مطالب قدیمی

مروری بر رسانه های ۲۷ام فروردین ماه

73652_836

در جنگ نرم سرباز کدام جبهه‌ایم؟

بدخواهان و دشمنان ایران اسلامی که از هر فرصتی برای ضربه زدن و تضعیف ایرانیان و مسلمانان استفاده می‌کنند در سال‌های اخیر به یک سلاح ظاهراً بی‌خطر، اما واقعاً خطرناک به نام شبکه‌های اجتماعی دست یافته‌اند و از این طریق قصد گسترش روز‌افزون برنامه‌های خود را دارند. شبکه‌های اجتماعی مانند وایبر، واتس‌اپ، لاین، تانگو و… هرچند باعث ایجاد یک تحول بزرگ در عرصه ارتباطات شده و بسیاری از کارها را راحت‌تر کرده است، اما سوء‌استفاده دشمنان ایران از این طریق نیز به ما هشدار می‌دهد که باید آگاهی و توجه کاربران در این شبکه‌ها بیش از پیش افزایش یابد و در واقع ارتقای سواد رسانه‌ای کاربران ضروری است.

امکان جاسوسی از رایانه، حتی در حالت آفلاین

محققان مؤسسه فناوری جورجیا هشدار می‌دهند، که امکان هک کردن و جاسوسی از رایانه و تلفن همراه حتی در صورت متصل نبودن به اینترنت نیز وجود دارد. این محققان می گویند، زمانی که رایانه بدون اتصال به اینترنت در حال باز کردن یک برنامه یا تایپ یک متن است، سیگنال‌های نامحسوس و ظریفی توسط دستگاه تولید می‌شود که هکرها قادر به شنیدن آنها و جاسوسی از دستگاه هستند. محققان موسسه فناوری جورجیا با بررسی سیگنال‌های منتشر شده توسط رایانه‌، لپ‌تاپ و تلفن همراه هوشمند، موفق به یافتن روشی برای اندازه‌گیری میزان افشای اطلاعات افراد شده‌اند. این سیگنال‌ها با استفاده از ابزار جاسوسی مختلف قابل دریافت هستند؛ انتشارات الکترومغناطیسی با استفاده از آنتن‌های پنهان در داخل کیف دستی قابل دریافت هستند.

هوش مصنوعی وارد می‌شود، مراقب باشید

به گزارش ایستنا محققان نسبت به لزوم اطمینان خاطرحاصل کردن از توسعه همه‌جانبه هوش مصنوعی هشدار می‌دهند. از اپلیکیشن‌های تلفن همراه هوشمند نظیر Siri گرفته تا بسیاری از فناوری‌های تشخیص حالت‌های چهره، فناوری هوش مصنوعی (artificial intelligence) به سرعت درحال تبدیل شدن به بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی روزمره بشر است. در این میان کم نیستند دانشمندان و کارشناسانی که هشدار می‌دهند باید مراقب توسعه همه‌جانبه این سطح از فناوری‌های نوظهور بود. به‌تازگی چهره‌های شاخصی نظیر الون ماسک(مالک ثروتمند شرکت SpaceX)، بیل گیتس و استفان‌هاوکینیگ هشدار داده‌اند که هوش مصنوعی و ماشین آلاتی که مبتنی بر آن طراحی و ساخته می‌شوند قابلیت آن را دارند که به‌عنوان تهدیدی بزرگ و حتی بزرگ‌ترین تهدید بشر عمل کنند. ماکس تگمارک از فیزیکدان‌های دانشگاه MIT می‌گوید: درخصوص آتش این شانس را داشته‌ایم که با گذشت زمان خطرات آن را درک و به تدریج تحت کنترل خود درآوریم. اما درخصوص فناوری‌های نوظهوری نظیر تسلیحات هسته‌ای و حتی هوش مصنوعی داستان طور دیگری است. ما این فرصت را نداریم که در گذشت زمان با خطرات آن آشنا شویم. ما در رویارویی با این دست از مخاطرات تنها یک بار شانس داریم.

اشتباهات کاربران عامل موفقیت بسیاری از حملات سایبری است

زمانی که یک حمله سایبری موفق از کار درمی‌آید بسیاری پیچیدگی آن را عامل اصلی موفقیت هکرها می‌دانند، اما اشتباهات کاربری در این زمینه موثرتر است. بر اساس گزارشی که توسط وریزون منتشر شده دو سوم موارد توطئه های الکترونیک در سال ۲۰۱۴ با تکنیک فیشینگ صورت گرفته‌اند و با ارسال ایمیل‌های ظاهرا موجه آلوده کاربران شرکت‌های مختلف فریب خورده و بدافزار سارقی بر روی سیستم آنها نصب شده است. گزارش مستقل دیگری که توسط سمانتک منتشر شده نشان می‌دهد که جاسوسان سایبری مورد حمایت دولت‌ها هم از تکنیک فیشینگ استفاده می کنند. دیگر روش هکری رو به گسترش طراحی بدافزارهای باج گیر است. در این روش داده های کاربران با استفاده از یک بدافزار رمزگذاری می شود و هکر برای رمزگشایی اطلاعات پول طلب می کند. اما در ۸۰ درصد از موارد پس از پرداخت پول هم رمزگشایی صورت نمی گیرد.

صعود ۸ پله ای جایگاه فناوری اطلاعات ایران در میان کشورهای جهان

رتبه ایران در سال ۲۰۱۴ میلادی از نظر قیمت مناسب فناوری اطلاعات ۱۱۸ بود که در سال ۲۰۱۵ به رتبه ۴۶ بهبود یافت. کشورمان در شاخص مهیا بودن زیرساخت ها در سال ۲۰۱۴ در جایگاه ۱۰۳ قرار داشت اما در سال گذشته میلادی به رتبه ۹۷ دست پیدا کرده است. رتبه ایران در سال ۲۰۱۴ از نظر کاربرد این فناوری ها۱۱۱ محاسبه شده بود که در سال ۲۰۱۵ با ۱۱ پله بهبود به۱۰۰ رسیده است. رتبه کشورمان از نظر استفاده دولت از فناوری های اطلاعات طی سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۵ میلادی از ۹۱ به ۱۰۹ افت پیدا کرده است. رتبه استفاده کسب و کارها از فناوری اطلاعات نیز تغییری نکرده و در سال ۲۰۱۵ همچنان ۱۲۹ است. رتبه کشورمان در شاخص تاثیرات اقتصادی فناوری اطلاعات طی سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ ۴ پله بهبود پیدا کرده و به۱۱۰ رسیده است. رتبه ایران از نظر تأثیرات اجتماعی فناوری اطلاعات اما افت پیدا کرده و از۱۰۵ در سال ۲۰۱۴ به ۱۱۵ در سال ۲۰۱۵ رسیده است. گفتنی است، گزارش جهانی فناوری اطلاعات (Global Information Technology Report) از سال ۲۰۰۱ میلادی هرساله توسط مجمع جهانی اقتصاد و با همکاری دانشگاه INSEAD تهیه و منتشر می شود. در این گزارش با استفاده از شاخص آمادگی شبکه ای (Network Readiness Index) وضعیت فناوری اطلاعات کشورهای جهان با یکدیگر مقایسه می شود.

شبکه‌های اجتماعی، ساکن آینده کاخ سفید را برمی گزینند

انتخابات ریاست جمهوری امریکا بزرگترین اتفاق سیاسی جهان غرب در سال ۲۰۱۶ محسوب می‌شود که برنامه‌ریزی‌های آن از هم‌اکنون آغاز شده است. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند فناوری‌های جدید بیشترین تحول را در کمپین‌های سیاسی و تاریخ انتخابات این کشور به وجود خواهند آورد. «هیلاری کلینتون» نماینده حزب دموکرات تصمیم گرفته است طی هفته جاری خبر رسمی مربوط به کاندیداتوری خود را با انتشار فیلم ویدیویی روی یوتیوب و مطالب ویژه در فیس‌بوک و توئیتر اعلام کند. همچنین ۱۸۰ مایل دورتر «تِد کروز» دیگر کاندیدای این دوره از انتخابات تمرکز فراوانی بر اینستاگرام دارد و معتقد است که فقط با تکیه بر شبکه‌های اجتماعی می‌تواند محبوبیت خود را نزد مردم افزایش دهد. دیگر نامزدهای احتمالی نیز هر کدام برنامه دقیقی برای بهره‌مندی از فناوری در دست دارند تا پیروزی خود را تضمین کنند. کمپین تبلیغاتی اوباما در سال ۲۰۰۸ اتفاقی بود که برای نخستین بار بهره‌وری گسترده از فناوری در انتخابات را پایه‌گذاری کرد و در سال ۲۰۱۲ تمرکز هرچه بیشتر بر شبکه‌های رسانه‌ای، استفاده تخصصی از توئیتر و تحلیل‌های دقیق کلان داده‌ها موفقیت دوباره «باراک اوباما» برای پیروزی در انتخابات را باعث شد. این اتفاقات به گونه‌ای پیش رفت که سیاستمداران اعلام کردند فناوری تنها عاملی بود که پیروزی دموکرات ها را در امریکا به دنبال داشت.

Word Cloud "Big Data"

کلان داده‌های ارزشمند

اگر کلان داده‌ها یک اسلحه محرمانه برای پیروزی «باراک اوباما» در انتخابات سال ۲۰۱۲ بودند، در انتخابات سال ۲۰۱۶ امریکا به یک ابزار کاربردی تبدیل شده‌اند. شکی نیست که کلان داده‌ها در تجارت، سیاست، بهداشت، آموزش و دیگر صنایع برگ برنده سازمان‌ها محسوب می‌شوند و سرمایه‌گذاری روی آنها موفقیت آتی را تضمین می‌کند و با همین روند، نامزدهای دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری امریکا سعی کرده‌اند خود را به موفقیت نزدیک‌تر کنند. در نوامبر ۲۰۱۲ نشریه Time گزارشی را با عنوان زیر منتشر کرد: «چند قدم در دنیای محرمانه اطلاعاتی که به پیروزی اوباما کمک کرد.» در این مطلب گفته شد چهل‌وچهارمین رئیس جمهوری امریکا تنها به واسطه تکیه بر نتایج حاصل از تحلیل داده‌ها تصمیم‌گیری کرده است تا با این اتفاق زمان ورود کلان داده‌ها به عرصه سیاست فرا رسد. اما قرار است نقش کلان داده‌ها در انتخابات سال ۲۰۱۶ افزایش یابد و میزان استفاده از اطلاعات توسط هر یک از نامزدها به بیشترین حد خود در تاریخ برسد. این فرایند به صورتی دنبال می‌شود که تحلیلگران می‌گویند کاربر سیاسی داده‌ها از شبکه‌های اجتماعی و دیگر پلتفورم‌ها هم بیشتر خواهد بود. «کنِت کوکیر» از تحلیلگران مرکز Viktor Mayer می‌گوید: «ما برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ پیش‌بینی می‌کنیم کلان داده‌ها نقش مرکزی را عهده‌دار باشند. تمرکز بر اهداف کوچک روی هر یک از افراد و دنبال کردن گروه‌های چند نفره غیررسمی، تحلیل‌های دقیق اطلاعات به دست آمده از پلتفورم‌های اجتماعی، بازخوردهای شخصی مردم در مورد هر یک از کمپین‌ها و بررسی رفتار مردم برای تصمیم‌گیری در هنگام رأی دادن، بخشی از اتفاقاتی است که کلان داده‌ها مدیریت می‌کنند. برای موفقیت در این زمینه مدل‌های دقیق تعریف شده است تا مبتنی بر آن، داده‌ها از منابع مختلف جمع‌آوری شوند، مورد تحلیل قرار بگیرند و بدرستی نشان دهند فعالیت رأی دهندگان چگونه خواهد بود». کلان داده‌ها در انتخابات ۲۰۱۴ مجلس سنا هم توانستند اتفاقات مهمی را رقم بزنند و پیش‌نمایشی از آنچه قرار است طی سال ۲۰۱۶ اتفاق بیفتد در اختیار کارشناسان و سیاستمداران بگذارند. اما باید توجه داشت بهره‌مندی از حجم وسیع داده‌ها به سادگی صورت نمی‌گیرد. تحلیل کلان داده‌ها اتفاق بسیار پیچیده و دشواری است و در شرایط کنونی به نیروهای بسیار متخصص، سیستم‌های پیشرفته و مهارت‌های خاص برای طبقه‌بندی نتایج نهایی نیاز دارد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا