مطالب قدیمی

مروری بر رسانه های ۳۰مرداد ماه

 twitter_logo
گروه دولت اسلامی در حال مهاجرت از توییتر است

در واکنش به محدودیت‌های توییتر، اعضای گروه دولت اسلامی رشته حساب‌هایی را در سایت دایاسپورا ایجاد کرده‌اند و از امکانات این سایت برای انتشار خبرها و گزارش‌های مربوط به فعالیت‌هایشان در استان‌های مختلف عراق و سوریه استفاده می‌کنند. فرندیکا و کوییتر ۲شبکه اجتماعی هستند که مدعی اند که بیشتر از توییتر به حریم شخصی و محافظت از اطلاعات کاربران خود متعهد هستند، اما حساب‌های کاربری دولت اسلامی (داعش) در هر دوی این سایت‌ها سرنوشتی مشابه توییتر پیدا کردند و تنها سایت دایاسپورا محدودیتی برای داعشیها ایجاد نکرده است.

 مک‌آفی: از آنتی‌ویروس تا مبارزه با بی‌عدالتی

جان مک‌آفی، راهگشای نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس، در کنفرانس هکرهای DefConکه بزرگ‌ترین تجمع هکرهای جهان است از تصمیمش در مبارزه با بی‌عدالتی خبر داد. بنیان‌گذار شرکت مک‌آفی اخیراً در کنفرانس دفکان از بنیان‌گذاری سایتی خبر داده که قرار است به دادخواهی مردم رسیدگی کند.این سایت لیست قهوه‌ای نام دارد. در هر کجای دنیا که هستید به سایت می‌روید، شکایت خود را از هرکس در آن می‌نویسید. شکایت از بی‌عدالتی‌های سیاستمداران و غیره.

«قلب خونین» منفذ سرقت اطلاعات ۴.۵ بیمار امریکایی

امروزه، در بیشتر کارخانه‌ها، دستگاه‌های صنعتی از شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت استفاده می‌کنند، که عدم امنیت در این حوزه، و در نتیجه دسترسی هکرها به این ارتباطات، یکی از مسایل مهم پیش‌رو است. بطور مثال، قابل تصور است که دسترسی هکرها به برنامه و پارامترهای انتقال داده یک سنسور در صنایع و خطوط تولید، منجر به فاجعه می‌شود.

درجه بندی موزیک ویدیو برای حفاظت از کودکان

کشور انگلستان در نظر دارد برای حفاظت از کودکان موزیک ویدیوها را همچون فیلم‌ها با توجه به محتوا از نظر سنی رتبه بندی کند. دیوید کامرون ما قصد داریم به والدین برای محافظت از کودکان خود در برابر برخی تصاویر و صحنه‌های نامناسب در موزیک ویدیوها کمک کنیم. بنا بر آن‌چه اعلام شده است برنامه درجه بندی سنی موزیک ویدیوها از ماه اکتبر شروع خواهد شد و در مرحله نخست به مدت سه ماه به صورت آزمایشی اجرا می‌شود.

کیلوبوت‌ها؛ نسل جدید روبوت‌های دارای هوشِ مصنوعی جمعی

تازه‌ترین اختراع یکی از آزمایشگاه‌های دانشگاه هاروارد روبوت‌ها «کیلوبوت نام دارد این روبوت‌ها توانایی ارتباط با یکدیگر را داشته و می‌توانند از این طریق با هماهنگی جمعی اَشکال مختلف دوبُعدی را بسازند و – برای نمونه – با آرایش حروف مختلف الفبا کنار هم بایستند. آزمایش اخیر گامی جدید به سوی ساخت هوش مصنوعی جمعی است. اگر تعریفتان از هوش مصنوعیِ جمعی توانایی انجام کار جمعی برای رسیدن به هدفی واحد باشد، می‌توانید این پروژه را هوش مصنوعی جمعی بنامید.

 

پسرفت رتبه ایران در دولت الکترونیکی
در تازه‌ترین گزارشی که به صورت کتاب تحت عنوان توسعه دولت الکترونیک در سال ۲۰۱۴ توسط سازمان ملل متحد منتشر شده است. این گزارش نشان می‌دهد هنوز در بسیاری از کشورها وب‌سایت‌های دولتی از ویژگی‌های اتصال امن برخوردارند و در عین حال به‌رغم رشد ضریب نفوذ موبایل استفاده چندانی از پتانسیل‌های پیامک در کاربردهای دولت الکترونیک نمی‌شد. براساس این گزارش اکثر کشورها در یک‌سوم انتهایی شاخص خدمات آنلاین قرار گرفته‌اند. نکته دیگر در این گزارش نشان‌دهنده پیشرفت سریع کشورها در استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای ارائه خدمات الکترونیکی دولتی بوده است. این گزارش همچنین نشان می‌دهد حدود ۵۰ کشور به ارائه برنامه‌های موبایل و پورتال‌های موبایل به منظور پشتیبانی از برنامه‌های ریشه‌کنی فقر، عدالت جنسیتی، مشارکت اجتماعی، مدیریت بحران و حفاظت از محیط زیست پرداخته‌اند. از میان eGov۱۹۳ کشور مورد بررسی تنها ۲۵ کشور دارای شاخص توسعه الکترونیک بسیار بالا بوده‌اند که ۶۴ درصد آنها مربوط به اروپا، ۲۰ درصد متعلق به آسیا و ۸ درصد متعلق به آمریکا و ۸ درصد نیز متعلق به اقیانوسیه بوده‌اند. در میان این کشورها کره جنوبی همچنان رتبه اول پیمایش سال ۲۰۱۴ را به خود اختصاص داده و استرالیا و سنگاپور در رتبه‌های بعدی جا گرفته‌اند. ایران در مجموع کشورها در کنار بخش عمده کشورهای جهان در رده‌بندی متوسط (بین ۲۵ تا ۵۰ درصد) قرار گرفته و رتبه کشورمان از بین ۱۹۳ کشور ۱۰۵ است. کشور ما همچنین به لحاظ شاخص توسعه الکترونیک در بین ۴۷ کشور آسیایی رتبه ۳۰ را دارد که در این میان شاخص سرمایه انسانی ایران بالاتر از شاخص‌های ارائه خدمات آنلاین و زیرساخت‌های مخابراتی است. دراین گزارش همچنین ایران و هند دو کشور اولی هستند که در بین کشورهای جنوب آسیا به ارائه خدمات آنلاین برای افراد محروم و آسیب‌پذیر می‌پردازند. گزارش سازمان ملل همچنین با پایش اطلاعات درآمدی ایران را در رده کشورهای با درآمد بالاتر از متوسط جای داده است. کشور ایران در زمینه شاخص خدمات آنلاین (OSI) با اندکی اختلاف کمتر از متوسط جهانی و کشورهای آسیایی است. در دوسال اخیر شاخص توسعه دولت الکترونیک در ایران کاهش یافته است.

 

افتتاح شبکه‌اجتماعی دانش‌آموزی از مهر
حمیدرضا کفاش(معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش): از اول مهرماه، بخش اول طرح شبکه‌های اجتماعی دانش‌آموزی افتتاح می‌شود. دانش‌آموزانی که رتبه‌های ممتاز حوزه قرآنی و حوزه فرهنگی و هنری داشته باشند از گروه‌های اولی هستند که به شبکه مجازی می‌پیوندند.
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا