دست‌اندازهای دسترسی دانشگاه‌ها به اینترنت ارزان

شرق؛ رامین نورقلی‌پور(عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس): موضوع نبود زیرساخت در حوزه فیبر نوری برای اتصال دانشگاه‌ها به مراکز ملی شبکه اطلاعات مورد غفلت این کمیسیون بوده است. هنوز هم نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتری در زمینه اتصال دانشگاه‌ها به شبکه ملی اطلاعات هست؛ باوجود کارهای خوبی که وزارت ارتباطات تاکنون انجام داده اما قطعاً هنوز هم جای کار وجود دارد.

دستیابی «اپل» به فناوری فهم عکس

شرق: اپل به یک فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی دست پیدا کرده که قادر است عکس‌های شما را درک کند. این فناوری جدید، عکس‌های خوب را از عکس‌های بد و تغییرات را در عکس‌ها تشخیص می‌دهد. فناوری درک عکس اپل نه‌تنها می‌تواند محتویات عکس‌های شما را درک کند، بلکه ارزش‌های فنی و زیبایی‌هایشان را نیز تشخیص می‌دهد.

جاسوسی ویز از برنامه موشکی ایران، از ادعا تا واقعیت

سایبربان: یک مقام منتسب به سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی، مدعی جاسوسی از برنامه موشکی ایران، توسط نرم‌افزار مسیریاب ویز شد. ویز در سال ۲۰۱۳، در ازای ۱٫۳ میلیارد دلار به گوگل فروخته شد و به ادعای برخی منابع خبری، به‌صورت مخفیانه‌ای، توسط یکی از عوامل سرویس جاسوسی موساد، در برنامه کنترل و هدایت موشکی ایران، بارگذاری شد. مسئولان نرم‌افزار مسیریاب ویز، ادعای سرویس جاسوسی موساد را، بی‌اساس خوانده و هرگونه مشارکت در فعالیت‌های جاسوسی ارتش رژیم صهیونیستی را مردود اعلام کرده‌اند.

تجمیع همه کارت‌ها امکان‌پذیر نیست

ایسنا؛ سید محمدامین حسینی(کارشناس بانکداری الکترونیکی): بهتر است کارت‌های مربوط به سلامت، تامین اجتماعی و حتی کیف پول خرد را در کارت هوشمند ملی تجمیع کنیم، اما این که همه کارت‌ها را تجمیع کنیم عملی نیست. بسیاری از دستگاه‌های کارتخوان ما قادر نیستند کارت‌های سیستم جاوا را بخوانند و به همین خاطر باید کل دستگاه‌های کارتخوان تغییر کند یا تعداد زیادی ایجاد کنیم که همه این‌ها هزینه‌بردار است. اینکه بتوانیم کارت‌ها را تجمیع کنیم عملی است، اما این که بتوانیم سود بانک‌ها را در آن در نظر بگیریم سخت به نظر می‌رسد.

تلگرام؛ یک قدم تا فیلتر شدن

تابناک: طبق آمار ارائه شده، در حال حاضر ۵۸ درصد از افراد بالای ۱۸ سال جامعه ایرانی از تلگرام استفاده می‌کنند، آماری که در بین دیگر کشورهای جهان بسیار خیره‌کننده است. مسعود یاراحمدی(برنامه‌نویس نرم‌افزار): به زور و با اعمال برخی رفتارهای چکشی نمی‌توان کاربران را مجبور به استفاده یا استفاده نکردن از یک برنامه مشخص کرد.

بیماران انگلیسی نگران سرقت اطلاعات خود توسط هکرها هستند

وی‌تری: نتایج بررسی‌های مشترک VMWare و Intel نشان می‌دهد سرقت اطلاعات خصوصی بیماران از بیمارستان‌ها توسط هکرها به دغدغه جدی در انگلیس مبدل شده است. یک سوم تصمیم گیران بخش فناوری اطلاعات درسازمان خدمات ملی بهداشت در انگلیس معتقدند که اطلاعات محرمانه بیماران به طور مرتب هدف حمله قرار می گیرد و سرقت داده‌های یادشده به مشکلی جدی مبدل شده است.

انتقاد اشرف غنی از کیفیت خدمات اینترنتی

باشگاه خبرنگاران: محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در دیدار با سرپرست مخابرات و مسئولین شرکت مخابراتی افغان تلیکام، از کیفیت پایین خدمات این شرکت انتقاد کرد و بر بهبود کیفیت و کاهش قیمت اینترنت تاکید نمود.

ارائه پهنای باند اینترنت از روسیه به کره شمالی

هاآرتص: میان کره شمالی و روسیه یک ارتباط اینترنتی جدید برقرار شده است که با کمک آن مسکو پهنای باند اینترنت با سرعتی بسیار بیشتر از گذشته در اختیار پیونگ یانگ قرار می دهد. برخی از کارشناسان امنیت سایبری درباره افزایش توانایی های اینترنتی کره شمالی هشدار داده و مدعی شدند ممکن است مقامات پیونگ یانگ به فکر حملات سایبری جدیدی باشند. به دلیل آنکه حملات سایبری به تعدادی از بانک‌های خارجی به کره شمالی نسبت داده شده است، کارشناسان احتمال می دهند با بهبود کیفیت اینترنت در این کشور بر تعداد حملات سایبری آن نیز افزوده شود. برایس بولاند(ئیس شرکت فناوری فایر‌آی): اینترنت کره شمالی به چند صد ارتباط خاص محدود می شد. اما همین ارتباط های محدود نیز برای هماهنگی حملات سایبری این کشور حیاتی بودند.

قبل از هر توییت با افراد زیادی مشورت می‌کنم

مجله پولیتیکو؛ محمدجواد ظریف(وزیر خارجه): من فکر می‌کنم توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی در جهان کنونی ابزارهای مهمی هستند. اما آن‌ها همان‌طور که قدرت زیادی می‌دهند مسئولیت زیادی هم با این قدرت به شما خواهند داد. قبل از هر توییت در شبکه اجتماعی توییتر، به تعدادی از افراد جدی در اروپا و آمریکا ایمیل می‌زنم و از آن‌ها نظرشان را درباره ویژگی‌های توییت سوال می‌کنم و از همکاران خودم در تهران سوال می‌کنم.

استفاده گوگل از سیستم جدید تایید هویت کاربران

اسین‌ایج: گوگل در تلاش است تا شیوه شناسایی هویت کاربران برای خرید یا ورود به حساب کاربری را با استفاده از امکانات جدید سخت افزاری متحول کند. در سیستم تایید هویت گوگل از کلیدهای امنیت فیزیکی استفاده می‌شود و گوگل امیدوار است ابزار جدید تایید هویت با استقبال مدیران شرکت‌ها، سیاست‌مداران و افرادی که دغدغه‌های امنیتی دارند، مواجه شود.

تشخیص وبا در آب با گوشی هوشمند
ساینس: محققان دانشگاه پردو در ایالت ایندیانا آمریکا، موفق به تولید اپلیکیشن تشخیص سریع پاتوژن‌ باکتری وبا در محیط و قبل از شیوع این بیماری شدند.

آماری شگفت‌انگیز از هزینه تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی در سال ۲۰۱۷

باشگاه خبرنگاران: در سال ۲۰۱۵، شبکه‌های اجتماعی از تبلیغات، ۸٫۳ میلیارد دلار درآمد کسب کردند و هزینه‌های تبلیغاتی رسانه‌های اجتماعی تا سال ۲۰۱۷ به بیش از ۳۵ میلیارد دلار رسیده است. در حال حاضر ۲٫۳ میلیارد کاربر فعال رسانه‌های اجتماعی در جهان وجود دارد و آمریکایی‌ها به طور متوسط روزانه ۱۷ بار اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی خود را چک می‌کنند. ۹۱ درصد از مارک‌های خرده فروش برای تبلیغات از دو یا چند شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند.

تبلیغات روسیه در فیسبوک برای انتخاب ترامپ را ده میلیون نفر دیده‌اند

ورج: روسیه از پلتفرم تبلیغاتی فیسبوک برای تأثیر‌گذاری در انتخابات آمریکا استفاده کرده است. فیسبوک امروز اعلام کرد این تبلیغات به ۱۰ میلیون نفر نشان داده شده است. حتی قبل از تأیید فیس‌بوک، شواهد غیر قابل انکاری به دست آمده بود که نشان می‌داد عوامل وابسته به روسیه در افزایش محبوبیت ترامپ نقش بسزایی داشته‌اند.

اینستاگرام رسما با پلتفرم فروشگاه ساز اینترنتی BigCommerce اعلام همکاری کرد

اندروید هدلاینز: وب‌سایت BigCommerce ساعاتی پیش از همکاری با اینستاگرام برای آغاز فروش کالا در پلتفرم این شبکه اجتماعی خبر داده است. اینستاگرام نزدیک به یک سال هست که قابلیت فروشگاه را در پلتفرم خود تست می‌کند.

مدیر تلگرام مشاور ایرانی دارد؟

آفتاب‌یزد: توجه مثبت دوروف مدیر تلگرام به ایران و اظهارات مقامات کشورمان نشان می‌دهد که او یا مشاوران ایرانی ویژه‌ای دارد، یا کشورمان را خیلی خوب رصد می‌کند یا سرمایه‌گذاری خاصی بر آینده ایران کرده است.

فیلترینگ شدید اینترنت در اسپانیا به دنبال رفراندوم استقلال کاتالونیا

ونچربیت: دولت اسپانیا پس از برگزاری رفراندوم غیرقانونی استقلال در منطقه کاتالونیای این کشور به فیلترینگ گسترده اینترنت روی آورد تا با هواداران این رفراندوم در فضای مجازی هم برخورد کرده باشد. بسیاری از سایت‌های حامی رفراندوم استقلال کاتالونیا از پسوند .cat استفاده می‌کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد در مجموع ۱۴۰ سایت اینترنتی به همین علت توسط دولت اسپانیا فیلتر شده است.

حمله هکری پنتاگون به کره‌شمالی و راه‌اندازی خط جدید اینترنت توسط روس‌ها

خبرآنلاین: به دنبال افزایش حملات هکری از سوی دولت امریکا و خواباندن اینترنت کره شمالی، دولت این کشور خط اینترنت جدیدی از روسیه به کره شمالی دریافت کرد تا همچنان ارتباط آنلاینش با دنیای خارج قطع نشود.

تشخیص وبا در آب با گوشی هوشمند

ساینس: محققان دانشگاه پردو در ایالت ایندیانا موفق به تولید اپلیکیشن تشخیص سریع پاتوژن‌ باکتری وبا در محیط و قبل از شیوع این بیماری شدند.

گوگل به دنبال استانداردسازی لوازم جانبی اندروید است

ناین‌تو‌فایو: گوگل قصد راه‌اندازی برنامه‌ای به نام Made for Google را دارد که در آن به شرکت‌های تولید کننده لوازم جانبی که محصولاتشان را مطابق استانداردهای این شرکت طراحی و تولید کنند نشان استاندارد داده ‌شود.

گزارش اپل و گوگل از میزان دسترسی دولت آمریکا به اطلاعات خصوصی کاربران

بی‌بی‌سی: شرکت گوگل اعلام کرد میزان درخواست‌های دولت آمریکا برای دسترسی به اطلاعات خصوصی کاربران این شرکت در نیمه اول سال ۲۰۱۷ حداکثر میزان خود طی ۶ سال گذشته رسیده است. گوگل به‌تازگی اعلام کرد که دولت آمریکا در نیمه اول سال ۲۰۱۷ میلادی درخواست دسترسی به داده‌های ۴۸۹۰۲ نفر از کاربران این شرکت را داشته که این میزان نسبت به سال گذشته ۲۴ درصد بیشتر شده است. شرکت اپل افزایش میزان درخواست‌های دولت آمریکا به اطلاعات خصوصی کاربران این شرکت در سال ۲۰۱۷ را ۶۲ درصد بیشتر از سال گذشته اعلام کرده ‌است. کره جنوبی، ‌اسپانیا و برزیل کشورهایی هستند که در زمینه دسترسی به اطلاعات خصوصی کاربران دچار افزایش درخواست شده‌اند. اما در مقابل تعداد درخواست‌ها در بریتانیا با کاهشی ۷ درصدی مواجه شده ‌است.

دولت انگلیس قوانین دسترسی اینترنتی به مطالب افراط گرایانه را سخت تر کرد

اسکای‌نیوز؛ امبر راد(وزیر کشور انگلیس): ما قانون را به‌گونه‌ای تغییر داده‌ایم تا افرادی که از طریق فضای مجازی در بریتانیا، دائماً به مطالب تروریستی مراجعه می‌کنند، به حداکثر ۱۵ سال حبس محکوم شوند. در حال حاضر دانلود مطالب تروریستی جرم تلقی می‌شود، اما در آینده پخش و یا حتی مرور چنین مطالبی در اینترنت مجرمانه خواهد بود و مجازات آن تا ۱۵ سال حبس افزایش خواهد یافت.

دیدگاه شما چیست؟