مطالب قدیمی

مروری بر رسانه ها یک شنبه ۲ شهریور ۹۳

مهمترین اخبار امروز یک شنبه ۲ شهریور ماه ۹۳ که در رسانه های مختلف در موضوع فناوری به آنها پرداخته شده است به شرح زیر می باشد:

* نتایج یک بررسی نشان می دهد برنامه های سازگار با سیستم عامل آندروید نه تنها اطلاعات گوشی های کاربران را سرقت می کنند، بلکه از یکدیگر هم جاسوسی می کنند. جاسوسی برنامه های اندرویدی از یکدیگر سرقت اطلاعات کاربران مانند شماره های کارت های اعتباری، عکس های حساس و … را هم تسهیل می کند.

android-robot-frankenstein

 
* ۶۰ نفر از نمایندگان مجلس درخواست دوفوریت برای رسیدگی طرح ادغام شورای عالی فناوری اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی و حذف ماده ۴ قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را مطرح کردند که نمایندگان در نهایت رسیدگی فوری به این طرح را ضروری ندانسته و رای به رسیدگی عادی آن دادند.

 
*دولت آمریکا با ارسال نامه‌ای فوری به واحدهای دریایی،هوایی،زمینی و… رسماً خواست تا از رفتن به سایت اینترسپت خودداری کنند چراکه ممکن است اطلاعات محرمانه در آن منتشرشده باشد برخی واحدهای نظامی به پرسنل خود هشدار دادند که ورود به چنین سایتی غیرقانونی بوده و کاربر خاطی ناقض امنیت ملی خواهد بود.

14-8-21-164131docscreen
*دانشگاه تلاویو اقدام به انجام پژوهشی کرده است که سرقت اطلاعات را از کاربران به یک نسل جدید ارتقا داده است. در این نوع از سرقت اطلاعات تنها کافی است که فرد سارق دستگاه شما را لمس کند تا در آن واحد و به شکل Real-Time اطلاعات موجود در آن پردازش شده و همه رمزگذاری ها شکسته شود. محققان اسرائیل درباره سیستم جاسوسی جدید: روش حمله ما از متدهای جدید Side Channels استفاده میکند که پتانسیل الکتریکی زمینه در بسیاری از رایانه ها بر مبنای روش محاسباتی در نوسان است. یک فرد هکر میتواند این سیگنال را با استفاده از لمس اسکلت فلزی دستگاه اندازه گیری کرده و بررسی نماید. ایشان توضیح داده‌اند: با این روش و با ‌پردازش‌های مناسب Crypanalysis موفق شدیم که کد‌های رمزنگاری شده ۴۰۹۶ بیتی RSA و ۳۰۷۲ بیتی E۱Gamel را از لپ‌تاپ‌ها بدزدیم. با استفاده از یک سیگنال معمول در حد ۲ MHz سرقت اطلاعات در عرض چند ثانیه امکان پذیر است و اگر این سیگنال به پایین‌ترین حد خود، یعنی ‌حدود ۴۰ KHz برسد، سرقت اطلاعات چند ساعت زمان لازم خواهد داشت.

412441_138
*داعش با انتشار ویدئویی ادعا کرد قبل از حمله به تیپ ۹۳ عین عیسی در ریف رقه شمالی با هواپیمای بدون سرنشین شناسایی کاملا از این منطقه نظامی عکسبرداری کرده است.

pahpad-_daesh11
* نبیک، موتور جستجوی مستندات فارسی است که هوشمندترین موتور استخراج متون فارسی به شمار می رود این موتور جستجو به تازگی توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر ایجاد شده است. برای راه اندازی سایت نبیک یک موتور قوی استخراج متن از فایل‌های pdf توسعه داده شده است.
*گوگل برای ارتقای طراحی عینک های هوشمند خود و پیشبرد برخی طرح های مخفی‌اش یک شرکت مهندسی مشهور در حوزه طراحی را خریداری کرده است. این شرکت Gecko Designs نام دارد.
* پژوهشگران دانشگاه هاروارد با ایجاد یک شبکه اجتماعی جعلی به سیستم عظیم فیلترینگ اینترنت در چین نفوذ کرده‌اند و اطلاعات دست‌اولی از هراس‌های حکومت چین و سانسورچیان چینی به دست آورده‌اند.به گفته این پژوهشگران دانشگاه هاروارد رفتار سیستم سانسور در چین نشان می‌دهد که حکومت این کشور بیش از هرچیز از خیزش‌ها٬ اعتراضات و رویدادهای واکنشی در متن جامعه می‌ترسد٬ نه صرفا از انتقاد از دولت و سیاست‌های حزب کمونیست.محقق دانشگاه هاوارد دولت چین را “اقتدارگرایی هوشمندانه و واکنشی” می‌داند؛ یعنی حکومت به انتقادات شهروندان در فضای وب درباره رهبران توجه میکند و از آنها بهره میگیرد. این اطلاعات برای حکومت ارزشمند است و بر اساس آنها اقدامات لازم برای بهبود اوضاع را انجام می‌دهند.
* سازمان های اطلاعاتی با استفاده از تکنولوژی شناسایی صدا، تلاش دارند تا صدای مردی را که روی ویدیوی گردن زدن جیمز فولی شنیده شد، با پایگاه اطلاعاتی اتباع بریتانیا که با شبکه های تروریستی ارتباط دارند، مطابقت داده می شود. آنها همچنین صدا را با مکالماتی که زیر نظر گرفته اند، مقایسه میکنند.

nf00376638-2
* در تحقیقی از تعدادی داوطلب که مدعی بودند در فضای اینترنتی معمولا از دیگران و هرچیزی بدگویی می‌کنند، مشخص شد که این افراد بعد از این‌که خشمشان را در قالب کلمات در فضای اینترنت بروز می‌دهند، احساس آرامش می‌کنند. گرچه این کار در کوتاه‌مدت فایده می‌رساند، اما در طولانی‌مدت عوارضی در پی دارد.
* اندرو لیومن مدیر اجرایی شبکه تور در مصاحبه تازه خود اظهار داشته که برخی کارکنانNSA و GCHQ که ظاهرا با جاسوسی های سازمان های یاد شده و نقض حریم شخصی کاربران مخالف بوده اند اطلاعاتی را در مورد آسیب پذیری‌های نرم افزار تور در اختیار طراحان این برنامه قرار میدادند تا از جاسوسی کاربران جلوگیری کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا