٩ نکته مصاحبه رییس‌جمهور

اعتماد؛ سیدمحمدعلی ابطحی: در مورد فیلترینگ و فضای مجازی جسارت سوال رشید‌پور تنها در مورد توییتر بود اما استیصال روحانی در پاسخ‌دهی به این موضوع کاملا مشهود بود ولی توضیحات کافی نبود. باید فیلترشکن حرمت داشته باشد.

 اعدام شبکه‌های اجتماعی حکم می‌خواهد!

ایسنا؛ خسرو سلجوقی(عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات): بخش دیگری که مردم به پیام‌رسان داخلی اعتماد ندارند این است ‌که برخی نگرانی دارند واحدهای امنیتی اطلاعاتشان را بگیرند. قوه قضاییه و بخش‌های امنیتی رفتارهای خوبی با فضای مجازی نداشتند.ما در وبلاگ‌نویسی جزو چند کشور اول مطرح در دنیا بودیم، اما برخوردهای نامناسب موجب شد این اعتماد از بین برود. اکنون این اعتماد باید برگردد که کار دولت هم نیست و یک کار چند نهادی است.اصلی‌ترین مشکل پیام‌رسان‌های داخلی مساله اعتماد است و با تزریق پول این اعتماد ایجاد نمی‌شود. مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی را در حکم اعدام آن‌ها است.

 چند هزار گوشی با رجیستری بلاک شد؟

ایسنا؛ حمید دهقانی‌نیا(مدیرکل اداره ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز): تاکنون با اجرای طرح رجیستری گوشی‌ها تلفن همراه حدود ۱۱ هزار و ۵۰۹ گوشی دچار وضعیت بلاک شده‌اند.

 خودشان را باسوادتر از رهبری می‌دانند چون مثلاً دکترا دارند

جهان؛ آیت‌الله مصباح یزدی: سال‌های اخیر با گسترش فضای مجازی، زمینه ورود شبهات به ذهن بچه‌ها، جوانان و مردم به شدت فراهم شده است؛ ابتدای خلقت حضرت آدم تا کنون، چنین فساد فکری وجود نداشته است.

 گوی و میدان در دستان وزیر ارتباطات

آی‌تی‌آنالیز: شواهد و اخبار پیرامون انتصابات در وزارت ارتباطات نشان می‌دهد، آذری‌جهرمی به‌جز مدیرعامل شرکت مخابرات ایران، با چالش خاصی مواجه نبوده است.

 انگلیسی‌ها اخبار شبکه‌های اجتماعی را باور ندارند

گاردین: براساس یک نظرسنجی، فقط ۲۴ درصد از مردم بریتانیا به اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، اینستاگرام و اسنپ چت اعتماد دارند. براساس یک نظرسنجی، ۶۴ درصد مردم بریتانیا معتقدند کنترل لازم روی شبکه‌های اجتماعی وجود ندارد و ۶۹ درصد از آن‌ها قبول دارند که شبکه‌های اجتماعی در جلوگیری از اذیت و آزارها موفق نبوده‌اند. براساس یک نظرسنجی، ۷۰ درصد مردم بریتانیا اقدامات شبکه‌های اجتماعی را برای جلوگیری از رفتارهای غیر اخلاقی ناکافی می‌دانند. رسانه‌های اجتماعی به‌دلیل اینکه محلی برای ترویج خشونت، تبلیغات، ارسال اخبار دروغین و فعالیت گروه‌های تروریستی شده است، با بحران روبه‌رو شده‌اند. دوران عاشقانه شبکه‌های اجتماعی به پایان رسیده است؛ دورانی که شبکه‌های اجتماعی با دموکراتیزه کردن اخبار باعث سرنگونی دیکتاتورها می‌شدند. مردم خواستار اقدام درباره مسائل کلیدی مانند حفاظت آنلاین و دیده شدن نگرانی‌هایشان از طریق تنظیم مقررات بهتر هستند.

 اعدام شبکه‌های اجتماعی حکم می‌خواهد!

ایسنا؛ خسرو سلجوقی(عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات): مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی مانند اعدام کردن آن‌هاست، اصلی‌ترین مشکل پیام‌رسان‌های داخلی مساله اعتماد است و با تزریق پول این اعتماد ایجاد نمی‌شود.اگر برای پیام‌رسان‌های داخلی اعتماد وجود نداشته باشد، سرمایه‌گذاری اتفاق نمی‌افتد، آنگاه ما مجبوریم دولت را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنیم و این مفهوم پیام‌رسان را زیر سؤال می‌برد.

 تلگرام در خدمت “حکمرانی خوب”

عصر ایران؛ رضا غبیشاوی: تلگرام باعث افزایش شفایت می‌شود مانند نمایش جزئیات دخل‌وخرج بودجه، برگه تخلف فرماندار در سر جلسه امتحان کارشناسی یا ماجرای فیش‌ها و حقوق‌های نجومی. شفافیت می‌تواند منجر به حکمرانی خوب شود. با وجود تلگرام و در نتیجه شفافیت، قدرتمندان در بخش‌های مختلف در برابر عملکرد خود و ابهامات ایجاد شده در افکار عمومی مجبور به پاسخگویی می‌شوند. پاسخگویی منجر به ایجاد و تقویت حکمرانی خوب می‌شود.حکمرانی خوب منوط به وجود شهروندان توانمند و قوی است. یکی از مهمترین راه‌های ایجاد شهروند توانمند، آگاه شدن شهروندان [با وجود تلگرام] است.به وسیله اینترنت و به ویژه تلگرام، ارتباطات و انتقال اطلاعات و معلومات برخلاف شیوه سنتی به صورت افقی صورت می‌گیرد. در این شیوه ارتباطی با نوعی عدالت در توزیع اطلاعات و معلومات روبه‌رو هستیم. اینترنت به صورت عام و تلگرام به شکل خاص، فضای ایجاد آزادانه محفل‌ها، گردهمایی‌ها و گفت‌وشنودهای مجازی را فراهم می‌کنند و مردم می‌توانند فارغ از محدودیت‌های حکومتی، آزادانه، رسانه داشته باشند.

 ویروس جدید و مرموز که گوشی شما را منفجر می‌کند؟

تسنیم: بدافزار loapi گوشی‌های اندروید را آلوده می‌کند و بسیار متنوع است، loapi قادر به سازگار شدن با چندین دستگاه و کاربر است. عملکرد اصلی آن استخراج نوع جدیدی از انتشار پول دیجیتال به نام monero است

 اطلاعات مردم در برخی حوزه‌ها بیشتر از مسئولان است

فارس؛ رضا بابایی(دبیر سیاسی جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تبریز): فیلتر کردن پیام‌رسان‌های خارجی به نوعی پاک کردن صورت مسئله به جای حل تهدیدهای آن است، امروزه فهم، دانش و اطلاعات مردم در برخی حوزه‌ها بیشتر از مسئولان شده که نباید خواسته‌های مردم را نادیده گرفت. فضای مجازی در حال حاضر مثل شمشیری دولبه‌ای است که اگر نتوانیم مدیریت کنیم، علیه خودمان مدیریت خواهد شد، باید اخبار و اطلاعات دقیق و بدون سانسور را در اختیار مردم بگذاریم.با سانسور و فیلترینگ نباید مردم را از خودمان دور بکنیم، به جای آن باید بستر را برای آگاهی دادن مردم در چارچوب حقیقت فراهم کنیم. اگر در گذشته در برنامه‌های مختلف رسانه ملی به جای معرفی آی‌دی پیام‌رسان‌های خارجی، آی‌دی پیام‌رسان‌های داخلی عنوان می‌شد، این مشکلات به وجود نمی‌آمد.

 برخی خود را باسوادتر از رهبری می دانند چون مثلا دکترا دارند؛ با کنایه از ولایت فقیه می گویند

انتخاب؛ آیت الله مصباح یزدی: سال‌های اخیر با گسترش فضای مجازی، زمینه ورود شبهات به ذهن بچه‌ها و جوانان و مردم به شدت فراهم شده است؛ ابتدای خلقت حضرت آدم تا کنون، چنین فساد فکری وجود نداشته است.

 ساخت مرورگر ویژه کودکان

تلگراف: شرکتی انگلیسی مرورگری مخصوص کودکان[به نام Scout browser] ساخته که به والدین اجازه می‌دهد از راه دور فعالیت‌های آنلاین فرزندان را رصد کنند و تصاویری که نامناسب می‌دانند را مخدوش کنند.

 پیام‌رسان سازمانی نستد

خبرآنلاین: نستد، نام یک پلتفرم مدیریت ارتباطات سازمانی است. این پیام‌رسان به‌عنوان اولین پیام‌رسان سازمانی، امکان طبقه‌بندی و ذخیره‌سازی اطلاعات، برقراری ارتباطات و پیاده‌سازی چارت سازمانی را فراهم می‌کند.

 چشم انداز مثبتی از بیت کوین دیده نمی‌ شود

برنا؛ بهروز خدارحمی(کارشناس بازار سرمایه): رمز ارزها (بیت کوین) در نقش خود، بانک مرکزی را دور می‌زنند و نسبت به تعیین مقررات بسیار مقاوم هستند. اگر دولت‌ها روی ارزهای دیجیتالی (بیت کوین) حساسیت بیشتری داشته باشند و قرار بر این باشد که روی آن‌ها مقررات گذاری شود، ارزهای دیجیتالی مجبوبیت خود را از دست می‌دهند. به مردم اعلام شده که از طریق بیت کوین می‌توانید تحریم‌ها را دور بزنید و مراودات با کشورهایی که تعاملات تجاری ندارید، داشته باشید که همه این موارد در اقتصاد مخرب خواهد بود. آینده بازار بیت کوین نه تنها در ایران بلکه کشورهای دیگر در جهان به سمت نظم دهی و قانون گذاری حرکت خواهد کرد.

فیسبوک واحد جدیدی از زمان را معرفی کرد

بیزینس اینسایدر: فیسبوک اخیرا واحد جدیدی از زمان را معرفی کرده که فلیک (flick) نام دارد و دقیقا برابر یک هفتصد و پنج میلیون و ششصد هزارم ثانیه است.

 علت محبوبیت برخی گوشی‌های هوشمند

اندروید هدلاین: میزان فروش بالای آیفون‌های ۶ اس پلاس، ۷پلاس و ۸پلاس در ایالات متحده آمریکا، همگی نشان از محبوبیت صفحه نمایش بزرگ‌تر دارد.

دیدگاه شما چیست؟