مطالب قدیمی

مروری بر رسانه های ۴ مهر ماه

مروری بر رسانه های ۴ مهر ماه:

hassan-rohani-twitter

مدیرعامل توئیتر به روحانی توئیت زد

در جریان سخنرانی چند روز پیش حسن روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل، همکاران او نکات کلیدی سخنرانی روحانی را به صورت زنده و دقیقه به دقیقه از طریق حساب کاربری حسن روحانی توئیت می‌کردند در واکنش به این رگبار توئیتری، دیک کوستولو مدیرعامل توئیتر در توئیتی خطاب به حسن روحانی می‌نویسد که او می‌خواهد ایرانیان از توئیت‌های رئیس جمهور خودشان لذت ببرند و از روحانی می‌پرسد چه زمانی این اتفاق می‌افتد.

 

clickthroughrate

حرکتِ ماوسِ شما نشانگرِ هویت شماست، از آن محافظت کنید

استارتاپ اسرائیلیِ بایوکچ (BioCatch) روشی پیدا کرده است که در آن با جمع‌آوری و بررسی اطلاعاتی درباره‌ی عادات و شیوه‌های استفاده‌ی کاربران از دستگاه‌های گوناگون می‌توان تأیید هویت را با به‌صورت نامحسوس انجام داد. در این روش، با جمع‌آوری و بررسی اطلاعاتی درباره‌ی عادات و شیوه‌های استفاده‌ی کاربران از دستگاه‌های گوناگون در محیط های کاربری مختلف، می‌توان تأیید هویت را با به‌صورت نامحسوس و بدون انجام مراحل خسته کننده در روش‌های قدیمی، مانند سؤال‌های امنیتی، انجام داد. بایوکچ همچنین نحوه‌ی برخورد ما با کادر ورود نام کاربری و گذرواژه را نیز بررسی می‌کند، این بررسی‌ها اطلاعات ارزشمند و جالبی را نشان می دهند، برای مثال؛ ۵٧ درصد از کاربران از کلید Tab برای حرکت بین کادرهای ورود اطلاعات استفاده می‌کنند، ۴۶ درصد این کار را با ماوس انجام می‌دهند، و فقط یک درصد از کاربران از کلید Enter برای جابجا شدن بین کادرهای ورود اطلاعاتِ کاربری استفاده می‌کنند. یکی از متخصصین این شرکت در این ارتباط می‌گوید: «بانک‌ها این درخواست را ازما کرده‌اند. مثلاً ما به یکی از بانک‌ها نشان دادیم که کاربران زمان زیادی را صرفِ بالا و پایین کردن صفحات می‌کنند، که این امر نشان دهنده‌ی عدمِ دسترسیِ آسان اطلاعات برای کاربران است. درحال حاضر می‌توانیم یک نقشه از آنچه کاربران بر روی تبلت یا موبایل خود انجام می‌دهند تهیه کنیم، و برنامه داریم که در سال ٢٠١۵ چند قابلیت ردیابی UX را نیز توسعه دهیم.

 

0_2

پهپاد‌های فیس‌بوک برای گسترش اینترنت

پروژه بلندپروازانه فیس‌بوک برای رساندن اینترنت به مناطق فاقد اینترنت با استفاده از پهپاد همچنان در جریان است و یک تیم مهندسی در فیس‌بوک آن را دنبال می‌کند. در مجموع مناطق فاقد پوشش اینترنت در ٢١ کشور دنیا که حدودا ۶٠ میلیون جمعیت را در برمی‌گیرد، تحت پوشش برنامه فیس‌بوک قرار خواهند گرفت. پهپاد در حد یک بوئینگ ٧٢٧ بزرگ بوده و در ارتفاع بین ١٨ تا ٢٧ کیلومتر بالاتر از سطح زمین پرواز خواهند کرد. این هواپیماها با انرژی خورشیدی کار می‌کنند و برای ماه‌ها و یا چند سال در همان ارتفاع که بالاتر از سطح پرواز معمول هواپیماها و فعالیت‌های جوی و آب و هوایی است پرواز می‌کنند.

 

 

واقعیت هایی که تا یک سال پیش درباره NSA نمی دانستیم

به گزارش آی تی اس ان  nsa تحت برنامه ای به نام عملیات دسترسی مناسب (Tailored Access Operations) در میلیون ها کامپیوتر نرم افزارهای مخرب و بدافزار نصب کرده است. – NSA در یک قرارداد مخفی ده میلیون دلاری با شرکت امنیتی RSA (در بحث رمزنگاری، آراس‌اِی شیوه‌ای برای رمزنگاری به روش کلید عمومی (Public Key) است)، از آن ها خواسته است تا راه هایی برای دور زدن رمزگذاری برای شرکت هایی که به صورت گسترده از محصولات رمزگذاری شده استفاده می کنند، تعبیه کند. NSA به جمع آوری اطلاعات پورنو و دیگر اطلاعات جنسی مشغول است. این برنامه به عنوان بخشی از یک طرح پیشنهادی برای ضربه زدن به حیثیت افرادی است که آژانس معتقد است با سخنرانی های آتشین خود در حال رادیکالیزه کردن دیگران هستند. NSA به همکار بریتانیایی خود، GCHQ، در طول سه سال ۱۵۵ میلیون دلار برای تامین امنیت دسترسی و نفوذ بیش از پیش در برنامه های جمع آوری اطلاعات بریتانیا، پول پرداخته است. HQ با استفاده از حملات DDoS و دیگر متدهای موجود، سعی در نفوذ به ارتباطات افراد ناشناس و ارتباطات LulzSec (Lulz Security نام گروهی از هکرهای کلاه سیاه است که به دلیل حمله به اهداف رده بالا، شهرت یافته اند) کرده است. در این نفوذ، ارتباطات بسیاری از افراد بی گناه نیز بررسی شده است.

 

هشدار درباره غفلت اغلب سازمان‌های دولتی از امنیت اطلاعات

به گزارش فارس بهناز آریا رئیس کمیسیون افتای سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران درباره مهم‌ترین دغدغه‌های فعالان حوزه افتا (امنیت فضای تبادل اطلاعات) کشور، اظهار داشت: در ایران بیش از ۳۶۰۰ سازمان دولتی وجود دارد که در برنامه توسعه پنجم و سند افتا به آنها توصیه‌های امنیتی شده است. این توصیه‌ها شامل راه اندازی مرکز عملیات امنیت (SOC)، مرکز واکنش هماهنگی و رخدادها (CERT) و پیاده سازی استاندارد مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS) است که برای تامین امنیت سازمان های دولتی جز اهم واجبات است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا