مطالب قدیمی

مروری بر رسانه های ۶ ام آذر ماه

فیس‌بوک ما را چه‌شکلی می‌بیند؟

فیس‌بوک ما را چه‌شکلی می‌بیند؟

یک هنرمند استرالیایی کوشیده است در چارچوب پروژه‌ای که آن را «داده ماسک‌ها» Data-Masks نامیده است تصویری را که کامپیوترها و فیس‌بوک از ما دارند بازسازی کند. می‌دانیم که برخی برنامه‌های کامپیوتری با آنالیز خصوصیات صورت و با الگوریتمی خاص، تصویری از ما به دست می‌آورند که در برنامه‌های تشخیص چهره از آن استفاده می‌شود. اکنون یک هنرمند استرالیایی به نام استرلینگ کریسپن کوشیده با اجرای پروژه‌ای که آن را داده ماسک‌ها می‌نامد دیدگاه‌ها را درباره تصویری که از ما برای سیستم‌های کامپیوتری وجود دارد، تغییر دهد. در چارچوب این پروژه، او تصویری را که الگوریتم مدنظرش از چهره فرد به دست می‌دهد از طریق یک پرینتر سه بعدی به صورت ماسک تولید می‌کند. نتیجه ماسک‌هایی توخالی با برجستگی‌هایی صورت هستند که به ماسک‌های وحشتناک شبیه شده‌اند و شاید بیش از آن‌که یک اثر هنری صرف به نظر برسند به یک اثر اعتراضی شبیه باشند.

قاشق گوگل هم آمد

قاشق گوگل هم آمد

گاردین اعلام کرد آخرین ابتکار گوگل «قاشق هوشمند» است. این قاشق از صدها الگوریتم استفاده می‌کند تا بفهمد دست کاربر چطور می‌لرزد و فورا خود را با آن تطبیق می‌دهد تا در تعادل بماند. این محصول برای کسانی طراحی شده که از لرزش اساسی و بیماری پارکینسون رنج می‌برند. با این قاشق لرزه‌ها به طور متوسط ۷۶ در صد کاهش می‌یابد. بیش از ۱۰ میلیون نفر در سراسر جهان به این دو بیماری مبتلا هستند که یکی از آن‌ها مادر یکی از بنیان گذاران گوگل (سرگِی برین) است. خود آقای برین هم به لحاظ ژنتیک امکان مبتلا شدن به این بیماری را دارد و تا کنون بیش از ۵۰ میلیون دلار برای پیدا کردن علاج اهدا کرده است.

 ٣ میلیارد کاربر اینترنت در جهان

 ٣ میلیارد کاربر اینترنت در جهان

رسانه زد دی نت  آورده است مطالعات جدید انجام شده توسط آژانس سازمان ملل نشان می‌دهد که دسترسی جهانی به اینترنت پیشرفت کرده است و اکنون بیش از سه میلیارد نفر از ساکنان کره زمین به اینترنت دسترسی دارند. بر اساس نتایج این مطالعه، جمعیت کاربران اینترنت در سال ٢٠١۴ نسبت به سال٢٠١٣، ۶.۶ درصد رشد داشته است و جمعیت جهان اینترنت اکنون به بیش از سه میلیارد نفر رسیده است. خوب این خبر خوبی است، اما همه خبرها همیشه خوب نیستند! همین مطالعه نشان می‌دهد که دو سوم از این سه میلیارد نفر در کشورهای توسعه یافته زندگی می‌کند. اما گزارش سالیانه اخیر این آژانس سازمان ملل، دیروز ٢۴ نوامبر منتشرشد. بنابر این گزارش، کاربری اینترنت در کشورهای توسعه یافته در سال ٢٠١۴، شاهد رشدی ٨.٧ درصدی بوده است اما همین شاخص در کشورهای در حال توسعه ٣.٣ بوده است. گزارش ITU نشان می‌دهد که تعداد کاربران اینترنت در کشورهای در حال توسعه در حد فاصل سال‌های ٢٠٠٩ تا ٢٠١۴ شاهد رشدی صد در صدی بوده و دو برابر شده است. اما با وجود این همچنان ۴.٣ میلیارد نفر از جمعیت جهان هنوز به اینترنت دسترسی ندارند که ٩٠ درصد ان‌ها در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند. ٢.۵ میلیارد نفر از جمعیت فاقد دسترسی به اینترنت در ۴٢ کشور دنیا زندگی می‌کنند که دارای کمترین زیر ساخت‌های ارتباطی ممکن برای ساکنان شهرهای کوچک و روستائیان هستند و قسمت عمده جمعیت آن‌ها هم در روستاها، شهرهای کوچک و حاشیه شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند

گوگل باید حق فراموش شدن را در تمام دامنه های بین المللی رعایت کند

شرکت گوگول زیر فشارهای تازه‌ای قرار گرفته تا ‘حق فراموش شدن’ را به جست‌وجوگر بین‌المللی خود در دامنه com. اضافه کند. همزمان با افزایش فشارها بر گوگل برای رعایت حق فراموش شدن در تمام دامنه های خود پارلمان اتحادیه اروپا درباره جدایی سرویس جستجوی این شرکت از سایر سرویس های آن رای گیری می کند. غول تکنولوژی آمریکا پیش از این در دفاع از تفسیر خود از قانون گفته بود که کمتر از ۵ درصد از کاربران ساکن اروپا گزینه‌ تبدیل به google.com را انتخاب می‌کنند و اغلب آنهایی که چنین تصمیمی گرفته‌اند در سفر به سر می‌بردند.

حمله هکری موفق به رایانه‌های سونی

شرکت سونی تایید کرده که هکرها به رایانه‌های این شرکت در روز گذشته حمله کرده و مشکلات فراوانی به وجود آورده‌اند. حمله یاد شده شبکه رایانه ای واحد Pictures Entertainment سونی را تخریب کرده و باعث شده پیام هایی بر روی نمایشگرها دال بر حمله هکری به آنها نمایش داده شود. در این پیام ها آمده است: ما قبلا هم به شما هشدار داده بودیم و این تنها آغاز است. ما تمامی داده‌های داخلی شما را و از جمله اسرار محرمانه و فوق محرمانه تان را به دست آورده‌ایم. همچنین اطلاعاتی مربوط به سونی توسط هکرها به سرقت رفته است. این گروه هکری عنوان محافظان صلح را بر روی خود انتخاب کرده است. این شرکت با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده که در حال تحقیق در این مورد است.

اثبات آشنایی اندک آمریکایی‌ها با وب و اینترنت

بسیاری از مردم آمریکا علیرغم استفاده از وب آشنایی اندکی با جنبه‌های مختلف این پدیده دارند و اطلاعات عمومی آنها در مورد فضای مجازی اندک است. یافته‌های موسسه پژوهشی Pew نشان می‌دهد که اکثریت کاربران وب در آمریکا در مورد موضوعاتی مانند بی‌طرفی اینترنت یا حریم شخصی چندان اطلاعاتی ندارند. تحقیقات Pew  ثابت می‌کند تنها ۶۱ درصد از کاربران وب در ایالات متحده می‌دانند که بی طرفی وب که این روزها به موضوعی جنجالی در آمریکا مبدل شده به معنای امکان دسترسی برابر و عادلانه به محتوای دیجیتال می‌باشد و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت موظف به ارائه چنین خدماتی هستند. علاوه بر این تنها ۴۴ درصد کاربران به این پرسش پاسخ صحیح دادند که بهره‌مندی شرکت‌ها از سیاست‌گذاری حریم شخصی به معنای رعایت آن و محرمانه ماندن اطلاعات کاربران نیست. همین بررسی نشان داد ۸۰ درصد از کاربران می‌توانند با مشاهده عکس بیل گیتس بنیانگذار مایکروسافت نام او را به درستی حدس بزنند. ۷۰ درصد هم به درستی گفته بودند که ارسال فایل های پی دی اف با استفاده از ایمیل وجود دارد و یک گیگابایت بیش از یک کیلوبایت است. در مقابل تنها ۳۴ درصد از ماهیت قانون مور اطلاع داشته و صرفا ۲۳ درصد می دانستند که اینترنت و وب کاملا متفاوت بوده و با هم فرق دارند.

 روش جاسوسی انگلیس از ایران

وزیر خارجه انگلیس طی سخنانی مدعی شده که علت اصلی بازگشایی سفارت این کشور در تهران عدم اجازه دولت ایران برای “ورود امن” مقدار قابل توجهی از تجهیزات کامپیوتری از انگلیس به سفارتخانه این کشور در تهران است، در حالی که اطلاعات موجود حاکی از همکاری آمریکا و انگلیس برای جاسوسی از کشورهای منطقه از طریق متحدان عرب آنهاست. وزیر خارجه انگلیس طی سخنانی مدعی شده که علت اصلی بازگشایی سفارت این کشور در تهران عدم اجازه دولت ایران برای “ورود امن” مقدار قابل توجهی از تجهیزات کامپیوتری از انگلیس به سفارتخانه این کشور در تهران است، در حالی که اطلاعات موجود حاکی از همکاری آمریکا و انگلیس برای جاسوسی از کشورهای منطقه از طریق متحدان عرب آنهاست. پایگاه جاسوسی مخفی انگلستان بخشی از برنامه موسوم به “سیرکت” CIRCUIT (به معنای “مدار”) است و هم‌چنین با عنوان شعبه اول “مرکز پردازش در خارج از کشور” نیز شناخته می‌شود. این پایگاه در شهر “السیب” در ساحل شمالی دریای عمان واقع است. انگلستان از همین‌جا از کابل‌های زیردریایی مختلفی که از تنگه هرمز عبور کرده و به خلیج فارس می‌رسند، جاسوسی می‌کند. السیب یکی از سه سایت جاسوسی “ستاد ارتباطات دولت انگلیس” در عمان است. کد شناسایی این شبکه‌ها، “تیمپانی” TIMPANI، “گیتار” GUITAR و “کلارینت” CLARINET است. “تیمپانی”، در نزدیکی تنگه هرمز، روی شبکه‌های ارتباطی عراق کار می‌کند. “کلارینت” نیز در جنوب عمان، به لحاظ راهبردی به یمن نزدیک است. شرکت ملی مخابرات انگلیس و نیز “وودافون کیبل” Vodafone Cable، شرکت‌هایی هستند که با خوش‌خدمتی به “ستاد ارتباطات دولت انگلیس”، جایزه‌های ده‌ها میلیون پوندی به جیب می‌زنند. لازم‌به‌ذکر است‌که شرکت ملی مخابرات انگلیس درون ستاد ارتباطات انگلیس و آژانس امنیت ملی آمریکا با عنوان کدبندی‌شده و خیلی محرمانه “رمدی” REMEDY و وودافون با کد “ژرانتیک” GERONTIC شناخته می‌شود. شرکت ملی مخابرات انگلیس و وودافون در سراسر انگلستان نیز از شبکه گسترده فیبر نوری برخوردارند. کار تامین مالی و نصب این شبکه‌ها بر عهده ستاد اطلاعاتی انگلیس، آژانس امنیت ملی آمریکا و یا یک سازمان کم‌تر شناخته‌شده ثالث به نام “مرکز ملی کمک‌های فنی” است.

 طرح جدید سونی حاکی از کاهش تولید تلویزیون‌ها و موبایل‌های هوشمند

در جدیدترین فهرست‌های مالی منتشر شده، بخش موبایل سونی به تنهایی مسئول کاهش سود کلی سونی که بیشتر آن توسط پلی‌استیشن ۴ بدست آمده بود، شناخته شد. در کنفرانس سرمایه‌گذاران که اخیرا برگزار شد نیز آقای Hiroki Totoki اعلام کرد که شرکت سونی یک برنامه ۳ ساله جدید برای جلوگیری از ضررها دارد. در واقع می‌توان گفت این طرح همان طرح کاهش تولید تلویزیون و گوشی‌های هوشمند است. این طرح در واکنش به پیش‌بینی‌هایی است که خبر از ضرر ۱٫۷ میلیارد دلاری بخش موبایل سونی تا ماه مارچ  سال ۲۰۱۵ می‌دهند. بر طبق این طرح شرکت سونی رقابت با سایر کمپانی‌ها برای در اختیار گرفتن سهم بیشتری از بازار را کنار گذاشته و در مقابل بر روی یک دسته خاص از ابزارها تمرکز می‌کند.

اتوماسیون انسان ها را کند ذهن می کند

هوش مصنوعی مدت ها است که از راه رسیده است. امروزه کامپیوترها باهوش هستند و می فهمند. آنها درک مناسبی از محیط اطراف خود دارند، می توانند مسائل را تحلیل کنند و پیشنهاداتی برای حل مشکلات ارائه دهند. آنها از تجربیات خود و ما درس می گیرند. البته کامپیوترها دقیقا به همان شیوه ای که ما فکر می کنیم نمی اندیشند. آنها هنوز هم از قدرت تفکر واقعی برخوردار نیستند و راستش را بخواهید اگر الگوریتم ها و برنامه ها نباشند به خنگی کمد لباسی مان هستند. فرایند کند ذهن تر شدن ما به کندی در حال صورت گرفتن است. اولین موج این اتفاق در آمریکا صورت پذیرفت. بعد از جنگ جهانی دوم کارخانه داران شروع به استفاده از تجهیزات اتوماسیون در کارخانه های خود کردند. تجهیزات جدید باعث افزایش کارایی و سود تولید کننده ها شد. این اتفاق تا جایی پیش رفت که ماشین های جدید را رهایی بخش صنعت نامیدند. بعد از آن در سال ۱۹۵۰ استاد اقتصاد دانشگاه هاروارد جیم برایت (James Bright) مقاله در مورد تاثیر اتوماسیون بر صنایع مختلف نوشت. وی تاکید داشت که اتوماسیون از صنایع بزرگ مانند استخراج نفت تا صنایع کوچک مانند لوازم خانگی را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. صد البته که او مخالف اتوماسیون بیش از حد بود. زیرا فکر می کرد که کارگرها کمتر از کاری که می کنند سر در می آورند و همچنین میزان اشتغال نیز کاهش خواهد یافت. پروفسور برایت در یک کلام معتقد بود که اتوماسیون باعث به وجود آمدن کارگران ناماهر می شود و از آنها تنها برای کارهای بسیار پیش پا افتاده استفاده خواهد شد. اتوماسیون انسان محور باید وارد عمل شود. در غیر این صورت در آینده رایانه ها با فراگیری خلاقیت و بهبود قدرت تصمیم گیری، جهان را در دست گیرند و ما تنها نژادی کند ذهن باشیم.

رشد تجزیه و تحلیل ترافیک در آسیا

تحقیقات انجام شده در آسیا و اقیانوسیه نشان داده شده است که هزینه تجزیه و تحلیل ترافیک در سراسر این منطقه رشد حداقل ۱۰% را شاهد بوده است. در سال ۲۰۱۵، کشف داده ها و اکتشافات به طور فزاینده در خارج از یک تابع هوش متمرکز میشود و تقاضا برای کشف داده ها و مسائل مربوط به حکومتداری زیاد میشود.

 استفاده شرکت اماراتی از بیگ دیتا

شرکت مسافربری Airways در امارات سعی دارد روند رشد خود را با بیگ دیتا بهبود ببخشد. از بیگ دیتا برای قیمت گذاری ها، تعمیر و نگهداری و بهینه سازی استراتژی های خود استفاده می کنند.

سرمایه گذاری در بخش ابری

تحقیقات موسسه IDG در سال ۲۰۱۴ نشان میدهد که سرمایه گذاری شرکت های بزرگ (۱۰۰۰+ کارکنان) در حوزه ابری افزایش ۱۹ درصدی داشته است و در سال ۲۰۱۵ این سرمایه گذاری به ۲۴% میرسد.

رشد بیگ دیتا در سال ۲۰۱۵

تخمین زده می شود بازار بیگ دیتا رشد ۴۵درصدی را در سال ۲۰۱۵ داشته باشد و سرمایه گذاری در آن به ۲۵ میلیارد دلار برسد. بیشترین مقدار ذخیره سازی دیتا هم در آمریکا شمالی صورت میگیرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا