مطالب قدیمی

مروری بر رسانه های ۳ ام بهمن ماه

پای گوگل در کفش اپراتورهای همراه

پای گوگل در کفش اپراتورهای همراه
گوگل در اقدامی بی سابقه تصمیم گرفته خدمات بی‌سیم متنوعی را به طور مستقیم به مشتریان خود بفروشد. این شرکت به همین منظور بخشی از ظرفیت اپراتورهای سوم و چهارم تلفن همراه آمریکا را خریداری کرده است. به نقل از رسانه مین نیوز بر اساس توافق گوگل با Sprint وT-Mobile گوگل عملا به یک اپراتور مجازی تلفن همراه یا mobile virtual network operator (MVNO) مبدل می شود. این نوع اپراتورها خود فاقد زیرساخت های ارتباطات همراه هستند، اما خدمات خود را از طریق همکاری با دیگر اپراتورهای همراه ارائه می دهند و از طریق ظرفیت ارتباطی این اپراتورها مشتری جذب می کنند.

صفحه کلیدهوشمندی که کاربرش را شناسایی می‌کند

صفحه کلیدهوشمندی که کاربرش را شناسایی می‌کند
دانشمندان موفق به ساخت صفحه کلید هوشمندی شده‌اند که قادر به تمیز کردن خود بوده و می‌تواند کاربران یک رایانه را از طریق بررسی شیوه تایپ کردن آنها از یکدیگر تشخیص دهد. رسانه ی میزو نیوز طراحان این صفحه کلید که از اساتید موسسه فناوری جرجیا هستند می‌گویند صفحه کلید مذکور می تواند الگوهای تایپ کردن افراد را شناسایی کند و این کار را از طریق بررسی سرعت تایپ کردن و میزان فشاری که انها به صفحه کلید وارد می کنند انجام می دهد. در نتیجه حتی اگر فردی کلمه عبور رایانه شما را هم بداند و آن را از طریق صفحه کلید وارد کند باز هم نمی تواند وارد رایانه شودف زیرا سرعت تایپ و میزان فشار او به کلیدها متفاوت است. دانشمندان امیدوارند که چنین صفحه کلیدهایی جلوی کلاهبرداری های اینترنتی و خالی کردن حساب های بانکی را از طریق وارد کردن کلمات عبور مسروقه بگیرد.

Slide006

٣ میلیارد نفر آن‌لاین و ٣/۵ میلیارد نفر موبایل به دست!
موسسه «ما اجتماعی هستیم» We Are Social در گزارشی مفصل به آمار و اعداد و تحولات گوشی‌های هوشمند و تکنولوژی موبایلی، اینترنت و شبکه‌های اجتماعی و شرکت‌ها در سال ٢٠١۴ پرداخته است. آمار و ارقام همیشه اعدادی بی‌روح نیستند، این آمار می‌توانند سیر تحول رفتارهای اجتماعی ما و سوگیری تمدن بشری را در مواردی بازتاب دهند. علاوه بر دولت‌ها، موسسات بسیاری برای اهداف متفاوتی هر سال، هر ماه یا هر هفته آمار مختلفی مرتبط با یکی از جنبه‌های حیات بشری را استخراج کرده، تفسیر می‌کنند و سپس به استناد آن و در چارچوب پارادایم نظری خود و البته منافع‌شان، تحلیل و پیشنهاد ارائه می‌دهند. موسسه مطالعات بازار و دنیای دیجیتال We Are Social هر سال گزارشی جامع و بسیار مفصل درباره اینترنت، موبایل، شبکه‌های اجتماعی و شرکت‌ها منتشر می‌کند. هدف این موسسه از این گزارش دادن تصویری دقیق از تغییرات رخ داده در این حوزه‌ها در قیاس با سال قبل و به دست دادن چشم اندازی از تحولات پیش‌رو در بستری از رابطه متقابل بازار و دنیای دیجیتال است. گزارش سال ٢٠١۵ این موسسه که چند روزی است منتشر شده به آمار و ارقام مربوط به سال ٢٠١۴ می‌پردازد و از گزارش سال قبل هم مفصل‌تر است. این گزارش در ٣٧۶ صفحه تدوین و منتشر شده است. جامعیت گزارش در حدی است که هر کسی بخواهد آمار دقیقی درباره یکی از حوزه‌های بالا در کل جهان به دست بیاورد، هیچ انتخابی جز مراجعه به این گزارش ندارد. بر اساس متن گزارش، در سال ٢٠١۴ نیم میلیارد به کاربران شبکه اینترنت و افراد آن‌لاین افزوده شده است و به این ترتیب کاربران دنیای آن‌لاین اکنون به ٣ میلیارد نفر رسیده است. در این گزارش همچنین بر این نکته تاکید شده است که اکنون نصف جمعیت کره زمین از گوشی‌های موبایل استفاده می‌کنند و اشاره شده است که ١٨۵ میلیون از این افراد در سال ٢٠١۴ به جمع کاربران موبایل پیوسته‌اند. این گزارش همچنین نشان می‌دهد که کاربران شبکه‌های اجتماعی روی گوشی‌های هوشمند در سال ٢٠١۴ نسبت به سال قبل از آن، ٢٣ درصد افزایش یافته است. چنان‌که اشاره شد همه گزارش آماری، جدول، اسلاید و نمودار است. یکی از این نمودارها مربوط به میزان استفاده از اینترنت، موبایل و شبکه‌های اجتماعی به تفکیک مناطق جغرافیایی است.

جانشینی ایمن برای اسکایپ

جانشینی ایمن برای اسکایپ
کیم دات‌کام موسس و مالک سرویس توقیف شده به اشتراک گذاری فایل مگاآپلود، سرویس تازه خود به نام مگاچت را به عنوان جانشینی ایمن برای اسکایپ معرفی کرد. کیم دات‌کام که پس از بسته شدن سرویس محبوب مگاآپلود و شکایت‌های حقوقی متعدد و البته شکستی که در عرصه سیاسی متحمل شد که این روزها ظاهرا بی‌پول هم شده، با یک بمب خبری دوباره به صحنه بازگشته است. کیم دات‌کام با انتشار توئیتی سرویس پیام‌رسان جدید خود به نام مگاچت را معرفی کرد. او البته چند وقت پیش نیز وب‌سایت تازه مگا را معرفی کرده بود. علاوه بر تماس ویدیویی، این سرویس امکان انتقال ایمن فایل را به کاربران می‌دهد. این سرویس در این مرحله برای انتقال ایمن فایل‌ها از سیستم کنترل کاربری رمزگذاری User Controlled Encryption استفاده می‌کند. به این ترتیب، کلید رمزگشایی در اختیار کاربر قرار می‌گیرد و کاربر می‌تواند حسب مورد و انتخاب خود، آن را با هر کسی که می‌خواهد به اشتراک بگذارد. بدون این کلید، فایل‌های رد و بدل شده قابل رمزگشایی نیستند.

می‌توانستیم از بیش از ۹۰ درصد حملات دیجیتال در ۲۰۱۴ جلوگیری کنیم

می‌توانستیم از بیش از ۹۰ درصد حملات دیجیتال در ۲۰۱۴ جلوگیری کنیم
اگر شرکت‌ها روش‌هایشان را در قبال امنیت دیجیتال بازنگری می‌کردند، بیش از ۹۰ درصد لو رفتن اطلاعات در نیمه اول سال ۲۰۱۴ قابل جلوگیری بودند. سازمان «اتحاد اعتماد آنلاین» پیشنهاد‌ها و توصیه‌های خود برای محافظت از اطلاعات در سال ۲۰۱۵ را منتشر نمود. این سازمان اعلام کرده است که در شش ماه نخست سال ۲۰۱۴، فقط ۴۰ درصد اتفاقات دیجیتال به دست هکر‌ها انجام شده است. در حالی که ۲۹ درصد اشتباهات تصادفی یا عمدی کارمندان بوده است. اتحاد اعتماد آنلاین می‌گوید نبود کنترل‌های داخلی و گم یا دزدیده شدن وسایل و اسناد به اندازه فریب از طریق مهندسی اجتماعی و کلاهبرداری دلیل اصلی ۳۰ درصد از اتفاقات دیجیتال علیه شرکت‌ها بوده است. سازمان اتحاد اعتماد آنلاین بعد از بررسی صد‌ها مورد اتفاق دیجیتال، توصیه‌هایی را به عنوان یک دستورالعمل راهنما برای شرکت‌ها منتشر کرده است:
۱. از تمام کارمندان و مشتریان بخواهید و آن‌ها را مجبور کنید که از پسوردهای قوی استفاده کنند.
۲. تا جایی که امکان دارد دسترسی کاربران را به طور کلی پایین نگه دارید. هرچه به اطلاعات کمتری دسترسی وجود داشته باشد بهتر است.
۳. دستگاه‌ها و ابزار‌ها را با فایروال‌های چند لایه و آنتی ویروس‌های قوی مجهز کنید.
۴. مدام تست نفوذ به اطلاعات و اسکن نقاط ضعف را انجام دهید.
۵. زیرساخت‌های شبکه شرکت را دائما رصد کنید.
۶. اپلیکیشن‌ها و فایروال‌ها را برای تشخیص حملات از طریق وب، گسترش دهید.
۷. اجازه ندهید دستگاه‌هایی که مجاز نیستند به وای فای وصل شوند.
۸. گواهینامه‌های سرور‌ها را به طور مرتب بازبینی کنید.
۹. برای هنگام فاجعه برنامه داشته باشید و دائما آن را آپدیت کنید.
شرکت‌های مهم دائما در معرض خطر جدی قرار دارند و متاسفانه درصد زیادی از آن‌ها در برابر حملات دیجیتال، سیاست‌های مناسبی ندارند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا