جانشینِ تلگرام

خراسان: حدود ۵۸ درصد از مخاطبان اعلام کرده‌اند با وجود فیلتر شدن تلگرام ترجیح می‌دهند با استفاده از فیلتر شکن همچنان در این پیام‌رسان ادامه فعالیت دهند. پس از تلگرام بیشترین آرا با ۱۸ درصد متعلق به نرم افزار واتس اپ است که مردم ایران از گذشته آن پیشینه خوبی در ذهن دارند. پس از واتس اپ نرم افزار سروش که متعلق به سازمان صدا و سیماست با ۱۷ درصد بیشترین اقبال را از آن خود کرده است. نرم افزارهای ویسپی با ۲٫۴درصد، نرم افزار پیام رسان بله با ۲ درصد، گپ با ۱٫۱ درصد، لاین با یک درصد و بیسفون با ۰٫۷ درصد در رده‌های بعدی قرار دارند.

فیلترینگ تلگرام در ایستگاه کسب و کارهای مجازی

خراسان: واقعیت این است که در بحث پیام‌رسان‌های داخلی متاسفانه نمونه‌های موجود در این شرایط هنوز نتوانسته‌اند پاسخ‌گوی خیل عظیم ۴۰ میلیونی کاربران تلگرام باشند. شبکه‌های داخلی هنوز از زیرساخت‌های لازم برای پاسخ‌گویی به ترافیک بالای کاربران برخوردار نیستند. با اظهارات جدید وزیر ارتباطات و عذر‌خواهی وی از صدها هزار هموطنی که متضرر شده‌اند و وعده وی برای مذاکره با شورای امنیت برای رفع محدودیت‌ها، موج دوم واکنش‌ها در پی فیلترشدن تلگرام شکل گرفته است. تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد کاربران ایرانی، تلگرام را ترک کرده‌اند و ظاهرا بسیاری همچنان در حال استفاده از این شبکه از طریق فیلتر شکن‌ها هستند. نیکجو(مدیر بازرگانی بنگاه رسانه ای وسرمایه گذاری آخرین خبر): بررسی ها نشان می دهد تعداد کاربران تلگرام همچنان ثابت مانده، اما با فیلتر شدن این شبکه دسترسی حدود ۳۰ درصد کاربران به این شبکه قطع شده است. طبق بررسی‌ها، گردش مالی حاصل از تبلیغات در تلگرام طی یک سال اخیر در ایران ۲۲ میلیون دلار بوده است. به دلیل وابستگی کاربران به تلگرام و نبود جایگزین مناسب، کاربران همچنان به قیمت استفاده از فیلتر شکن حاضر به ترک این شبکه نیستند؛ بنابراین به نظر می‌رسد با آرام شدن فضای کشور، تلگرام برخواهد گشت. ما باید خود را برای جایگزین تلگرام آماده کنیم چه قرار باشد پیام‌رسان های خارجی مانند ایمو یا واتس اپ جای تلگرام را بگیرند و چه پیام‌رسان های ایرانی مانند بیسفون و سروش این جای خالی را پر کنند.

زیان ۵۰۰ میلیارد تومانی بزرگترین کسب‌وکارهای اینترنتی ایران از اختلال‌های ناشی از اغتشاشات اخیر

فارس؛ علی توسلی(نایب رئیس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران): بنابر اعلام بزرگترین فعالان بازار کسب‌وکارهای اینترنتی شامل ارائه‌دهندگان اینترنت، فروشگاه‌های اینترنتی، تاکسی‌های آنلاین و … از اختلال اینترنت در چند روز گذشته ۵۰۰ میلیارد تومان زیان کرده‌اند.

از شورای امنیت کشور پیگیری کرده‌ایم شبکه‌های مجازی در نقاطی که آرامش برقرار شده مجددا فعال شود

انتخاب؛ آذری جهرمی: عده‌ای با استفاده از ظرفیت‌های خوبی که برای کسب و کار و دسترسی مردم به اطلاعات در فضای مجازی به وجود آمد، آسیب‌های زیادی به آرامش مردم وارد کردند.این چالش وجود داشت اگر فضای مجازی مسدود شود کاربردهای خوب آن متوقف شده و نارضایتی ایجاد می‌کند اما از سویی امنیت اجتماعی هم تحت‌الشعاع اقدامات برخی کانال‌های شبکه مجازی قرار گرفته است.ما از شورای امنیت کشور پیگیری کردیم در نقاطی که آرامش بازگشته است، فعالیت شبکه‌های مجازی را از سر بگیریم.

کاربران ۲۰۰ میلیون دلار خرج اپلیکیشن گوشی کردند

تک‌کرانچ: کاربران گوشی‌های هوشمند طی تعطیلات کریسمس تاکنون مبلغ ۱۹۶ میلیون دلار را برای خرید اپلیکیشن‌های پولی، درون برنامه‌ای و اشتراک در اپلیکیشن‌های مختلف در اپ استور اپل و پلی استور گوگل هزینه کرده‌اند. اپلیکیشن‌های غیربازی دارای رشد بالاتری نسبت به بازی در میان کاربران گوشی‌های هوشمند داشته و این بدان معناست که شاید زمان محبوبیت گوشی‌های هوشمند به دلیل بازی‌های پیشرفته‌تر، به سر آمده است.

از غافلگیری مسئولان تا پیشنهاد ایجاد مرکز اطلاع رسانی بازداشت‌شدگان

عصر ایران؛ رضا غبیشاوی: اینترنت باعث جهش در انتقال اطلاعات و افزایش جهشی اطلاعات و آگاهی افراد می‌شود و ممکن است راه‌های پرتنش و رادیکال نیز در کنار راه‌های مسألمت‌آمیز قرار بگیرند. جهش اطلاعاتی – معلوماتی، انرژی زیادی را آزاد می‌کند. درصورتی‌که این انرژی در مسیر مناسب هدایت نشود و منجر به تغییراتی نشود می‌تواند منجر به اتفاقات تنش‌آمیزی شود.

آخرین وضعیت فیلترینگ تلگرام از زبان آذری جهرمی

باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمد جواد آذری جهرمی(وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات): اگر شبکه‌های اجتماعی را مسدود می‌کردیم کاربردهای خوب آن متوقف و باعث ایجاد نارضایتی می‌شد از سوی دیگر اگر شبکه‌های اجتماعی فیلتر نمی‌شدند امنیت اجتماعی کشور زیر سوال می‌رفت. بیشترین حجم استفاده از تلگرام در ایران انجام می‌شود به همین دلیل اگر احترام متقابلی وجود نداشته باشد شرایط دشوار خواهد شد و امیدواریم مدیر تلگرام به مقررات خودشان برای حذف مطالب تروریستی عمل کند. ممکن است به مدیر تلگرام گفته شود که با دولت‌ها همکاری می‌کند اما این موضوع همکاری با دولت‌ها نیست و به معنای احترام به کاربران است، زیرا ما هرگز اطلاعات خصوصی کاربران را طلب نکردیم. ممکن است برای رفع فیلترینگ اینستاگرام راحت تر تصمیم‌گیری شود و برای آن که مردم از شبکه تلگرام استفاده می‌کنند و کسب و کار آن‌ها مربوط به این شبکه می‌شود در تلاشیم تا مشکل آن را رفع کنیم.

بستن تلگرام هیچ تاثیری روی ادامه اعتراضات نداشت

پیک‌نت: شبکه‌های اجتماعی بیشتر نقش اطلاع‌رسانی را دارند که آن هم به دلیل اخبار جعلی که روی این شبکه منتشر می‌شود مردم چندان به خبرهای آن اهمیت نمی‌دهند.

دشمنی با انقلاب اسلامی ادامه دارد/ جنگ نرم آمریکایی این‌بار از کانال‌های تلگرام

باشگاه خبرنگاران جوان: آیا خصومت دشمنان با جمهوری اسلامی پایان‌پذیر است؟ آیا فعالیت سایر کانال‌های تلگرامی معاند که فضای صمیمانه این پیام‌رسان را مختل کرده‌ و به آسیب رساندن به خانواده‌ها می‌پردازند توقف‌پذیر است؟

فعالیت آزادانه هزاران کانال ضد دینی، ضد الهی و ضد ایرانی در تلگرام

باشگاه خبرنگاران جوان: تلگرام همواره بر سیاست‌های غیر ایرانی و دینی خود اصرار می ورزد. وجود ۷هزار کانال ضد دینی و ضد خدا، کانال‌های ضد ایرانی و هزاران کانال وابسته به گروه‌های تروریستی نظیر منافقین مؤید این مطلب است. منفی‌ترین بخش تلگرام، که زندگی اکثر مردم را تهدید می‌کند، مربوط به هجوم کانال‌های ضد دینی است؛ کانال‌هایی که هدفشان حمله به دین و زیر سوال بردن ارزش های الهی برای مردم ایران است. کانال‌های ضد دینی و الهی، به مرور زمان فعالیت های خود را در تلگرام گسترش دادند تا جایی که اعمال وحشیانه گروهک های تروریستی مثل داعش نیز به اسلام نسبت داده شد. با نگاهی به گسترش کانال‌های ضد دینی، مشخص می‌شود که هدف تلگرام در ایران چیست؟! درباره کانال‌های ضد اخلاقی که هر روز در صدد منحرف کردن جوانان ایرانی می‌باشند نیاز به گزارش کامل‌تری احساس می‌شود.

در حال مکاتبه برای رفع فیلتر هستیم

فارس؛ محمدجواد آذری جهرمی(وزیر ارتباطات): فازی که شبکه‌های اجتماعی در این شرایط کشور وارد شده‌اند و نوع برخورد آن‌ها در این فضا به‌خصوص از جانب تلگرام فاز ترویج خشونت و رفتارهای تروریستی است. از روز گذشته [سه‌شنبه] پیگیری‌هایی در زمینه باز شدن تلگرام از شورای امنیت کشور انجام دادیم که در مناطقی که آرامش بازگشته است این شبکه‌ها اجازه فعالیت داشته باشند. بیشترین کاربران و حجم استفاده از تلگرام در ایران است طبیعتاً اگر احترام متقابل نباشد، شرایط دشوار می‌شود.

فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی برای حفاظت از حریم‌هاست

باشگاه خبرنگاران جوان؛ جبار کوچکی‌نژاد(رئیس فراکسیون رسانه، مطبوعات و فضای مجازی): در همه کشورهای دنیا نه تنها در فضای آشوب بلکه در فضای آرام هم برای حفاظت از حریم‌ها و امنیت، از روش فیلترینگ استفاده می‌شود و این یک امر طبیعی است.

دیدگاه شما چیست؟