستاگرام محبوب

صبح نو؛ سیدمجتبی(مدیر، طراح و ایده‌پرداز صفحه بچه شیعه باس): الان بالغ بر ۹۵ درصد تصویرسازی‌هایی که کار می‌کنیم، با استفاده از احادیث و روایت‌هایی است که در کتاب مفاتیح الحیات نوشته آیت‌الله جوادی آملی منتشر شده است. کار تصویرسازی برای احادیث را حدود ۲ سال پیش، از فیس‌بوک و با طراحی چهار کاراکتر ثابت شروع کردیم. بعد از مدتی هم رفتیم سراغ طراحی موردی. صفحه اینستاگرام ما الان حدود ۶۹۰ طرح و عکس دارد. حدود ۱۴۵ هزار نفر هم ما را در این شبکه اجتماعی فالو کرده‌اند. این صفحه را اصلاً برای حزب‌اللهی‌ها و بچه مذهبی‌ها طراحی نکرده‌ام. اتفاقاً مخاطب هدف من آنهایی هستند که زیاد با سبک زندگی دینی آشنا نیستند و احادیث بزرگان ما را درباره این موضوعات نمی‌دانند. خیلی خوشحالم که توانسته‌ام با کارم، فضایی را بوجود بیاورم که اقشار غیرمذهبی و حتی لائیک هم با دستورات دینی ما آشنا شوند و چهره‌ای که از اسلام در ذهنشان وجود داشته با محتوای این صفحه اصلاح شده است. کار من حتماً ضربه‌ای به مخالفان دینداری و سبک زندگی اسلامی وارد کرده است که این‌طور صدایشان بلند شده است و دارند با ۶-۵ تا طرح از ۶۸۰ تا عکس منتشر شده، شلوغ بازی در می‌آورند. بعضی از مذهبی‌های معترض، اصلاً تا به حال ننشسته‌اند یک بار احادیث نقل شده درباره خانواده و سبک زندگی را بخوانند. این هجمه‌ها، به من ثابت کرد که راه درستی را انتخاب کرده‌ام. دلیل شروع هجمه‌ها به صفحه‌مان را بیکاری می دانم. توی این ۲سال که ما این صفحه را راه انداخته‌ایم، خیلی‌ها سرگرم مسائل سیاسی بودند و سوژه‌های زیادی برای تمسخر وجود داشت. حالا سوژه‌هایشان ته کشیده! ما می‌خواستیم بعضی از مسائلی را که بین زن‌ها و شوهرها در خانه سفارش شده است تصویرسازی کنیم. سراغ روانشناسی رنگ‌ها رفتیم و برای هر موضوعی شامل پسرها، دخترها و زوج‌ها رنگ قاب ویژه انتخاب کردیم.‌ خیلی از این حدیث‌هایی که ما منتشر می‌کنیم، روی هیچ منبری نگفته‌اند و توجه بسیار کمی به آنها شده است. لازم بود جلوه‌های محبت زن‌ها و شوهرها را در داخل خانه هم نشان بدهیم. اینکه در بعضی طرح‌ها، زنان را بدون حجاب و در خانه طراحی می‌کنیم، دقیقاً به همین دلیل است.

 هم کنش هستیم هم واکنش

شهروند: اگر کامنت‌های پی‌درپی کاربران ایرانی شبکه‌های مجازی را دنبال کنیم، نشانه‌هایی از برخوردهای احساسی آنها در لابه‌لای اظهارنظرهایشان پیدا خواهیم کرد. چند روز پیش پرونده سعید طوسی سروصدای زیادی به پا کرد تا این‌که کار را به جایی کشاند که شبکه‌های مجازی پر شدند از نظرات کاربران. رسانه‌های خارجی نیز به موضوع دامن زدند و فضایی ملتهب ایجاد کردند. در سایت ویکی‌پدیای فارسی صفحه‌ای با عنوان فهرست واکنش‌های اینترنتی ایرانیان ثبت شده است. صفحه‌ای که به اعتراض یا حمایت ایرانی‌ها نسبت به یک رویداد در فضای مجازی اشاره می‌کند. صفحه واکنش‌های اینترنتی ایرانیان در ویکی‌پدیا به چهار بخش سیاست بین‌الملل، مجامع بین‌المللی ورزشی، هنر و ورزش تقسیم شده که از اظهارنظرها در زیر خبرها یا صفحات شخصی افراد مشهور یا مسئول خبرمی‌دهد. شهروند: صفحه ویکی‌پدیای واکنش‌های اینترنتی ایرانیان، متأثر از عدم‌شفافیت و مسکوت ماندن خبرهاست؛ خبرهایی که ارتباط مسئولان و مردم را قطع می‌کند و به جای رسیدگی و حل به شبکه‌های لاینحل اجتماعی ختم می‌شد.

 رتبه دوم بوشهر در سرشماری نفوس و مسکن

ابتکار؛ علیرضا محمدی باغملایی(معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه استان بوشهر): بوشهر با ثبت نام اینترنتی ٧۴,٣٣ درصد جمعیت معادل ٧۶.٢٣ درصد خانوارها در سرشماری نفوس و مسکن سال ٩۵ در کشور دوم شد. شهرستان عسلویه با مشارکت ٧٩,١٠ درصدی جمعیت و ١٠۵.٠٧ درصدی خانوار رتبه اول مشارکت در سرشماری اینترنتی را به خود اختصاص داده است.

 درخواست‌های دولت آمریکا از یاهو

ایتنا: بر اساس درخواست‌های نزدیک به ۵۰ عضو از مجلس آمریکا، اطلاعات کاربران سیستم پست الکترونیکی شرکت یاهو باید به دولت آمریکا گشوده شده و امکان شنود و رصد کردن آنها وجود داشته باشد.

دیدگاه شما چیست؟