وحشت «نهنگ آبی»

قانون: نگرانی‌ها از ورود نهنگ آبی به ایران هر روز بیشتر می‌شود که عنوان بازی اینترنتی است که طی ۵۰ مرحله، کاربر خود را به سوی تباهی و خودکشی می‌کشاند و عمده کاربرهای این بازی نیز، نوجوانان هستند.

«نهنگ آبی» در کمین کاربران ایرانی

ایران؛ سونیتا سراب‌پور: موج نگرانی از بازی Blue Whale یا نهنگ آبی که کاربران نوجوان خود را تشویق به خودکشی می‌کند بعد از کشورهای اروپایی، امریکای شمالی و جنوبی حالا به ایران رسیده است. گزارش‌های یک‌طرفه‌ صداوسیما در خصوص بازی نهنگ آبی به‌جای اطلاع‌رسانی و ارائه راهکار مناسب باعث نگرانی و ترس بیشتر خانواده‌های ایرانی در خصوص این بازی شده است. بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر با هشتگ #نهنگ آبی در حال اطلاع‌رسانی در خصوص این بازی هستند. گزارش‌هایی از ۱۳۰ اقدام به خودکشی در بین نوجوانان کشورهایی مانند آرژانتین، شیلی، برزیل، چین، امریکا، ایتالیا، کنیا، عربستان، اسپانیا، اروگوئه، ونزوئلا و هند از بازی نهنگ آبی منتشر شده است. در امریکا سایتی برای مبارزه با چالش‌های نهنگ آبی راه‌اندازی شد که در آن نوجوانان به چالش رسیدن به رفاه و زندگی بهتر دعوت می‌شدند. حسن کریمی‌قدوسی(مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای): نهنگ آبی به‌معنای واقعی یک بازی رایانه‌ای نیست و یک چالش است مانند چالش آب یخ که از طرف شبکه‌های اجتماعی مطرح شد. حذف نهنگ آبی از اینترنت به‌معنای پاک شدن چنین برنامه‌های مضری از فضای مجازی نیست، این خانواده‌ها هستند که با کمک ابزارهای کنترلی می‌توانند جلوی ضررهای چنین برنامه‌هایی را بر فرزندان خود بگیرند. در یک ماه آینده سامانه و اپلیکیشنی را رونمایی خواهیم کرد که اطلاعات کاملی در خصوص تمام بازی‌هایی که وارد کشور می‌شوند در آن وجود دارد.

رشد شاخص توسعه دولت الکترونیکی ایران در سال ۲۰۱۶

ایران؛ رضا باقری‌اصل(دبیر کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی): براساس آمارهای بین‌المللی، شاخص توسعه دولت الکترونیکی در ایران از ۰٫۴۵۰۸ در سال ۲۰۱۴ به ۰٫۴۶۴۹ در سال ۲۰۱۶ رسیده است. به‌رغم فعالیت‌های صورت گرفته در زیرساخت‌های دولت الکترونیکی در دولت یازدهم و باوجود رشد شاخص دولت الکترونیک، شاهد تنزل یک رتبه‌ای ایران میان کشورهای جهان در میان سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ بوده‌ایم. به‌رغم در نظر گرفتن بودجه متمرکز سالانه بین ۵۰ تا ۶۰ میلیارد تومان در بودجه سه سال گذشته برای دولت الکترونیکی، متأسفانه تاکنون حتی یک ریال از این بودجه تخصیص داده نشده است.

سیاست یک بام و دو هوای گوگل

ایران: برخی اپلیکیشن‌های پرطرفدار ایرانی ازجمله اسنپ و تپسی و همچنین اپلیکیشن زودفود که متعلق به تپسی است از فروشگاه گوگل حذف شده‌اند.

هک اطلاعات ۴۴ درصد مردم امریکا

زددی‌نت: حمله موفق هکرها به شرکت Equifax که از بزرگ‌ترین شرکت‌های رتبه‌بندی و تهیه گزارش‌های اعتباری در امریکا محسوب می‌شود، منجر به سرقت اطلاعات ۱۴۳میلیون آمریکایی شده است.

بازی‌ای که می‌گوید «خودکشی‌کن بی‌مصرف! »

خبر رسیده که بازی نهنگ آبی به ایران وارد شده و چند خودکشی عجیب در روزهای اخیر می‌تواند مربوط به این بازی باشد.نیکی نعمتی(روان‌شناس): خانواده‌ها باید بدانند که در صورت بروز رفتارهای عجیب از فرزندانشان به‌ویژه بچه‌هایی که منزوی و حتی افسرده هستند با مشاور و حتی پلیس تماس بگیرند. [بازی] نهنگ آبی شوخی ندارد.

همه چیز در باره چالش نهنگ آبی

انصاف نیوز؛ ماردین سیداحمدی: ماهیت چالش نهنگ آبی این است که لینک آن را در اینترنت پیدا نمی‌شود. گردانندگان، مخاطبین خود را شناسایی و لینک بازی را برای آنها ارسال می‌کنند و از آنها خواسته می‌شود که لوکیشن گوشی‌ را روشن کنند ماردین سیداحمدی: تاریخچه چالش نهنگ آبی به سال ۲۰۱۳ در روسیه بر می‌گردد که با عبارت رمزی F57 یکی از نام‌های منتسب به گروه مرگ شبکه اجتماعی وی کی (wi-ki) شروع به کار کرد.

همکاری ۲۴۰ میلیون دلاری MIT و IBM برای فتح حوزه تحقیقات هوش‌مصنوعی

نیواطلس: شرکت IBM وMIT اخیراً وارد همکاری تازه‌ای شده‌اند و با سرمایه‌گذاری ۲۴۰ میلیون دلاری، به تاسیس آزمایشگاهی پرداخته‌اند که قرار است به دستاوردهای مهمی در زمینه هوش‌مصنوعی دست یابد.

عزم جدی انگلیس در مبارزه با وب تاریک

افتانا: دولت انگلیس کارشناسان سایبری و تحلیلگران وب تاریک تازه‌ای را استخدام کرد تا عملیات انجمن‌های مجرمانه در قسمت وب تاریک را سرکوب کنند.
بازارهای وب تاریک همچنان به جذب مصرف‌‌کنندگان مواد مخدر ادامه می‌دهند و طبق نظرسنجی‌ها، ۲۵ درصد از مصرف‌کنندگان مواد مخدر در انگلیس، مواد مخدر مورد نیاز خود را از طریق وب تاریک به دست می‌آورند. انگلیس پس از نروژ و فنلاند در رتبه سوم از نظر میزان استفاده مصرف‌کنندگان مواد غیرقانونی از وب تاریک قرار دارد.

گوگل‌پلی اپلیکیشن‌های ایرانی را حذف کرد

تینک‌پروگرس: گوگل‌پلی در اقدامی مشابه اپل، اپلکیشن‌های ایرانی را از فروشگاه آنلاین خود حذف کرده است. این اقدام خشم کاربران ایرانی را در پی داشته است.

قابلیت جدید اشتراک تصاویر در اینستاگرام

دورج: اینستاگرام از این پس به کاربران اجازه می دهد تصاویر خود را در اندازه‌های مختلف و مستطیل‌های افقی نیز در صفحه شخصی خود بارگذاری کنند.

ارتقای داشبورد گوگل برای مدیریت بهتر حریم شخصی

بیزینس اینسایدر: گوگل با بهبود خدمات داشبورد خود کنترل و مدیریت حریم شخصی را برای کاربران ساده تر کرده تا آنها بدانند دیگر شرکت‌ها و اشخاص ثالث در موردشان چه می‌دانند.

بازگشت چندباره بدافزار ایموتیت

سایبربان: طبق اعلام کارشناسان امنیت سایبری شرکت ترند میکرو، بدافزار ایموتیت برای بار سوم شناسایی شد. این بدافزار از طریق هرزنامه‌ها که به ایمیل کاربران ارسال می‌شود، سیستم قربانیان را آلوده می‌کند.

دوسوم آمریکایی‌ها اخبار را از شبکه‌های اجتماعی می‌گیرند

رویترز: بررسی‌های موسسه پیو نشان می‌دهد حدود دو سوم افراد بزرگسال در آمریکا برای دریافت اخبار از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. در میان شبکه‌های اجتماعی مختلف فیس‌بوک مورد توجه ۴۵ درصد از بزرگسالان آمریکایی است و یوتیوب با ۱۸ درصد در رتبه دوم و توییتر با ۱۱ درصد در رتبه سوم است.‌

انجمن جهانی موبایل ایران را تحریم کرد

فارس: در حالی که انجمن جهانی موبایل (GSMA) در زمان تحریم‌ به ایران ارائه خدمت می‌کرد پس از رفع برخی تحریم‌ها، خدمت خود به ایران را قطع کرده است. یکی از خدمات GSMA تعیین ساختار شناسه جهانی تجهیزات موبایل IMEI است. IMEI یک شماره منحصر به فرد برای هر گوشی موبایل است و نشان‌دهنده کشور سازنده، کمپانی سازنده و مدل گوشی است.

گوگل دریافت حقوق کمتر توسط کارکنان زن خود را رد کرد

بیزینس اینسایدر: گوگل اطلاعات منتشر شده توسط روزنامه نیویورک تایمز در مورد پرداخت حقوق کمتر به زنان در مقایسه با مردان شاغل در این شرکت را رد کرده است.

 هوش‌مصنوعی صورت‌های مخفی زیر نقاب را شناسایی می‌کند

ویرد: محققان با استفاده از هوش‌مصنوعی نوعی سیستم به نام Disguised Face Identification ساخته‌اند که قابلیت شناسایی افراد با صورت‌های پوشیده شده در نقاب یا عینک را دارد.
سیستم Disguised Face Identification، با استفاده از شبکه عصبی یادگیری عمیق(نوعی هوش مصنوعی)، نقاطی روی صورت مشخص و هویت فرد را آشکار می‌کند.

 تشخیص سرطان در۱۰ ثانیه با یک قلم

گیزمگ: محققان دانشگاه تگزاس، دستگاهی شبیه قلم تولید کرده‌اند که طی عمل جراحی قادر است بافت‌های سرطانی را از بافت‌های سالم تشخیص دهد و احتمال موفقیت‌آمیز شدن فرآیند جراحی را افزایش می‌دهد.

ردیابی حواس پرتی رانندگان با هوش مصنوعی

نیواطلس: محققان یک برنامه هوش‌مصنوعی ساخته‌اند که تایپ کردن و حواس‌پرتی راننده پشت فرمان را ردیابی می‌کند. این سیستم به طور دقیق حواس پرتی راننده پشت فرمان را تشخیص می‌دهد.

دیدگاه شما چیست؟

Your email address will not be published.