دنبال مقصر مجازی نباشیم

اعتماد؛ محمدامین قانعی‌راد(جامعه‌شناس): عمده تحلیلی که از سوی برخی مسئولان [در مورد ناهنجاری‌های اجتماعی و قتل‌های فجیع] مطرح می‌شود، به یک نحوی بیان می‌شود که با توسعه فضای مجازی مقابله شود. اگر ماشین را باعث تصادف بدانیم، نمی‌توانیم قضیه را حل کنیم چون نمی‌شود آن را حذف کرد. فضای مجازی به فرض اینکه مقصر هم باشد، مگر می‌توانیم کنارش بگذاریم؟ تبیین ارائه شده توسط آقای اژه‌ای [مبنی بر تاثیر فضای مجازی بر قتل‌های فجیع] را نه می‌شود به لحاظ علمی اثبات کرد و نه اینکه راهبردی را برای بهبود اوضاع از آن استخراج کرد.

مسدود بودن ۴۴ درصد سرویس های گوگل برای کاربران ایرانی

خانه ملت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که ۴۴ درصد سرویس‌های گوگل برای کاربران ایرانی مسدود شده و این شرکت امکان دسترسی به ۱۰۰ درصد خدمات مورد نیاز کسب و کارها را نمی‌دهد. بررسی ها نشان می‌دهد که از میان ۲۷ سرویس کسب و کار که گوگل ارائه کرده، تنها ۴۴ درصد سرویس‌ها و از میان ۳۹ سرویس تعاملی و انتشار محتوا تنها ۷۷ درصد این خدمات در دسترس کاربران ایرانی گذاشته شده.

چند درصد خدمات گوگل در دسترس ایرانی‌هاست؟

ایسنا؛ محمد خوانساری(رییس پژوهشگاه ارتباطات): گوگل جمعاً ۱۹۸ خدمت برای مخاطبین عمومی،‌ توسعه‌دهندگان و کسب‌وکارها در زمینه‌های مختلف ارائه می‌دهد که از این میان تنها ۱۵۳ خدمت در دسترس کاربران ایرانی است. در حال حاضر ۶۷ درصد از خدمات گوگل در دسترس ایرانی‌هاست. ۳۱ خدمت از سوی گوگل برای کشور ایران مسدود و ۱۴خدمت نیز از سمت ایران فیلتر شده است. موارد فیلتر شده از سمت ایران اغلب مربوط به شبکه‌های اجتماعی گوگل و خدمت یوتیوب بوده و خدمات تحریم شده از سمت گوگل نیز اغلب مربوط به خدمات مالی و نیز خدمات مورد نیاز توسعه‌دهندگان نرم‌افزار است.

نسخه موبایلی توییتر مخصوص کاربران اینترنت کم سرعت از راه می‌رسد

انگجت: توییتر در حال آزمایش نسخه ای از برنامه موبایلی خود برای استفاده کاربرانی است که به اینترنت پرسرعت دسترسی ندارند. در نسخه سبک‌تر برنامه موبایلی توییتر، تمامی امکانات قبلی در دسترس است، اما قابلیت‌های چندرسانه‌ای که باعث مصرف پهنای باند بالا می‌شود، حذف شده‌اند. توییتر می‌گوید در نسخه سبک‌تر برنامه موبایلی این شبکه اجتماعی تا ۷۰ درصد، داده کمتری مصرف می شود. خود این برنامه هم بسیار کم حجم است و تنها ۳ مگابایت فضا را در گوشی اشغال می‌کند.

فیس‌بوک برای مقابله با اخبار جعلی به رسانه‌های آفلاین متوسل شد

اسین‌ایج: فیس‌بوک برای مقابله با گسترش اخبار جعلی در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی به دنیای واقعی متوسل شده و پیکارهای اطلاع‌رسانی و تبلیغاتی را در دنیای آفلاین به راه انداخته است.

پیش نمایش جدید ویندوز ۱۰ با حل سه آسیب‌پذیری مهم

ونچربیت: مایکروسافت دیروز نسخه پیش نمایش جدیدی از ویندوز ۱۰ موسوم به Windows 10 Fall Creators را برای استفاده در رایانه‌های شخصی عرضه کرد که در آن سه آسیب‌پذیری برطرف شده است.

ساماندهی پیامک‌های تبلیغاتی با شماره‌های شخصی تا پایان مهر

فارس؛ حسین فلاح جوشقانی(سرپرست سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی): پیامک‌های تبلیغاتی که با شماره‌های شخصی برای مشترکان تلفن همراه ارسال می‌شود تا پایان مهرماه ساماندهی می‌شوند.

 به ایرانی ها اجازه دهید اپلیکیشن های خود را بفروشند

بلومبرگ: اینکه آیا حکومت ایران قصد ساختن بمب هسته‌ای دارد یا خیر، ربطی به این‌که چه تعداد از مردم شهروندان ایران با استفاده از اپلیکیشن‌ در گوشی تلفن خود، تاکسی پیدا می‌کنند، ندارد. تحریم‌ها مانع از این شده است که شرکت‌های فناوری آمریکایی، اپلیکیشن‌های ایرانی را داخل مارکت آنلاین خود قرار دهند. این امر وجهه خوبی برای سیاست آمریکا و منفعتی برای تجارت آمریکا ندارد. برای حمایت از مردم طبقه متوسط ایران، دولت ایالات‌متحده باید اعلام کند وجود اپلیکیشن‌های ایرانی در گوگل و اپل مجاز هستند. لازم است هم به‌خاطر شرکت‌های آمریکایی و هم کارآفرینان ایرانی، شفافیت صورت گیرد. عاقلانه‌ترین گام این است که دولت، به شرکت‌های آمریکایی مجوز قرار دادن اپلیکیشن‌های ایرانی برای موبایل بدهد. محدودیت‌های اعمال شده بر روی اپلیکیشن‌های ایرانی بیشتر مردم را تحت تأثیر قرار داده و نشانگر تبعیض علیه مردم ایران و مصرف‌کنندگان ایرانی است. دولت فعلی آمریکا به دلایلی به رژیم ایران اعتماد ندارد. با این وجود حمایت از آرمان‌های مردم ایران به نفع آمریکا خواهد بود و تکنولوژی به این امر کمک می‌کند. اجازه دادن به کارآفرینان ایرانی برای فروش اپلیکیشن‌های خود به مردم ایران نشان خواهد داد که آمریکا با مردم ایران مشکلی ندارد.

اسنودن یک ردیاب ارسال مخفیانه اطلاعات از آیفون ساخته است

دیجیاتو: به‌تازگی ادوارد اسنودن و اندرو بانی هوانگ هکر، یک وسیله جانبی به نام موتور خودآزما را برای آیفون ساخته‌اند که می‌تواند ارسال مخفیانه اطلاعات توسط آن را ردیابی نماید.

ابداع دستگاهی برای پیش‌بینی ایست قلبی

لینکف: محققان موسسه قلب بوستون یک دستگاه لیزری ایجاد کرده‌اند که می‌تواند میزان اکسیژن موجود در بافت قلب را برای پیش‌بینی احتمال ایست قلبی در لحظه بررسی کند.

مهار نیروی اقیانوس برای تولید برق

یوپی‌کام: مهندسان در OIST[موسسه علم و فناوری اوکیناوا ژاپن] در حال حاضر با استفاده از توربین‌های زیر آبی، امواج اقیانوس‌ را برای تولید انرژی مهار می‌کنند.

دیدگاه شما چیست؟